Pred niekoľkými desaťročiami zakázané chemické látky majú naďalej ničivý vplyv na morské živočíchy a do konca storočia môžu viesť k vyhynutiu zhruba polovice svetovej populácie kosatiek dravých (Orcinus orca). Tvrdia to vedci v štúdii zverejnenej v magazíne Science.
Dôvodom sú polychlórované bifenyly (PCB), ktoré sa zvykli používať ako izolačné kvapaliny v transformátoroch a kondenzátoroch, v teploprenosných, a hydraulických systémoch a ako atramentový roztok v bezuhlíkovom kopírovacom papieri. Iné podoby používania PCB boli mazadlá, brúsne oleje, zmäkčovadlá vo farbách, lepidlách, tesneniach, ako nehorľavé látky a v plastoch.
V Spojených štátoch ich používanie zakázali v roku 1979, vo Veľkej Británii v roku 1981 a v bývalom Československu výrobu PCB ukončili v roku 1984. Medzinárodne sa k ich eliminácii krajiny zaviazali v roku 2001 Štokholmským dohovorom o perzistentných organických látkach, ktorý dosiaľ ratifikovalo 152 krajín sveta. V mnohých častiach sveta sa však naďalej používajú a podľa predpokladov sa s ich využívaním úplne neprestane skôr ako v roku 2025.
PCB v oceánoch ohrozujú najmä kosatky, ktoré ako vrcholový predátor prijímajú všetky látky skonzumované ich korisťou, pričom kontaminácia sa prostredníctvom mlieka prenáša aj z matiek na ich potomkov. Vedci našli v tuku niektorých veľrýb vysoké koncentrácie PCB, až 1300 miligramov na kilogram, pričom už 50 miligramov na kilogram môže podľa nich spôsobiť neplodnosť a problémy s imunitou.
PCB už svojím vplyvom na plodnosť a imunitu zdecimovalo viaceré populácie kosatiek na celom svete. Vedci zaznamenali prudký pokles v desiatich z 19 študovaných populácií. “Zistenia sú prekvapujúce. Vidíme, že PCB vážne zasiahlo viac ako polovicu populácií kosatiek na svete,” vyjadril sa Jean-Pierre Desforges z univerzity v dánskom Aarhuse. Najhoršia situácia je v Brazílii, Gibraltárskom prielive, severovýchodnom Pacifiku a v okolí Britských ostrovov. Modely podľa neho predpovedajú vysoké riziko kolapsu týchto populácií v priebehu nasledujúcich 30 – 40 rokov.
Populácia kosatiek, ktorá žije pri západnom pobreží Škótska, má už napríklad len osem jedincov a viac ako 20 rokov sa v nej nenarodilo ani jedno mláďa. Paul Jepson z Londýnskej zoologickej spoločnosti je preto presvedčený, že tieto kosatky vyhynú ešte za jeho života. “Podľa nášho modelu skolabuje viac ako 50% populácií, o ktorých máme údaje,” vyjadril sa pre BBC.