Washington 6.októbra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)
Za posledné dva roky počet Američanov, ktorí sympatizujú s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, vyrástol na dvojnásobok. Svedčia o tom výsledky nedávneho sociologického prieskumu, ktorý organizovali YouGov и The Economist. Výsledky šokujú: 73% občanov USA podporuje činnosť hlavy ruského štátu.

Američania z rôznych kútov USA porozprávali pre Russia Today, prečo sa im páči ruský prezident Vladimir Putin. 61-ročná žena v domácnosti Debbie MacConnellová z Hillsboro v štáte Kentucky povedala, že by chcela, aby v USA bol taký prezident ako Vladimir Putin: „Ak by bol Američanom, chcela by som, aby bol lídrom môjho štátu,“ zverila sa so svojím postojom. 51-ročná zdravotná sestra Ellaine Longová zo Severnej Karolíny sa nadchýňa Putinovou pozíciou v sýrskej otázke: „On hodil rukaviceu hlavám iných štátov. Nebojí sa poukazovať na to, čo oni nechcú vidieť. Mnohí známi Američania považujú Putina za vlastenca, ktorý nepotrebuje peniaze a slávu,“ hovorí Ellaine Longová.
Učiteľ na strednej škole v New Yorku Juan Alfonso Rico je tej mienky, že prezident Ruska sa v prvom rade stará o blahobyt ľudí: „Putin veľkú pozornosť pripisuje ľudským strádaniam, zatiaľ čo naši americkí politici sa nezaujímajú o pocity ľudí. Pre nich sú vždy dôležité iba peniaze a ropa,“ hovorí učiteľ Rico.
39-ročný Marcus Riuz Evans z Kalifornie sa nazdáva, že Putin je najvýraznejší predstaviteľ svetovej elity, ktorý sa stal pre americkú vládu terčom, pretože mocenské orgány USA ho nemôžu kontrolovať: „Ak Amerika nemôže niekoho, alebo niečo kontrolovať, tak sa to snaží zničiť. No jej sa nič nepodarí. Svetová sila rastie. Túto moc má Rusko a Putin. Amerike sa to nepáči, pretože ona chce, aby všetka sila patrila jej,“ hovorí Marcus Riuz Evans.
Ukazuje sa, že i Trump i Clintonová majú veľké šťastie, že ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin má v rodnom liste napísané Petrohrad, a nie Honolulu, ako Barack Husseinovič Obama, a preto v najbližších amerických voľbách nemôže kandidovať.
V 19. storočí patrila Rusku Aľjaška. Zdá sa, že na začiatku 21. storočia Rusku patrí veľká časť USA. Reč nie je o území Spojených štátov, ale o srdciach a mysliach mnohých ľudí v USA, ktorí napriek desaťročia trvajúcej obrovskej antikampani na tému „Ríša zla na barbarskom východe“ hľadia dnes na Rusko a na jeho prezidenta ako na možného osloboditeľa.
Vladimír Mohorita