Zriedkavé choroby trápia okolo 300.000 Slovákov, pomôcť môže len výskum

Zriedkavé choroby trápia okolo 300.000 Slovákov, pomôcť môže len výskum

Bratislava 22. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

 

Zriedkavé choroby sú často život ohrozujúce choroby s výskytom menej ako päť chorých na 10.000 obyvateľov

Ak by sa všetci ľudia so zriedkavými chorobami (ZCH) rozhodli vytvoriť svoj štát, bol by tretí najľudnatejší na svete. Lekárska veda pozná šesť- až osemtisíc takýchto diagnóz, pričom len menej ako 100 z nich je liečiteľných. Na Slovensku trpí zriedkavými chorobami približne 300.000 ľudí. Nádej pacientom a ich rodinám môže priniesť len systematický výskum. Informácie zazneli na dnešnej tlačovej konferencii Slovenskej aliancie zriedkavých chorôb (Aliancia ZCH), ktorá sa konala pri príležitosti desiateho ročníka Medzinárodného dňa ZCH, ktorý pripadá na 28. februára.

Reklama
Ilustračné foto

Zriedkavé choroby sú často život ohrozujúce choroby s výskytom menej ako päť chorých na 10.000 obyvateľov. Pacienti so ZCH sa často dostávajú do situácií, keď im lekár nedokáže pomôcť ani odporučiť inému odborníkovi. Prípadne na diagnostikovanú chorobu nie je liek alebo liečba len zmierňuje jej príznaky. Podľa prítomných odborníkov predstavuje jedinú nádej pre takýchto pacientov systematický vedecký výskum. Môže identifikovať príčiny a priebeh neznámych ZCH, lekárom pomôcť s diagnostikou a pacientom priniesť viac informácií o možnostiach liečby. Význam vedeckého bádania zdôraznili vo svojich príhovoroch aj pacienti, resp. rodičia chorých detí.

„Počuli sme tri príbehy pacientov, ktorým sa výskum veľmi pekne prelínal. V prvom príbehu pomáhal pri diagnostike. Druhý príbeh bol o tom, ako umožnil už diagnostikovanému pacientovi dostať dobrú liečbu a pokračovať v nej. Tretí príbeh ukázal, ako výskum pomôže s konkrétnym liekom a z nevyliečiteľnej choroby sa stane liečiteľná,“ zdôraznila štatutárna zástupkyňa Aliancie ZCH Beáta Ramljaková.

Reklama

Príklad vedeckého bádania, ktoré prináša nádej pacientom so ZCH, predstavil prednosta Národného ústavu reumatických chorôb Jozef Rovenský. Alkaptonúriou, chorobou čiernych kostí, trpí na Slovensku jeden z 20.000 ľudí, kým vo svete len jeden z piatich miliónov. Práve výskum slovenských vedcov v spolupráci so zahraničnými kolegami umožnil vyvinúť liečbu, ktorá by onedlho mohla pomôcť pacientom na celom svete.

Podľa údajov Aliancie ZCH bolo vďaka výskumu za posledných desať rokov objavených viac ako 100 nových liekov na ZCH. V Európe aktuálne prebieha 5000 výskumných projektov hľadajúcich riešenia pre 2000 rôznych ochorení. Okrem toho sa aktuálne realizuje 650 klinických štúdií, ktoré sa týkajú ďalších 300 diagnóz.

Slovensko má vypracovaný Národný program rozvoja starostlivosti o pacientov so zriedkavými chorobami v Slovenskej republike na obdobie rokov 2016 – 2020 a podporuje vytváranie špecializovaných pracovísk.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:07

 Hlavná opozičná strana v Indii obviňuje premiéra Naréndru Módího z nenávistného prejavu voči moslimom po tom, čo ich nazval “špiónmi” a použil tak doposiaľ najostrejší slovník v súvislosti s touto náboženskou menšinou v krajine.

09:45

Nemecká polícia zatkla v Drážďanoch muža podozrivého zo špionáže pre Čínu. Ide o asistenta Maximiliana Kraha, lídra kandidátky krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) vo voľbách do Európskeho parlamentu.

09:44

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí nariadilo všetkým konzulárnym úradom pozastaviť poskytovanie konzulárnych služieb pre mužov vo veku od 18 do 60 rokov, ktorí sa zdržiavajú v zahraničí.

09:03

Ázia bola v roku 2023 regiónom s najväčším počtom katastrof spôsobených klimatickými a poveternostnými javmi na svete, uviedla Svetová meteorologická organizácia (WMO) s tým, že hlavnou príčinou úmrtí a majetkových škôd boli záplavy a búrky.

08:49

Slovenská tenistka Rebecca Šramková postúpila do finále kvalifikácie dvojhry na turnaji WTA v Madride. V pondelkovom zápase prešla cez desiatu nasadenú Claru Tausonovú z Dánska, ktorá po prehre v prvom sete 6:7 (6) duel skrečovala.

08:45

Európsky parlament sa za posledných päť rokov má čím pochváliť, uviedla na úvod posledného zasadnutia zákonodarného zboru EÚ pred nadchádzajúcimi eurovoľbami predsedníčka EP Roberta Metsolová.

Mimoriadny summit EÚ
Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová
08:33

Čína vydala pre niektoré časti južnej provincie Kuang-tung výstrahu najvyššieho stupňa pred silným dažďom, uvádza miestna meteorologická agentúra.

08:15

V Izraeli a v židovských diaspórach i komunitách po celom svete sa začal sláviť sviatok nekvasených chlebov – pesach.

07:44

Dva malajzijské vojenské vrtuľníky sa pri výcviku zrazili. Zahynulo všetkých desať členov posádok, oznámili tamojší záchranári.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali