ZŠ v Budimíre si dáva za vzor M. R. Štefánika, jeho meno má v názve

Budimír 7. novembra (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)

 

Škola si Štefánika, jeho inšpiratívny život a dielo pripomína v rôznych podobách

Základná škola (ZŠ) v Budimíre je spojená s politikom, diplomatom, astronómom a generálom francúzskej armády Milanom Rastislavom Štefánikom (1880-1919). Jeho meno vo svojom názve škola nesie od roku 2014.

Na snímke portrét Štefánika vo vestibule školy
Na snímke portrét Štefánika vo vestibule školy

„Naším zámerom bolo dať deťom nejaký pozitívny vzor, aby to neboli len nejaké mediálne hviezdy či hviezdičky, ktoré ich zaujímajú. Pre nás je takou výraznou historickou osobnosťou práve Milan Rastislav Štefánik, preto sme sa rozhodli, že požiadame ministerstvo školstva o udelenie čestného názvu a bolo nám vyhovené,“ vysvetlila pre TASR riaditeľka ZŠ s materskou školou v Budimíre Jana Bavoľárová. Udelenie tohto titulu však nebolo automatické a škola musela mať za sebou zodpovedajúce výsledky.

Škola si Štefánika, jeho inšpiratívny život a dielo pripomína v rôznych podobách. Pred budovou na špeciálnom mieste vysadili pri príležitosti 95. výročia jeho úmrtia Štefánikovu lipu. Keďže výročie jeho narodenia pripadá na júl, kedy sú letné prázdniny, učitelia si s deťmi každoročne pripomínajú deň jeho tragickej smrti – 4. mája. „Máme vtedy projektový deň, ktorý je venovaný čisto Štefánikovi, prakticky na každom predmete sa ním zaoberáme. Na geografii napríklad hovoríme o ňom ako o cestovateľovi, na fyzike ako o vedcovi, na dejepise či občianskej náuke ako o politikovi,“ priblížila riaditeľka.

Zo školy tiež chodia každoročne vzdať úctu k Štefánikovmu pamätníku v Košiciach. Žiaci 8. a 9. ročníka majú exkurziu do jeho rodného kraja na Košariská a na Bradlo, kde je pochovaný.

Vo vestibule školy je možné vidieť veľký portrét Štefánika s jeho citátom: „Nech každý je dnes lepší ako bol včera a vlasť naša bude veľká a slávna.“

Počiatky obecnej školy v Budimíre siahajú do roku 1931. Škola sídlila v rôznych priestoroch, po vojne aj v miestnom klasicistickom kaštieli, dnešnom múzeu. Prvú budovu súčasnej základnej školy uviedli do prevádzky v roku 1962, z dôvodu nárastu počtu žiakov pribudla nová dvojposchodová budova v roku 1986.

 

 

ZŠ v Budimíre sa snaží rozvíjať kritické myslenie žiakov

Základná škola (ZŠ) s materskou školou (MŠ) Milana Rastislava Štefánika v Budimíre blízko Košíc je stredisková škola pre deväť okolitých obcí. O dobrom mene školy svedčí, že ju navštevujú deti až z 19 obcí. Celkovo chodí do ZŠ 400 žiakov a do MŠ 36 detí.

Na snímke riaditeľka základnej školy s materskou školou v Budimíre Jana Bavoľárová
Na snímke riaditeľka základnej školy s materskou školou v Budimíre Jana Bavoľárová

Škola s moderným vybavením je zapojená do rôznych projektov a programov, snaží sa viesť žiakov nielen k vedomostiam, ale rozvíjať tiež kritické myslenie, vychovávať ich k ochrane životného prostredia či zdravému životnému štýlu. „Na základe mnohých aktivít sme získali tituly ako Škola, ktorej to myslí – čo znamená, že učitelia absolvovali rôzne vzdelávania na metódy a formy, ako u žiakov podporovať kritické myslenie. Ďalej sme Zelená škola, čiže venujeme sa environmentálnym aktivitám – separujeme odpad, upravujeme areál školy, kde máme jazierko, pocitový chodník či množstvo zelene,“ uviedla pre TASR riaditeľka školy Jana Bavoľárová.

