ZŠ v Budimíre si dáva za vzor M. R. Štefánika, jeho meno má v názve

Budimír 7. novembra (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)

 

Škola si Štefánika, jeho inšpiratívny život a dielo pripomína v rôznych podobách

Základná škola (ZŠ) v Budimíre je spojená s politikom, diplomatom, astronómom a generálom francúzskej armády Milanom Rastislavom Štefánikom (1880-1919). Jeho meno vo svojom názve škola nesie od roku 2014.

Na snímke portrét Štefánika vo vestibule školy
Na snímke portrét Štefánika vo vestibule školy

„Naším zámerom bolo dať deťom nejaký pozitívny vzor, aby to neboli len nejaké mediálne hviezdy či hviezdičky, ktoré ich zaujímajú. Pre nás je takou výraznou historickou osobnosťou práve Milan Rastislav Štefánik, preto sme sa rozhodli, že požiadame ministerstvo školstva o udelenie čestného názvu a bolo nám vyhovené,“ vysvetlila pre TASR riaditeľka ZŠ s materskou školou v Budimíre Jana Bavoľárová. Udelenie tohto titulu však nebolo automatické a škola musela mať za sebou zodpovedajúce výsledky.

Škola si Štefánika, jeho inšpiratívny život a dielo pripomína v rôznych podobách. Pred budovou na špeciálnom mieste vysadili pri príležitosti 95. výročia jeho úmrtia Štefánikovu lipu. Keďže výročie jeho narodenia pripadá na júl, kedy sú letné prázdniny, učitelia si s deťmi každoročne pripomínajú deň jeho tragickej smrti – 4. mája. „Máme vtedy projektový deň, ktorý je venovaný čisto Štefánikovi, prakticky na každom predmete sa ním zaoberáme. Na geografii napríklad hovoríme o ňom ako o cestovateľovi, na fyzike ako o vedcovi, na dejepise či občianskej náuke ako o politikovi,“ priblížila riaditeľka.

Zo školy tiež chodia každoročne vzdať úctu k Štefánikovmu pamätníku v Košiciach. Žiaci 8. a 9. ročníka majú exkurziu do jeho rodného kraja na Košariská a na Bradlo, kde je pochovaný.

Vo vestibule školy je možné vidieť veľký portrét Štefánika s jeho citátom: „Nech každý je dnes lepší ako bol včera a vlasť naša bude veľká a slávna.“

Počiatky obecnej školy v Budimíre siahajú do roku 1931. Škola sídlila v rôznych priestoroch, po vojne aj v miestnom klasicistickom kaštieli, dnešnom múzeu. Prvú budovu súčasnej základnej školy uviedli do prevádzky v roku 1962, z dôvodu nárastu počtu žiakov pribudla nová dvojposchodová budova v roku 1986.

 

 

ZŠ v Budimíre sa snaží rozvíjať kritické myslenie žiakov

Základná škola (ZŠ) s materskou školou (MŠ) Milana Rastislava Štefánika v Budimíre blízko Košíc je stredisková škola pre deväť okolitých obcí. O dobrom mene školy svedčí, že ju navštevujú deti až z 19 obcí. Celkovo chodí do ZŠ 400 žiakov a do MŠ 36 detí.

Na snímke riaditeľka základnej školy s materskou školou v Budimíre Jana Bavoľárová
Na snímke riaditeľka základnej školy s materskou školou v Budimíre Jana Bavoľárová

Škola s moderným vybavením je zapojená do rôznych projektov a programov, snaží sa viesť žiakov nielen k vedomostiam, ale rozvíjať tiež kritické myslenie, vychovávať ich k ochrane životného prostredia či zdravému životnému štýlu. „Na základe mnohých aktivít sme získali tituly ako Škola, ktorej to myslí – čo znamená, že učitelia absolvovali rôzne vzdelávania na metódy a formy, ako u žiakov podporovať kritické myslenie. Ďalej sme Zelená škola, čiže venujeme sa environmentálnym aktivitám – separujeme odpad, upravujeme areál školy, kde máme jazierko, pocitový chodník či množstvo zelene,“ uviedla pre TASR riaditeľka školy Jana Bavoľárová.

K ďalším titulom patrí Škola podporujúca zdravie a v rámci programu Detského fondu OSN (UNICEF) – Škola priateľská k deťom. Škola je zapojená aj do medzinárodného projektu Erasmus+ s projektom zameraným na rozvoj a podporu čitateľskej gramotnosti a partnerskými školami v Estónsku, Belgicku, Poľsku a Španielsku.

Na škole sú jazyková, chemicko-fyzikálna učebňa a dve počítačové učebne, každá trieda má počítač, interaktívnu tabuľu či projektor a pripojenie na internet. Zavedený je dochádzkový čipový systém pre žiakov aj učiteľov, samozrejmosťou už sú elektronické žiacke knižky a triedne knihy. Pred pár rokmi inštalovali v škole kamerový systém, ktorý sa v rámci prevencie a bezpečnosti podľa riaditeľky veľmi osvedčil.

V ponuke pre žiakov a rodičov je aj široký výber voľnočasových aktivít. „Pri škole máme elokované pracovisko základnej umeleckej školy, máme tu jazykovú školu a taktiež tanečnú školu zameranú na spoločenské tance. Okrem aktuálne 26 rôznych záujmových krúžkov pri škole pracuje aj AMAVET – Asociácia mládeže pre vedu a techniku,“ skonštatovala Bavoľárová.

Vlastným projektom školy je celoslovenská umelecká súťaž pre deti nazvaná Budimírske studničky, ktorá má už za sebou päť ročníkov. Jej cieľom je podporovať u detí tvorivosť. „Vyhlasujeme ju každoročne v troch oblastiach – výtvarnej, literárnej a hudobnej s tým, že zadáme nejakú prioritnú tému. Tá sa väčšinou viaže s prírodou, v minulom ročníku to bol Čarovný rybník,“ priblížila riaditeľka. Najväčší záujem detí zo škôl z celého Slovenska je o výtvarné práce, svoj talent môžu prejaviť aj v podobe napísanej rozprávky či povesti, alebo naspievaného vlastného textu či vytvorenia melódie. Vyhlasovanie súťaže je zvyčajne začiatkom decembra a vyhodnotenie na konci mája v miestnom kaštieli.

 

Na ZŠ v Budimíre sa deti venujú novému športu – sixballu

Na Slovensku, ale i na svete, sú len tri školy, ktoré majú špeciálne ihrisko pre loptovú hru sixball. Jednou z nich je Základná škola (ZŠ) v Budimíre, kde ho postavili v roku 2014. Ako uzavretý hrací box v podobe kocky ho na chodbe budovy tejto školy vybudovali oficiálne ako vôbec prvé.

Budimírska škola, ktorá zatiaľ nemá samostatnú telocvičňu, využila príležitosť v rámci propagačných účelov získať bezplatne toto ihrisko. Nová hra, ktorá vznikla na východe Slovenska, deti okamžite zaujala. „Naplniť hodiny telesnej výchovy, ak nemáte telocvičňu, je veľmi náročné, preto sme využili možnosť vybudovať ihrisko práve u nás. Zo strany detí je o hru veľký záujem, využívame ho na hodinách telesnej výchovy, aj v rámci krúžkov. Okrem toho organizujeme rôzne turnaje pre základné školy, mali sme tu aj medzinárodný turnaj pre stredné školy a takisto pre hendikepované deti,“ uviedla pre TASR Jana Bavoľárová, riaditeľka ZŠ s materskou školou M. R. Štefánika v Budimíre.

Cieľom hráča v sixballe je dať gól loptou, ktorú odráža otvorenou dlaňou. Ide o bezkontaktný šport, štyria hráči sú vo vymedzenom priestore oproti sebe na žinenkách v dynamickom sedení či kľačmo. Hrá sa s mäkkou loptou a elektronickými bránkami s využitím šiestich odrazových plôch – podľa toho sa šport volá sixball.

Prvé testovacie ihrisko pre hru, v minulosti nazývanú fajnball, vzniklo na ZŠ v Snine. Autorom nového športu je riaditeľ tejto školy a bývalý česko-slovenský zápasník Juraj Skrip. Ihrisko má na Slovensku ešte Športové gymnázium v Košiciach.

Na budimírskej škole majú so sixballom dobré skúsenosti, pre žiakov je atraktívny i zábavný. „V súčasnosti je tendencia, že deti nechcú veľmi cvičiť, nechcú sa hýbať, dokonca mnohé sú oslobodené od telesnej výchovy z rôznych zdravotných dôvodov. U nás práve na tomto ihrisku sme dokázali deti pritiahnuť k fyzickej aktivite a športu. Podľa mňa je to preto, že tá hra vyzerá veľmi nenáročne, pravidlá sú jednoduché a deti sa ich nemusia učiť, takže ju radi hrajú,“ zhodnotila Bavoľárová.

Škola v Budimíre sa napokon dočká aj vlastnej riadnej telocvične. Na tento účel získal zriaďovateľ školy dotáciu od ministerstva školstva v sume 200.000 eur, začať stavať by sa malo podľa riaditeľky v marci 2017.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Písomná časť výberového konania na post šéfa NCZI bude v stredu

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Písomná časť výberového konania na post generálneho riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) sa uskutoční v stredu (20. 10.). Pre TASR to uviedla hovorkyňa Ministerstva  zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. Do výberového konania sa prihlásilo 11 kandidátov "Ministerstvo zdravotníctva v súvislosti s realizovaným…

Štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus sa v Luxemburgu zúčastní na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lajos Sóos)   Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Martin Klus sa v utorok, 19. októbra 2021, zúčastní na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti (GAC) v Luxemburgu Hlavnou témou rokovania ministrov a štátnych tajomníkov pre európske záležitosti členských krajín Európskej únie (EÚ)…

Prezidentka: Hlas Edity Gruberovej zostáva navždy v nás

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Hlas Edity Gruberovej zostáva navždy v nás, uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová po pondelkovej správe o úmrtí opernej speváčky. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec "Edita Gruberová patrila medzi najlepšie sopranistky na svete. Diváci jej kričali 'bravó' v Mníchove, v Bruseli,…

Berlínska galéria vrátila a znova zakúpila obraz ukradnutý nacistami

0 icon

Berlín 19. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Berlínska Stará národná galéria v pondelok vrátila a následne opätovne zakúpila maľbu francúzskeho impresionistu Camilla Pissarra, ktorú zo zbierky židovského právnika Armanda Dorvilla ukradli počas druhej svetovej vojny nacisti. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP Berlínska Stará národná galéria v pondelok vrátila a…

Zalmay Khalilzad sa vzdal postu vyslanca USA pre Afganistan

0 icon

Washington 18. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jose Luis Magana)   Americký vyslanec pre Afganistan Zalmay Khalilzad v pondelok podal demisiu. Podľa agentúry AFP o tom v utorok informovalo americké ministerstvo zahraničných vecí. Šéf diplomacie Antony Blinken potvrdil Khalilzadov odchod s tým, že funkciu prevezme jeho zástupca Thomas West Khalilzad sa počas leta…

Melicher odkazuje poslancovi Stančíkovi z OĽaNO: „Ak je tu niekto doktor Smrť, tak to nie je Robert Fico, ale Igor Matovič“

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Vládny poslanec Andrej Stančík z hnutia OĽaNO patril ku najväčším kritikom víkendového protestného zhromaždenia Smeru-SD v Rimavskej Sobote, keď sa mu okrem iného nepáčilo nedodržiavanie epidemiologických opatrení.  Stančík v sobotu na sociálnej sieti označil Roberta Fica zo Smeru-SD za "premorovača" a "doktora smrť". Uviedol,…

Vyšetrovateľka Diana Santusová prešla detektorom lži

0 icon

Bratislava 18. októbra 2021 (HSP/Foto: screenshot videa)   Vyšetrovateľka Útvaru inšpekčnej služby Diana Santusová mala, podľa dobre informovaného zdroja, ktorý nechce byť menovaný, prejsť detektorom lži. Tento úkon mal vykonať Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) Diana Santusová sa stala známou ako nekompromisná vyšetrovateľka Útvaru inšpekčnej služby, ktorá sa nebála vyšetrovať podozrenia…

Právnik Hasenkopf k správaniu okolo Zemana: Zneschopneného prezidenta možno dokonca aj uschopniť

0 icon

Praha 19. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook,Foto:TASR/AP-Lisa Leutner)   Podľa bývalého poradcu niekdajšieho prezidenta Václava Klausa, právnika Pavla Hasenkopfa by si opozícia mala začať zvykať, že už nie je opozícia. Správanie okolo zdravia prezidenta Miloša Zemana vraj nič neurýchli Hasenkopf sa na svojich sociálnych sieťach vyjadril k situácii okolo prezidentovho zdravia, aby…

Generálna tajomníčka WEC uviedla príčiny energetickej krízy v Európe

0 icon

Moskva 19. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Eugal)   Dnešná energetická kríza v Európe a ďalších svetových regiónoch nie je spôsobená geopolitikou, ale spojením mnohých faktorov, ako je nečakané obnovenie dopytu a pokus regiónov odcudziť iným trh, uviedla to v rozhovore pre Sputnik generálna tajomníčka Svetovej energetickej rady (WEC) Angela Wilkinsonová "Nie je…

Vyšetrovateľ NAKA Pavol Ďurka čelí novému obvineniu

0 icon

Bratislava 18. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Pavla Ď. obvinili z trestného činu marenia úlohy verejného činiteľa z nedbanlivosti. Obvinenie vzniesol Úrad inšpekčnej služby TASR to potvrdil jeho obhajca Peter Kubina s tým, že proti obvineniu podali sťažnosť. Upozornil na to Denník N. Podľa medializovaných…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Trianon a historik

0icon

Trianon a historik. Trianon predstavuje sto rokov hnisajúci vred v hlave každého Maďara. Chrastičku zmierenia vždy 4. júna rozožerie celoštátny plač a škrípanie zubov na panychíde za veľkým Uhorskom. Krutovládu Maďarov nad porobenými národmi ukončila prvá svetová vojna.  Oni sa s tým nevedia zmieriť. Stále kujú pikle a hľadajú spôsob, aby…

Gustáv Murín

Umelo škandalizovaný Kažimír zažíva vlastnú "medicínu"

0icon

Rozhľadenejším je dávno jasné, že sa tu k moci dostala politická zberba na čele s Psychopatovičom, ktorá nemá zábrany porušovať nielen všetko čo nasľubovali, ale prekračovať aj elementárne hranice politickej etiky a zásad demokracie. Takže tu máme už nimi osvedčené divadielko, kedy potrebujú dostať „svojho človeka“ na vyhliadnuté miesto a tak to miesto „vyčistia“. Technológia…

Marek Tencer

Cenzúra už zasiahla aj mňa a to za posledný mesiac až dvakrát.

0icon

Ako to celé začalo? Dňa 26.4.2020 som na Sme napísal článok "Prečo moje rúško neochráni teba a tvoje mňa." V diskusii pod článkom bolo 100 percent negatívnych reakcii a tak môj blog po niekoľkých hodinách od napísania presunuli na vedlajšiu stránku Sme čo sa rovnalo cca pätinovej čítanosti oproti čítanosti…

Peter Štrba

Jordan Peterson a ďalšia tvrdá feministka

0icon

Prinášam vám ďalší výborný rozhovor, v ktorom sa kanadský profesor psychológie Jordan Peterson rozpráva tentoraz s redaktorkou magazínu GQ Helen Lewisovou. O zaujímavosti tejto diskusie svedčí aj fakt, že v počte pozretí na YouTube (42 miliónov) prekonala ešte aj tú známejšiu s Kathy Newmanovou z Channel 4 (33 miliónov). Témami…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VI.

0icon

Štátna moc ako demokratická autorita môže významne a pozitívne udržiavať požiadavku politickej rovnosti s majetkovou nerovnosťou. Samotné využitie kritéria osobnej voľby všetkých občanov je veľmi dôležité, pretože môže dávať záruky pre udržanie štátnej suverenity a tým aj udržanie na uzde všetke tie nadnárodné korporácie, ktoré sa hrajú na Boha a…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo ti chce povedať telo, keď zažiješ deja vu?

0 icon

Povedzme, že ideš lyžovať prvýkrát v živote, ale zrazu, keď stúpiš na sneh, máš pocit, že si to už predtým robil. No, práve si zažil deja vu. Aj keď sa to javí ako zriedkavý jav, 60 - 80%  ľudí malo niekedy deja vu. Môže to však znamenať, že tvoje telo vysiela signál, aby ťa…

Perfektne načasované fotografie, ktoré dajú zabrať tvojmu mozgu

0 icon

Možno nie si najlepším fotografom sveta, ale niekedy sa všetko vo vesmíre uloží do jedného obrovského celku a jediné čo musíš urobiť, je stlačiť spúšť na svojom fotoaparáte. Jednoducho povedané, si v tej správny čas na správnom mieste. Z času na čas práve dokonalé načasovanie robí z obyčajnej fotografie unikát.…

