Podľa informácií denníka bol skvapalnený plyn z projektu Jamal LNG (Novatec) preložený vo francúzskom prístave Montoire na loď Čisté nebo (Clear Sky), ktorá zamierila do Klaipeda.
Zdroje listu uviedli, že predajcom bola spoločnosť Total, a zákazníkom – litovská štátna energetická spoločnosť Lietuvos Energijos tiekimas (ktorá bola od 9. septembra premenovaná na Ignitis).
V januári tohto roka spoločnosť Ignitis uzavrela dohodu s Totalom o dodávkach istého nákladu, ktorý má byť dopravený na začiatku tretieho štvrťroka. Zdroj blízky Ignitis hovorí, že náklad lode Clear Sky je určený najpravdepodobnejšie litovskému výrobcovi umelých hnojív Achema.
Pritom v oboch spoločnostiach Total a Achema to odmietli komentovať, v Ignitis vyhlásili, že nezodpovedajú na otázky o LNG.
Podľa slov zdrojov denníka cena dohody obsahovala najpravdepodobnejšie menšiu prémiu ku kotáciám britského hubu NBP (v súčasnosti tvorí asi 142 dolárov za jeden tisíc kubíkov). Práve na NBP je naviazaná hlavná dohoda, podľa ktorej dostáva Litva plyn od nórskej spoločnosti Equinor.
Ako podotýka Kommersant, v tomto roku sa nákup LNG Lotyšskom kvôli zníženiu cien zvýšil o 70%, pričom významnú úlohu začali hrať ruské suroviny. Ide o dodávky strednetonážneho projektu Novatec malými tankerm, ktoré prebiehajú bez traderov.
Tentoraz však do Klaipeda prvýkrát dorazí náklad veľkých objemov. Jamal LNG je ruský projekt na skvapalňovanie zemného plynu na základe Juhotambejského náleziská. Jeho akcionármi sú Novatec (50,1%), Total (20%), CNPC (20%) a Fond Hodvábnej cesty (9.9%).
Dodávky LNG do Európy
V auguste nvoiny Handelsblatt informovali o tom, že v uplynulom roku USA päťnásobne zvýšili dodávky skvapalneného plynu do Európy, Rusko však tiež na nič nečakalo. V danom okamihu je ruský LNG na druhom mieste v objeme dodávok do Európy, zaostáva len za katarskými. Okrem toho leví podiel trhu patrí aj naďalej potrubnému plynu od Gazpromu a tento podiel sa môže ešte zvýšiť.
Nord Stream 2 je bezpochyby najviac diskutovaným európskym energetickým projektom. Podľa plánov bude nový plynovod do Európy dodávať 55 miliárd kubíkov plynu ročne, píše Handelsblatt.
Spory okolo projektu majú prevažne politický ráz. Proti Nord Stream 2 vystupujú východoeurópske krajiny, nemajú ale veľký vplyv. Oveľa väčší vplyv má pomerne nový hráč na európskom plynovom trhu – USA. Vo Washingtone ostro vystupujú proti Nord Stream 2, aby si zaistili predaj svojho LNG v Európe.
Zmysel vyhlásenia americkej strany spočíva v tom, že Nemecko nemôže zvýšiť svoju závislosť na ruskom plyne a musí namiesto toho platiť za ochranu, ktorú mu poskytuje Washington, a kupovať americký LNG. Ako podotýka denník, v roku 2019 USA prudko zvýšili dodávky svojho plynu do Európy – predaj sa zvýšil päťnásobne.
Zároveň aj Rusko začalo značne rozširovať svoju aktivitu na trhu s LNG. Podľa slov prvého námestníka vedúceho aparátu vlády RF Sergeja Prichoďka sa Rusko dostalo už na druhé miesto v dodávkach LNG do EÚ a zaostáva len za Katarom.
Podľa denníka je ruský LNG lacnejší ako americký. Okrem toho viac ako polovica plynu sa aj naďalej dodáva do Európy potrubím, a preto sa Gazprom nemusí obávať o svoj podiel na trhu. Viac ako to: ten podiel môže byť ešte zvýšený vďaka Južnému prúdu, ktorý sa plánuje predĺžiť z Turecka do krajín južnej Európy.