K ďalším titulom patrí Škola podporujúca zdravie a v rámci programu Detského fondu OSN (UNICEF) – Škola priateľská k deťom. Škola je zapojená aj do medzinárodného projektu Erasmus+ s projektom zameraným na rozvoj a podporu čitateľskej gramotnosti a partnerskými školami v Estónsku, Belgicku, Poľsku a Španielsku.

Na škole sú jazyková, chemicko-fyzikálna učebňa a dve počítačové učebne, každá trieda má počítač, interaktívnu tabuľu či projektor a pripojenie na internet. Zavedený je dochádzkový čipový systém pre žiakov aj učiteľov, samozrejmosťou už sú elektronické žiacke knižky a triedne knihy. Pred pár rokmi inštalovali v škole kamerový systém, ktorý sa v rámci prevencie a bezpečnosti podľa riaditeľky veľmi osvedčil.

V ponuke pre žiakov a rodičov je aj široký výber voľnočasových aktivít. „Pri škole máme elokované pracovisko základnej umeleckej školy, máme tu jazykovú školu a taktiež tanečnú školu zameranú na spoločenské tance. Okrem aktuálne 26 rôznych záujmových krúžkov pri škole pracuje aj AMAVET – Asociácia mládeže pre vedu a techniku,“ skonštatovala Bavoľárová.

Vlastným projektom školy je celoslovenská umelecká súťaž pre deti nazvaná Budimírske studničky, ktorá má už za sebou päť ročníkov. Jej cieľom je podporovať u detí tvorivosť. „Vyhlasujeme ju každoročne v troch oblastiach – výtvarnej, literárnej a hudobnej s tým, že zadáme nejakú prioritnú tému. Tá sa väčšinou viaže s prírodou, v minulom ročníku to bol Čarovný rybník,“ priblížila riaditeľka. Najväčší záujem detí zo škôl z celého Slovenska je o výtvarné práce, svoj talent môžu prejaviť aj v podobe napísanej rozprávky či povesti, alebo naspievaného vlastného textu či vytvorenia melódie. Vyhlasovanie súťaže je zvyčajne začiatkom decembra a vyhodnotenie na konci mája v miestnom kaštieli.

 

Na ZŠ v Budimíre sa deti venujú novému športu – sixballu

Na Slovensku, ale i na svete, sú len tri školy, ktoré majú špeciálne ihrisko pre loptovú hru sixball. Jednou z nich je Základná škola (ZŠ) v Budimíre, kde ho postavili v roku 2014. Ako uzavretý hrací box v podobe kocky ho na chodbe budovy tejto školy vybudovali oficiálne ako vôbec prvé.

Budimírska škola, ktorá zatiaľ nemá samostatnú telocvičňu, využila príležitosť v rámci propagačných účelov získať bezplatne toto ihrisko. Nová hra, ktorá vznikla na východe Slovenska, deti okamžite zaujala. „Naplniť hodiny telesnej výchovy, ak nemáte telocvičňu, je veľmi náročné, preto sme využili možnosť vybudovať ihrisko práve u nás. Zo strany detí je o hru veľký záujem, využívame ho na hodinách telesnej výchovy, aj v rámci krúžkov. Okrem toho organizujeme rôzne turnaje pre základné školy, mali sme tu aj medzinárodný turnaj pre stredné školy a takisto pre hendikepované deti,“ uviedla pre TASR Jana Bavoľárová, riaditeľka ZŠ s materskou školou M. R. Štefánika v Budimíre.

Cieľom hráča v sixballe je dať gól loptou, ktorú odráža otvorenou dlaňou. Ide o bezkontaktný šport, štyria hráči sú vo vymedzenom priestore oproti sebe na žinenkách v dynamickom sedení či kľačmo. Hrá sa s mäkkou loptou a elektronickými bránkami s využitím šiestich odrazových plôch – podľa toho sa šport volá sixball.

Prvé testovacie ihrisko pre hru, v minulosti nazývanú fajnball, vzniklo na ZŠ v Snine. Autorom nového športu je riaditeľ tejto školy a bývalý česko-slovenský zápasník Juraj Skrip. Ihrisko má na Slovensku ešte Športové gymnázium v Košiciach.

Na budimírskej škole majú so sixballom dobré skúsenosti, pre žiakov je atraktívny i zábavný. „V súčasnosti je tendencia, že deti nechcú veľmi cvičiť, nechcú sa hýbať, dokonca mnohé sú oslobodené od telesnej výchovy z rôznych zdravotných dôvodov. U nás práve na tomto ihrisku sme dokázali deti pritiahnuť k fyzickej aktivite a športu. Podľa mňa je to preto, že tá hra vyzerá veľmi nenáročne, pravidlá sú jednoduché a deti sa ich nemusia učiť, takže ju radi hrajú,“ zhodnotila Bavoľárová.

Škola v Budimíre sa napokon dočká aj vlastnej riadnej telocvične. Na tento účel získal zriaďovateľ školy dotáciu od ministerstva školstva v sume 200.000 eur, začať stavať by sa malo podľa riaditeľky v marci 2017.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Heger rozhodol o uvoľnení 50 mil. eur na kompenzáciu nájmov

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Minister financií Eduard Heger dnes schválil mimoriadne rozpočtové opatrenie a rozhodol o uvoľnení sumy 50 mil. eur na kompenzáciu nájmov. Ešte v stredu pritom minister hospodárstva Richard Sulík informoval, že práve pre absenciu uvedeného opatrenia viazne poskytovanie dotácií „Rezort hospodárstva žiadosť o financie…

LAŠŠÁKOVÁ: Ministerka Milanová nezvláda svoj rezort, v pláne obnovy nepresadila podporu kultúry

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) by mala začať konať a presadiť aspoň vyčlenenie dvoch percent z prostriedkov Mechanizmu obnovy a odolnosti pre kultúrne a kreatívne sektory. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedla exšéfka rezortu Ľubica Laššáková (Hlas-SD) s tým, že Milanová…

Šeliga sa ohradil voči politickým čistkám: Návrh poslancov OĽANO ide proti nášmu programu a našim sľubom. Je aj v rozpore s tým, čo v lete deklaroval premiér

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Potom ako sa viacerí opoziční poslanci vyjadrili kriticky k návrhu z dielne OĽaNO, sa ozval aj koaličný poslanec a podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) Šeliga pripomenul, že v polovici minulého roka premiér Igor Matovič usporiadal tlačovú konferenciu, na ktorej odprezentoval nový model…

Šeliga: Stiahnuť, prediskutovať, upraviť

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Vyjadrenie podpredsedu NR SR k návrhu poslaneckej novely zákona o organizácii miestnej štátnej správy, ktorou sa mení aj zákon o štátnej službe: STIAHNUŤ, PREDISKUTOVAŤ, UPRAVIŤ. Cesta je transparentnosť! Premiér Matovič usporiadal 6. júla 2020 tlačovú konferenciu, na ktorej odprezentoval nový model obsadzovania postov…

Google sa s francúzskymi vydavateľmi dohodol na licenčných poplatkoch

0 icon

Paríž 21. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Internetová spoločnosť Google podpísala so združením francúzskych vydavateľov dohodu o poplatkoch za zobrazovanie ich spravodajského obsahu. Dohoda stanovuje pravidlá, v rámci ktorých bude americká spoločnosť s vydavateľmi uzatvárať individuálne licenčné zmluvy Dohodu vo štvrtok potvrdilo francúzske zastúpenie Google, spoločnosť Google France a vydavateľské združenie…

Proti COVID-19 zaočkovali doteraz v trnavskej nemocnici 3500 ľudí

0 icon

Trnava 21. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Fakultná nemocnica (FN) Trnava zaočkovala proti ochoreniu COVID-19 približne 3500 záujemcov a prešla do druhej fázy očkovania ľudí nad 85 rokov. Otvorila aj druhé očkovacie centrum, informoval o tom referent pre vzťahy s verejnosťou Matej Martovič "Prvé sa nachádza na psychiatrickom oddelení v…

