Ako Amerika stratila svoju výrobnú základňu a prečo Trump musel odísť

Washington 20. novembra 2020 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)

 

V roku 2001 vstúpila Čína do Medzinárodnej obchodnej organizácie a okamžite zaplavila americký trh nelegálne dotovaným tovarom. Odvtedy zmizlo 57 tisíc amerických závodov a 25 miliónov Američanov si nevie nájsť zodpovedajúcu prácu. K tomu USA ešte dlžia 3 bilióny dolárov komunistickej Číne

USA Čína
Ilustračné foto

Ako k niečomu takému mohlo dôjsť, popísal vo svojej knihe Death by China Peter Navarro, na základe ktorej vznikol aj ocenený dokument.

Spojené štáty celú svoju výrobnú základňa aj s koreňmi presadili do krajiny kde pracujúci nemajú žiadne práva. Kto na tom profitoval boli nadnárodné korporácie a kto na tom stratil boli Američania.

Ak sa nejaká spoločnosť rozhodla presťahovať svoju výrobu do Číny a zavrela továreň doma, okrem fabriky zanikli aj všetky ďalšie pracovne miesta naviazane na ňu. Dodávatelia materiálu, vybavenia, údržby, servisu, vývoja, dizajnu. Všetko okolo toho, ako reštaurácie, obchody, služby, skončili spolu s tým, keďže nemohli nasledovať továreň do Číny.

Niekto si neuvedomil, alebo skôr nechcel uvedomiť, že malé výrobné prevádzky boli to, čo robilo Ameriku Amerikou, kým niekto nerozhodol, že umožní zaplaviť krajinu neregulovaným importom z Číny.

V roku 2001 Čína vstúpila do WTO so silnou podporou prezidenta Clintona. Hneď na to Čína zaplavila americký trh dotovaným exportom, zatiaľ čo veľké nadnárodné koncerny, ktoré silne lobovali za prijatie Číny, zrýchlili presun amerických závodov a pracovných miest do Číny, ako výsledok najväčšieho ekonomického podvodu v histórii Ameriky. Čína dostala tisíce továrni a milióny pracovných miest. Nadnárodne korporácie znásobili svoje zisky a Amerika dlží Číne 3 bilióny dolárov.

Prezident Clinton obhajoval prijatie Číny do WTO takto: „Američania, ak veríte v budúcnosť otvorenosti a slobode pre obyvateľov Číny, mali by ste sa tešiť z tejto dohody. Ak veríte vo väčšiu prosperitu v budúcnosti, mali by ste byť za dobre s touto dohodou. Ak veríte v budúcnosť mieru a bezpečnosti v Ázii, mali by ste byť spokojní s touto dohodou. Je to správna vec. Je to historická príležitosť a prehĺbenie americkej zodpovednosti, posunutím Číny do WTO.“

Dohodu privítal aj kongres: „Američania budú profitovať enormne. Čaká vás nová prosperita, vďaka normálnym obchodným vzťahom s Čínou.“

 

Čínske zbrane hromadného ničenia pracovných miest

Odkedy Čína vstúpila do WTO sme v obchodnej vojne, uvádza dokument. Kradnutie, klamanie a podvádzanie je jediné čo Čína robí. Slobodný obchod je dobra vec, ale to čo robí Čína nie je voľný obchod. Ak Čína predáva niečo za desatinu ceny, čo by to stálo v USA, tak podvádzajú a to monumentálne.

Keď Čína vstúpila do WTO zaviazala sa, že nebude podvádzať a bude dodržovať obchodne pravidlá. To znamená, zdržať sa menovej manipulácie, dotovaním exportu, či zneužívaním otrockej práce. Miesto toho Čína použila všetky tieto veci na útok proti americkým fabrikám a pracovným miestam, keď zaplavila trh svojimi produktmi.

Niet pochýb, že značná časť súťažnej výhody pochádza z nerešpektovania ekologických noriem. Čína ma najznečistenejšie životné prostredie na svete. 16 z 20 najznečistenejších miest na svete je v Číne.

„Môžete presunúť výrobu do Číny a nestarať sa o regulácie, ktoré máme v USA už sto rokov. Tie sme schválili, aby sme chránili zamestnancov a spoločnosť. Avšak stačí presunúť výrobu do Číny a regulácie tam nebudete mať žiadne, možno tie, čo boli v USA v roku 1910“, hovorí  prezident asociácie výrobcov ocele Tom Danjczek a pokračuje:

„Ak spoločnosť ako Bao Steel má dovolené vypúšťať odpady do rieky Jang- c- ťiang, oceliarne v Ohiu niečo také robiť nemôžu. V ekonomickej súťaži je to výhoda pre Číňanov, pretože odstraňovanie emisii a odpadov stojí veľké peniaze. Poskytuje im to ekonomickú výhodu v enviromentálnych nákladoch asi 40 dolárov na tonu. Čo je viac ako 5% konečnej ceny. V tomto segmente je však 5% celý náš profit.“

Iróniou je že čim viac nadnárodných korporácií presunie svoju výrobu do Číny, tým viac globálnych emisií produkujú a značná časť z nich sa vráti do Ameriky. Uhlíkové emisie v Číne na tisíc dolárov HDP, sú 7 krát vyššie ako v USA. Vietor tieto emisie prináša cez Pacifický oceán, 25% emisií, ktoré dopadnú na Kaliforniu sú z Číny.

 

Zneužívanie pracovnej sily

Sú dobré a zlé dôvody, prečo sú tovary lacnejšie v medzinárodnej ekonomike. Dobrý dôvod je, že niekto je dobrý producent, má dobrú technológiu, efektívnu a kvalitnú pracovnú silu. Zlé dôvody sú, ak zamestnanci nemajú žiadne práva a zaobchádza sa s nimi ako so špinou. Ak sú zamestnanci v Číne zneužívaní, potom pre amerických zamestnancov je ťažšie s nimi súťažiť. Ako zamestnávateľ v Číne sa nemusíte zaoberať pracovnými reguláciami, nemusíte dokonca platiť sociálne a zdravotne poistenie ani chrániť zamestnancov pri sťažených podmienkach. Neriadia sa ani vlastnými zákonmi o detskej práci, zákonmi o práci väzňov (milión Ujghurov je v pracovných táboroch) , minimálnej mzde.

 

Manipulovanie s kurzom meny

Čína manipuluje s kurzom svojej meny, ktorý umelo znižuje voči doláru. Väčšina ekonómov potvrdí, že Čína sa z ničoho, dostane na 25 až 40 centovú výhodu za každý dolár. Pre každý dolár je to ako mať  tarifu na tovar prichádzajúci z Ameriky podľa rozsahu, ako podhodnotili menu.  Ich výrobcom to dáva dotáciu, aby ovládli americký trh a zlikvidovali domácich výrobcov, ktorý majú s nimi súťažiť. Podhodnotenie ich meny spôsobuje, že americké auto stoji v Číne 30 000 miesto 25 000. Ich tovar v USA zase naopak. Čínska manipulácia s menou je inými slovami mohutná dotácia pre ich exportérov do USA a zároveň bariéra pre amerických exportérov na čínsky trh. Výsledok je nárast pracovných miest v Číne, úbytok pracovných miest v Amerike a narastajúci obchodný deficit s Čínou.

Čínski predstavitelia argumentujú, že držia kurz svojej meny tak, aby pomohli svojim podnikom. Čínsky premiér povedal, že ak by dovolili trhový kurz meny, čínske spoločnosti zbankrotujú.

 

Falšovanie a pirátstvo

Americké technologické spoločnosti pomohli Číne vybudovať great firewall. Vďaka tomu môže 50 tisíc internetových policajtov sledovať každý email a zatknúť odosielateľa nevhodného obsahu, ako sa to stalo Si-Taovi, ktorý za email o udalostiach na námestí  Tchien-an-men, dostal 10 rokov väzenia, potom čo s identifikáciou pomohla  spoločnosť Yahoo. Googlu sa Čína za spoluprácu odvďačila tak, že mu ukradla zdrojový kód a vytvorila vlastný vyhľadávač Baido, ktorý má teraz 75% domáceho trhu.

Sortiment najväčšej maloobchodnej siete v USA Walmartu, tvorí 90% tovarov z Číny. Každým čínskym tovarom zakúpeným vo Walmarte, tak Američan podporil stratu pracovnej príležitosti v USA a  zafinancoval komunistický režim v Číne. Walmart zainvestoval v Číne 50 miliárd dolárov. Ak by bol Walmart štát, bol by štvrtý najväčší obchodný partner Číny. Za posledné roky sa objavilo množstvo škandálov spojených s čínskym sortimentom. Vodovodne trubky z ktorých sa uvoľňovali arzén a ortuť, spoločnosť Matell musela stiahnuť z trhu milión toxických hračiek vyrobených v Číne. Tisíce domácich zvierat uhynulo po konzumácií toxických granúl z Číny. Okolo 80 ľudí zomrelo po použití lieku heparin vyrobenom v Číne. Snáď najtoxickejším produktom sú ryby z Číny chované v kontaminovaných nádržiach.

Ako Čína používa nástroje hromadného ničenia pracovných miest a zaplavuje americký trh, majú Američania stále menšiu možnosť kúpiť si niečo iné, ako made in China. No čím viac kupujú z Číny tým viac ďalších pracovných miest strácajú.

 

Hra nadnárodných korporácií

„Dovážame veľké množstvo tovarov z Číny, no neposielame tovary opačným smerom, posielame len doláre. Konzumujeme tak viac ako vytvoríme. Čo je veľmi zlá situácia. Ako sa teda mohlo dovoliť, aby sa Amerika dostala do takejto situácie? Demokracia bola unesená nadnárodnými korporáciami. Zodpovednosť je na ich akcionároch. Vedeli presne čo sa stane. Celá ich rétorika pred vstupom Číny do WTO bola o voľnom obchode a otvorenom trhu, no v skutočnosti zohľadňovali len vlastný profit,“ hovorí ekonómka Thea Lee.

Daniel Slains mal továreň na preglejku v Kentucky. „V 2002 sa všetci moji konkurenti presťahovali do Číny. Mal som dve možnosti, zatvoriť fabriku, alebo sa presunúť do Číny tiež. Otvoril som tri fabriky v Číne a zákazníkom som mohol dodávať preglejku o 50% lacnejšiu, ako som ju mohol vyrobiť v Kentucky. Čínske manipulovanie menou bolo pre mňa veľmi nápomocné, pretože som mohol predávať lacno, nemal som ani žiadne ekologické normy. Rozdiel medzi mnou a General Electric bol, že ja som nemal na výber. Mohol som buď presunúť výrobu do Číny, alebo zavrieť. General Electric však na výber mal. Mohol obetovať trochu zisku, ochrániť svoju technológiu a v dlhodobom horizonte by sa mu výroba v USA vyplatila. To je rozdiel medzi malými producentmi a veľkými korporáciami. A v tom, že na rozdiel od malých domácich výrobcov, sledujú iba globálny biznis, nie záujem krajiny.“

Ešte tristnejšie vyznieva príbeh z Montrealu, kde spoločnosť vyrábajúca pneumatiky presunula výrobu do Číny a prepustila 850 ľudí, lebo  takto vyrobili jednu pneumatiku o 4 doláre lacnejšie!

Najväčším problémom je, že malí výrobcovia nepožívajú ochranu vlády pred neférovými praktikami čínskych výrobcov.

Brian O Shaughressy vystúpil na stretnutí 300 najsilnejších podnikov Ameriky, kde navrhol prítomným, aby pri hlasovaní v národnej asociácii, boli vylúčení tí, čo majú výrobu v Číne. „Ste v konflikte záujmov. Máte na výber, vaša spoločnosť, alebo vaša vlasť.“

„Množstvo týchto spoločností už ani nie je amerických. General Motors vyrába v Číne, Caterpillar zavrel závod v Peorii a otvoril tri fabriky v Číne, General Electric a Boeing sa stávajú čínskymi spoločnosťami. Prezident Coca Coly je z Južnej Afriky, predseda predstavenstva z Turecka. S nimi sa chcete rozprávať o tom, aká má byť obchodná politika USA? Takto však vyzerajú aj ďalší CEO z pôvodne amerických korporácií ako Cisco, Honeywell, Ford, IBM, Motorola, Intel, Apple, ktorých vedenie pripomína skôr organizáciu spojených národov.“

Ralph Gomory konštatuje, že sme síce vymysleli a navrhli ipad, ale prácu na jeho výrobe nemáme. Profit vs. pracovne miesta, to je základná príčina vývozu pracovných miest do zahraničia. Maximalizácia profitu, je jediný cieľ nadnárodných korporácií, zatiaľ čo krajina stráca výplaty. Robia to, čo je dobre pre akcionárov, no to nie je dobré pre Američanov.

„Všetko je na krátky termín, takže keď sa opýtate amerického riaditeľa korporácie, či si uvedomuje, že im Číňania ukradnú technológiu a budú ich konkurenciou, tak riaditeľ povie áno, ale ja tu budem iba tri-štyri roky, aby som zobral svoje odmeny a potom to už bude problém ďalšieho riaditeľa. Takáto nezodpovednosť amerických korporácií tu predtým nebola,“ hovorí Dan Slane

Americké korporácie vždy mali zodpovednosť pred svojimi akcionármi, krajinou a zamestnancami. Pokazilo sa to asi pred 25 rokmi, keď akcionári sa stali jedinou prioritou a odmeny pre CEO boli závislé  na hodnotách akcionárov. Potom druhé krajiny prišli na to, ako ich motivovať, aby dvíhali len krátkodobé hodnoty, napríklad presťahovaním výroby. Keď Čína prevádza manipuláciu so svojim kurzom a dotuje export, tieto americké korporácie s výrobou v Číne profitujú. Im vyhovuje status quo a chcú ho ochrániť a platia preto veľa peňazí.

Nadnárodné korporácie ovplyvňujú peniazmi obchodnú politiku voči Číne. Nie sú to však len peniaze ktoré poháňajú vývoz výroby do zahraničia, ale aj prevažujúci pohľad na slobodný trh v Bielom dome.

„Číňania nezamýšľajú otvoriť svoj domáci trh pre zahraničné spoločnosti. Ak raz okopírujú technológiu, začnú zahraničným spoločnostiam sťažovať profit. Ak naša spoločnosť ide vyrábať v Číne leteckú techniku a dáme im avioniku, aby sme mohli participovať na ich regionálnej leteckej doprave, tak za 4- 5 rokov, budeme chcieť predať svoje lietadlá v Európe a náš hlavný konkurent bude Číňan s našou technológiou. Ako niečo tak hlúpe môžeme robiť?“ pýta sa Peter Navarro.

„Máme dve lietadla stredného doletu Airbus 319 a Boeing 737. Za 5 rokov Číňania povedia obidvom spoločnostiam, že už viac od nich nebudú kupovať a dominantným lietadlom v Ázii sa stane lietadlo kompletne vyrábané v Číne pod čínskym názvom s použitím technológie, ktorú jednou rukou ukradli z Airbusu a druhou z Boeingu.“

Nadnárodné korporácie spolu s pracovnými miestami vyviezli aj technológie a duševné vlastníctvo, ktoré stratíme rovnako, ako pracovné miesta. Vláda vôbec nezbiera dáta o firmách, ktoré odišli, alebo sa odísť chystajú. Nemajú žiadne analýzy, takže nikto nevie, čo sa stane s celou výrobnou základňou, či zmizne úplne.

 

Prečo na domácej výrobe záleží

„Sovietsky zväz dokázal vyrobiť neuveriteľné medzikontinentálne rakety, no nevedel pre ľudí zabezpečiť základné tovary. My dnes vyrábame neviditeľne lietadla, no nevyrobíme ani pár topánok“, hovorí publicista Richard Mc Cormack a pokračuje:

„Nemôžete mať udržateľný hospodársky rast, pri absencii výrobnej základne. Dnes je vo výrobnom sektore zamestnaných menej ako 9% ľudí. Z dlhodobého hľadiska nemôžeme prežiť, ak vo výrobe bude menej ako 25% zamestnancov. Na každé miesto vo výrobe je sekundárne naviazaných ďalších šesť iných pracovných miest. Malý biznis vzniká, len ak je naokolo stabilná výrobná báza. Najdôležitejšie prečo Amerika potrebuje naspäť výrobnú bázu je, aby si udržala svoj vývoj a výskum. Výroba je zodpovedná za 70% vývoja. Nedá sa niečo vyvíjať v Amerike a vyrábať za oceánom. Nemôžete vyviezť výrobu a vývoj ponechať doma. Ak sa hovorí, že si ponecháme vývoj technológií, ale výrobu sme presunuli, tak to je nemožný čin.“

 

Reforma obchodnej dohody z Čínou, najlepší program pre zamestnanosť

„Musíme zmeniť kurz. Kradnú naše technológie, kradnú naše intelektuálne vlastnícke práva, falzifikujú naše výrobky a žiadna administratíva nemá chrbticu, to konečne zatrhnúť. Ani demokrati ani republikáni nie sú schopní, alebo ochotní, riešiť túto nerovnosť, hlavne pre blízke vzťahy s nadnárodnými korporáciami,“ hovorí Larry Kudlow vo svojom programe na CNBC.

Ako teda môžu ľudia premôcť vplyv nadnárodných korporácií a smrteľnú zotrvačnosť politických vodcov? Priniesť dlho meškajúce zmeny si vyžiada vytvoriť hnutie ktoré by poukazovalo na rozdiel medzi správnym a chorým. Občania musia žiadať svojich senátorov, aby podnikli akciu.

„Nemusí to byť tak, ako to je. Záujmy nadnárodných spoločností nie sú totožné so záujmami tejto krajiny. Takže musíme urobiť to, čo je najlepšie pre krajinu. Musíme sa dať dohromady a vybudovať ekonomiku, ktorá bude prospešná pre každého,“ navrhuje Peter Navarro.

„Ako vybudovať takúto ekonomiku? Najlepší program na vytvorenie pracovných miest je urobiť reformu obchodnej dohody s Čínou (o čo sa pokúšal Trump – pozn. red.). Domáci produkt rastie kvôli štyrom veciam. Spotreba, investície, vládne výdavky a export. Ak máte obchodný deficit a nevyrovná sa obchodná bilancia, vzniká nezamestnanosť a ekonomika sa potápa. Nepotrebujeme viac vyvážať, stačí ak si prinavrátime vlastný domáci trh a nebudeme dovážať. Je úlohou vlády, aby zabezpečila, aby korporácie podnikali spôsobom, ktorý má pre štát zmysel. Musíme zmeniť politiku, nemôžeme si ďalej dovoliť jednať s Čínou ako doteraz, pretože z nás robí hlupákov a aj sme nimi boli“.

Kontaktujte volených zástupcov, povedzte im že Amerika potrebuje silnú výrobnú základňu pre prosperujúcu budúcnosť , končí sa dokument výzvou.

A stalo sa. V 2016 si Američania zvolili Donalda Trumpa za prezidenta. Ekonóm a autor dokumentu Peter Navarro sa stal poradcom pre zahraničný obchod. Zaviedli clá na čínske tovary a prinútili Čínu pristúpiť k reforme obchodnej dohody. Pár týždňov pred podpisom vypukla pandémia koronavírusu a obchodná dohoda ostala neuzavretá. Čína vyhlásila, že obchodnú dohodu uzavrie, až po vyriešení pandémie a po prezidentských voľbách v USA. Dotiahnutie dohody za Trumpových a Navarrových podmienok najviac prekážalo nadnárodným korporáciám a Wall street. Po troch rokoch Trumpovej vlády dosahovala americká ekonomika vynikajúce výsledky. Zastavila ju až pandémia koronavírusu. Napriek tomu si Trump získal dôveru väčšiny voličov a výsledky terajších prezidentských volieb boli pravdepodobne sfalšované v prospech zástupcu nadnárodných korporácii.

 

 

Ivan Blaho

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Kauzou Gemerský mlyn sa bude súd zaoberať koncom októbra

0 icon

Bratislava 18. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Kauzou Gemerský mlyn, kde boli pôvodne neprávoplatne odsúdení Jozef Valo a Ľubomír Neslušan, sa bude opätovne zaoberať Okresný súd (OS) Bratislava II, a to 26. októbra. Vyplýva to z rozpisu jeho činnosti Prvostupňový súd sa vecou bude zaoberať nanovo potom, čo jeho rozsudok Krajský…

Ivan Korčok odcestuje na pracovnú návštevu Gruzínska a Azerbajdžanu

0 icon

Bratislava 18. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) navštívi Gruzínsko a Azerbajdžan. Pracovnú cestu absolvuje od 17. do 19. októbra. Cesta má byť zameraná na prehĺbenie politického dialógu a rozvoj ekonomickej spolupráce. Šéf slovenskej diplomacie absolvuje viacero rokovaní s predstaviteľmi oboch krajín. V rámci…

Japonský premiér: Vypúšťanie odpadovej vody z Fukušimy nemožno odkladať

0 icon

Tokio 18. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Carl Court)   Plánované vypúšťanie odpadovej vody z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima I nemožno napriek obavám miestnych obyvateľov odkladať, uviedol v nedeľu nový japonský premiér Fumio Kišida. Informovala o tom agentúra AP Kišida na prvej návšteve elektrárne od nástupu do funkcie dodal, že jeho vláda sa…

Venezuelská opozícia vyzýva vládu, aby sa vrátila na rozhovory

0 icon

Mexiko/Caracas 18. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ariana Cubillos)   Venezuelská opozícia vyzvala v nedeľu vládu prezidenta Nicolása Madura, aby obnovila rozhovory o vyriešení ich sporov. Apel prišiel po oznámení vlády, že rokovania pozastavuje na protest proti vydaniu blízkeho Madurovho spojenca na trestné stíhanie do USA. Informovala o tom agentúra AFP Nové kolo…

Tisíce ľudí v Nemecku demonštrovali voči protiimigračnému hnutiu Pegida

0 icon

Drážďany 18. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Tisíce ľudí nesúhlasiacich s protiimigračným hnutím Pegida protestovali v nedeľu v nemeckých Drážďanoch voči xenofóbnej skupine, ktorá si pripomínala svoje výročie. Informovala o tom agentúra DPA Protidemonštranti sa zišli s transparentmi, píšťalkami i hrncami či panvicami, na ktoré búchali, na jednej strane námestia…

Od pondelka je päť okresov v čiernej farbe, v bordovej fáze je ich 22. Vo všetkých platia prísnejšie podmienky

0 icon

Bratislava 18. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Od pondelka je podľa COVID automatu v čiernej farbe päť okresov. V druhom stupni ohrozenia, teda v bordovej fáze, je 22 okresov. Červených okresov je 37, oranžových 15 V stupni ostražitosti - oranžová farba - sú okresy Bratislava I - V, Dunajská Streda, Galanta,…

V piatok bolo Taliansko od severu na juh zablokované – proti korona politike demonštrovali už aj takmer všetky prístavy

0 icon

Bratislava 18. októbra 2021 (HSP/Bednár/Foto:TASR/AP-Gregorio Borgia, SITA/AP-Riccardo De Luca)   Bude sa v Taliansku opakovať poľská história? Protesty prístavných robotníkov v Gdansku boli spúšťacím impulzom pádu poľského komunistického režimu Korona režim bankára-milionára Maria Draghiho je takpovediac neokomunistickou diktatúrou a otriasajú ňou čoraz viac protesty Talianov. Útok proti zelenému očkovaciemu pasu…

Šláger Trnava – Slovan prerušili výtržnosti, následne ho predčasne ukončili. Kto zlyhal?

0 icon

Trnava 17. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Šláger 11. kola futbalovej Fortuna ligy medzi FC Spartak Trnava a ŠK Slovan Bratislava sa v nedeľu nedohral. Hlavný rozhodca Filip Glova ho predčasne ukončil po dlhej prestávke, ktorú spôsobili výtržnosti fanúšikov Približne po štvrťhodine hry prerušili priamy súboj o prvé miesto…

V „hľadáčiku vplyvu“ Gruzínsko, Ukrajina a Rumunsko: USA posilnia vzťahy s uchádzačmi o členstvo v NATO

0 icon

Washington 17. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Douliery)   Americký minister obrany Lloyd Austin sa v nedeľu vydal na návštevu krajín čiernomorského regiónu, odkiaľ sa presunie na summit ministrov obrany NATO, ktorý sa uskutoční na budúci týždeň v Bruseli Ako informovala agentúra AFP, Austin navštívi Gruzínsko, Rumunsko a Ukrajinu a následne sa…

Čaká nás ďalšie „nepovinné“ celoplošné testovanie? Matovič to nevylúčil, lebo podľa neho smerujeme do „krutej zimy“

0 icon

Bratislava 17. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Igor Matovič nevylúčil, že by sa na Slovensku mohol zopakovať projekt celoplošného testovania obyvateľstva na prítomnosť ochorenia COVID-19, ktoré podľa neho v minulosti pomohlo zastaviť šírenie koronavírusu. Rozhodnutie o prípadnom opätovnom uskutočnení celoplošného testovania bude hlavne v rukách ministerstva zdravotníctva. V diskusnej relácií…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Tencer

Cenzúra už zasiahla aj mňa a to za posledný mesiac až dvakrát.

0icon

Ako to celé začalo? Dňa 26.4.2020 som na Sme napísal článok "Prečo moje rúško neochráni teba a tvoje mňa." V diskusii pod článkom bolo 100 percent negatívnych reakcii a tak môj blog po niekoľkých hodinách od napísania presunuli na vedlajšiu stránku Sme čo sa rovnalo cca pätinovej čítanosti oproti čítanosti…

Peter Štrba

Jordan Peterson a ďalšia tvrdá feministka

0icon

Prinášam vám ďalší výborný rozhovor, v ktorom sa kanadský profesor psychológie Jordan Peterson rozpráva tentoraz s redaktorkou magazínu GQ Helen Lewisovou. O zaujímavosti tejto diskusie svedčí aj fakt, že v počte pozretí na YouTube (42 miliónov) prekonala ešte aj tú známejšiu s Kathy Newmanovou z Channel 4 (33 miliónov). Témami…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VI.

0icon

Štátna moc ako demokratická autorita môže významne a pozitívne udržiavať požiadavku politickej rovnosti s majetkovou nerovnosťou. Samotné využitie kritéria osobnej voľby všetkých občanov je veľmi dôležité, pretože môže dávať záruky pre udržanie štátnej suverenity a tým aj udržanie na uzde všetke tie nadnárodné korporácie, ktoré sa hrajú na Boha a…

Ivan Holek

Poznajme konečne, ako je to so skutočnou Pravdou!

0icon

Neustále žasnem nad tým, ako sú mnohé súčasné významné osobnosti absolútne nevedomé v základých otázkach bytia. Dosiahli síce značné úspechy vo svojich odboroch činnosti, avšak v poznaní najhlbších súvislostí života tápu.

Marián Moravčík

Ako médiá modelujú myšlienkové automatizmy

0icon

Lebo Fico Vari každý si všimol, že médiá hlavného prúdu majú svoje obľúbené záporné postavičky, s ktorými sa spájajú len samé negatívne veci. Jednou z takých je aj Robert Fico. Je možné, že keby sme podrobne prehľadali ich internetové archívy, nenašli by sme o Robertovi Ficovi ani jednu pozitívnu zmienku.

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Slovanský Enoch alebo poznávací výlet po nebesiach: 1. časť

0 icon

V minulých sériách článkov sme rozoberali Etiópsky Enoch. Tentokrát sa v našej sérii pozrieme na ten slovanský. Ten sa na rozdiel od etiópskej verzie nezaoberá činmi synov Božích na zemi, teda maximálne len okrajovo. Pochopiteľne tu nechýba varovanie pred blížiacou sa globálnou katastrofou, čo bol pravdepodobne jeden z hlavných dôvodov,…

10 najhorších účesov 80-tych rokov. Môžeme byť len a len radi, že táto éra je za nami

0 icon

Osemdesiate roky sa často označujú ako desaťročie so skutočne "svojským" štýlom - a stačí len jeden pohľad na týchto 10 účesov, aby si s nami súhlasil. Jedno z najšialenejších období z pohľadu módy - 80-te roky, boli plné bizarností. Rozhodli sme sa preto zaspomínať si na tie "naj" účesy, ktoré leteli pred viac…

Súčasnosť vs minulosť: Takto vyzerali základné produkty kedysi

0 icon

Všetko sa časom mení a preto si dnes ukážeme súčasnosť vs minulosť. Každým novým dňom sa náš svet obohacuje novými technológiami, prípadne tie staršie zdokonaľujeme a modernizujeme. Dostavajú nové funkcie a neočakávané doplnky. Určite však nevieme, ako vyzerali niektoré dnešné veci v minulosti. A pri tom tieto veci využívame skoro…

Najťažšie povolanie na svete. Tieto ilustrácie ťa o tom presvedčia!

0 icon

Niektorí hovoria, že byť prezidentom je najťažšie povolanie na svete, matka Nathalie Jomardová však nesúhlasí. Podľa tejto francúzskej umelkyne neexistuje nič ťažšie ako vychovávať dieťa. Aby toto tvrdenie dokázala, vytvorila hravé a hlavne pravdivé ilustrácie, ktoré ukazujú každodenné starosti matky na plný úväzok.  Od obrovských zmien v tele, cez to, že matka sa nedokáže…

Neuveriteľné silné fotky. 10 ľudí, ktorí nakopali rakovine zadok

0 icon

Len málo vecí v živote človeka je ťažších ako prekonanie rakoviny. Ale v tomto inšpirujúcom článku sa sám presvedčíš, že ak existuje na svete jedina vec tvrdejšia než rakovina, sú to títo borci. Naozaj silné fotky! Všetci ľudia na fotografiách nižšie bojovali a porazili jednu z hlavných príčin smrti na svete. Niektorí z nich dostali toto zákerné ochorenie ako deti, iní v…

Armádny Magazín

Ukrajina sa stáva kolóniou Veľkej Británie

0 icon

Ukrajina, 17. október 2021 (AM) – Londýn má v úmysle podporovať ukrajinské námorníctvo dodávkami rakiet a vojnových lodí. Podľa veľvyslanca Ukrajiny vo Veľkej Británii Vadima Prystajka budú na Ukrajine čoskoro ďalšie dve operačné vojnové lode. Pôjde o dve mínolovky na boj proti pri pobreží krajiny. Potom sa začne výstavba ďalších dvoch lodí: jednej…

Americké spravodajské služby „zaspali“ vývoj novej čínskej hypersonickej rakety

0 icon

USA, 17. október 2021 (AM) – Americká rozviedka "zaspala" čínsky vývoj novej hypersonickej rakety, ktorá je schopná dosiahnuť na územie USA a súčasne nosiť jadrové zbrane. Čína testovala hypersonickú jadrovú raketu, ktorá obehla zemeguľu a zasiahla cieľ, čo veľmi prekvapilo americké spravodajské služby. "Nevieme, ako to urobili," Informuje o tom denní

V Spojených štátoch označili ruskú stíhačku Su-27 za jednu z najlepších na svete

0 icon

USA, 17. október 2021 (AM, Sputnik) –Ruská stíhačka Su-27 je jednou z najlepších stíhačiek štvrtej generácie na svete. Napísal o tom 15. októbra americký

Izraelský analytik Kedmi východoeurópskym lídrom: „Pozrite sa na Saakašviliho kde Vás dovedie protiruská politika“

0 icon

Izrael, 17. október 2021 (AM) – Ukrajinské úrady a niektorí predstavitelia bieloruskej politickej elity by si podľa izraelského experta mali dať pozor na smutný osud bývalého gruzínskeho prezidenta. Počas televíznej šou na kanáli Rusko-1 izraelský politológ Jakov Kedmi povedal, že Saakašviliho, ktorý už dlhé roky koná v amerických záujmoch, opustili jeho…

O 5 rokov neskôr. Čoho sa báli vrahovia veliteľa Motorolu?

0 icon

Donecká republika, 16. október 2021 (AM) – Dnes uplynulo presne 5 rokov od smrti veliteľa protitankovej špeciálnej jednotky „Sparta“ Doneckej ľudovej republiky Arsena Pavlova, známeho ako Motorola, ktorý zomrel na následky teroristického útoku.  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali