Zoznam absurdných zákazov zo strany Európskej únie

Zoznam absurdných zákazov zo strany Európskej únie

Brusel 9. novembra 2017 (HSP/Foto:Wikimedia)

 

Zákaz zakrivených banánov či uhoriek nie je jediná absurdita zo strany Európskej únie. Existuje celý zoznam zákazov, ktoré vydala Európska únia. Tento európsky spolok, ktorý bol na začiatku založený na myšlienke ekonomickej a obchodnej spolupráce sa tak zmutoval do podoby byrokratického monštra, ktoré zahlcuje krajiny často nezmyselnými zákazmi a príkazmi.

Ilustračné foto

Kritici Európskej únie najčastejšie argumentujú  byrokratizáciiu a rôznymi príkazmi či zákazmi tohto európskeho spločenstva. Pozrime sa teda na to, o čo všetko sme vďaka členstvu v Únii prišli.

Reklama

Bruselskí byrokrati napríklad zakázali nátierkové maslo. Podľa EÚ v skutočnosti nešlo o maslo, pretože neobsahovalo potrebné množstvo tuku.

Rovnako sme sa museli rozlúčiť s marmeládou. Tá totiž môže byť vyrobená iba z citrusov, čo mnoho výrobkov nespĺňalo. Namiesto toho si teraz môžeme kúpiť džem. Informuje portál Eurozprávy.

Reklama

Prísne pravidlá dopadli aj na alkohol. “V záujme ochrany spotrebiteľa” bolo zavedené nariadenie, podľa ktorého môže označenie rum používať iba nápoj vyrobený z cukrovej trstiny a melasy. Vynaliezaví výrobcovia však nakoniec premenovali rum na um.

Veľkú vlnu nevôle zdvihol tiež zákaz klasických žiaroviek. Bruselu na nepáčili žiarivky s volfrámovým vláknom . K dostaniu sú teraz už väčšinou len úsporné žiarovky či halogénové a iné svetlá.

Z vecí každodenného používania nemožno nespomenúť ani igelitové tašky. Európskej únii sa nepáčilo, že ich spotrebitelia dostávali zadarmo. Ľudia si teraz musia siahnuť do peňaženky.

Koniec je tiež s ortuťovými teplomermi. K dostaniu sú iba ich variácie založené na inej meracej báze, napríklad digitálny. Rovnako tak sa dočkali zákazu cigarety, resp. bola obmedzená dĺžka ich horenia tak, aby sa minimalizovalo riziko, že odhodený ohorok nedopatrením niečo zapáli. Únia ale už teraz zvažuje, že zakáže aj predaj krátkych a ochutených cigariet.

Zákazy sa dotkli tiež spotrebičov. Všetky musia mať povinne energetické štítky, niektoré spotrebiče v triede B a horšie ani nekúpite, a naposledy sa obyvateľov EÚ dotklo obmedzenie predaja vysávačov s príkonom nad 900 W. Tie už nekúpite.

Reklama

Do platnosti sa dostal taktiež zákon, ktorý zakazuje pestovanie niektorých druhov rastlín. Za porušenie tohto nariadenia hrozí ľuďom pokuta vyše 1000 eur.

Nariadenie Európskej komisie, ktoré rozšírilo zoznam Únie o invazívnych cudzích druhoch, nadobudlo účinnosť v auguste. Medzi nimi je deväť rastlín, ktoré údajne spôsobujú značné problémy.

Vedenie Európskej únie plánuje taktiež nariadenie ako správne upiecť hranolčeky. Návrh Európskej komisie počíta so znížením karcinogénnej látky akrylamid, ktorá je prítomná aj v hranolčekoch. Táto chemikália sa vytvára pri vysokej teplote, kompromisom by tak mohlo byť zníženie teploty pri vyprážaní.

Aj keď nie všetky opatrenia Európskej únie sú zlé, jednoznačne treba povedať, že sú proti duchu pôvodnej EÚ a tá sa už nedrží svojho pôvodného účelu a to voľného trhu, voľného pohybu občanov EÚ či iných ekonomickým aspektov, ale čím ďalej tým viac zasahuje do suverenity členských krajín. Nariadenia a príkazy ako napríklad prijímanie imigrantov, či nezmyselné zákazy nahrávajú euroskeptikom, ktorí sa usilujú o vystúpenie svojich krajín z EÚ.

Samuel Gdovin

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:26

Havarijný stav veľkej časti mostov na slovenských cestách plánuje vláda riešiť cez projekty verejno-súkromného partnerstva (PPP). Investori by mohli dostať ponuku na opravu približne 500 mostov, na ktorých by po oprave určitý čas zabezpečovali aj ich údržbu a štát by investíciu postupne splácal, podobne ako jeden z úsekov rýchlostnej cesty R1 medzi Nitrou a Banskou Bystricou. V piatok to po stretnutí s ministrom dopravy Jozefom Rážom (nominant Smer-SD) povedal premiér Robert Fico (Smer-SD). Cez PPP projekty by sa mohla rozšíriť aj železničná trať z Bratislavy do Košíc.

Robert Fico
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (SMER-SD) gestikuluje na brífingu počas kontrolného dňa na rezorte dopravy
13:10

Intenzívne boje v mjanmarskom Jakchainskom štáte predstavujú vážnu hrozbu pre civilistov, varovala v piatok Organizácia Spojených národov. Zároveň žiadala vytvorenie medzinárodného tlaku s cieľom zabrániť ďalšiemu “strašnému prenasledovaniu” etnických Rohingov.

12:59

Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz v reakcii na nočné útoky v Iráne opätovne varoval pred ďalším stupňovaním napätia na Blízkom východe.

Olaf Scholz
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz
12:49

Samovražedný atentátnik na motorke sa v piatok v Karáčí odpálil v blízkosti dodávky, ktorá prevážala piatich japonských zamestnancov miestnej automobilky. Japonskí zamestnanci vyviazli bez zranení, výbuch však zranil troch okoloidúcich, uviedla polícia.

12:42

Ceny pohonných látok rástli aj počas 15. týždňa tohto roka, benzíny zdraželi viac ako o dva centy a mierne stúpla aj cena nafty. Oproti minulému týždňu boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 6 %.

12:20

Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok vyzvala na zdržanlivosť s cieľom zabrániť ďalšiemu stupňovaniu napätia na Blízkom východe. Britský premiér Rishi Sunak žiadal, aby v regióne prevládol pokoj. Reagovali tak na útok v Iráne, ktorý americké médiá pripísali Izraelu.

12:07

Egypt vyzval Irán a Izrael, aby zachovali zdržanlivosť a vyhli sa tomu, že Blízky východ vtiahnu do konfliktu.

11:57

Medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) za rok 2023 dosiahol po revízii úroveň 1,6 % v stálych cenách. Pôvodne bol začiatkom marca zverejnený nižší rast HDP na úrovni 1,1 %. Podobne bol rast ekonomiky po aktuálnej revízii mierne vyšší aj v roku 2022, a to na úrovni 1,9 %, keď posledný zverejnený údaj bol 1,8 %. Vývoj ekonomiky za roky 2020 a 2021 zostal nezmenený. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

11:51

Výrobné ceny v Nemecku v marci 2024 opäť klesli, už deviaty mesiac v rade, ale najmenej od júla minulého roka. Prispeli k tomu najmä nižšie ceny energií.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali