Jeho výsledky zbierali štatistici v rozhovoroch s takmer 15-tisícmi lídrami biznisu zo 141 krajín sveta. Odpovedali na otázky o protiprávnom rozdeľovaní verejných zdrojov, etických štandardoch politikov či úplatkoch a iných nezdokumentovaných platbách. Spriemerovaním vyšla konečná známka aj poradie. Prvú päticu najskorumpovanejších štátov otvára na piatom mieste Grécko, pred ním je Maďarsko a bronzovú medailu získalo Taliansko. Slovensko, ktoré skončilo na nelichotivom druhom mieste má podľa odborníkov vraj veľký problém s politickou korupciou.
Tému politickej korupcie okomentoval sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabín.
“Asi pred dvoma dňami vyšla hodnotiaca správa Svetového ekonomického fóra, ktorá sa týka korupcie. Zo 138 krajín zaujalo Slovensko asi 114 miesto. Pred nami sú ešte také krajiny ako Ukrajina a Tanzánia a za nami už len Burundy, Gabun a pod. Korupcia bola hodnotená z viacerých kritérií, ktoré sa viažu na úplatky bezpečnostných orgánov, prokuratúry, justície, politikov a výberových konaní.”
“Stačí zalistovať do krátkej histórie a môžeme pripomenúť kauzu privatizácie SPP, kde minister Mikloš zaplatil poradcovi pol miliardy korún za to, že vyberal z jedného uchádzača, ktorý sa do súťaže prihlásil. Ďalej známa kauza Gorila, kde mali brať miliónové úplatky páni Dzurinda, Mikloš, Hrušovský. Ďalej kupovanie poslancov, keď prechádzali poslanci z jednej strany do druhej, aby sa udržala vládna koalícia a verejne sa rozprávalo koľko ktorí poslanec za prestup zobral. V roku 2012, keď sa volil generálny prokurátor, vtedy bol v hre pán Čentéš a poslanci si odovzdávali lístočky s úplatkami 30 miliónov za jeden hlas. Z tohto obdobia je známe aj video Kočnera so Sulíkom, spomína Harabin závažné kauzy z minulosti.”
“Za zmienku stoji pripomenúť aj volebnú korupciu pána Kisku, keď vo volebnej kampani prekročil povolený limit a bol povinný zaplatiť 10 násobok prekročenej sumy, čo činí 12 330 000 eur. Doposiaľ ich nezaplatil a ani nebol príslušnými orgánmi k tomu vyzvaný. Korupcia je aj pri personálnom menovaní policajnej inšpekcie, ktorá sa podriadila ministerstvu vnútra cez smernice, ktoré uverejňovali páni Lipšic a Kaliňák. Ďalej korupčné kauzy Váhostav, Baštrňák, rôzne CT-ečka. O jasný príklad korupcie ide aj v prípade pána Miku, riaditeľa RTVS, keď na právne služby vypíše tender na advokátov a pritom na to v RTVS má právny útvar. Rovnako tak Kaliňák, ktorý si vypísal tender na poradenské, právne a audítorské služby za 1,5 milióna eur, pritom na to má na ministerstve 50 až 100 ľudí, ktorí tieto služby robia a berú za to paušálny plat,” tvrdí vo svojom videu Harabin.
“V roku 2004 sa zriadil Špeciálny súd a Špeciálna prokuratúra. Politici to prezentovali ako nástroj boja proti korupcii. Stálo to pol miliardy korún a aké máme výsledky? Je vyšetrená kauza Mikloš a SPP,? Kauza Gorila, kauza kupovania poslancov? A čo terajšie prestupovanie poslancov z jednej zaniknutej strany do druhej len preto, lebo pánu Procházkovy bol korupčne prisľúbený post sudcu v Luxemburgu? A kde ho korupčná súdna rada zvolila miesto sudcu s 30 ročnou praxou,” kritizuje Harabín momentálny stav.
Nič z toho nie je vyšetrené, ale verejnosti sa predkladajú prípady 50 eurových úplatkov policajtov, lekárov, katastrálnych úradov. Naposledy sme zaregistrovali veľký prípad uplácania klobásami na univerzite v Nitre. (tu)
Tento týždeň aj prípad veľkej policajnej akcie, kde kukláči vtrhli do ordinácie primára onkológie, kde sa zdokumentoval prípad 50 eurového úplatku.
Mne to pripadá tak, že ide o odpútavanie pozornosti od skutočných mega korupčných prípadov, na ktoré práve upozorňuje svetové ekonomické fórum. Čuduj sa svete, ani vláda, ani generálny prokurátor, ani policajný prezident, ani poslanci v parlamente, ani maistreamové média nebijú na poplach, že Slovensko má také zahanbujúce miesto v rebríčku korupcie. Takýto rozsah korupcie už ohrozuje fungovanie základov štátu. Pokiaľ nebude na Slovensku prijatý zákon o hmotnej zodpovednosti politikov a všetkých štátnych funkcionárov, nikdy nebude odstránená korupcia. Funkcionári si myslia, že si môžu dovoliť všetko aj preto, lebo spolitizovaná polícia a spolitizovaná generálna prokuratúra nekoná.
Video k článku si môžete pozrieť tu: