Americká mediálna manažérka Wendy McMahonová, zodpovedná za spravodajstvo televízie CBS News, odstúpila z funkcie. Jej odchod súvisí s napätím medzi CBS a prezidentom USA Donaldom Trumpom a jeho administratívou. Ako uviedla agentúra AFP, McMahonová v internej správe adresovanej svojim tímom napísala, že posledných pár mesiacov v CBS bolo náročných, pretože „sa ukázalo, že so spoločnosťou sa nezhodneme na ďalšom postupe…Je čas, aby som sa posunula ďalej a aby sa táto organizácia pohla vpred s novým vedením.“
09:31
Šesť ukrajinských vojakov prišlo o život a najmenej desať ďalších utrpelo zranenia, keď Rusko zaútočilo na vojenské výcvikové stredisko v Sumskej oblasti. Uviedla to v stredu na Facebooku Národná garda Ukrajiny a dodala, že v čase útoku vojaci vykonávali cvičenia na vojenskej strelnici.
Ruské ministerstvo obrany v utorok večer uviedlo, že na miesto zaútočilo balistickou raketou.
Japonský minister poľnohospodárstva Taku Etó podal demisiu v reakcii na svoj výrok, že si nikdy nekupuje ryžu, pretože ju dostáva zadarmo. Vyjadrením vyvolal hnev verejnosti v krajine, ktorá zápasí s prudkým nárastom cien potravín. Vo funkcii ho nahradí bývalý minister životného prostredia Šindžiro Koizumi.
08:48
Ruský prezident Vladimir Putin zavítal do západoruskej Kurskej oblasti susediacej s Ukrajinou a stretol sa tam s dobrovoľníkmi a zástupcami obcí a miest v regióne. Rokoval aj s úradujúcim gubernátorom Kurskej oblasti Alexandrom Chinštejnom a navštívil rozostavanú Kurskú jadrovú elektráreň 2.
08:26
Najmenej štyri deti zahynuli a ďalších 38 utrpelo zranenia pri samovražednom bombovom útoku na školský autobus na juhozápade Pakistanu.
07:58
Filipínska a americká pobrežná stráž sa po prvýkrát zúčastnili na spoločných vojenských cvičeniach, oznámili filipínske ozbrojené sily. Pripojili sa tak k širším manévrom, ktoré títo spojenci uskutočňujú v Juhočínskom mori.
07:47
Malé francúzske mestečko Landerneau na tretí raz uspelo pri pokuse utvoriť svetový rekord v počte ľudí oblečených ako Šmolkovia – zhromaždilo sa ich tam 3076.
07:27
Pri izraelských útokoch zahynulo najmenej 19 ľudí vrátane novorodenca, oznámil tamojší úrad civilnej ochrany.
07:07
Poľský premiér Donald Tusk je pripravený zatvoriť štátnu hranicu, ak sa Nemecko pokúsiť vrátiť migrantov žiadajúcich o azyl, ktorí prišli z Poľska. Uviedol to počas televízneho rozhovoru.
06:52
Rastúci svetový dopyt po nerastoch spôsobený presadzovaním technológií obnoviteľných zdrojov energie zvyšuje riziko kriminality, korupcie a nestability, uvádza štúdia Úradu OSN pre boj proti drogám a kriminalite.
06:51
Šesť obetí a troch zranených si vyžiadala prestrelka medzi ozbrojenými skupinami neďaleko mexického letoviska Acapulco, uviedli mexické úrady.
06:50
Holandská polícia počas pátrania po dvoch nezvestných deťoch objavila na severovýchode krajiny auto s niekoľkými telami, informovali miestne úrady.
06:44
Izrael odmietol rozhodnutie Európskej únie prehodnotiť asociačnú dohodu s ním v rámci zvyšovania tlaku z dôvodu zvýšenia intenzity ofenzívy v Pásme Gazy.
06:43
Pápež Lev XIV. potvrdil ochotu Vatikánu hostiť mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom, uviedla talianska premiérka Giorgia Meloniová.
Na snímke pápež Lev XIV. / Foto: TASR/AP-Andrew Medichini06:42
Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio očakáva, že Rusko Ukrajine predloží široký náčrt podmienok prímeria, ktoré Washingtonu umožnia zhodnotiť, či Moskva skutočne chce uzavrieť mier.
06:42
Americký minister obrany Pete Hegseth nariadil preskúmať „chaotické“ stiahnutie amerických síl z Afganistanu v roku 2021, pri ktorom zahynulo 13 amerických vojakov. Situácia je dlhodobo terčom kritiky republikánov.
Na snímke sprava senátori USA Dan Sullivan,Kevin Cramer a prezident USA Donald Trump (vľavo) počúvajú ministra obrany Peteho Hegsetha v Oválnej pracovni vo Washingtone / Foto: TASR/AP-Alex Brandon06:41
Európska únia schválila mimoriadnu finančnú podporu 5,5 miliónov eur pre Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda. EÚ tak reagovala na marcové rozhodnutie administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa zmraziť financovanie pre túto stanicu.
06:40
Americký prezident Donald Trump odhalil plán vytvoriť pre Spojené štáty raketový štít „Zlatá kupola“, ktorý má krajinu chrániť pred nepriateľskými útokmi.
06:38
Viac ako dve desaťročia pripadá v kalendári 21. máj Svetovému dňu kultúrnej diverzity pre dialóg a rozvoj.Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov ho vyhlásilo v decembri 2002, čiže rok po tom, ako účastníci 31. zasadania Generálnej konferencie UNESCO prijali 2. novembra 2001 Všeobecnú deklaráciu o kultúrnej rozmanitosti. Tento deň sa všeobecne vníma ako príležitosť na to, aby sa ľudia na celom svete hlbšie zamysleli nad hodnotami kultúrnej rozmanitosti a lepšie ich pochopili.
06:38
George Simion oznámil, že výsledok druhého kola víkendových volieb napadne na súde pre podozrenia z ovplyvňovania voličov zo zahraničia.
14 krajín, kde sa v najbližších rokoch môžu objaviť vojenské základne Ruska
Ruslan Chubijev na portáli Iarex publikoval článok na tému, kde sa môžu v najbližších rokoch objaviť nové vojenské základne Ruska. Táto skutočnosť dráždi Američanov, pre ktorých vytvorenie nových ruských základní znamená ďalšie potvrdenie faktu, že už nie sú hegemónom a jednopolárny svet je minulosťou
Moskva 25. februára 2019 (HSP/Iarex/Foto:TASR/AP-Sergei Grits)
▶❚❚↻
.
Súčasné americké elity by veľmi rady vrátili situáciu pred rok 2001, kedy im stačilo kývnuť prstom a svet splnil ich rozkazy. Dnes proti USA hrajú profesionáli a Rusko a Čína sú veľmoci, ktoré trestajú nemilosrdne všetky americké chybné kroky. A tých krokov sa za posledných 10 rokov z americkej strany nakopilo viac ako dosť.
Dnes sme svedkami nebývalých pohybov, ktoré vždy sprevádzajú geopolitické zmeny. Všetko sa mení, ešte 10 rokov naspäť nikto neveril, že by Rusko mohlo vybudovať svoje základne na území cudzích štátov, alebo že by vybudovalo opäť silnú ekonomiku, ktorá by odolávala sankciám a útokom zo zahraničia podstatne lepšie ako ekonomika ZSSR. A to Američanov nemožno obviniť z toho, že by sa málo snažili. Snažia sa tak usilovne, že už bežne porušujú existujúce medzinárodné zákony, pretože bez porušovania týchto zákonov by to už Američanom jednoducho nešlo. To je takisto znak, že Američania zoslabli, pretože do roku 1991 si mohli dovoliť medzinárodné právo dodržiavať a dokázali presadzovať svoje predstavy aj skrytou, nepriamou či diplomatickou cestou. Dnes už na to Američania jednoducho nemajú, aby dokázali problémy riešiť kultivovaným spôsobom, rovnako ako na to nemalo v minulosti nacistické Nemecko. A tak Američania trieskajú kladivom tam, kde by bolo potrebné použiť sofistikovanejšie nástroje. Maska z Američanov spadla.
Počas Putinovej éry Rusko zosilnelo a vrátilo sa medzi veľmoci. Niekomu sa to nepáči, a odmieta túto skutočnosť, to je však jeho problém. Realita nepustí. Dnes Američania a ani NATO nedokáže Rusko kontrolovať a v tom spočíva celý problém, v neochote Ruska slúžiť Američanom. Rusi dokázali Američanov preľstiť a dokázali doslova v hodine 12 vyvinúť zbrane, ktoré dosiaľ Američania nemajú k dispozícii. Tieto zbrane získali Rusom na vojenskom poli minimálne 10 rokov náskok a Američania sa budú musieť aj so svojimi vazalmi veľmi snažiť, aby tento náskok dokázali vyrovnať. Navyše tentoraz sa situácia v porovnaní s 90 rokmi 20. storočia zmenila. Dnes majú Američania veľké ekonomické problémy, samozrejme tí, ktorí nepovažujú americký dlh 22 biliónov USD za problém môžu ostať pokojnými, s USA je všetko v poriadku.
.
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin
Američania budú chcieť po odstúpení Dohody o raketách krátkeho a stredného doletu rozmiestniť svoje staré Pershingy v Európe, aby znížili ruský náskok. Tí európski politici, ktorí sú lokajmi USA a dovolia rozmiestniť americké rakety schopné niesť jadrové hlavice na svojom území (veľmi sa snažia Poliaci a Rumuni, Američania by radi tieto rakety rozmiestnili aj na Ukrajine a v Pobaltí) musia rátať s ruskou odvetou. Ruské rakety s jadrovými hlavicami budú okamžite zacielené na všetky štáty Rusmi vnímané ako hrozby a prípadný jadrový konflikt bude mať aj pre tieto štáty fatálne dôsledky. Ale to nič nemení na fakte, že väčšina ruského jadrového potenciálu ostane aj tak namierená na USA, vrátane všetkých nových zbraní, nadzvukových rakiet, podmorských dronov, rakiet s jadrovým pohonom a pod.
Moskva už začala obnovovať svoje vojenské základne na území bývalého ZSSR. Ruské základne sa dnes objavili v Kazachstane, Kirgizsku, Tadžikistane, Bielorusku či Arménsku, ruské základne sa nachádzajú v Osetínsku, Abcházsku a Podnestersku. S týmito oblasťami Rusko udržiava aj rozvinuté ekonomické vzťahy v rámci Spoločenstva nezávislých štátov. V zahraničí už Rusko vybudovalo dve svoje základne v Sýrii a v hre sú aj ďalšie oblasti.
1. Venezuela. Keď v roku 2009 navrhol Hugo Chavez, aby Rusko vybudovalo svoju vojenskú základňu vo Venezuele, Rusko nebolo v takej politickej, ekonomickej a vojenskej kondícii, aby si mohlo dovoliť vybudovať na “americkom zadnom dvore” novú základňu. Dnes je vo Venezuele kríza, v ktorej Američania opätovne porušujú medzinárodné právo a svetom znie arogantné americké “Maduro musí odísť”. Maduro je však pripravený farebnú revolúciu vo Venezuele potlačiť. Ak sa to podarí a Guaido skončí, vo Venezuele pravdepodobne vznikne nielen ruská, ale aj čínska vojenská základňa. Ak tieto základne vzniknú, bude to ďalší dôkaz amerického oslabovania.
2. Nicaragua. Podobne ako Venezuela krajina, o ktorej sú Američania presvedčení, že leží v zóne ich vplyvu. Daniel Ortega a jeho sandinovské hnutie má s Američanmi, ktorí podporovali v Nicaragui fašistickú juntu množstvo skúseností. Momentálne Američanom vadí, že v Nicarague budujú Číňania kanál, ktorý má nahradiť kanál v Paname. Američania zaútočili na Panamu v roku 1989, ako dôvod použili “diktátora Noriegu”. Hlavným americkým cieľom bolo ovládnuť panamský medzinárodný prieplav, čo sa im podarilo. Kanál v Nicarague znemožní Američanom kontrolovať spojenie medzi Tichým a Atlantickým oceánom, uvoľní ruky Rusku a Číne.
3. Kuba. Kubánsky režim prežil aj pád ZSSR a dokázal svoju životaschopnosť. V tieni amerických sankcií žijú Kubánci už takmer 50 rokov a je potešujúce, že úroveň kubánskej ekonomiky či zdravotníctva je podstatne vyššia ako úroveň v Salvadore, Guatemale, Honduraseu, Kolumbii a pod., teda krajín, ktoré sú pod priamou americkou kontrolou a bez hrozieb sankcií. Napriek tomu, tieto latinskoamerické krajiny nemôžu zvyšovať svoj ekonomický potenciál, slúžia len ako surovinové základne pre USA. Kubánci sú pripravení na ruskú vojenskú prítomnosť, v 60. rokoch však Chruščov odmietol počas Karibskej krízy na Kube inštalovať ruské rakety. Dnes bude stačiť, keď Rusi budú môcť využívať kubánske vojenské prístavy a Kuba inštaluje na svojom území S-300 alebo S-400.
.
4. Bolívia. Ani tu sa Američanom nedarí. Bolivijský prezident Hugo Morales obmedzil americké možnosti drancovať Bolíviu, v Bolívii pred rokmi bojoval aj kubánsky revolucionár Che Guevarra. Bolívijci z veľkej väčšiny nemajú radi Američanov, terén Bolívie a bojaschopní ľavicovo orientovaní Indiáni nie sú súperom, po ktorom by Američania túžili. Hugo Morales má v krajine pomerne silnú pozíciu a Morales už takisto naznačil, že by bol rád, ak by v Bolívii vznikla ruská základňa.
5. Ekvádor. Ekvádor si podobne ako Venezuela, Kuba, Nikaragua či Bolívia drží odstup od Američanov. Ekvádor udržiava s Rusmi a Číňanmi veľmi blízke vzťahy, Rusi pomáhajú budovať v Ekvádore vodné elektrárne, ropný priemysel a ruskí inžinieri majú takisto participovať na vzniku ekvádorských atómových elektrárni. Ekvádor vo veľkom kupuje ruské zbrane a spolupracuje s ruskými vojenskými odborníkmi.
6. Mexiko. Mexiko bolo dlho pod kontrolou proamerických elít, situácia sa však začína meniť. Medzi Mexičanmi a Američanmi rastie napätie, Mexická stena, import drôg z Tijuany do USA, tradičná nenávisť Mexičanov k americkým gringom sú pre Američanov nepríjemnou sprchou. Voľby v roku 2018 postavili do čela Mexika novú vládu, ktorá už nemá natoľko servilný postoj k USA, ako predchádzajúce mexické elity. Mexičania dokonca odmietli uznať Guaida za venezuelského prezidenta. Bolton a Pompeo sa budú musieť veľmi snažiť aj v Mexiku. Mexiko takisto rozvíja svoju spoluprácu s Ruskom a Čínou vo vojenskej oblasti a objavili sa aj hlasy o potrebe vytvoriť ruskú základňu v Mexiku
7.Haiti. Na Haiti už dlhšiu dobu situácia vrie, časť haitských elít je stále naviazaná na USA, silnejú však vzťahy s Čínou a Ruskom. Washington podporuje haitského diktátora Jovenela Moiseho, opozícia je prepojená najmä na Čínu. Pri posledných nepokojoch už zomrelo približne 10 ľudí, mnoho ľudí bolo zranených. Haitskí vzbúrenci pália zástavy USA, Američania stiahli svoich diplomatov z krajiny a nedoporučujú Američanom na Haiti cestovať. Haiti takisto od II. svetovej vojny Američania finančne drancujú, situácia v krajine je katastrofálna. Demonštranti protestujú a nosia ruské či čínske zástavy, ako aj portréty ruského a čínskeho prezidenta. Ak by vznikla ruská alebo čínska vojenská základňa na Haiti, bol by to dôkaz americkej politickej agónie.
8.Líbya. V Lýbii Američania vyprovokovali farebnú krvavú revolúciu, presne podľa ukrajinského či sýrskeho vzoru. Situácia sa však nevyvíja tak, ako by si Američania predstavovali. Líbyjský maršál Haftar sa otvorene spolieha na ruskú pomoc a v jeho radoch bojuje množstvo ruských žoldnierov. O tom, že bojujú úspešne svedčí skutočnosť, že Haftar kontroluje 75 % krajiny, zvyšné územie dosiaľ kontrolujú prozápadné sily a moslimskí teroristi. Predpokladá sa, že Haftar oslobodí aj ďalšie líbyjské územia. Ruská vojenská základňa v Líbyi by bola nočnou morou pre NATO a južnú Európu.
.
9. Sudán. Situácia v Sudáne bola donedávna katastrofálna, Západ nedokázal Sudánu nič ponúknuť. Pomohli však Rusi a Číňania. Sudánsky prezident Omar Bashir úzko koordinuje svoju činnosť s Rusmi a Číňanmi, Sudán otvorene požiadal Rusov, aby vybudovali základňu na pobreží Červeného mora. Ruská vojenská prítomnosť by znamenala koniec pirátov v Červenom mori, čo by ekonomicky pomohlo všetkým krajinám v regióne. Ekonomický rozvoj by však priniesol so sebou zosilnenie Sudánu, čo nie je práve to, po čom Američania túžia.
10. Egypt. Severoafrické krajiny si prežili “arabskú jar” vyprovokovanú CIA. V Egypte sa našťastie nepodarilo natoľko destabilizovať situáciu ako v Lýbii alebo v Sýrii, situácia v Sýrii sa dostala pod kontrolu a Egypt Američanom takisto nevyšiel tak ako si predstavovali. Proamerické hráči na egyptskej politickej scéne sú z veľkej časti odstavení, veľká časť egyptských elít je za rozširovanie svojich kontaktov s Ruskom. V minulosti sa podobne ústretovo k ZSSR správal aj egyptský prezident Sadat, ktorému Sovieti pomohli vybudovať Asuánsku priehradu, neskôr však Sadat po prehratej vojne s Izraelom draftoval na americkú stranu. Dnešní Rusi sú na rozdiel od Sovietov veľmi pragmatickí, samozrejme že sú ochotní Egyptu pomáhať, nie však až v takej miere a tak naivne, ako pomáhal ZSSR. Egypt chce, aby Rusi vybudovali svoju vojenskú základňu v Siddí Baráni.
11. Stredoafrická republika. Francúzom sa nepáči, že v Stredoafrickej republike silnie vplyv Moskvy a Pegingu. Krajina má nesmierne nerastné bohatstvo, ktoré dosiaľ pomerne beztrestne rabovali Američania a Francúzi. Situácia sa mení. Rusi a Stredoafričania podpísali memorandum o vojensko-technickom spojenectve, ruskí inštruktori a vojaci zvyšujú bojovú úroveň Stredoafrickej republiky
12. Mjanmarsko. Bývalá Barma má za sebou pohnutú históriu, v krajine sa doteraz nachádzajú vojenské základne ešte z dôb ZSSR, rovnako ako sovietske zbrane. Američania sa nikdy nedokázali v oblasti uchytiť, podobne ako vo Vietname sú Američania v Mjanmarsku značne neobľúbení. V krajine pôsobia ruskí a čínski vojenskí inštruktori a špecialisti.
13. Vietnam. Vietnamci na vlastnej koži zažili americké predstavy o demokracii a civilizovanom svete. Vo Vietname množstvo ľudí trpí rakovinou, tá je dôsledkom amerického bombardovania chemickými zbraňami (Agent Orange). Vietnam je socialistickou krajinou, Vietnamci stále udržujú úzke kontakty s Ruskom, aj keď majú Američania na svojej výplatnej páske časť vietnamskych politických elít, ide však stále o marginálne množstvo. Vietnamci nemajú práve najlepšie vzťahy s Číňanmi, orientácia na Rusko je pre nich politicky najvýhodnejšia.
14. Seychely. Napriek americkému odporu Seychely udržujú s Ruskom veľmi priateľské vzťahy. Ruské bojové lode regulárne používajú seychelské prístavy na doplnenie pohonných hmôt a zásob. Američanom sa nepáči, že sa ruská vojenská prítomnosť zvyšuje aj v Indickom oceáne, kde je americká vojenská základňa San Diego. Navyše Rusi kooperujú svoju činnosť s Iránom.
Sme svedkami, že situácia vo svete sa mení. Čoraz viac štátov chce užšie spolupracovať s Ruskom v politickej, ekonomickej či vojenskej oblasti. Ostáva na Rusku, ako situáciu vyhodnotí a kde sa rozhodne svoje základne vybudovať. Svet už však rozhodne nie je jednopolárnym, jeho multipolárnosť sa čoraz viac posilňuje a to je dobre.
Americká mediálna manažérka Wendy McMahonová, zodpovedná za spravodajstvo televízie CBS News, odstúpila z funkcie. Jej odchod súvisí s napätím medzi CBS a prezidentom USA Donaldom Trumpom a jeho administratívou. Ako uviedla agentúra AFP, McMahonová v internej správe adresovanej svojim tímom napísala, že posledných pár mesiacov v CBS bolo náročných, pretože „sa ukázalo, že so spoločnosťou sa nezhodneme na ďalšom postupe…Je čas, aby som sa posunula ďalej a aby sa táto organizácia pohla vpred s novým vedením.“
09:31
Šesť ukrajinských vojakov prišlo o život a najmenej desať ďalších utrpelo zranenia, keď Rusko zaútočilo na vojenské výcvikové stredisko v Sumskej oblasti. Uviedla to v stredu na Facebooku Národná garda Ukrajiny a dodala, že v čase útoku vojaci vykonávali cvičenia na vojenskej strelnici.
Ruské ministerstvo obrany v utorok večer uviedlo, že na miesto zaútočilo balistickou raketou.
Japonský minister poľnohospodárstva Taku Etó podal demisiu v reakcii na svoj výrok, že si nikdy nekupuje ryžu, pretože ju dostáva zadarmo. Vyjadrením vyvolal hnev verejnosti v krajine, ktorá zápasí s prudkým nárastom cien potravín. Vo funkcii ho nahradí bývalý minister životného prostredia Šindžiro Koizumi.
08:48
Ruský prezident Vladimir Putin zavítal do západoruskej Kurskej oblasti susediacej s Ukrajinou a stretol sa tam s dobrovoľníkmi a zástupcami obcí a miest v regióne. Rokoval aj s úradujúcim gubernátorom Kurskej oblasti Alexandrom Chinštejnom a navštívil rozostavanú Kurskú jadrovú elektráreň 2.
08:26
Najmenej štyri deti zahynuli a ďalších 38 utrpelo zranenia pri samovražednom bombovom útoku na školský autobus na juhozápade Pakistanu.
07:58
Filipínska a americká pobrežná stráž sa po prvýkrát zúčastnili na spoločných vojenských cvičeniach, oznámili filipínske ozbrojené sily. Pripojili sa tak k širším manévrom, ktoré títo spojenci uskutočňujú v Juhočínskom mori.
07:47
Malé francúzske mestečko Landerneau na tretí raz uspelo pri pokuse utvoriť svetový rekord v počte ľudí oblečených ako Šmolkovia – zhromaždilo sa ich tam 3076.
07:27
Pri izraelských útokoch zahynulo najmenej 19 ľudí vrátane novorodenca, oznámil tamojší úrad civilnej ochrany.
07:07
Poľský premiér Donald Tusk je pripravený zatvoriť štátnu hranicu, ak sa Nemecko pokúsiť vrátiť migrantov žiadajúcich o azyl, ktorí prišli z Poľska. Uviedol to počas televízneho rozhovoru.
Bývalý minister zahraničných vecí a neúspešný prezidentský kandidát Ivan Korčok sa na nedávnej tlačovke Progresívneho Slovenska pustil do svojho nástupcu,…
21. 05. 2025 |Z domova|
3 min. čítania |0 komentárov
21. 05. 2025 |Z domova|
3 min. čítania |0 komentárov
Premiér Robert Fico bilancoval plnenie PPV na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Minister nepripustil zlyhanie pri ochrane vysoko bonitnej…
21. 05. 2025 |Komentáre|
11 min. čítania |0 komentárov
21. 05. 2025 |Komentáre|
11 min. čítania |0 komentárov
Poľský premiér Donald Tusk komentuje výsledky prvého kola prezidentských volieb, varuje občanov a naváža sa do prezidentského kandidáta Karola Nawrockého. Poľsko…
21. 05. 2025 |Zo zahraničia|
3 min. čítania |0 komentárov
21. 05. 2025 |Zo zahraničia|
3 min. čítania |0 komentárov
Členovia Svetovej zdravotníckej organizácie v utorok prijali dohodu, ktorej cieľom má byť zlepšiť pripravenosť na budúce pandémie po nejednotnej globálnej…
Americká mediálna manažérka Wendy McMahonová, zodpovedná za spravodajstvo televízie CBS News, odstúpila z funkcie. Jej odchod súvisí s napätím medzi CBS a prezidentom USA Donaldom Trumpom a jeho administratívou. Ako uviedla agentúra AFP, McMahonová v internej správe adresovanej svojim tímom napísala, že posledných pár mesiacov v CBS bolo náročných, pretože „sa ukázalo, že so spoločnosťou sa nezhodneme na ďalšom postupe…Je čas, aby som sa posunula ďalej a aby sa táto organizácia pohla vpred s novým vedením.“
09:31
Šesť ukrajinských vojakov prišlo o život a najmenej desať ďalších utrpelo zranenia, keď Rusko zaútočilo na vojenské výcvikové stredisko v Sumskej oblasti. Uviedla to v stredu na Facebooku Národná garda Ukrajiny a dodala, že v čase útoku vojaci vykonávali cvičenia na vojenskej strelnici.
Ruské ministerstvo obrany v utorok večer uviedlo, že na miesto zaútočilo balistickou raketou.
Japonský minister poľnohospodárstva Taku Etó podal demisiu v reakcii na svoj výrok, že si nikdy nekupuje ryžu, pretože ju dostáva zadarmo. Vyjadrením vyvolal hnev verejnosti v krajine, ktorá zápasí s prudkým nárastom cien potravín. Vo funkcii ho nahradí bývalý minister životného prostredia Šindžiro Koizumi.
08:48
Ruský prezident Vladimir Putin zavítal do západoruskej Kurskej oblasti susediacej s Ukrajinou a stretol sa tam s dobrovoľníkmi a zástupcami obcí a miest v regióne. Rokoval aj s úradujúcim gubernátorom Kurskej oblasti Alexandrom Chinštejnom a navštívil rozostavanú Kurskú jadrovú elektráreň 2.
08:26
Najmenej štyri deti zahynuli a ďalších 38 utrpelo zranenia pri samovražednom bombovom útoku na školský autobus na juhozápade Pakistanu.
07:58
Filipínska a americká pobrežná stráž sa po prvýkrát zúčastnili na spoločných vojenských cvičeniach, oznámili filipínske ozbrojené sily. Pripojili sa tak k širším manévrom, ktoré títo spojenci uskutočňujú v Juhočínskom mori.
07:47
Malé francúzske mestečko Landerneau na tretí raz uspelo pri pokuse utvoriť svetový rekord v počte ľudí oblečených ako Šmolkovia – zhromaždilo sa ich tam 3076.
07:27
Pri izraelských útokoch zahynulo najmenej 19 ľudí vrátane novorodenca, oznámil tamojší úrad civilnej ochrany.
07:07
Poľský premiér Donald Tusk je pripravený zatvoriť štátnu hranicu, ak sa Nemecko pokúsiť vrátiť migrantov žiadajúcich o azyl, ktorí prišli z Poľska. Uviedol to počas televízneho rozhovoru.
06:52
Rastúci svetový dopyt po nerastoch spôsobený presadzovaním technológií obnoviteľných zdrojov energie zvyšuje riziko kriminality, korupcie a nestability, uvádza štúdia Úradu OSN pre boj proti drogám a kriminalite.
06:51
Šesť obetí a troch zranených si vyžiadala prestrelka medzi ozbrojenými skupinami neďaleko mexického letoviska Acapulco, uviedli mexické úrady.
06:50
Holandská polícia počas pátrania po dvoch nezvestných deťoch objavila na severovýchode krajiny auto s niekoľkými telami, informovali miestne úrady.
06:44
Izrael odmietol rozhodnutie Európskej únie prehodnotiť asociačnú dohodu s ním v rámci zvyšovania tlaku z dôvodu zvýšenia intenzity ofenzívy v Pásme Gazy.
06:43
Pápež Lev XIV. potvrdil ochotu Vatikánu hostiť mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom, uviedla talianska premiérka Giorgia Meloniová.
Na snímke pápež Lev XIV. / Foto: TASR/AP-Andrew Medichini06:42
Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio očakáva, že Rusko Ukrajine predloží široký náčrt podmienok prímeria, ktoré Washingtonu umožnia zhodnotiť, či Moskva skutočne chce uzavrieť mier.
06:42
Americký minister obrany Pete Hegseth nariadil preskúmať „chaotické“ stiahnutie amerických síl z Afganistanu v roku 2021, pri ktorom zahynulo 13 amerických vojakov. Situácia je dlhodobo terčom kritiky republikánov.
Na snímke sprava senátori USA Dan Sullivan,Kevin Cramer a prezident USA Donald Trump (vľavo) počúvajú ministra obrany Peteho Hegsetha v Oválnej pracovni vo Washingtone / Foto: TASR/AP-Alex Brandon06:41
Európska únia schválila mimoriadnu finančnú podporu 5,5 miliónov eur pre Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda. EÚ tak reagovala na marcové rozhodnutie administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa zmraziť financovanie pre túto stanicu.
06:40
Americký prezident Donald Trump odhalil plán vytvoriť pre Spojené štáty raketový štít „Zlatá kupola“, ktorý má krajinu chrániť pred nepriateľskými útokmi.
06:38
Viac ako dve desaťročia pripadá v kalendári 21. máj Svetovému dňu kultúrnej diverzity pre dialóg a rozvoj.Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov ho vyhlásilo v decembri 2002, čiže rok po tom, ako účastníci 31. zasadania Generálnej konferencie UNESCO prijali 2. novembra 2001 Všeobecnú deklaráciu o kultúrnej rozmanitosti. Tento deň sa všeobecne vníma ako príležitosť na to, aby sa ľudia na celom svete hlbšie zamysleli nad hodnotami kultúrnej rozmanitosti a lepšie ich pochopili.
06:38
George Simion oznámil, že výsledok druhého kola víkendových volieb napadne na súde pre podozrenia z ovplyvňovania voličov zo zahraničia.
Predsedovi koaličnej Slovenskej národnej strany Andrejovi Dankovi sa nepáči, že Slovensko podporilo ďalší balík európskych sankcií namierených na Rusko. Vyhlásil,…
Americká mediálna manažérka Wendy McMahonová, zodpovedná za spravodajstvo televízie CBS News, odstúpila z funkcie. Jej odchod súvisí s napätím medzi CBS a prezidentom USA Donaldom Trumpom a jeho administratívou. Ako uviedla agentúra AFP, McMahonová v internej správe adresovanej svojim tímom napísala, že posledných pár mesiacov v CBS bolo náročných, pretože „sa ukázalo, že so spoločnosťou sa nezhodneme na ďalšom postupe…Je čas, aby som sa posunula ďalej a aby sa táto organizácia pohla vpred s novým vedením.“
09:31
Šesť ukrajinských vojakov prišlo o život a najmenej desať ďalších utrpelo zranenia, keď Rusko zaútočilo na vojenské výcvikové stredisko v Sumskej oblasti. Uviedla to v stredu na Facebooku Národná garda Ukrajiny a dodala, že v čase útoku vojaci vykonávali cvičenia na vojenskej strelnici.
Ruské ministerstvo obrany v utorok večer uviedlo, že na miesto zaútočilo balistickou raketou.
Japonský minister poľnohospodárstva Taku Etó podal demisiu v reakcii na svoj výrok, že si nikdy nekupuje ryžu, pretože ju dostáva zadarmo. Vyjadrením vyvolal hnev verejnosti v krajine, ktorá zápasí s prudkým nárastom cien potravín. Vo funkcii ho nahradí bývalý minister životného prostredia Šindžiro Koizumi.
08:48
Ruský prezident Vladimir Putin zavítal do západoruskej Kurskej oblasti susediacej s Ukrajinou a stretol sa tam s dobrovoľníkmi a zástupcami obcí a miest v regióne. Rokoval aj s úradujúcim gubernátorom Kurskej oblasti Alexandrom Chinštejnom a navštívil rozostavanú Kurskú jadrovú elektráreň 2.
21.5.2025 Redakcia Auto trendy . Majitelia starších dieselových vozidiel sa môžu pripraviť na nepríjemné prekvapenie. Európska únia pripravuje nové pravidlá…