V dedinke, nachádzajúcej sa 120 km južne od Berlína a 80 km severne od Drážďan, žije iba okolo 20 ľudí, ktorí sú už vo vyššom veku. Pamätajú si, ako tu po vojne až do znovuzjednotenia Nemecka v roku 1990 žilo ešte približne 50 obyvateľov a mnohí z nich pracovali v blízkej uhoľnej briketárni, najstaršej v Európe, ktorej patril všetok obecný majetok. V “nových” časoch po zjednotení sa podnik zrušil, čím hlavne tunajší mladí sa presťahovali preč za prácou. A v dedinke tak ostali len tí starší.
Alwine je príkladom demograficko-ekonomickej situácie v bývalom “východnom” Nemecku, ktoré stále zaostáva za tým “západným” (len 67% jeho ekonomickej úrovne). Na juhu Brandenburska žije 5500 ľudí v 21 obciach na obrovskej ploche 135 km². V rokoch 1990 až 2015 sa podľa štatistík počet obyvateľov regiónu znížil o približne 15%.
Jedného nedávneho rána objavil 71-ročný Paul Urbanek podivné oznámenie, že ich Alwine je na predaj. Desiatky budov, vrátane domov, stodôl a garáží, majú totiž ísť do sobotnej aukcie v Berlíne za vyvolávaciu cenu 125 000 eur. Z denníka Bild sa to dozvedel Andreas Claus, starosta Übigau-Wahrenbrücku, ktorého súčasťou je Alwine.
Už v roku 2000 bola dedinka predávaná súkromným investorom za jednu “symbolickú marku”. Podľa Urbaneka, nikto zo súčasných obyvateľov nebude schopný zaplatiť 125 000 eur, aby majetok zostal “doma”.
“Mnoho ľudí má záujem,” uviedol pre agentúru AFP Matthias Knake z aukčného domu v Karhausen, pričom povedal, že prvýkrát predávajú “celú dedinu”. Ide o čisto súkromnú záležitosť. Ak ju niekto kúpi, starosta Claus chce pozvať nového majiteľa na radnicu, “aby spolu vymysleli vytvoriť niečo v spolupráci s ľuďmi a nie proti nim”.