Korčok: SR, ČR a Rakúsko sa dohodli na intenzívnej a pravidelnej spolupráci

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Slovensko, Česko a Rakúsko sa dohodli na intenzívnej a pravidelnej spolupráci v rámci Slavkovského formátu (S3). Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) to uviedol po štvrtkovom rokovaní s ministrom zahraničných vecí Českej republiky Tomášom Petříčkom a spolkovým ministrom…

Merkelová sa plynovodu Nord Stream 2 nevzdáva napriek nesúhlasu USA

0 icon

Berlín 21. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Kay Nietfeld/dpa)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že sa nevzdáva projektu nemecko-ruského plynovodu Nord Stream 2, ktorý čelí americkým sankciám, hoci to pravdepodobne bude narúšať vo všeobecnosti zlepšené vzťahy Berlína s novou administratívou USA. Plynovod Nord Stream 2, ktorý má dopravovať ruský plyn do Nemecka,…

V žilinskom podniku Kia Motors Slovakia pretestujú zamestnancov, zatiaľ zachytili 4 pozitívne prípady

0 icon

Žilina 21. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Spoločnosť Kia Motors Slovakia organizuje v týchto dňoch plošné pretestovanie svojich zamestnancov a tiež zamestnancov dodávateľských spoločností na ochorenie COVID-19 priamo v priestoroch žilinského výrobného závodu. Ako informoval hovorca spoločnosti Ján Žgravčák, počas predpoludnia prvého dňa testovania otestovali viac ako 1 200 zamestnancov…

Šefčovič: Schválenie vakcíny od AstraZenecy sa očakáva koncom januára

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Johanna Geron, Pool)   Schválenie vakcíny od firmy AstraZeneca Európskou liekovou agentúrou sa očakáva do konca januára. Hneď po nej by sa mala schváliť vakcína od spoločnosti Johnson & Johnson. Uviedol to podpredseda Európskej komisie (EK) pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič. Europoslanec Martin…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Robo Bačinský

Krajniak – ty nazývaš iného farizejom? Ako pokus o anekdotu do Roháča dobré...

0icon

,,Megakauza“ Pellegriniho oblek, zodvihol zo stoličky aj dvoch najpoctivejších politikov - Matoviča s Krajniakom. Obaja sa museli okamžite duševne ukojiť na svojich FB stránkach a ukázať prstom na papaláša Pellegriniho. Tentokrát však nie s matkou všetkých argumentov ,,lebo Fico“, ale vynovenou verziou ,,lebo oblek.“

Peter Švec

Záložníci odmietajú slúžiť kolaborantom a cudzím záujmom.

0icon

Kolaborantskému ministrovi pripravovanému a dosadenému cudzími protištátkami sa podarilo za celých 9 mesiacov vlády osloviť 60 záložníkov. Potrebujeme tisícky. Údajných záložníkov, v skutočnosti pozbieral kadetov. Vo svojom diletantstve ani netuší, čo sú to aktívne a pasívne zálohy, čo treba robiť. Vo svojej zapredaneckej kolaborantskej hlave nikdy nepochopí, že výzvy do služby vlasti nemôžu…

Pavel Pakoš

Sedem hlavných hriechov mainstreamu

0icon

Nedávno nám hovorca KBS odporučil, aby sme boli zvýšene opatrní pri sledovaní alternatívnych médií na internete. Keďže tým zhodil snahu stoviek občanov, medzi ktorými pôsobím tiež, mal by som dať ku tomu vyjadreniu objasnenie. Hranica medzi pravdou a lžou sa vôbec nestotožňuje s hranicou medzi hlavným mediálnym prúdom a tzv.…

Rastislav Slovák

Ak ste volili Sulíka, tak ste volili podobne, ako keby ste volili napríklad niekoho ako Kočnera

0icon

Sulík a Kočner sú si charakterovo veľmi podobní. Rozdiel je len v tom, že Kočner je o niečo horší, keďže už bol obvinený z viacerých závažných trestných činov a v niektorých prípadoch bol už aj odsúdený. Kočner sa spolupodieľal na zakladaní strany Sas a kádroval kandidátku strany Sas do parlamentných…

Ladislav Kováčik

Hlúposť mainstreamu

0icon

Chcel by som teraz napísať nejaké svoje poznámky na margo mainstreamových médií a ich práce. Samozrejme a pochopiteľne, že si o nich nemyslím v zásade nič dobré. Ale poďme to rozobrať. Mne ich spôsob činnosti

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Záhady sveta, ktoré nedokáže nikto vysvetliť 2. časť

0 icon

Vedci z celého sveta sa ocitli tvárou v tvár tajomným nálezom. Neznáme civilizácie minulosti, záhadné artefakty a dokonca aj nevysvetliteľné monolity sa jednoducho objavili a zatiaľ sa nenašlo nijaké vysvetlenie pre tieto záhady sveta. 5. Stopy obrovského tvora v sýrskom chráme patria medzi najväčšie záhady sveta

Môže ťa vláda alebo niekto iný sledovať cez GPS v mobile?

0 icon

Veľký brat ťa stále sleduje! Niektoré telefóny dnešnej doby, ktoré majú zabudované GPS, sú zvyčajne vybavené funkciou ochrany proti krádeži, ktorá telefónu umožňuje zistiť polohu. Túto funkciu je ale potrebné povoliť a telefón musí byť zapnutý. Funkcia GPS je v telefóne predovšetkým iba na to, aby umožnila vlastníkovi telefónu nájsť ho, ale…

Robert Einstein: Mrazivý príbeh, ktorý je dôkazom toho, že priezvisko môže zabíjať

0 icon

Alberta Einsteina a jeho príbeh ti pravdepodobne nemusíme predstavovať. Po nezhodách a stupňujúcom sa napätí v Nemecku sa svetoznámy vedec Albert Einstein rozhodol z Nemecka v roku 1933 emigrovať. Tento článok však bude o Albertovom bratrancovi menom Robert Einstein a jeho rodine, ktorú nacisti zavraždili práve kvôli priezvisku. Písal sa 3. august 1944. Toskánsko, Taliansko. Práve tu sa…

Konštantín a kríž, ktorý mu ukázal cestu: 2. časť

0 icon

Prinášame pokračovanie článku s názvom Kríž, ktorý ukázal Konštantínovi cestu. Bol to práve symbol kríža, ktorý sa pri v podstate nedokončenej modlitbe Konštantína pred bránami Ríma, objavil ako obrovské znamenie na oblohe. Konštantínovi sa po vyhratej bitke nad Marcom Aureliom Maxentiom zmenila viera. Nielen však jeho, ale Milánskym ediktom aj celému cisárstvu.…

Fakty o Čile, ktoré zmenia tvoj pohľad na túto krajinu!

0 icon

Mnoho ľudí si spája Čile s korením rovnakého mena a vznešenými horami, ktoré zaberajú široké územia tejto krajiny. Ako každý iný človek, aj obyvatelia tejto krajiny majú kultúrne zvláštnosti, ktorým cudzinci len ťažko porozumejú. Niektoré z ich zvykov sú ale také neobvyklé, že by mohli šokovať nepripraveného turistu. 1. Miestni obyvatelia majú…

Vo svete IT

Ku koncu marca aplikácia Správy od Google prestane na miliónoch Android smartfónoch fungovať

0 icon

Google Messenger, resp. aplikácia Správy od Google, aktuálne patrí medzi najžiadanejšie aplikácie svojho druhu. Dôvodov je viacero funkcií a vlastností. Od prepracované rozhrania, až po podporu viacerých funkcií vrátane RCS štandardu správ. Mnoho používateľov preto hneď po vybalení smartfónu, automaticky inštaluje túto aplikáciu a nastavuje si ju ako predvolenú. Najnovšie…

Pozor! Slovenská pošta hlási, že sa rozmohli falošné e-mailové správy, ktoré odkazujú na zmenu doručenia zásielky

0 icon

Približne týždeň dozadu sme vám priniesli správy o tom, že na e-mailové schránky mnohých Slovákov útočia podvodné správy, ktoré sa tvária ako od Slovenskej pošty. V rámci nich sa písalo, že za účelom doručenie zásielky, je potrebné uhradiť malý poplatok. Nový týždeň, a nová podvodná správa Najnovšie Slovenská pošta hlási ďalší…

Práca snov? Tesla hľadá človeka, ktorý bude na sociálnych sieťach „ochraňovať“ Elona Muska

0 icon

Sociálne siete sú fenoménom, ktorý má dve tváre. Jednou z nich je slušná komunikácia, a druhá je o niečo tvrdšou a konfliktnejšou. A práve s touto druhou tvárou sa chce vysporiadať spoločnosť Tesla v súvislosti so svojim šéfom, Elonom Muskom. Tesla hľadá človeka, ktorý bude „riešiť eskaláciu konfliktov“ Spoločnosť Tesla…

Google Fotky: Prečo je táto aplikácia tak populárnou a aké pokročilé funkcie ponúka?

0 icon

Len niekoľko dní dozadu sme sa venovali aplikácii Google Telefón, ktorá patrí medzi používateľmi k populárnejším alternatívam. Dôvodom je, že ponúka pokročilé funkcie, od blokovania spamových hovorov, cez zobrazovanie ID volajúceho, ktorého nemáte uloženého v telefónom zozname, až po možnosť vyhľadávania kontaktov na služby vo vašom okolí. Nejde však o…

LG je aj naďalej v problémoch. Zvažuje odchod z trhu so smartfónmi

0 icon

Spoločnosť LG je známou hlavne vďaka televízorom, či domácim spotrebičom. Niekoľko rokov dozadu však bola aj jedným z dominantných hráčov na trhu so smartfónmi. Posledné roky však nejdú podľa predstáv spoločnosti a mobilná divízia spoločnosti vytvára čoraz väčšiu stratu. Portál The Korea Herald priniesol správy, ktoré naznačujú, že spoločnosť zvažuje odchod…

Armádny Magazín

Putin pripúšťa rozsiahlu porážku ozbrojených síl Ukrajiny v prípade vojny na Donbase

0 icon

Ukrajina, 21. január 2021 (AM) - Kyjev sa neodváži ísť do vojenského riešenie „problému Doneckej a Luhanskej republiky, pretože v tomto prípade môže ruský prezident Vladimir Putin dať svojim slovám o strate štátnosti Ukrajiny praktický význam. Píše o tom vedúci kyjevského Centra pre politický výskum a konfliktológiu Michail Pogreb

Donald Trump - 45. odchádzajúci prezident USA vo svojom rozlúčkovom prejave hovoril o vojne

0 icon

USA, 21. január 2021 (AM) – Text Trumpovej reči na rozlúčku prenikol na internet. V ňom sa šéf Bieleho domu charakteristickým spôsobom pochválil svojimi úspechmi vo funkcii. Odchádzajúci 45. prezident USA sa v ňom chválil aj tým, že na rozdiel od svojich predchodcov nerozpútal ani jednu novú vojnu.   Trump poznamenal, že urobil…

Bell vyhodnotil jedinečnú konfiguráciu bezpilotného nákladného lietadla v Kanade

0 icon

Fort Worth, TX (18. januára 2021) - V kanadských závodoch tímu Bell Innovation v Mirabel v Quebecu sa 11. decembra minulého roku uskutočnil prvý let bezpilotného nákladného prostriedku (Autonomous Pod Transport APT) v spolupráci s ARA Robotics. Táto platforma pracuje s rovnakou architektúrou a pohonným systémom vertikálneho vzletu a pristátia, ale…

Ako USA študovali povojnovú verejnú mienku Nemcov

0 icon

USA, 21. január 2021 (AM) - V čase, keď bol Norimberský tribunál na novoročnej dovolenke, oddelenie informačnej kontroly US Army uskutočňovalo vo svojej okupačnej zóne sociologické prieskumy. Preverovala sa hypotéza: je pravda, že Nemcov málo zaujíma proces nad vojnovými zločincami?   „Chcú nás zbaviť cti“ Prieskum robili v 40-tich mes

Turecko a Azerbajdžan pripravujú spoločné zimné vojenské cvičenie

0 icon

Turecko, 21. január 2021 (AM) - Turecko a Azerbajdžan uskutočnia od 1. do 12. februára v Karse najkomplexnejšie spoločné zimné vojenské cvičenia v poslednej histórii.

Svetlo sveta

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali