To, že súčasné kritériá nie sú v poriadku, povedal aj Ústavný súd SR. V uznesení rozhodol, že ustanovenia súčasného zákona o výchove a vzdelávaní, ktoré zavádzajú priemer známok ako kritérium pre prijatie na strednú školu s maturitou, sú v rozpore s ústavou. Politikom teraz plynie šesťmesačná lehota, aby legislatívu opravili. KDH teda chcelo odstrániť tvrdosť zákona, ktorá neumožní žiakovi študovať na strednej škole, ak nedosiahol požadovaný priemer známok.
Podľa súčasného zákona žiak, ktorý dosiahne priemer horší ako 2,0 z predmetov, ktoré nie sú výchovné, nemôže študovať na gymnáziu a bilingválnom gymnáziu. A žiak, ktorý dosiahne priemer horší ako 2,75 z predmetov, ktoré nie sú výchovné, nemôže študovať na strednej odbornej škole program úplného stredného odborného vzdelávania.
Túto podmienku považujú kresťanskí demokrati za príliš tvrdú. “V praxi to znamená, že žiak, ktorý prejavuje i mimoriadny talent v iných predmetoch, bude mať znemožnené stredoškolské vzdelanie s maturitou,” uviedlo KDH.
Upozorňuje zároveň, že nevyhovujúci priemer však nemusí byť zapríčinený zlými vedomosťami a neschopnosťou žiaka. “Môže byť zapríčinený aj napríklad dlhodobou zdravotnou indispozíciou, pričom žiak je schopný preukázať pri komisionálnej skúške, že učivo dobehol a má podstatne lepšie vedomosti,” vysvetľuje KDH, ktoré navrhuje tvrdosť zákona zmäkčiť.
ml