Index Dow Jones Industrial Average klesol o 1 175 bodov (o 4,6%) na konečných 24 345,75, pričom počas dňa to bolo aj pod 24 000. Šlo o najprudší jednodenný percentuálny prepad od augusta 2011.
Po tomto indexe nasledoval aj u širšieho akciového indexu S & P 500 pokles o 4,1% a technologický Nasdaq stratil 3,7%. Aj londýnsky index vedúcich spoločností FTSE 100 klesol o 1,46%, resp. o 108 bodov. V ranom ázijskom obchode v utorok japonský benchmark Nikkei 225 klesol o 4,8% a mierne sa zotavil, zatiaľ čo benchmark Austrálie S & P/ASX 200 klesol o 2,7%. V Južnej Kórei Kospi stratil 2,3%.
U.S. stocks plunged the most in 6 1/2 years, with the Dow sinking more than 1,100 points https://t.co/gEPHIcSr9k pic.twitter.com/qFvkl1xh0H
.— Bloomberg (@business) 5. februára 2018
Ako píše BBC, v reakcii na to investori prešli od akcií a k aktívam, ako sú dlhopisy, ktoré využívajú vyššie úrokové sadzby.
Prezident Donald Trump niekoľkokrát vo svojich tweetoch zvýrazňoval nárast akciových trhov v USA. Teraz, keď došlo k ich prepadu, Biely dom uisťuje, že “dlhodobé ekonomické fundamenty zostávajú výnimočne silné”.
“Ekonomické správy z USA boli silnejšie, než sa očakávalo,” konštatuje David Kuo, výkonný riaditeľ poradenstva pre finančné služby Motley Fool. “Takže takáto korekcia trhu bola spôsobená pozitívnymi ekonomickými správami”.
“Toto nie je zrútenie ekonomiky. Nie je to obava, že trhy nebudú pracovať dobre,” povedala Erin Gibbsová, manažérka portfólia pre S & P Global Market Intelligence. “Je to obava, že ekonomika skutočne ide oveľa lepšie, než sa očakávalo, a preto musíme pristúpiť k prehodnoteniu.”
Joel Prakken, hlavný americký ekonóm pre IHS Markit, predpovedá, že zisky cien akcií budú počas nasledujúcich dvoch rokov obmedzené. “Rozdiel medzi týmto rokom a minulým rokom je, že uvidíme viac období volatility, pretože trh reaguje na vyššiu infláciu,” povedal.