Saudská Arábia a export wahhábizmu

Saudská Arábia a export wahhábizmu

Rijád 30. marca 2016 (/HSP/Foto:TASR/AP-Hasan Jamali)

 

Saudská Arábia bola až do objavenia najväčších zásob ropy na svete bezvýznamným púštnym kráľovstvom. Typickým spôsobom života bolo nomádstvo a hlavnými sociálnymi štruktúrami boli kmene. Na začiatku 7. storočia založil prorok Mohamed v Mekke nové náboženstvo – islam.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Mohamed taktiež zjednotil územia a bojujúce arabské kmene. Celé územie sa stalo súčasťou chalifátu a potom sa z väčšej časti dostalo pod nadvládu Osmanskej ríše. Neskôr bol však politický osud krajiny zložitý. V novšej histórii krajiny zohral kľúčovú rolu Muhammad ibn Abd al- Wahháb (1703 – 1792), ktorého možno považovať podľa niektorých prameňov za prvého islamského fundamentalistu modernej doby. Jeho učenie si osvojili ako štátnu náboženskú doktrínu vtedajší vládcovia (emíri) tej časti arabského polostrova.

Reklama

Najviac sa o novodobú históriu rodu zaslúžil ibn Saud, ktorý dobyl a zjednotil pod svoju vládu veľkú časť arabského polostrova, ku ktorým pripojil ďalšie územia a v roku 1932 ho vyhlásil za Saudskoarabské kráľovstvo. Vládol do svojej smrti v roku 1953. Potom sa postupne dostávali na trón jeho synovia. Kráľovská rodina má dnes stovky členov. Saudská Arábia nemá ústavu ani volený parlament a platí v nej islamské právo šaria uplatňované s príznačnou krutosťou (najmä vďaka wahhábizmu ako štátnej interpretácii islamu). Krajina má cez 29 milióna obyvateľov, z toho je približne 8 miliónov prisťahovalcov, ktorí nemajú saudské občianstvo. Príjmy z vývozu ropy sú obrovské, krajina je však známa obrovskou mierou korupcie vládnucej rodiny a úradníkov.

Prameňom islamského extrémizmu je fanatická wahhábistická odnož islamu sústredeného v Saudskej Arábii.

Reklama

Bohužiaľ Saudi nepodporujú extrémistický wahhábizmus len u seba doma, ale už po celé desaťročia významne financujú jeho propagáciu v zahraničí. Presné čísla nie sú známe, ale predpokladá sa, že na tento účel bolo vynaložených viac ako 150 miliárd dolárov. Boli určené na vývoz wahhábizmu k rôznym oveľa chudobnejším moslimským krajinám a komunitám po celom svete počas posledných troch desaťročí.

Väčšina moslimských vládcov je skorumpovaná a politicky negramotná. Mnohí z nich boli do mocenského kresla dosadení západnými mocnosťami, hlavne USA. Moslimské davy sú ovládané imámami, ktorí sú platení moslimskými vládami a ich petrodolármi. Peniaze putujú na výstavbu a prevádzkovanie mešít a madrás, ktoré kážu radikálny wahhábizmus nielen v moslimskom svete, ale aj v Európe (Saudská Arábia v čase vrcholiacej migračnej vlny v septembri 2015 prehlásila, že súčasťou jej pomoci migrantom bude financovanie 200 nových mešít v Nemecku). Peniaze taktiež smerujú na školenie imámov, mediálny dosah a vydavateľskú činnosť; distribúciu wahhábistických učebníc a dotácie pre vysoké školy a kultúrne centrá. Imámovia v mešitách zneužívajú frustráciu a beznádejnú situáciu, v ktorej sa ocitla moslimská mládež, a vlievajú do jej mozgov zaostalú fundamentalistickú dogmu pod heslom:

„Vaša nádej je v islame.“ Zásada demokracie, že štátna moc pochádza od občanov, je fundamentalistom cudzia a taktiež je podľa nich v rozpore s islamom, pretože štátna moc pochádza výlučne od Boha, ktorý na zemi vládne cez svoje zákony v Koráne. Demokracia je podľa wahhábizmu najväčší nepriateľ islamu.

Sýrsky prezident Bašar al-Assad počas stretnutia s iránskym ministrom zahraničia v Damasku v januári 2014 varoval, že politická a náboženská ideológia Saudskej Arábie je « hrozbou pre celý svet « .  Assadova Sýria spolu s Iránom patria medzi sekulárne štáty a práve preto sú tŕňom v oku Saudskej Arábie a jej spojencom. Bez Asada však nie je možné riešiť vnútropolitickú situáciu v Sýrii a rovnako nie je možné efektívne bojovať proti Islamskému štátu, ktorý dnes predstavuje najväčšiu hrozbu.

Odstránenie Assada by znamenalo len ďalšie rozšírenie islamského extrémizmu. Saudská Arábia si už však sama začína uvedomovať, že ISIS môže byť hrozbou aj pre ňu. Rozdiel medzi Islamským štátom a wahhábizmom je v tom, že ISIS neuznáva sunitského vládcu a jeho moc.  Saudská Arábia tak nepriamo spolu s ostatnými spojencami vytvorila nepriateľa, ktorý teraz bojuje proti vlastnému stvoriteľovi.

Reklama

Eva Filipová

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

14:56

Súd v Madride vo stredu informoval o prebiehajúcom prípravnom konaní voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza. Podozrieva ju z obchodovania s vplyvom a korupcie v podnikateľskom sektore. Informovala o tom agentúra AFP.

Madridský súd v krátkom vyhlásení spresnil, že vyšetrovanie vedené proti Maríi Begone Gómezovej sa začalo už 16. apríla a “podlieha príkazu na utajenie“. Bližšie detaily v tejto veci neuviedol.

14:40

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu schválili historicky prvé pravidlá EÚ týkajúce sa boja proti násiliu na ženách. Ich cieľom je predchádzať rodovo motivovanému násiliu a chrániť jeho obete, najmä ženy a obete domáceho násilia.

Smernica požaduje zavedenie prísnejších zákonov proti kybernetickému násiliu, lepšiu pomoc pre obete a opatrenia na prevenciu znásilnení.

14:29

Z korupcie obvinený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov zostane vo väzbe prinajmenšom nasledujúce dva mesiace, a teda do 23. júna. Rozhodol o tom v stredu moskovský súd. Informovala o tom agentúra AP a stanica Sky News.

Podľa ruského Vyšetrovacieho výboru (Sledkom) je podozrivý z prijatia úplatku v obzvlášť veľkom rozsahu. Za tento trestný čin mu v prípade usvedčenia hrozí až 15 rokov väzenia.

Námestník ministra obrany bol zadržaný pre podozrenie z korupcie
Na nedatovanej snímke vydanej 11. kanuára 2024 námestník ministra obrany Timur Ivanov v Moskv
14:20

Priame platby sa slovenským farmárom budú vyplácať aj po 30. júni. Uviedol to na tlačovej besede po stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD).

Informácie o nevyplácaní priamych platieb po júni označil Takáč za nepravdivé a zavádzajúce.

Výjazdové rokovanie vlády v Dolnej Krupej Takáč
Na snímke zľava riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Marek Čepko a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) počas tlačovej konferencie po výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej
14:10

Strata amerického výrobcu lietadiel Boeing bola v 1. kvartáli nižšia, než sa očakávalo. Koncern uviedol, že jeho dodávateľský reťazec sa stabilizuje aj napriek kríze týkajúcej sa modelu 737 Max.

Strata v prvých troch mesiacoch 2024 klesla na 343 miliónov USD (321 miliónov eur), alebo 56 centov na akciu, zo 414 miliónov USD, alebo 69 USD na akciu.

14:02

Centrom Londýna sa v stredu preháňalo niekoľko splašených koní, utiekli britskej vojenskej jednotke Household Cavalry. Zranenia pri tom utrpelo päť ľudí, štyroch odviezli do nemocnice. Informoval denník The Telegraph.

Zvieratá zhodili svojich jazdcov počas ranného cvičenia. Pri incidente sa zranil najmenej jeden vojak.

splašené kone v Londýne
Na snímke dva splašené kone v uliciach Londýna
13:39

Vláda plánuje znižovať deficit verejných financií približne o 1 % hrubého domáceho produktu (HDP) ročne. Postupný pokles schodku pod 3 % HDP do konca volebného obdobia zabezpečí vystúpenie z očakávanej procedúry nadmerného deficitu. Zároveň sa tak stabilizuje vývoj dlhu, ktorý by mal inak naďalej rastúci trend až k 70 % HDP. Konštatuje to Ministerstvo financií (MF) SR v Programe stability SR na roky 2024 až 2027, ktorý v stredu schválila vláda.

13:38

Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Výpomoc sa poskytne prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB). Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve, ktorý v stredu schválila vláda.

13:37

Odborne spôsobilá osoba bude môcť vykonávať funkciu povereného zástupcu až pre troch držiteľov povolenia na podnikanie v energetike. Obchodníci so striebrom už nebudú mať povinnosť disponovať určeným meradlom a zosnulé osoby budú vyňaté z pôsobnosti zákona o ochrane osobných údajov. Vyplýva to zo zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia a znižovaním administratívnej záťaže, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu definitívne schválili.

13:35

Pri pobreží Tuniska našli v utorok telá 19 ľudí, informovala tamojšia pobrežná stráž. Informovala agentúra AP.

Telá našla v blízkosti prístavných miest Mahdíja a Sfax, druhého najväčšieho prístavného mesta v krajine, kde sa migranti v posledných týždňoch dostali do konfliktu s políciou.

13:28

Česká polícia odkryla česko-ukrajinský gang falošných bankárov, ktorí sú podozriví zo spáchania stoviek podvodov s úhrnnou škodou v desiatkach miliónov korún. Policajti zadržali 40 ľudí, časť z nich skončila vo väzbe. V stredu to uviedla hovorkyňa polície Královohradeckého kraja Iva Kormošová.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali