Saudská Arábia a export wahhábizmu

Saudská Arábia a export wahhábizmu

Rijád 30. marca 2016 (/HSP/Foto:TASR/AP-Hasan Jamali)

 

Saudská Arábia bola až do objavenia najväčších zásob ropy na svete bezvýznamným púštnym kráľovstvom. Typickým spôsobom života bolo nomádstvo a hlavnými sociálnymi štruktúrami boli kmene. Na začiatku 7. storočia založil prorok Mohamed v Mekke nové náboženstvo – islam.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Mohamed taktiež zjednotil územia a bojujúce arabské kmene. Celé územie sa stalo súčasťou chalifátu a potom sa z väčšej časti dostalo pod nadvládu Osmanskej ríše. Neskôr bol však politický osud krajiny zložitý. V novšej histórii krajiny zohral kľúčovú rolu Muhammad ibn Abd al- Wahháb (1703 – 1792), ktorého možno považovať podľa niektorých prameňov za prvého islamského fundamentalistu modernej doby. Jeho učenie si osvojili ako štátnu náboženskú doktrínu vtedajší vládcovia (emíri) tej časti arabského polostrova.

Reklama

Najviac sa o novodobú históriu rodu zaslúžil ibn Saud, ktorý dobyl a zjednotil pod svoju vládu veľkú časť arabského polostrova, ku ktorým pripojil ďalšie územia a v roku 1932 ho vyhlásil za Saudskoarabské kráľovstvo. Vládol do svojej smrti v roku 1953. Potom sa postupne dostávali na trón jeho synovia. Kráľovská rodina má dnes stovky členov. Saudská Arábia nemá ústavu ani volený parlament a platí v nej islamské právo šaria uplatňované s príznačnou krutosťou (najmä vďaka wahhábizmu ako štátnej interpretácii islamu). Krajina má cez 29 milióna obyvateľov, z toho je približne 8 miliónov prisťahovalcov, ktorí nemajú saudské občianstvo. Príjmy z vývozu ropy sú obrovské, krajina je však známa obrovskou mierou korupcie vládnucej rodiny a úradníkov.

Prameňom islamského extrémizmu je fanatická wahhábistická odnož islamu sústredeného v Saudskej Arábii.

Reklama

Bohužiaľ Saudi nepodporujú extrémistický wahhábizmus len u seba doma, ale už po celé desaťročia významne financujú jeho propagáciu v zahraničí. Presné čísla nie sú známe, ale predpokladá sa, že na tento účel bolo vynaložených viac ako 150 miliárd dolárov. Boli určené na vývoz wahhábizmu k rôznym oveľa chudobnejším moslimským krajinám a komunitám po celom svete počas posledných troch desaťročí.

Väčšina moslimských vládcov je skorumpovaná a politicky negramotná. Mnohí z nich boli do mocenského kresla dosadení západnými mocnosťami, hlavne USA. Moslimské davy sú ovládané imámami, ktorí sú platení moslimskými vládami a ich petrodolármi. Peniaze putujú na výstavbu a prevádzkovanie mešít a madrás, ktoré kážu radikálny wahhábizmus nielen v moslimskom svete, ale aj v Európe (Saudská Arábia v čase vrcholiacej migračnej vlny v septembri 2015 prehlásila, že súčasťou jej pomoci migrantom bude financovanie 200 nových mešít v Nemecku). Peniaze taktiež smerujú na školenie imámov, mediálny dosah a vydavateľskú činnosť; distribúciu wahhábistických učebníc a dotácie pre vysoké školy a kultúrne centrá. Imámovia v mešitách zneužívajú frustráciu a beznádejnú situáciu, v ktorej sa ocitla moslimská mládež, a vlievajú do jej mozgov zaostalú fundamentalistickú dogmu pod heslom:

„Vaša nádej je v islame.“ Zásada demokracie, že štátna moc pochádza od občanov, je fundamentalistom cudzia a taktiež je podľa nich v rozpore s islamom, pretože štátna moc pochádza výlučne od Boha, ktorý na zemi vládne cez svoje zákony v Koráne. Demokracia je podľa wahhábizmu najväčší nepriateľ islamu.

Sýrsky prezident Bašar al-Assad počas stretnutia s iránskym ministrom zahraničia v Damasku v januári 2014 varoval, že politická a náboženská ideológia Saudskej Arábie je « hrozbou pre celý svet « .  Assadova Sýria spolu s Iránom patria medzi sekulárne štáty a práve preto sú tŕňom v oku Saudskej Arábie a jej spojencom. Bez Asada však nie je možné riešiť vnútropolitickú situáciu v Sýrii a rovnako nie je možné efektívne bojovať proti Islamskému štátu, ktorý dnes predstavuje najväčšiu hrozbu.

Odstránenie Assada by znamenalo len ďalšie rozšírenie islamského extrémizmu. Saudská Arábia si už však sama začína uvedomovať, že ISIS môže byť hrozbou aj pre ňu. Rozdiel medzi Islamským štátom a wahhábizmom je v tom, že ISIS neuznáva sunitského vládcu a jeho moc.  Saudská Arábia tak nepriamo spolu s ostatnými spojencami vytvorila nepriateľa, ktorý teraz bojuje proti vlastnému stvoriteľovi.

Reklama

Eva Filipová

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali