Pokusy o vytvorenie unipolárneho sveta zlyhali

Pokusy o vytvorenie unipolárneho sveta zlyhali

Brazília/Fortaleza  24. júla 2014 (HSP/KP/Foto:TASR)

 

Západní experti: Putin v rozhovore s médiami naznačil globálne zmeny

Úvodné inteview ruského prezidenta Vladimíra Putina, ktoré poskytol médiám v predvečer brazílskeho summitu BRICS, vzbudilo veľký záujem ruských, ale čo je ešte dôležitejšie, zahraničných médii. Osobitný význam mu dávajú opatrenia urobené krajinami BRICS, ktoré budú znamenať revolúciu vo vzťahu k doláru ako rezervnej mene a úspešné formovanie zárodku nového medzinárodného menového fondu, ku ktorému došlo na poslednom summite.

Reklama
Na snímke lídri krajín hospodárskeho zoskupenia rozvíjajúcich sa ekonomík, známeho pod skratkou BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika), zľava ruský prezident Vladimir Putin, indický premiér Naréndra Módí, brazílska prezidentka Dilma Rousseffová, čínsky prezident Si Ťin-pching a juhoafrický prezident Jacob Zuma pózujú fotografom na šiestom summite zástupcov BRICS v brazílskej Fortaleze

Stretnutie lídrov krajín BRICS v Brazílii sa môže považovať za jeden z medzníkov svetových dejín, pretože položil základy historickej alternatíve anglo-americkému monetárnemu a finančnému systému, napísal pre Rossijskuju gazetu známy americký ekonóm, člen medzinárodnej iniciatívy Post-globalizácia William Engdahl.

“Bezpochyby, najdôležitejšou dohodou dosiahnutou na stretnutí je dohoda o založení takzvanej Novej banky rozvoja s počiatočným kapitálom 50 miliárd, ktorý môže byť následne navýšený na 100 miliárd,” píše Engdahl. “Okrem toho krajiny BRICS odsúhlasili založenie nového menového fondu (protiváhu MMF) v objeme 100 miliárd dolárov.”

Reklama

Podľa názoru experta, založením Novej banky rozvoja, úplne nezávislej od diktátu Medzinárodného menového fondu, krajiny BRICS prvýkrát za celé povojnové obdobie uskutočnili revolúciu vo vzťahu k dolárovému systému rezervnej meny, ktorý doteraz udržiaval kontrolu nad ekonomickým rozvojom sveta a smeroval ho tak, ako to bolo výhodné pre takzvané bohaté krajiny.

V svetle rastúcej medzinárodnej roly BRICS vo svete, je obzvlášť dôležité dosiahnutie jeho finančnej nezávislosti. Vo svojom úvodnom inteview prezident Putin povedal, že prišiel čas, aby bol vplyv BRICS posunutý na novú úroveň, urobiac BRICS neoddeliteľnou súčasťou systému globálneho riadenia v medziach udržateľného rozvoja.

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin posiela vzdušný bozk novinárom počas odchodu z paláca Itamaraty po skončení summitu lídrov piatich štátov skupiny BRICS

“V svojich hodnoteniach a predstavách Putin, ktorý je nepochybne hlavnou hnacou silou, ktorá stojí za rastúcou medzinárodnou rolou BRICS, poznamenal i takýto fakt: Všetkých päť krajín, medzi ktorými sú aj dvaja členovia Bezpečnostnej rady OSN s právom veta, a ktorých počet obyvateľov predstavuje dokopy takmer 3 miliardy ľudí, sú jednotní vo svojich vyhláseniach týkajúcich sa medzinárodných vzťahov a Charty OSN, dokumentu, na existenciu ktorého už, ako sa zdá, vo Washingtone a Bruseli zabudli,” konštatuje americký expert.

S takýmto hodnotením situácie súhlasia aj ruskí kolegovia Engdahla. “Perspektívy BRICS, ako alternatívneho pólu svetovej politiky, vyzerajú pôsobivo. Čo sa týka počtu obyvateľov, tak aj z hľadiska celkového ekonomického potenciálu a aj svojimi politickými možnosťami tieto štáty, ak sú pripravené postupovať koordinovane, predstavujú veľkú silu schopnú nie len presadiť svoje záujmy, ale i radikálne zmeniť súčasný svetový poriadok,” napísal pre týždenník Top Secret riaditeľ Ústavu globalizácie a sociálnych vied, expert iniciatívy Post-globalizácia Boris Kagarlickij.

Ruský analytik tiež zdôraznil, že neoliberálny model ekonomiky, zvezujúci väčšinu krajín elitami západu, sa dnes očividne nachádza v kríze a preto vo všetkých štátoch rastie požiadavka na sociálnu zmenu, prevedenú podľa potrieb väčšiny. Jednou z politických pák, schopnou zmeniť globálnu sociálno-ekonomickú situáciu sa javí na novú úroveň postavená spolupráca krajín BRICS, verí Kagarlickij.

Reklama

Na druhej strane, jeho americký kolega vysoko ocenil perspektívy otvárajúce sa pred päticou krajín BRICS. Krajiny G7 nazval “klubom zlyhajúcich ekonomík”, povedal, že Rusko spolu s Brazíliou, Indiou, Čínou a Juhoafrickou republikou v súčasnosti tvoria novú “rodinu”, pre ktorú je charakteristická opatrnosť a tiež trochu sympatie a empatie k ťažkému postaveniu druhých štátov.

“Vladimír Putin a jeho kolegovia z BRICS teraz môžu prejsť k vytvoreniu alternatívy, ktorá bude zohľadňovať záujmy celého svetového spoločenstva. V to sa nádejam a o tom snívam už celé desaťročia,” zhrnul William Engdahl.

ad

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

18:44

Najvyšší súd USA pojednával o tom, či sa na bývalého prezidenta Donalda Trumpa vzťahuje imunita voči trestnému stíhaniu za činy z obdobia, keď pôsobil vo funkcii. Rozhodnutie súdu by mohlo mať ďalekosiahle dôsledky.

Najvyšší súd rozhoduje o imunite Trumpa voči trestnému stíhaniu
Na snímke bývalý americký prezident Donald Trump
18:41

Haitský premiér Ariel Henry odstúpil z funkcie, oznámila jeho kancelária. Otvoril tak cestu k sformovaniu novej vlády v karibskej krajine, ktorú sužuje násilie gangov.

Haitský premiér Henry rezignoval
Na snímke haitský premiér Ariel Henry
18:40

Audit na poľskom ministerstve obrany za predchádzajúcej vlády odhalil množstvo previnení, vrátane krádeže hodnotných predmetov, uviedol námestník ministra obrany Cezary Tomczyk.

18:35

Kozmická loď Šen-čou-18 (Božská loď) s trojčlennou posádkou odštartovala k vesmírnej stanici Tchien-kung (Nebeský palác), uviedli štátne médiá.

17:20

Štátna spoločnosť MH Invest v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR podpísala kúpnu zmluvu so spoločnosťou Winkelmann Building + Industry Slovakia. MH Invest predáva časť pozemku priemyselného parku v Rimavskej Sobote za 3.542.537 eur bez DPH, ktorú určil znalecký posudok a na ktorom Winkelmann Group postaví závod na výrobu zásobníkov teplej vody. Informovala o tom Mária Pavlusík, hovorkyňa MH SR. Spoločnosti MH Invest sa podľa nej podarilo odovzdať pozemky 28. marca.

17:19

Taliansko odsúdilo trest smrti pre iránskeho rappera za podporovanie celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou mladej Kurdky Mahsy Amíníovej.

16:57

Namiesto rozvoja a prosperity Slovensku pre rozvrat právneho štátu hrozí úplné zastavenie eurofondov. Opozičná poslankyňa parlamentu Veronika Remišová (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) tak reagovala na vyhlásenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra investícií Richarda Rašiho (Hlas-SD) po kontrolnom dni na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

16:56

Potraviny na Slovensku sú drahšie ako v Poľsku o takmer 40 %. S vysokými cenami energií a pohonných látok vládny kabinet nechce nič robiť napriek predvolebným sľubom. Uviedli to predstavitelia opozičného hnutia Slovensko pri hodnotení polročného pôsobenia vlády Roberta Fica (Smer-SD).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali