“Totálny výpredaj”
Potom, čo Spojené štáty začali ukladať sankcie a hrozilo, že bude Rusko vyradené z medzinárodného zúčtovacieho systému a dôjde k obmedzeniu transakcií s ruským štátnym dlhom, začala CB podnikať kľúčové opatrenia. Počas pol roka obmedzil regulátor svoje investície do dlhopisov na iba 15 miliárd dolárov.
Rozhodnutie zamerať sa na iné aktíva, najmä potom na zlato, je veľmi rozumnou stratégiou. Svet speje k novej ére nestability a hrozba, že sa bude opakovať globálna kríza, kvôli geopolitike a obchodným vojnám rastie. Drahé kovy sú nástrojom bezpečných investícií a diverzifikácie rizík.
Dlhopisy a doláre sú považované za najviac likvidné a spoľahlivá aktíva na svete. Avšak nekontrolovateľné peňažné emisie, ktorými hrešia nielen USA, ale aj ďalšie svetové CB, môžu byť jedným zo spúšťačov nadchádzajúceho kolapsu.
Pyramída z dlhov
Svet nahromadil príliš veľa nezabezpečených pohľadávok (súčasný stav celosvetového dlhu činí 247 triliónov dolárov, alebo 318 % svetového HDP). Za takýchto podmienok predstavujú zásoby zlata akúsi nádejnú kotvu. Na rozdiel od ďalších obligácií nemôžu byť také zásoby výrazne znehodnotené.
Zaspomínajte na rok 2008. Hrozba, že niektoré krajiny, najmä Čína, znížia náklady amerického štátneho dlhu, bola reálna.
Takáto situácia je možno aj dnes, na pozadí obchodnej vojny začatej Trumpom.
“Ak mnoho krajín z rôznych dôvodov predloží USA všetky tieto listiny k vyplateniu, budú skrátka bezcenné. Ide o pyramídu, pretože USA svoj dlh zrejme nikdy nesplatia. Bude to tak fungovať dovtedy, kým sa v to bude veriť,” uviedol menový stratég spoločnosti Teletrade Alexander Jegorov.
Zlato je od takých hrozieb zbavené. Samozrejme, že drahé kovy sú menej likvidné ako napríklad dlhopisy USA či Nemecka, môžu zdražieť aj zlacnieť. Ale v prípade pádu dolárového systému zlato nebude znehodnotené. Toto aktívum si zachováva svoju funkciu platobného prostriedku vo svetovom obchode a je tak menej závislé na ďalších menách.
Trojica najväčších držiteľov zlata
“Som si istý, že k celosvetovému resetu dôjde vtedy, keď budú vlády nútené zbaviť sa dlhov a všetko budú viazať k cene zlata. Preto si krajiny ako Rusko a Čína robia zásoby zlata, vedia totiž, že by k takejto situácii mohlo za niekoľko rokov dôjsť, “oznámil predseda spoločnosti First Mining Gold Keith Neumeyer.
Vo februári sa Rusko zaradilo do pätice krajín s najväčšími zásobami zlata a prvýkrát predbehlo Čínu. Pri zachovaní súčasného tempa nákupov sa Rusko počas troch rokov môže vyšplhať na tretie miesto, pokiaľ ide o najväčší držiteľa zlata. Za 10-15 rokov by potom mohlo prekonať rekord sovietskej éry, čo je 2 800 ton. O tento názor sa podelil analytik spoločnosti Otkritie Broker Timur Nigmatullin.
Úplne sa vzdať dolárov však nebude možné. Svetový finančný systém je štruktúrovaný tak, že na doláre pripadá 70 % všetkých kalkulácií. “Rusko obchoduje s ropou a tá je definovaná v dolároch. Aby bolo možné podporovať dovozné a vývozné operácie, musí byť značná časť rezerv v americkej mene,” uvádza odborník.
Cena zlata porastie
Nepretržitá práca tlačiarenského stroja, ktorá stále viac ohrozuje stabilitu svetovej ekonomiky, bude mať vplyv aj na cenu zlata. Pričom budú ovplyvnené nielen menové faktory, ale dôjde aj k problémom s dodávkami. Odborníci Geologickej služby USA sa domnievajú, že zásoby zlata v zemských hlbinách budú v roku 2034 vyčerpané.