14 krajín, kde sa v najbližších rokoch môžu objaviť vojenské základne Ruska

Moskva 25. februára 2019 (HSP/Iarex/Foto:TASR/AP-Sergei Grits)

 

Ruslan Chubijev na portáli Iarex publikoval článok na tému, kde sa môžu v najbližších rokoch objaviť nové vojenské základne Ruska. Táto skutočnosť dráždi Američanov, pre ktorých vytvorenie nových ruských základní znamená ďalšie potvrdenie faktu, že už nie sú hegemónom a jednopolárny svet je minulosťou

Ilustračné foto

Súčasné americké elity by veľmi rady vrátili situáciu pred rok 2001, kedy im stačilo kývnuť prstom a svet splnil ich rozkazy. Dnes proti USA hrajú profesionáli a Rusko a Čína sú veľmoci, ktoré trestajú nemilosrdne všetky americké chybné kroky. A tých krokov sa za posledných 10 rokov z americkej strany nakopilo viac ako dosť.

Dnes sme svedkami nebývalých pohybov, ktoré vždy sprevádzajú geopolitické zmeny. Všetko sa mení, ešte 10 rokov naspäť nikto neveril, že by Rusko mohlo vybudovať svoje základne na území cudzích štátov, alebo že by vybudovalo opäť silnú ekonomiku, ktorá by odolávala sankciám a útokom zo zahraničia podstatne lepšie ako ekonomika ZSSR. A to Američanov nemožno obviniť z toho, že by sa málo snažili. Snažia sa tak usilovne, že už bežne porušujú existujúce medzinárodné zákony, pretože bez porušovania týchto zákonov by to už Američanom jednoducho nešlo. To je takisto znak, že Američania zoslabli, pretože do roku 1991 si mohli dovoliť medzinárodné právo dodržiavať a dokázali presadzovať svoje predstavy aj skrytou, nepriamou či diplomatickou cestou. Dnes už na to Američania jednoducho nemajú, aby dokázali problémy riešiť kultivovaným spôsobom, rovnako ako na to nemalo v minulosti nacistické Nemecko. A tak Američania trieskajú kladivom tam, kde by bolo potrebné použiť sofistikovanejšie nástroje. Maska z Američanov spadla.

Počas Putinovej éry Rusko zosilnelo a vrátilo sa medzi veľmoci. Niekomu sa to nepáči, a odmieta túto skutočnosť, to je však jeho problém. Realita nepustí. Dnes Američania a ani NATO nedokáže Rusko kontrolovať  a v tom spočíva celý problém, v neochote Ruska slúžiť Američanom. Rusi dokázali Američanov preľstiť a dokázali doslova v hodine 12 vyvinúť zbrane, ktoré dosiaľ Američania nemajú k dispozícii. Tieto zbrane získali Rusom na vojenskom poli minimálne 10 rokov náskok a Američania sa budú musieť aj so svojimi vazalmi veľmi snažiť, aby tento náskok dokázali vyrovnať. Navyše tentoraz sa situácia v porovnaní s 90 rokmi 20. storočia zmenila. Dnes majú Američania veľké ekonomické problémy, samozrejme tí, ktorí  nepovažujú americký dlh 22 biliónov USD za problém môžu ostať pokojnými, s USA je všetko v poriadku.

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Američania budú chcieť po odstúpení Dohody o raketách krátkeho a stredného doletu rozmiestniť svoje staré Pershingy v Európe, aby znížili ruský náskok. Tí európski politici, ktorí sú lokajmi USA a dovolia rozmiestniť americké rakety schopné niesť jadrové hlavice na svojom území (veľmi sa snažia Poliaci a Rumuni, Američania by radi tieto rakety rozmiestnili aj na Ukrajine a v Pobaltí) musia rátať s ruskou odvetou. Ruské rakety s jadrovými hlavicami budú okamžite zacielené na všetky štáty Rusmi vnímané ako hrozby a prípadný jadrový konflikt bude mať aj pre tieto štáty fatálne dôsledky. Ale to nič nemení na fakte, že väčšina ruského jadrového potenciálu ostane aj tak namierená na USA, vrátane všetkých nových zbraní, nadzvukových rakiet, podmorských dronov, rakiet s jadrovým pohonom a pod.

Moskva už začala obnovovať svoje vojenské základne na území bývalého ZSSR. Ruské základne sa dnes objavili v Kazachstane, Kirgizsku, Tadžikistane, Bielorusku či Arménsku, ruské základne sa nachádzajú v Osetínsku, Abcházsku a Podnestersku. S týmito oblasťami Rusko udržiava aj rozvinuté ekonomické vzťahy v rámci Spoločenstva nezávislých štátov. V zahraničí už Rusko vybudovalo dve svoje základne v Sýrii a v hre sú aj ďalšie oblasti.

1. Venezuela. Keď v roku 2009 navrhol Hugo Chavez, aby Rusko vybudovalo svoju vojenskú základňu vo Venezuele, Rusko nebolo v takej politickej, ekonomickej a vojenskej kondícii, aby si mohlo dovoliť vybudovať na „americkom zadnom dvore“ novú základňu. Dnes je vo Venezuele kríza, v ktorej Američania opätovne porušujú medzinárodné právo a svetom znie arogantné americké  „Maduro musí odísť“. Maduro je však pripravený farebnú revolúciu vo Venezuele potlačiť. Ak sa to podarí a Guaido skončí, vo Venezuele pravdepodobne vznikne nielen ruská, ale aj čínska vojenská základňa. Ak tieto základne vzniknú, bude to ďalší dôkaz amerického oslabovania.

2. Nicaragua. Podobne ako Venezuela krajina, o ktorej sú Američania presvedčení, že leží v zóne ich vplyvu. Daniel Ortega a jeho sandinovské hnutie má s Američanmi, ktorí podporovali v Nicaragui fašistickú juntu množstvo skúseností. Momentálne Američanom vadí, že v Nicarague budujú Číňania kanál, ktorý má nahradiť kanál v Paname. Američania zaútočili na Panamu v roku 1989, ako dôvod použili „diktátora Noriegu“. Hlavným americkým cieľom bolo ovládnuť panamský medzinárodný prieplav, čo sa im podarilo. Kanál v Nicarague znemožní Američanom kontrolovať spojenie medzi Tichým a Atlantickým oceánom, uvoľní ruky Rusku a Číne.

3. Kuba. Kubánsky režim prežil aj pád ZSSR a dokázal svoju životaschopnosť. V tieni amerických sankcií žijú Kubánci už takmer 50 rokov a je potešujúce, že úroveň kubánskej ekonomiky či zdravotníctva je podstatne vyššia ako úroveň v Salvadore, Guatemale, Honduraseu, Kolumbii a pod., teda krajín, ktoré sú pod priamou americkou kontrolou a bez hrozieb sankcií. Napriek tomu, tieto latinskoamerické krajiny  nemôžu zvyšovať svoj ekonomický potenciál, slúžia len ako surovinové základne pre USA. Kubánci sú pripravení na ruskú vojenskú prítomnosť, v 60. rokoch však Chruščov odmietol počas Karibskej krízy na Kube inštalovať ruské rakety. Dnes bude stačiť, keď Rusi budú môcť využívať kubánske vojenské prístavy a Kuba inštaluje na svojom území S-300 alebo S-400.

4. Bolívia. Ani tu sa Američanom nedarí. Bolivijský prezident Hugo Morales obmedzil americké možnosti drancovať Bolíviu, v Bolívii pred rokmi bojoval aj kubánsky revolucionár Che Guevarra. Bolívijci z veľkej väčšiny nemajú radi Američanov, terén Bolívie a bojaschopní ľavicovo orientovaní Indiáni nie sú súperom, po ktorom by Američania túžili. Hugo Morales má v krajine pomerne silnú pozíciu a Morales už takisto naznačil, že by bol rád, ak by v Bolívii vznikla ruská základňa.

5. Ekvádor. Ekvádor si podobne ako Venezuela, Kuba, Nikaragua či Bolívia drží odstup od Američanov. Ekvádor udržiava s Rusmi a Číňanmi veľmi blízke vzťahy, Rusi pomáhajú budovať v Ekvádore vodné elektrárne, ropný priemysel a ruskí inžinieri majú takisto participovať na vzniku ekvádorských atómových elektrárni. Ekvádor vo veľkom kupuje ruské zbrane a spolupracuje s ruskými vojenskými odborníkmi.

6. Mexiko. Mexiko bolo dlho pod kontrolou proamerických elít, situácia sa však začína meniť. Medzi Mexičanmi a Američanmi rastie napätie, Mexická stena, import drôg z Tijuany do USA, tradičná nenávisť Mexičanov k americkým gringom sú pre Američanov nepríjemnou sprchou. Voľby v roku 2018 postavili do čela Mexika novú vládu, ktorá už nemá natoľko servilný postoj k USA, ako predchádzajúce mexické elity. Mexičania dokonca odmietli uznať Guaida za venezuelského prezidenta. Bolton a Pompeo sa budú musieť veľmi snažiť aj v Mexiku. Mexiko takisto rozvíja svoju spoluprácu s Ruskom a Čínou vo vojenskej oblasti a objavili sa aj hlasy o potrebe vytvoriť ruskú základňu v Mexiku

7.Haiti. Na Haiti už dlhšiu dobu situácia vrie, časť haitských elít je stále naviazaná na USA, silnejú však vzťahy s Čínou a Ruskom. Washington podporuje haitského diktátora Jovenela Moiseho, opozícia je prepojená najmä na Čínu. Pri posledných nepokojoch už zomrelo približne 10 ľudí, mnoho ľudí bolo zranených. Haitskí vzbúrenci pália zástavy USA, Američania stiahli svoich diplomatov z krajiny a nedoporučujú Američanom na Haiti cestovať. Haiti takisto od II. svetovej vojny Američania finančne drancujú, situácia v krajine je katastrofálna. Demonštranti protestujú a nosia ruské či čínske zástavy, ako aj portréty ruského a čínskeho prezidenta. Ak by vznikla ruská alebo čínska vojenská základňa na Haiti, bol by to dôkaz americkej politickej agónie.

8.Líbya. V Lýbii Američania vyprovokovali farebnú krvavú revolúciu, presne podľa ukrajinského či sýrskeho vzoru. Situácia sa však nevyvíja tak, ako by si Američania predstavovali. Líbyjský maršál Haftar sa otvorene spolieha na ruskú pomoc a v jeho radoch bojuje množstvo ruských žoldnierov. O tom, že bojujú úspešne svedčí skutočnosť, že Haftar kontroluje 75 % krajiny, zvyšné územie dosiaľ kontrolujú prozápadné sily a moslimskí teroristi. Predpokladá sa, že Haftar oslobodí aj ďalšie líbyjské územia. Ruská vojenská základňa v Líbyi by bola nočnou morou pre NATO a južnú Európu.

9. Sudán. Situácia v Sudáne bola donedávna katastrofálna, Západ nedokázal Sudánu nič ponúknuť. Pomohli však Rusi a Číňania.  Sudánsky prezident Omar Bashir úzko koordinuje svoju činnosť s Rusmi a Číňanmi, Sudán otvorene požiadal Rusov, aby vybudovali základňu na pobreží Červeného mora. Ruská vojenská prítomnosť by znamenala koniec pirátov v Červenom mori, čo by ekonomicky pomohlo všetkým krajinám v regióne. Ekonomický rozvoj by však priniesol so sebou zosilnenie Sudánu, čo nie je práve to, po čom Američania túžia.

10. Egypt. Severoafrické krajiny si prežili „arabskú jar“ vyprovokovanú CIA. V Egypte sa našťastie nepodarilo natoľko destabilizovať situáciu ako v Lýbii alebo v Sýrii, situácia v Sýrii sa dostala pod kontrolu a Egypt Američanom takisto nevyšiel tak ako si predstavovali. Proamerické hráči na egyptskej politickej scéne sú z veľkej časti odstavení, veľká časť egyptských elít je za rozširovanie svojich kontaktov s Ruskom. V minulosti sa podobne  ústretovo k ZSSR správal aj egyptský prezident Sadat, ktorému Sovieti pomohli vybudovať Asuánsku priehradu, neskôr však Sadat po prehratej vojne s Izraelom draftoval na americkú stranu. Dnešní Rusi sú na rozdiel od Sovietov veľmi pragmatickí, samozrejme že sú ochotní Egyptu pomáhať, nie však až v takej miere a tak naivne, ako pomáhal ZSSR. Egypt chce, aby Rusi vybudovali svoju vojenskú základňu v Siddí Baráni.

11. Stredoafrická republika. Francúzom sa nepáči, že v Stredoafrickej republike silnie vplyv Moskvy a Pegingu. Krajina má nesmierne nerastné bohatstvo, ktoré dosiaľ pomerne beztrestne rabovali Američania a Francúzi. Situácia sa mení. Rusi a Stredoafričania podpísali memorandum o vojensko-technickom spojenectve, ruskí inštruktori a vojaci zvyšujú bojovú úroveň Stredoafrickej republiky

12. Mjanmarsko. Bývalá Barma má za sebou pohnutú históriu, v krajine sa doteraz nachádzajú vojenské základne ešte z dôb ZSSR, rovnako ako sovietske zbrane. Američania sa nikdy nedokázali v oblasti uchytiť, podobne ako vo Vietname sú Američania v Mjanmarsku značne neobľúbení. V krajine pôsobia ruskí a čínski vojenskí inštruktori a špecialisti.

13. Vietnam. Vietnamci na vlastnej koži zažili americké predstavy o demokracii a civilizovanom svete. Vo Vietname množstvo ľudí trpí rakovinou, tá je dôsledkom amerického bombardovania chemickými zbraňami (Agent Orange). Vietnam je socialistickou krajinou, Vietnamci stále udržujú úzke kontakty s Ruskom, aj keď majú Američania na svojej výplatnej páske časť vietnamskych politických elít, ide však stále o marginálne množstvo. Vietnamci nemajú práve najlepšie vzťahy s Číňanmi, orientácia na Rusko je pre nich politicky najvýhodnejšia.

14. Seychely. Napriek americkému odporu Seychely udržujú s Ruskom veľmi priateľské vzťahy. Ruské bojové lode regulárne používajú seychelské prístavy na doplnenie pohonných hmôt a zásob. Američanom sa nepáči, že sa ruská vojenská prítomnosť zvyšuje aj v Indickom oceáne, kde je americká vojenská základňa San Diego. Navyše Rusi kooperujú svoju činnosť s Iránom.

Sme svedkami, že situácia vo svete sa mení. Čoraz viac štátov chce užšie spolupracovať s Ruskom v politickej, ekonomickej či vojenskej oblasti. Ostáva na Rusku, ako situáciu vyhodnotí a kde sa rozhodne svoje základne vybudovať. Svet už však rozhodne nie je jednopolárnym, jeho multipolárnosť sa čoraz viac posilňuje a to je dobre.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

109. Neznáme slovenské dejiny: Ako som ostal námestníkom ministra financií

0 icon

Bratislava 20. septembra 2020 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)   Sme v horúcom lete a jeseni 1990. Na podporu oboch „názorových platforiem“ vznikali občianske iniciatívy. Profederálne sa správalo Fórum za spoločný štát, pronárodne pôsobili Korene, Syntéza, Nezávislé združenie ekonómov Slovenska (NEZES), ktoré vzniklo už 13. decembra 1989 v budove Slovenského zväzu výrobných družstiev,…

Nemecký epidemiológ o fiktívnej pandémii

0 icon

Bratislava 20. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR–Milan Kapusta)   So zvýšenými testami sa umelo udržiava pri živote vírusová hystéria, ktorá sa len ťažko môže odvolávať na prípady úmrtí  v Nemecku, píše v úvode svojho komentára nemecký epidemiológ Wolfgang Wodarg Tieto dva svety sa rozchádzajú viac a viac. Na jednej strane je tu…

Peter Sagan finišoval v Paríži na 3. mieste, Sam Bennett víťazstvom potvrdil triumf v bodovacej súťaži

0 icon

Bratislava 20. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)   Slovenský cyklista Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) sa nedočkal etapového víťazstva na Tour de France 2020. V poslednej 21. etape s tradičným dojazdom na Elyzejských poliach v Paríži finišoval na tretej priečke a pripísal si druhé pódiové umiestnenie na 107. ročníku najslávnejších etapových pretekov Tretí…

Beňová: „Nepomáhate ženám, ostrakizujete ich.“ Šipoš k potratovej tabletke: „Návrhy napomáhajúce potratom sú nepriechodné“

0 icon

Bratislava 20. septembra 2020 (HSP/Foto: TASR - Michal Svítok) Europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) v relácii TV Markíza kritizovala, že koalícia nerokovala o národnom pláne s opozíciou ani sociálnymi partnermi. "Vláda nerokovala prakticky s nikým, počujeme výhrady zo všetkých strán. Igor Matovič (OĽANO) nekompetentne riadi vládu a nekompetentne pripravil aj tento…

„Západ nás vždy zradil, a koho sa najviac bojí, tak to sú Rusi.“ Otázka o dotáciách viedla k vážnejším úvahám

0 icon

Bratislava 20. septembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Luca Bruno)   Predseda hnutia SPD Tomio Okamura zdieľal na Facebooku meme ohľadom európskych dotácií a zároveň uviedol, že ho považuje za absolútne pravdivé. Súčasne vyslovil záujem o názor sledujúcich "Dotácie z EÚ nie sú peniaze Európskej únie, ale sú to peniaze, ktoré totiž zarábal každý…

Dozvie sa svet o jeho teniskách i ďalších radostiach a starostiach? Mesežnikov: Premiérovi i predsedovi parlamentu by Twitter mohol pomôcť zviditeľniť sa na medzinárodnej scéne.

0 icon

Bratislava 20. septembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok, Jakub Kotian, Martin Baumann)   Politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov si myslí, že Twitter by mohol pomôcť premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO) i šéfovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Sme rodina) zviditeľniť sa na medzinárodnej scéne Podľa neho by mohli „vyvolať…

Tisíce ľudí demonštrovali v Düsseldorfe proti pandemickým opatreniam

0 icon

Düsseldorf 20. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Niekoľko tisíc demonštrantov sa v nedeľu v meste Düsseldorf v západnej časti Nemecka zúčastnilo na zhromaždení namierenom proti opatreniam zavedených na zamedzenie šírenia koronavírusu SARS-CoV-2, informovala agentúra DPA Zhromaždenie organizovala regionálna skupina iniciatívy Querdenken (Nekonvenčné myslenie). Tá pôvodne očakávala účasť až 50.000 ľudí. V…

Na ceste pri Kežmarku našli v aute dvoch mŕtvych mužov

0 icon

Kežmarok 20. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Prešovský kraj)   Dve mŕtve telá v osobnom vozidle sa našli pod mostom na ceste I/66 z obce Huncovce do Kežmarku Informuje o tom prešovské krajské policajné riaditeľstvo na sociálnej sieti. "Ide o dvoch mužov z Huncoviec," uvádza polícia s tým, že viac informácií o…

Zásielka pre Biely dom obsahujúca ricín prišla zrejme z Kanady

0 icon

Washington 20. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Obálka adresovaná Bielemu domu, ktorá obsahovala jed ricín a ktorú zadržali americkí federálni úradníci, zrejme prišla z Kanady Vyplýva to z prvotných záverov vyšetrovania, do ktorého sa okrem amerických expertov zapojila aj Kráľovská kanadská jazdná polícia. Obálka bola zadržaná vo vládnom úrade, ktoré…

Najväčší venezuelský supertanker prešiel pod ruskú vlajku, USA ho nebudú môcť skonfiškovať ani zadržať

0 icon

Bratislava 20. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Dan Rosenbaum)   Venezuela odovzdala Rusku svoj najväčší supertanker triedy VLCC (Very Large Crude Carrier) s výtlakom 320,8 tisíc ton. Supertanker „Ayacucho“ bol ešte v máji premenovaný na „Maxim Gorkij“ a zároveň bol zaradený do registra ruských obchodných lodí Ruský supertanker „Maxim Gorkij“ v súčasnosti vedie…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ladislav Kováčik

Ako reagovať na dezinformácie a lži o Cirkvi a kresťanstve?

0icon

(Tento článok bol pôvodne publikovaný ako facebookový status.) Pokúsim sa ustrážiť, aby tento status nebol zbytočne dlhý, ale ta

Jana Tutková

Faloš a krutosť Jany Cigánikovej - všetko pre preferencie

0icon

Už niekoľko mesiacov nám poslankyňa Cigániková zo SaS cez TV Markízu pripomína, že odporcovia potratovej tabletky, ktorá by umožnila chemický potrat do 9. týždňa tehotenstva, sú len náboženskí fanatici a ona je tá moderná žena, ktorá jediná cíti s ostatnými ženami. Osvedčená mantra progresívcov, aby sa vrátili do náruče SaS,…

Maroš Borza

ZA FUNKCIE.

0icon

Je po sneme SNS. Došlo k tomu čo drvivá väčšina členov nechcela – Danko sa stal opäť predsedom. Nevybrali si ho členovia, ale delegáti. Takí delegáti, akým bol delegát za Senec. Ten človek bol vyzvaný členskou základňou, aby nehlasoval za Danka, ale za Hrnka. Napriek tomu dal hlas Dankovi. Koľko bolo…

Štefan Harabin

Výzva poškodeným, ktorým boli uložené pokuty policajtom za nenosenie rúšok: „Neplaťte ich žiadajte doručiť rozhodnutie o uložení pokuty písomne a okamžite podajte trestné oznámenia na autora uloženej pokuty za zneužívanie právomoci verejného činiteľa.“

0icon

To čo som tvrdil v nepriestrelnej analýze viažucej sa na právnu nulitu všetkých Mikasových opatrení, okrem iného i toho v určení nezákonnej povinnosti nosiť rúška pre nenakazených ľudí (video zo 7. septembra 2020 https://www.youtube.com/watch?v=JJZ5fwFP_uM&t=59s) a tiež to, že tí ktorí dostanú pokutu ju nemusia zaplatiť, lebo by bola ulož

Viktor Pondělík

Kdo by tady zasloužil?

0icon

V České republice se kvapem blíží volby. A tak vláda ANO a sociálních demokratů s podporou od komunistů, jak je již dobrým zvykem, korumpuje voliče. I když je vlastně jedno, že se volby blíží, protože by tato vláda voliče korumpovala, i kdyby byly volby daleko za horami. A jestli se dá něco…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Vláknina a správne fungovanie tela

0 icon

Prinášame vám ďalší článok z edície ako funguje telo. Postupne sa vám snažíme priniesť jednotlivé zložky potravy, ktoré sú nevyhnutné na to, aby sme boli zdraví a naše telo dostalo všetko, čo reálne potrebuje. V tejto časti článku sa pozrieme na veľmi dôležitú súčasť potravy, ktorou je vláknina. Vláknina je súčasť potravy, ktorá…

Psy dokážu vyňuchať rakovinu s takmer 97 % presnosťou

0 icon

Naši domáci miláčikovia sú jednoducho najlepší. Najlepší spoločníci, poslucháči a kamaráti na hranie. A zoznam týchto naj sa práve rozšíril o psy, ktoré dokážu vyňuchať rakovinu v krvi. Ak vlastníte tohto štvornohého chlpáča tak viete, že psy majú vrodenú schopnosť vnímať situácie, keď sa niečo deje. V minulosti sa už preukázalo, že vycítia vôňu Parkinsonovej…

Skutočnosť alebo fotomontáž? Tieto fotografie sú jednoducho úžasné

0 icon

Internet je plný fotografií, ktoré sú upravované v rôznych externých grafických editoroch, ako je napríklad Photoshop. Aj preto je čím ďalej ťažšie rozlíšiť skutočnosť od fotomontáže. Ako sú na tom však nasledujúce fotografie, ktoré sme si pre teba dnes pripravili? Skutočnosť alebo fotomontáž? Zrejme ťa prekvapíme, ak ti povieme, že…

TOP10: Tieto fakty ti jedného dňa zachránia život!

0 icon

Mnohým zraneniam a dokonca aj úmrtiam by sa dalo predísť, keby ľudia vedeli, ako sa v kritických situáciách správne zachovať. Niekedy poznanie jednoduchej skutočnosti môže zvýšiť tvoje šance na prežitie alebo pomôcť zachrániť život niekoho iného. A tieto fakty by ťa mali naučiť, ako sa správať v život ohrozujúcich situáciách. 1.…

10+ dôkazov, že ľudská hlúposť naozaj nepozná hranice

0 icon

Všetci máme tie okamihy, kedy sa náš rozum s logikou vyberú na spoločnú dovolenku. Výsledkom je krátkodobá debilita, ktorú si ale väčšinou rýchlo uvedomíme a robíme veci tak, ako by sa mali. No tento dočasný stav nie je to isté, čo permanentná ľudská hlúposť.  Einstein mal pravdu. Už sme to poznamenali…

Vo svete IT

„Venuša je momentálne zaujímavejším cieľom ako Mars,..“ Astronómovia chcú objasniť „stopy života“

0 icon

Tento pondelok, 14. septembra, oznámili vedci, že v oblakoch Venuše našli fosfán, chemikáliu, ktorá by mohla byť známkou života. Objav vyvolal vlnu rozruchu a vedci už chystajú niekoľko ďalších pozorovaní, ktoré by záhadu objasnili. Lenže ak chceme naozaj zistiť, čo sa deje v hustých, kyselinou naplnených oblakoch nášho suseda, pozorovania…

Dva tímy vedcov skúmali sľubného kandidáta na časticu temnej hmoty. Prišli však k protichodným záverom

0 icon

Dva experimenty, ktoré pátrajú po stopách častice, ktorá zabraňuje galaxiám rozletieť sa na kusy, nedávno prišli s protichodnými výsledkami. Jeden z nich prišiel s prázdnymi rukami, zatiaľ čo druhý priniesol sľubné objavy. Temné bozóny sú kandidátmi na častice temnej hmoty, v ktorých sa neukrýva veľa sily. Na rozdiel od tradičných…

Čo je WiFi Direct a podporuje to aj môj telefón?

0 icon

Keď sa spomenie WiFi, tak automaticky väčšinu z nás napadane surfovanie po internete, ale v skutočnosti sa za týmto pojmom môže schovávať výrazne viac, ako len „pripojenie k internetu“. Na tému upozorňuje portál nextpit.com. Čo je to WiFi Direct? Prvou vecou, ktorú treba povedať je, že táto funkcia je v…

3 funkcie Android smartfónov, o ktorých možno ani netušíte

0 icon

Operačný systém Android aktuálne používa približne tri-štvrtina všetkých používateľov chytrých telefónov. Ide tak o veľmi populárny a rozšírený operačný systém, ktorý okrem iného v sebe schováva radu dobre „zašitých“ funkcionalít. Dnes by sme vám chceli dať do pozornosti 3 vcelku základné funkcie, ktoré sú častokrát používateľmi nevyužívanými, hoci patria medzi…

Pozrite si zoznam 179 najvýkonnejších procesorov v počítačoch! Ako dopadol ten váš?

0 icon

Častokrát prinášame rebríčky najvýkonnejších smartfónov, najlepších fotomobilov a podobne. Dnes sme si zobrali na mušku procesory, ktoré nájdeme v našich počítačoch. Takto vyzerá rebríček najvýkonnejších procesorov Nižšie si môžete pozrieť rebríček 179 najvýkonnejších procesorov, ktorý je vytvorený na základe služby geekbench.com, ktorá je aktualizovanou na hodinovej báze. Na to, aby…

Armádny Magazín

Ruské bombardéry Tu-160 prekonali svetový rekord najdlhšieho letu bez medzipristátia. Video

0 icon

Rusko, 20. september 2020 (AM) - Ruské nadzvukové strategické bombardéry Tu-160 stanovili v sobotu svetový rekord najdlhšieho letu bez medzipristátia pre lietadlá tohto druhu, oznámil novinárom veliteľ diaľkového letectva Vzdušno-kozmických síl RF generálporučík Sergej Kobylaš.  

Raketový komplex Hermes dokáže zničiť nepriateľské tanky na vzdialenosť 100 km

0 icon

[caption id="attachment_25238" align="alignnone" width="640"] Zábery zo skúšobného odpálenia rakiet dlhého doletu raketového komplexu Hermes  vyvinutého spoločnosťou AO Konštrukčná kancelária pre vývoj a výrobu prístrojov A.G. Šipunova, zdroj: bmpd.

Prečo nemecká armáda vymieňa svoje útočné pušky HK G-36?

0 icon

Nemecko, 20. september 2020 (AM) - Nemecká armáda prekvapivo uprednostnila útočnú pušku MK556 od spoločnosti C.G Haenel pred HK-416. Samopal HK G-36 od Heckler & Koch mohol zostať dlho v službe nemeckých ozbrojených síl [Bundeswehr], ak by počas ich účasti v Afganistane nezistili nepresnosť pri streľbe v horúcom počasí

Peking si nenechá skákať po hlave - začína rozsiahle cvičenie okolo Taiwanu ako reakciu na provokácie z USA

0 icon

Čína, 20. september 2020 (AM) - Už niekoľko mesiacov sme svedkami nárastu napätia medzi Pekingom a Washingtonom v otázke Taiwan-u. Doposiaľ sa Čína chovala vždy zdržanlivo na provokácie z USA. Zdá sa však, že piatková návšteva štátneho tajomníka USA Keitha Kracha v Tchaj-pej vyvolala v Čín

Prichádza doba keď americká armáda bude musieť doháňať druhých

0 icon

USA, 19. september 2020 (AM) - Otázka modernizácie Amerického námorníctva a vôbec jeho objemu sa dostáva na pretras na tie najvyššie miesta. Len samotný počet 355 lodí, ktoré chce Donald Trump poslať na vodu nebude stačiť Čínskej presile. Minister ozbrojenýc

Svetlo sveta

Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

0 icon

Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

0 icon

Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

Arcibiskup Fulton Sheen: Pád a návrat Šimona Petra

0 icon

Šimon Peter je najmilovanejšou postavou Nového zákona. V charaktere svätého Petra sa stretajú dve podstaty. Jedná je tá svätá, ktorú dostal od Boha a druhá je tá ľudská, ktorú dostal od svojich rodičov. Poznáme príbeh, ako Ježiš Kristus pri stretnutí so Šimonom mení jeho identitu tým, že mu zmení meno…

Prečo mal Páter Pio stigmy?

0 icon

Jeden z najväčších svätcov modernej doby, páter Pio, je známy nielen ako muž modlitby, zázrakov a hlbokej nábožnosti, ale vonkajší znak jeho svätosti sa prejavil viditeľnými stigmami na tých častiach tela, ktoré človek spôsobil pri ukrižovaní Ježišovi. Vo víziach svätej Kataríny Emmerichovej sme našli opis, že okrem známych piatich rán…

Po kázni Kuffu bude musieť vystúpiť vždy Havran

0 icon

Licenčná rady udelila televízii TV Lux sankciu za to, že na Trnavskej novéne pri kázni otca Mariána Kuffu „nezabezpečila informačnú všestrannosť a názorovú pluralitu v primeranom rozsahu a v relevantnej časovej nadväznosti.“ Toto rozhodnutie je najväčším útokom na náboženské slobody na Slovensku od roku 1989 a som presvedčený, že pošliapava ústavné…

icon FOTO DŇA