Muži v žiarivých brneniach: biblické bytosti alebo mimozemšťania? 2. časť

0 icon

„Zjavilo sa sedem mužov v hodvábnych odevoch, ktoré sa podobali gréckym tógam, a v žiarivých topánkach. Rovnako stavali na obdiv brnenie a pod týmto brnením bolo vidieť honosnú purpurovú bielizeň mimoriadnej krásy. Zdalo sa, že dvaja z nich majú vyššie postavenie než ostatní. Ten, ktorý vyzeral na veliteľa, mal tvár…

Prečo hranolky chutia tak zle, keď už sú studené?

0 icon

Hranolky rozhodne nie sú pre naše telo a trávenie najzdravšie, no raz za čas padne dobre aj zhrešiť. Tenké, chrumkavé a dozlatista upražené – presne také patria k najobľúbenejším pokrmom nielen medzi deťmi na celom svete. Hranolky patria podľa prieskumov k najobľúbenejším prílohám na všetkých kontinentoch. Hodia sa k mäsu,…

Slovanský Enoch alebo poznávací výlet po nebesiach: 1. časť

0 icon

V minulých sériách článkov sme rozoberali Etiópsky Enoch. Tentokrát sa v našej sérii pozrieme na ten slovanský. Ten sa na rozdiel od etiópskej verzie nezaoberá činmi synov Božích na zemi, teda maximálne len okrajovo. Pochopiteľne tu nechýba varovanie pred blížiacou sa globálnou katastrofou, čo bol pravdepodobne jeden z hlavných dôvodov,…

Armádny Magazín

Zomrel bývalý minister zahraničných vecí USA a vojenský vodca Colin Powell

0 icon

USA, 18. október 2021 (AM) – Colin Powell, bývalý americký minister zahraničných vecí a vojenský vodca, vedúci zboru náčelníkov štábov , zomrel vo veku 84 rokov . Príčinou smrti boli komplikácie koronavírusovej infekcie, informovala jeho rodina na Facebooku. Zdôrazňuje sa, že napriek očkovaniu ochorel.   Generál Colin Powell urobil kariéru ako prof

Signum laudis, najvyššie vojenské vyznamenanie Rakúsko-Uhorska

0 icon

Slovensko, 18. október 2021 (AM) –  Signum laudis je najvýznamnejším vojenským vyznamenaním Rakúsko-Uhorska. Tvorcom tohto vysokého vojenského vyznamenania bol v roku 1890 rakúsky cisár František Jozef I. a vyznamenanie predstavovalo formu cisárskeho uznania za obzvlášť hrdinský vojenský čin. Existov

Politológ Satanovskij varuje pred rizikom 3.svetovej vojny v dôsledku japonského revanšizmu

0 icon

Rusko, 18. október 2021 (AM) – Politológ sa vyjadril k vyhláseniam japonského premiéra Fumia Kišidu, ktorý považoval za potrebné v blízkej budúcnosti zrevidovať obrannú stratégiu krajiny, pričom v nej položil možnosť preventívneho úderu na nepriateľské vojenské ciele.   Najnovšie vyhlásenia japonských úradov naznačujú, že sa krajin

Odpoveď amerického herca Deana Reeda na Solženicynove klamstvá o ZSSR

0 icon

USA, 18. október 2021 (AM) – Pred 50 rokmi dal populárny americký spevák a herec Dean Reed slušnú odpoveď na ohováranie Sovietskeho zväzu disidentovi Alexandrovi Solženicynovi. Hercove slová po polstoročí nestratili na aktuálnosti.   Myslím si, že mnohí budú súhlasiť, že nikto zo spisovateľov sovietskej éry nespôsobil tak obrovské škody na…

Ukrajina sa stáva kolóniou Veľkej Británie

0 icon

Ukrajina, 17. október 2021 (AM) – Londýn má v úmysle podporovať ukrajinské námorníctvo dodávkami rakiet a vojnových lodí. Podľa veľvyslanca Ukrajiny vo Veľkej Británii Vadima Prystajka budú na Ukrajine čoskoro ďalšie dve operačné vojnové lode. Pôjde o dve mínolovky na boj proti pri pobreží krajiny. Potom sa začne výstavba ďalších dvoch lodí: jednej…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali