„V minulom storočí hovorili, že sme ´chorý človek.´ Teraz sú oni ´chorý človek.´ Európa kolabuje,“ povedal líder Turecka použijúc populárnu urážku, ktorú používali európski politici v 19. storočí, keď hovorili o kolabujúcej Osmanskej ríši.
Na stretnutí v tureckom meste Izmir prezident povedal, že ekonomika Európy sa zhoršuje, populácia starne a „choroba rasizmu sa znovuobjavila ako vírus,“ uvádza turecká spravodajská agentúra Anadolu. V Európe, ktorá v minulosti trpela dvoma svetovými vojnami, sú milióny ľudí napádaných a diskriminovaných, povedal prezident na tomto stretnutí.
Erdogan tvrdí, že Turci žijúci v Európe sú „veľmi utláčaní“ a „veľmi ponižovaní,“ a sľuboval, že prinúti Európu „prevziať zodpovednosť“.
„Európa zaplatí za to, čo urobila. Keď Boh dá, otázka EÚ bude znovu na stole po 16. apríli,“ povedal zmieňujúc sa o konštitučnom referende v Turecku, ktoré môže prudko zvýšiť jeho právomoci.
„Videli ste, čo sa deje v Európe. Prečo sa zbláznili? Prečo sa správajú pochabo? Videli, čo tento systém prináša Turecku. Turecko robí pokroky, rastie. Z toho sa idú zblázniť,“ vysvetľoval Erdogan svoj pohľad na napätie vo vzťahoch Turecka a EÚ.
Turecký prezident viackrát zopakoval svoje plány ohľadom separátneho referenda o tom, či má Ankara pokračovať v procese pristúpenia k EÚ tvrdiac, že v súčasnosti očakáva „veľkú explóziu v hlasovaní,“ aby sa ukončili prístupové rokovania. „Neobávam sa toho,“ povedal.
Turecko, ktoré rokovalo o vstupe do 28-členného európskeho bloku už pár rokov, čelilo konzistentnej kritike EÚ za porušovanie ľudských práv, demokracie a slobody tlače.
Jednania medzi Ankarou a Bruselom sú tiež priamo prepojené na kontroverznú dohodu ohľadom utečencov. Brusel tvrdí, že Turecko nesplnilo všetkých 72 podmienok, ktoré EÚ určila a Turecko sa permanentne vyhráža, že dohodu poruší.