NAŽIVO

V Turecku vypukli rozsiahle lesné požiare na pozadí abnormálneho tepla, informujú miestne médiá.

Oheň zachvátil východnú časť provincie Antalya a dostal sa až do obývaných oblastí mesta Bursa. V dôsledku extrémnych teplôt sa požiar rýchlo rozšíril.

Na hasenie boli nasadené lietadlá a desiatky hasičských jednotiek.

08:04

Izraelské inisterstvo zahraničných vecí oznámilo, že izraelské sily zastavili loď smerujúcu do pásma Gazy, na ktorej boli propalestínski aktivisti.

07:44

Po útoku nožom v obchodnom dome Walmart v Traverse City v štáte Michigan utrpelo zranenie viacero ľudí. Podozrivého následne zadržala polícia.

07:34

Kambodža oznámila prímerie s Thajskom za sprostredkovania Trumpa.

„Po rozhovore s úradujúcim premiérom Thajska Jeho Excelenciou Phumthamom Wechayachaim mi vážený prezident Donald Trump oznámil pozitívnu správu, že thajská strana tiež súhlasila s návrhom váženého prezidenta na okamžité prímerie. Je to pozitívna správa pre vojakov a obyvateľov oboch krajín,“ napísal kambodžský premiér Hun Manet.

Pripomíname, že včera Trump vyzval obe strany na zastavenie paľby.

07:23

Ministerstvo životného prostredia Turecka oznámilo, že meteorológovia zaznamenali na juhovýchode krajiny 50,5 stupňa Celzia, čo je nový celoštátny rekord.

07:23

Armáda Izraela oznámila, že v sobotu v noci začne do Pásma Gazy zhadzovať medzinárodnú humanitárnu pomoc a vytvorí humanitárne koridory pre konvoje OSN.

07:18

Španielska verejnoprávna televízia RTVE uviedla, že 54 mladistvých osôb, prevažne Maročanov, preplávalo z Maroka cez Stredozemné more do španielskej severoafrickej enklávy Ceuta.

07:17

Izraelská armáda zaútočila na juh Libanonu a uviedla, že jej cieľom bol člen libanonského militantného hnutia Hizballáh.

06:39

Ľudia sa zhromaždili v sobotu v mestách Edinburgh a Aberdeen, aby vyjadrili svoj nesúhlas s návštevou Trumpa v Škótsku. Svoju päťdňovú cestu začal v piatok večer a sobotu strávil hraním golfu vo svojom rezorte v Turnberry.

06:37

Sväta stolica uviedla, že pápež sa stretol vo Vatikáne s vysokým predstaviteľom ruskej pravoslávnej cirkvi.

06:36

Grécki hasiči v sobotu bojovali s viacerými lesnými požiarmi v krajine. Niektoré oblasti museli tamojšie úrady evakuovať. Teploty sa vyšplhali až na 45 stupňov Celzia a tohtotýždňová vlna horúčav by mala pokračovať až do pondelka. Informujú agentúry Reuters a AFP.

Grécko Atény Horúčavy Požiar
Na snímke hustý dym z lesného požiaru stúpa k oblohe v štvrti Kyroneri na severozápade Atén v sobotu 26. júla 2025 / Foto: TASR/AP-Yorgos Karahalis
Včera 20:16

Jediná ruská lietadlová loď, 40-ročný Admirál Kuznecov, bude pravdepodobne predaná alebo zošrotovaná, uviedol predseda ruskej štátnej lodiarenskej spoločnosti v komentári uverejnenom v denníku Kommersant.

Včera 19:01

Maďarsko musí „definitívne zasadnúť za západný stôl“ a už nemôže byť krajinou, ktorá bude na periférii. Vyhlásil to predseda mimoparlamentnej strany TISZA (Rešpekt a sloboda) a europoslanec Péter Magyar v reakcii na prejav predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána. Informuje server telex.hu.

Péter Magyar
Na archívnej snímke z 12. júla 2025 europoslanec a líder maďarskej mimoparlamentnej strany TISZA (Rešpekt a sloboda) Péter Magyar / Foto: TASR/AP-Boglarka Bodnar/MTI via AP
Včera 19:01

V prvej polovici tohto roka objavili v Nemecku viac sfalšovaných bankoviek ako v rovnakom období vlaňajška. Úrady identifikovali 36 100 falzifikátov. Predstavuje to medziročný nárast o 8 %. Informuje agentúra DPA.

Včera 17:37

Traja ľudia zahynuli vo Francúzsku po tom, ako ich zrazilo auto. Tozišlo z cesty počas automobilových pretekov Rallye de la Fourme. Posledná obeť zomrela na následky zranení v nemocnici. Informuje agentúra AFP.

Včera 17:34

Poľský premiér Donald Tusk vyhlásil, že Poľsko aj Európa musia byť v najbližších dvoch rokoch pripravené na rôzne udalosti. Rusko a Čína budú podľa neho schopné konfrontácie už v roku 2027.

Včera 16:18
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

97. Neznáme slovenské dejiny: Industrializácia a doplácanie na Slovensko?

Slovensko sa v rámci ČSR dostalo do sovietskej sféry vplyvu, čo malo dopad nielen na ideológiu, ale aj na hospodárstvo a sociálny vývoj. Keď vojnou postihnutej Európe poskytla pomoc medzinárodná organizácia UNRRA (Správa OSN pre pomoc a obnovu), ktorá združovala 48 štátov na čele s USA, dodávkou 25 miliónov ton tovarov, najmä potravín, ČSR získala poldruha milióna ton za 280 miliónov a sama poslala cukor a ďalšie produkty do Poľska, Juhoslávie a Rakúska za 9 miliónov dolárov. V marci 1947 vyhlásili USA tzv. Trumanovu doktrínu o zadržiavaní komunizmu, súčasťou ktorej bol aj Marshallov plán hospodárskej pomoci. Ten ČSR na nátlak Moskvy odmietla. Na druhej strane však najväčšiu neúrodu v 20. storočí a nedostatok potravín na jeseň 1947 pomáhal ČSR riešiť Sovietsky zväz dodávkou 600-tisíc ton obilia (pričom v niektorých častiach ZSSR panoval hlad)

❚❚
.

Slovenským roľníkom naháňala strach kolektivizácia podľa sovietskeho vzoru, ktorá sa začala po prijatí zákona o jednotných roľníckych družstvách 23. februára 1949. Zakladanie družstiev malo svoje peripetie: keď sa na začiatku neplnili predpovede, že družstvá povedú k rastu výroby, využili roľníci smrť Stalina a o týždeň (14. marca 1953) aj Gottwalda, a v prvej polovici roku 1953 sa rozpadlo asi tisíc družstiev. Na severovýchodnom Slovensku, kde sa pri kolektivizácii najviac používali násilné metódy, sa rozpadli takmer všetky družstvá. Po poslednej etape združstevňovania – vyvrcholilo v roku 1959 – v súkromnom sektore Česka zostalo 7,5% pôdy, na Slovensku až takmer 20%. Aj to však bolo málo na to, aby sa uchovalo roľníctvo ako stav, ktorý by mohol prežiť ateizáciu spoločnosti bez väčšej ujmy, ako to bolo v Poľsku.

Na hospodárske a sociálne pomery u nás mala negatívny dopad menová reforma na jeseň 1945, pri ktorej prišli Slováci zhruba o 30 miliárd korún a až po vojne(!) bol zavedený lístkový prídelový systém. Pri uplatnení výmenného pomeru 1 : 1 si však aj Praha uvedomovala poškodenia Slovenska, a preto sa malo zvýhodniť pri náhrade vojnových škôd, pri uvoľňovaní viazaných vkladov na sociálne účely a pri industrializácii. Zatiaľ čo prvé dva prísľuby sa vôbec nenaplnili, proces industrializácie – aj keď s veľkými problémami – bol súčasťou investovania do slovenského hospodárstva v povojnových rokoch.

V rokoch 1948–1968 sa na Slovensku investovalo relatívne viac v súhrnnej sume asi 10 mld. korún. Odhliadnuc od inflačného momentu – hodnota koruny bola iná v roku 1948 ako 1968 – a od toho, že v rámci industrializácie prišlo i k presunu už opotrebovaných strojov a zariadení z Česka na Slovensko, suma industrializácie v prospech Slovenska bola trojnásobne nižšia, ako negatívne dôsledky menovej reformy k 1. novembru 1945. A ďalej, investovanie na Slovensku podľa päťročných plánov bolo extenzívne vzhľadom na dostatok pracovných síl, ako aj surovín na Slovensku, a zakladala sa ním taká štruktúra slovenského priemyslu, aby plnil iba funkciu subdodávateľa pre český priemysel. Nehľadelo sa na efektívnosť a rentabilitu nových fabrík rovnako, ako sa vôbec neprihliadalo na ich vplyv na životné prostredie. Hospodársky potenciál Slovenska sa budoval najmä na základe politických a strategicko-vojenských úvah v podmienkach obchodného embarga Západu. Otázky technickej úrovne, efektívnosti a rentability boli vtedy vedľajšími, ale o niekoľko rokov neskôr začali byť pre Slovensko príťažou. Išlo najmä o zbrojovky, ktoré pribudli v Martine, Detve, Snine, Prakovciach, ale aj inde. A napokon, reálna industrializácia sa stretávala s veľkými prekážkami zo strany pražského „plánovacieho centra“ i komunistických predstaviteľov Slovenska. Výstavba Východoslovenských železiarní (po privatizácii US Steel) sa opakovane začala až na naliehanie niektorých slovenských predstaviteľov a prebehla v rokoch 1957–1965.

.

Nemožno však poprieť: roky po vojne priniesli aj viacero zlepšení, a to v sociálnom rozvrstvení spoločnosti, postúpila urbanizácia a zvýšila sa vzdelanostná a kultúrna úroveň ľudí a napokon predĺžil sa aj priemerný vek, čo je najrukolapnejší ukazovateľ rastu životnej úrovne. Nemožno neuviesť, že v tých rokoch vyrástli na Slovensku veľké priemyselné giganty, okrem VSŽ v Košiciach, Slovnaft v Bratislave, Duslo v Šali, Chemko v Strážskom atď., ktoré vytvorili desaťtisíce nových pracovných miest. Počet ľudí pracujúcich v slovenskom priemysle sa zvýšil z 217-tisíc v roku 1948 na viac ako 800-tisíc v 80. rokoch. Slovensko však predovšetkým vyrábalo zbrane (2/3 zbraní v ČSR), čo sa čoskoro ukázalo ako riziko. Táto tzv. špeciálna výroba kulminovala v roku 1987, v ďalšom období sa už len znižovala, až ju „havlovci“ rozrumili.

Podiel slovenského národného dôchodku (neskôr HDP) na celkovom produkte ČSR sa vyvíjal takto: v rokoch prvej ČSR nie viac ako 15%, po rokoch vojny prekročil v roku 1948 19%, v roku 1968 dosiahol 26%, v roku 1983 bol takmer 28% a na konci reálneho socializmu v roku 1989 31% pri takmer 34-percentnom podiele obyvateľstva Slovenska. Na Slovensku vytvorený HDP bol v roku 1989 na obyvateľa na úrovni 87,7% hodnoty dosiahnutej v Česku. Aj keď teda Slovensko dosiahlo po druhej svetovej vojne dynamickejší rast v porovnaní s Českom – každoročne znižovalo svoje zaostávanie na hlavu o 0,29%, absolútne rozdiely naďalej rástli. Teda slovenský ročný rast mal byť ešte prudší. Pritom najväčší priemerný ročný prírastok dosiahlo Slovensko v rokoch prvej Slovenskej republiky, presnejšie v rokoch 1937–1948, a to 0,38% ročne.

Povojnová industrializácia vniesla do hláv Čechov (a možno i niektorých Slovákov) „rukolapný dôkaz“ o presune zdrojov na Slovensko, čiže o „doplácaní“. Slovensko-české vzťahy naozaj zaťažovalo ustavičné vracanie sa ku kauze „doplácanie“, pričom s týmto „tromfom“ narábal už Jan Malypetr v časoch Pribinových osláv v roku 1933 v Nitre, Edvard Beneš, ale aj komunisti, najmä Antonín Novotný, novinári i odborná verejnosť pred novembrom 1989 i po ňom. Po novembri 1989 si tieto tvrdenia najväčšmi osvojil Ladislav Adamec, predseda českej aj federálnej vlády. Nebolo českých novín, ktoré by si na „doplácaní“ neprihrievali polievočku a nezvyšovali svoj náklad. Pocity o doplácaní boli v českom prostredí zakotvené veľmi hlboko, a to bez ohľadu na to, ako boli zdokumentované a preukázané. A bez ohľadu na slovenskú účasť pri budovaní Prahy či metra.

Pritom „transfer“ peňazí z Česka na Slovensko nebol ničím iným, ako narovnávaním deformovaných cien a daňových a rozpočtových vzťahov, ako protipoložka lacno úradne ocenených slovenských tovarov a služieb, zhodnocovaných v Česku. Účtovne to skutočne vychádzalo tak, že sa na Slovensko presúvalo z „federálnych zdrojov“ viac, ako bol podiel obyvateľstva, ročne 8–13 miliárd korún. Klíringový systém platieb medzi Slovenskom a Českom od 1. januára 1993 do 1. októbra 1995 však potvrdil nad všetky pochybnosti, že išlo len o presun peňazí ako protipoložky za opačný presun tovarov a služieb. V klíringovom režime platby z jednej strany na druhú podliehali prepočtu cez ECU (predchodca eura). Slovensko a Česko si mesačne uhrádzali sumy, ktoré prekročili hranicu klíringovej špičky 130 mil. ECU. Počas celého trvania klíringového zúčtovania dosiahla klíringová špička 1,116 mld. ECU v prospech Slovenska, čo pri priemernom kurze ECU 40,00 korún znamená, že česká strana v prospech Slovenska zaplatila za tri roky 44,6 mld., pričom Slovensko zaplatilo Česku 3,4 mld. korún. Rozdiel 41,2 mld. korún v prospech Slovenska znamená, že priemerné ročné saldo klíringového zúčtovania bolo 13,7 miliardy korún presunu zdrojov z Česka na Slovensko. Je pozoruhodné, že ročná vyčísľovaná suma doplácania z Česka na Slovensko je veľmi podobná (8–13 mld. Kčs). Zrejme toľko peňazí z krajov zamoravských skutočne každoročne prichádzalo na Slovensko. Len predtým, v časoch spoločného štátu sa tomuto presunu, bez akéhokoľvek pokusu o objektívne posúdenie súvislostí, hovorilo „doplácanie“, čo urážalo Slovákov.

Marián Tkáč

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Peter Bielik

Gustáv Murín

Milan Šupa

Marek Brna

Dušan Hirjak

Miroslav Urban

.
.
.

Rusko a Irán musia obsadiť Zakaukazsko, kým tam nedorazia USA

Aký tajný odkaz priniesol Vladimírovi Putinovi dôverník ajatolláha Chameneího? pýta sa ruský novinár Stanislav Tarasov na stránkach novín Svobodnaja Pressa

27. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

Murárová: Znamienka si treba sledovať, aj samovyšetrenie je dôležité

Znamienka má na koži každý človek. Pokiaľ ich nie je veľa a nemenia sa, nemali by človeku spôsobiť problémy. Ak…

27. 07. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
27. 07. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov

Podivné praktiky v Českej televízii?

Český prezident Petr Pavel bol „odstrihnutý” z priameho prenosu v televízii ČT1, keď mal odpovedať na otázku o genocíde v…

27. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
27. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Útok na Pokrovsk sa začal. Čo sa tam teraz deje?

Tento týždeň ruské jednotky vstúpili do jedného z kľúčových miest Doneckej oblasti – Pokrovska

27. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Jak zbohatnout

„Na důchody si nejprve musíme vydělat. Na podporu rodin s dětmi si nejprve musíme vydělat. Na ochranu přírody si nejprve…

27. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
27. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

27. 07. 2025 | Aktualizované 27. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
27. 07. 2025 | Aktualizované 27. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Chránené ale problémové. Kto zaplatí za škody spôsobené bobrom?

Štát by mohol zodpovedať za škody, ktoré spôsobia určené živočíchy na vodnej stavbe. Zmena nadväzuje na dlhotrvajúci problém s chráneným…

27. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Boja sa špekulantov, no zasiahnu domácnosti. Nový poplatok ÚRSO vyvoláva otázky

Regulátor sľubuje poriadok v elektrizačnej sústave, no nové pravidlá môžu mať neželané dôsledky. Opatrenie namierené proti špekulantom môže postihnúť všetkých…

26. 07. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

Turecko predstavilo balistické strely Khan na podvozku Tatra, prestavba tanku Kaplan

Turecko, 26. Júla 2025 - Aktuálne sú posudzované mnohé novinky tureckého zbrojného priemyslu. Na Slovensku bohužiaľ, oplatí sa voľne pokračovať…

27. 07. 2025 | 0 komentárov

Minister Migaľ po operácii srdca ďakuje lekárom

Šéf ministerstva MIRI Samuel Migaľ v sobotu na sociálnej sieti zverejnil podrobnosti o tom, ako sa zotavuje z operácie srdca,…

26. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Legendárna značka prepúšťa 1900 ľudí a mení stratégiu

27.07.2025 Redakcia Auto trendy . Je to nepochybne jedna z najcennejších značiek Volkswagen Group. Porsche si roky užívalo vynikajúcu povesť…

27. 07. 2025 | 0 komentárov

Pravdepodobnosť zrážky asteroidu s Mesiacom sa zvýšila

Podľa CNN sa zvýšila pravdepodobnosť zrážky veľkého asteroidu s Mesiacom. Takáto prípadná situácia by mohla „vyradiť“ mnohé satelity obiehajúce Zem

26. 07. 2025 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov

Fascinujúce fotografie, ktoré sú pastvou pre vaše oči

Fascinujúce fotografie, ktoré sú pastvou pre vaše oči: Je tragické, že pytliactvo výrazne znížilo populácie voľne žijúcich nosorožcov a slonov.…

27. 07. 2025 | 0 komentárov

Gröhling reaguje na Sulíkovho syna: “Moja trpezlivosť je na konci…”

Syn bývalého predsedu SaS Richarda Sulíka – Filip Sulík – sa v posledných rokoch stal populárnym influencerom, ktorý si nedáva…

26. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dacia rozširuje svoju ponuku modelov: Pripravuje sa nový kompaktný model C-Neo

27.07.2025 Redakcia Auto trendy . Dacia postupne rozširuje svoju ponuku modelov. Po uvedení kompaktného SUV Bigster má výrobca z Mioveni…

27. 07. 2025 | 0 komentárov

Trump sa rozhodol zastaviť vojnu medzi Thajskom a Kambodžou

Americký prezident Donald Trump obom krajinám sporu pohrozil prerušením obchodných rokovaní. Novú vojnu medzi Thajskom a Kambodžou sme analyzovali v…

26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

“Ľadové tetovanie” sa šíri medzi ľuďmi. Je to neškodná móda alebo vážna hrozba?

“Ľadové tetovanie” sa šíri medzi ľuďmi. Je to neškodná móda alebo vážna hrozba? Nový trend, ktorý získava na popularite na…

27. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Defense24: 14 kilometrov frontu, na ktorých sa rozhoduje o osude Donbasu

„Rusi sú teraz pripravení na obkľúčenie Pokrovska a Mirnogradu“, píše Konstantin Olšanskij v ruských novinách Svobodnaja Pressa

26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Odvrátia sa Srbi od Ruska výmenou za členstvo v EÚ?

Srbsko je pripravené zaviesť sankcie proti Ruskej federácii, ak dostane záruky prijatia do EÚ, vyhlásil minister pre európsku integráciu krajiny…

26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Turci priniesli nové informácie o pripravovanom samite Putin – Zelenskyj

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

26. 07. 2025 | Aktualizované 26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Aktualizované 26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

Minister Takáč uviedol príklad, ako fungujú protislovenské médiá

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč označil prívlastkom “protislovenské” médiá ako denník SME, Denník N a portál Aktuality.sk. Tieto subjekty podľa neho…

26. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Predstavitelia USA a Číny sa na zasadnutí BR OSN dostali do ostrého sporu ohľadom Ukrajiny

Ako píše agentúra Reuters, na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN Spojené štáty razantne odporučili Číne, že musí „prestať podnecovať agresiu Ruska“…

26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Oslava alebo krízový manažment? Éra Európy sa končí…

V situácii eskalujúceho geopolitického napätia a nárastu ekonomického nacionalizmu a unilateralizmu potrebuje svet najviac spoluprácu. Štvrtkový summit v Pekingu medzi…

26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Trump vyzýva Európu, aby zastavila hroznú inváziu migrantov

Donald Trump pricestoval do Škótska, kde sa dnes stretne s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, aby rokovali o…

26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pri nehode v okrese Sabinov zahynul človek, šiesti sú zranení

Pri vážnej dopravnej nehode, ktorá sa v sobotu dopoludnia stala pri obci Ražňany v okrese Sabinov, zahynul jeden človek a…

26. 07. 2025 | Aktualizované 26. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Aktualizované 26. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Brutálna medzinárodná zločinecká skupina terorizuje ľudí pri maďarskej hranici

Tetvaniho gang sídli v srbskom Horgoši, a členovia jeho pašeráckej skupiny sú známi svojím násilným zaobchádzaním s utečencami - uvádza…

26. 07. 2025 | 0 komentárov

Prečo začal konflikt medzi Thajskom a Kambodžou a čo s tým má spoločné Čína?

Thajsko a Kambodža sa ocitli na pokraji rozsiahlej vojny: v okolí sporného pohraničného regiónu Prathat už niekoľko dní prebiehajú boje…

26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

SNS navrhla, aby sa v Národnej rade prerokovala úprava výpočtov minimálneho dôchodku

Koaličná Slovenská národná strana navrhla, aby sa na septembrovej schôdzi Národnej rady SR prerokovala úprava výpočtov minimálneho dôchodku. Tlakom na…

26. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

USA pravdepodobne nezavedú sľúbené clá na ruskú ropu

Zdroje agentúry Reuters sa domnievajú, že americký prezident Donald Trump s najväčšou pravdepodobnosťou nesplní svoj sľub zaviesť 100-percentné clá proti…

26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

V Turecku vypukli rozsiahle lesné požiare na pozadí abnormálneho tepla, informujú miestne médiá.

Oheň zachvátil východnú časť provincie Antalya a dostal sa až do obývaných oblastí mesta Bursa. V dôsledku extrémnych teplôt sa požiar rýchlo rozšíril.

Na hasenie boli nasadené lietadlá a desiatky hasičských jednotiek.

08:04

Izraelské inisterstvo zahraničných vecí oznámilo, že izraelské sily zastavili loď smerujúcu do pásma Gazy, na ktorej boli propalestínski aktivisti.

07:44

Po útoku nožom v obchodnom dome Walmart v Traverse City v štáte Michigan utrpelo zranenie viacero ľudí. Podozrivého následne zadržala polícia.

07:34

Kambodža oznámila prímerie s Thajskom za sprostredkovania Trumpa.

„Po rozhovore s úradujúcim premiérom Thajska Jeho Excelenciou Phumthamom Wechayachaim mi vážený prezident Donald Trump oznámil pozitívnu správu, že thajská strana tiež súhlasila s návrhom váženého prezidenta na okamžité prímerie. Je to pozitívna správa pre vojakov a obyvateľov oboch krajín,“ napísal kambodžský premiér Hun Manet.

Pripomíname, že včera Trump vyzval obe strany na zastavenie paľby.

07:23

.

Hrabko: Premiér, čo by sám dlhodobo blokoval celú EÚ, sa ešte nenarodil

Predseda vlády, ktorý by sám dlhodobo vetoval rozhodnutie všetkých ostatných členských štátov Európskej únie , sa ešte nenarodil. Slovenský premiér…

26. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Orbán: Ukrajina by mala byť nárazníkovým štátom, nie členom EÚ

Maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil, že jeho krajina navrhuje Ukrajincom „strategickú spoluprácu“ namiesto úplnej integrácie do Európskej únie z dôvodu…

26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

NABU odpočúvala byt, v ktorom Zelenskyj uzatváral kšefty

NABU asi tri mesiace odpočúvalo Mindichov byt, v ktorom mohol byť nahratý aj Zelenskyj, cez byt Bogoljubova. Za pomoc v…

25. 07. 2025 | Aktualizované 25. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
25. 07. 2025 | Aktualizované 25. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

V obci Kuchyňa našli mŕtveho vojaka

V obci Kuchyňa v okrese Malacky našli v piatok pred vchodom do jedného z rodinných domov telo bez známok života.…

26. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Odpojil Musk svojho času cielene ukrajinskú armádu od Starlink?

Musk odpojil Ukrajine Starlink počas protiútoku ukrajinských ozbrojených síl koncom septembra 2022, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje

26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Peter Bielik

Gustáv Murín

Milan Šupa

Marek Brna

Dušan Hirjak

Miroslav Urban

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov