Životopisy svätých: Traja králi

Slovensko 1. mája 2016 (HSP/Foto: wikipedia)

 

Prinášame vám ďalší zo životopisov svätých. Je to prepis a mierna úprava jazyka z publikácie, ktorá pochádza zo začiatku minulého storočia 

Sviatok svätých Troch Kráľov sa nazýva aj Zjavením Pána, preto že im a prostredníctvom nich aj pohanom Boh zjavil svojho jednorodeného Syna skrze zázračnú hviezdu.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka

Židovský národ bol už v tých dňoch, keď sa Kristus narodil, upadnutý ako aj teraz. Prestal byť národom vyvoleným a nemôže sa preto hovoriť, že sa Pán Ježiš zjavil len ich otcom, že len im zvestoval svoj zákon a spasenie. V tých dňoch, keď sa Kristus narodil, už úcta k pravému Bohu takmer celkom vyhynula a národy sa klaňali modlám. Pri tom všetkom sa aj medzi pohanmi udržala povesť, že sa v istom čase zjaví na zemi veľký osloboditeľ, ktorý na svete všetko obnoví. Toto očakávanie sa udržalo z prisľúbenia, ktoré dal Boh prvým rodičom v raji.

Zvlášť vo východnej Arábii sa prechovávala táto nádej ako drahý poklad a viac než ostatní sa jej tešili traja muži, ktorých pre ich hvezdárske umenie nazývali mudrcmi a pre ich dôstojnosť aj kráľmi. Tešili sa viac než iní, pretože viac než iní videli, ako veľmi je už potrebný pre svet vykupiteľ. Títo muži počas tichých nocí, keď hriešny život na zemi sa do spánku ponáral, oni často skúmali nebeskú oblohu.

Počas jednej noci sa ožiarilo pred nimi nebo a oni uvideli neobyčajnú hviezdu. Stála na oblohe, všetky ostatné hviezdy zacláňala a nadprirodzeným svetlom oblohu ožarovala. Iskra túžby a čakania sa rozplápolala v srdci mudrcov plameň, a sväté tušenie im napovedalo, že je to hviezda Mesiáša, ktorý sa má narodiť. Ihneď osedlali svoje ťavy a chystali dary, aby za behom podivnej hviezdy ho hľadali a vzdali mu príslušnú úctu. Nevšímali si veľkej diaľky, nebezpečenstiev cesty, nebáli sa búrok na púšti, jedovatých hadov, levov, tigrov, dychtiacich po koristi, obchádzali ich ležoviská, ale kráčali ustavične za svitom hviezdy, až sa ocitli konečne v Jeruzaleme, hlavnom meste židovskej krajiny. Tam sa domnievali, že nájdu Nádej všetkých vekov, Očakávanie všetkých národov. Preto zastavili svoje ťavy a pýtali sa: „Kde je ten, ktorý sa narodil, kráľ židovský? Lebo sme videli jeho hviezdu na Východe a prišli sme sa mu pokloniť.“

Ako blesk hromu udrela táto otázka do množstva ľudí a táto povesť sa rýchlo rozšírila po uliciach mesta. Kňazi utekali vyľakaní z chrámu, kráľ Herodes ustrnul strachom a celý Jeruzalem s ním, ale ani on, ani jeho rada sa nemohli dozvedieť nič presnejšie, než že podľa proroctva Micheáša sa má narodiť v meste Betlehem. Vtedy Herodes tajne povolal k sebe mudrcov, títo prišli a povedali mu všetko: „Videli sme na Východe jeho hviezdu a prišli sme sa mu pokloniť. Vypočítavý Herodes potlačil v sebe svoje bezbožné myšlienky, ešte zalichotil mudrcom a prepustil ich hovoriac: „Choďte, vyzvedajte usilovne o tom dieťati, a keď ho nájdete, zvestujte mi, aby som aj ja prišiel a poklonil sa mu.“

Viera mudrcov bola pevná ako skala a ako náhle vyšli z mesta, hviezda, ktorú videli od východu slnka, ich predchádzala, a oni sa s radosťou uberali za ňou. Konečne prišli k júdskemu mestu Betlehem, nazývanému aj Efrata. Pred týmto mestom na lúkach stála maštaľ, do ktorej pastieri počas daždivých a studených dní ukrývali svoje stáda. A nad týmto opovrhnutým miestom, nad týmto obecným chlievom sa zastavila hviezda a dotýkajúc sa žiarivým hrotom strechy akoby hovorila: „Tu je Ten, ktorého hľadáte!“

Toto miesto malo byť túžobným cieľom tak ďalekej cesty? Mali snáď v maštali medzi nerozumnými tvormi arabskí králi hľadať Vykupiteľa sveta? Zaiste to protirečilo rozumu. Oni sa však nedali týmto do zmätku priviesť, ale zosadli zo svojich tiav a s úctou vošli do maštale. A čo našli? Našli Dieťatko tak milé, aké nemôže byť žiadne ľudské dieťa, našli najčistejšiu Máriu s perlou lásky na čele, s korunou nevinnosti na hlave, ako blažene hľadí na svoje Dieťa, našli Jozefa, muža vážneho a vľúdneho, ako zamyslený, plný údivu rozjímajúci stojí po jej boku. Padli na kolená pred Pacholiatkom, klaňali sa mu, a otvorili svoje poklady. Obetovali mu zlato, kadidlo a myrhu, vylievali slzy radosti, s úctou mu nohy a ruky bozkávali a velebili Boha.

Na druhý deň boli v sne Pánom napomenutí, aby sa nevracali k Herodesovi ale aby sa vrátili do svojej krajiny inou cestou a rozprávali, čo videli.

Podľa starej povesti následne traja Králi žili viac než tridsať rokov pobožný a svätý život v kruhu svojich, často sa schádzali a potešovali rozjímaní, čo sa asi z toho Dieťaťa mohlo stať. Raz im jednoduchý cudzinec porozprával o betlehemskom Pacholiatku, ktoré vyrástlo v múdrosti a milosti pred Bohom a ľudom, a ako Ježiš chodil a plný lásky učil o vľúdnosti, aké zázraky a znamenia konal, aké kráľovstvo pravdy a cnosti založil, ako trpel a umrel a tretieho dňa vstal zmŕtvych a ako príde súdiť živých aj mŕtvych v posledný súdny deň.

Toto im zvestoval apoštol Tomáš, očitý svedok, ktorý sa vlastnou rukou dotkol rán svojho Majstra. A srdcia staručkých mužov žasli dojatím a túžbou a apoštol ich následne pokrstil v mene Ježiša, na čo pocítili v duši zázračnú blaženosť. Len kratučký čas ešte žili na tejto zemi a presťahovali sa do blaženosti, ktorá z hviezdy nad krížom vyviera.

Ich sväté pozostatky boli prenesené  najprv do Carihradu a odtiaľ v 12. storočí, Frederikom I. do Kolína nad Rýnom, kde sú dodnes uchované.

Sarkofág troch kráľov v Kolíne nad Rýnom
Sarkofág troch kráľov v Kolíne nad Rýnom

 

Spomeň si, kresťan, nemáš aj ty niekde svojho Boha, ktorého môžeš vyhľadať, ktorý nie je len v Betleheme ale aj v dome Pána, teda v chráme a tebe dáva príležitosť klaňať sa mu? Môžeš tak robiť pri každej svätej omši, kde je Ježiš na oltári prítomný – ako sám pri ustanovení svojej večere povedal: „Toto je moje telo…“ A keď si pri pozdvihovaní kľakneš a kňaz ukazuje svätú hostiu, to máš pred sebou to, čo svätí mudrci videli, keď im Panna Mária ukazovala dieťa.

Zváž si, čo podnikli svätí mudrci ako pohania, aby sa malému Ježiškovi mohli klaňať. Teda nie pre to, aby od neho niečo dostali, ale aby oni jemu priniesli dary a úctu. Zamysli sa, čo mu ponúkaš ty! Mnohí nejdú do kostola alebo na svätú omšu, lebo im je zima, lebo prší, lebo nemajú čas kvôli práci… Mnohí tam nejdú v pracovný deň, aby to nebolo ľuďom nápadné, mnohí tam zasa idú trebárs každý deň, ale nie pre to, aby sa Ježišovi klaňali, ale aby od neho čosi prosili. Aj prosiť je dovolené, ale bolo by krajšie, ak by sme aspoň niekedy prišli do kostola s cieľom sa Ježišovi klaňať, aj keby nás to malo stáť nejakú škodu. Aj my musíme otvoriť svoje poklady a obetovať Ježišovi dary podobne milé ako zlato, kadidlo a myrha.

A ca deň Troch Kráľov by nikto nemal zabudnúť obetovať niečo malému Ježiškovi, lebo to patrí k pravému zasväteniu tohto dňa. A ak nevieš čo by si obetoval, daj almužnu chudobnému, a ak sa ti chce poďakovať, povedz mu, aby sa poďakoval Ježiškovi, ktorý sa stal bratom chudobných.

 

Karol Jerguš

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Prídu farmári opäť do Bratislavy na traktoroch protestovať? Minulý týždeň pred Úradom vlády hovorili alarmujúce veci

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Veľké nádeje, ktoré farmári vkladali do ministra Mičovského, sa nenapĺňajú. Minulý týždeň preto zvolal Spolok farmárov protest pred Úradom vlády, aby upozornil verejnosť, médiá, ale najmä kompetentných na žalostnú situáciu, v akej sa rezort poľnohospodárstva a potravinárstva nachádza Ešte pred tridsiatimi rokmi sme…

Matematik Kollár: To budú všetci podvodníci len preto, že vláda nie je ochotná priznať, že špecificita testov v reálnom prostredí proste nie je s určitosťou 100%?

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR – Maroš Černý)   Matematik Richard Kollár upozorňuje na riziká spojené s celoplošným testovaním za pomoci antigénových testov. Podľa neho nie je správne, aby boli ľudia označovaní za podvodníkov len preto, že im vyjdú rôzne výsledky pri testovaní antigénovými a PCR testami Kollár sa na…

Naď: Vytvorených bude viac ako 5000 odberných miest a 4901 tímov

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Počas plošného testovania na ochorenie COVID-19 na Slovensku bude nadchádzajúci víkend vytvorených viac ako 5000 odberných miest, pripravených bude 4901 odberných tímov Testovať sa bude od soboty do nedele (31. 10. - 1. 11.), a to v čase od 7.00 do 22.00…

Česká vláda požiada o predĺženie núdzového stavu, deti sa zatiaľ nevrátia do škôl

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Screenshot video)   Česká vláda sa na mimoriadnom zasadnutí dohodla, že požiada Snemovňu o predĺženie núdzového stavu o mesiac. Schválila tiež plošné testovanie v domovoch pre seniorov a minister zdravotníctva oznámil, že deti sa v pondelok nevrátia do škôl. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz "Vláda…

Erika Jurinová: Reprofilizované lôžka nemocníc Žilinského samosprávneho kraja sa zaplnili

0 icon

Žilina 27. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, Pixabay)   Reprofilizované lôžka pre pacientov s ochorením COVID-19 v nemocniciach Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) v Čadci, Dolnom Kubíne, Liptovskom Mikuláši a Trstenej sa zaplnili a pribudli aj ďalší nakazení zdravotníci Na sociálnej sieti o tom informovala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová. "Situácia je…

Taraba: „Ja sa otestovať nepôjdem. Chcem vidieť a vedieť, čo bude štát so mnou robiť, rovnako ako robí s Vami“

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Opozičný nezaradený poslanec Tomáš Taraba (KDŽP) na sociálnej sieti uviedol, že sa nepôjde otestovať na COVID-19. Vysvetlil, prečo sa tak rozhodol "Ja sa otestovať nepôjdem. Chcem vidieť a vedieť, čo bude štát so mnou robiť, rovnako ako robí s Vami. Posielate…

Dve automobilky nebudú testovať zamestnancov vo svojej réžií

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Martin Havran)   Automobilka Jaguar Land Rover Slovakia pri Nitre nebude svojich zamestnancov testovať. Manažérka pre firemné záležitosti v nitrianskom Jaguar Land Rover Miroslava Remenárová uviedla, že automobilka so svojimi zamestnancami pravidelne komunikuje o COVID opatreniach a vyzvala ich, aby sa zapojili do testovania, ktoré sa…

Lekárska komora pred celoplošným testovaním: „Honba za prvenstvom a vavrínmi môže spôsobiť slepotu a zastrieť podstatu celej veci“

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Lekári združení v Slovenskej lekárskej komore upozorňujú, že sú smutní z toho, že im nebolo umožnené robiť testovanie na ich pracoviskách. Dodávajú, že existujú aj iné opatrenia ako celoplošné testovanie v miestach určených na voľby SLK na mimoriadnom zasadnutí Rady SLK prijala minulý…

„Pán Šeliga, čo si to dovoľujete a kto si myslíte, že ste?“ Chmelár okomentoval dobýjanie sa Šeligu na zasadnutie Akademického senátu STU, ktorému umožnili vstup až policajti

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Politický komentátor a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár sa vyjadril k snahám na výmenu rektora Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave a k aktivitám podpredsedu NR SR Juraja Šeligu zo strany Za ľudí v tejto veci Chmelár uviedol, že ako bývalý člen Slovenskej rektorskej…

Erdogan podal na holandského poslanca trestné oznámenie za urážku

0 icon

Ankara 27. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP/Turkish Presidency)   Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podal trestné oznámenie na holandského poslanca Geerta Wildersa, ktorý má protiislamské postoje, po tom, čo na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter zverejnil sériu príspevkov namierenú proti nemu. V jednom zverejnil jeho karikatúru s čiapkou pripomínajúcou bombu a označil…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Švec

Strategické správanie? Nerobme to, čo chce nepriateľ aby sme robili. Pôsobenie proti prevahe. 8. časť.

0icon

Nie každý, kto sa tvári ako priateľ, nám chce dobre. Ale každý chce zaručene dobre sebe. Táto časť ukazuje aplikácie z teórie komplexnosti pri premiérovej vojne s COVIDom, u nás so strachom z neho. Reálna vojna je vojna ľudu so zákerný, pomstychtivým, panovačným, nemúdrym vládcom, posadnutým víziou víťazstva nad vírusom. Najprv fakty na…

Andrej Biras

Najdôležitejší týždeň v histórii SR. Vyzývam k neúčasti na dobrovoľnom testovaní!

0icon

Vláda si napriek výzvam expertov z radu lekárov a ďalších, ide hlavou proti múru. Chce celý národ testovať nepresnými ag testami. Počas vysoko infekčnej pandémie, kvôli tomu rozbehla logistickú akciu presúvania miliónov ľudí a zdravotného, a vojenského personálu. Protirečí si vlastným opatreniam. Vystavuje ľudí nebezpečiu nakazenia sa a falošnej istote…

Slavěna Vorobelová

Matovič likviduje ekonomiku a životy ľudí

0icon

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dňa 14.10.2020 publikovala štúdiu, v ktorej sa na základe dát z cca 70 krajín z celého sveta uvádza, že nebezpečnosť resp. smrtnosť vírusu COVID-19 je násobne nižšia než sa pôvodne uvádzalo. Pôvodné čísla boli 3,4%, potom sa hovorilo o 1 % alebo 0,9%. V poslednej štúdii…

Štefan Harabin

Dokedy Vás bude podvádzať grázel, daňový kriminálnik a korupčný plagiátor Matovič?

0icon

Ukazuje sa, že koronavírus COVID 19, nie je pandémiou, ani chrípkou, ale má úroveň bežného vírusu. WHO zverejnila novú metaštúdiu s dátami z viac ako 70 krajín sveta o COVID 19. Opakujem znova. Ľudia spamätajte sa! Veď ide o Vaše zdravie. Nenechajte zo seba pre grázla Matoviča robiť pokusných králikov.…

Roman Huťa

Sv. Michal Archanjel velí do boja

0icon

Snívali sa mi dva sny, druhý bol prorocký. V prvom som bol účastníkom veľkej slávnosti, všetci boli oblečení v slávnostných róbach a pili omamné nápoje z krištáľových čiaš. Kráčal som medzi nimi v montérkach. Ponúkali mi omamný mok aj dievčatá, a ja som odmietal. Všetci boli krásne poobliekaní, len tváre mali zohavené. Tie boli obrazom…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10+: Veci, ktorými nás filmy a seriály klamú, pričom v skutočnosti neexistujú 1. časť

0 icon

Seriály a filmy majú niekedy jednoduchý dej, často sprevádzaný istými scénami, ktoré sa veľa krát opakujú. Čo z toho sú ale úplné hlúposti, ktoré sa v reálnom živote nikdy nestanú? Do výroby jedného filmu a seriálov sa často zapájajú stovky technikov, hercov a kameramanov, ale režisér  rozhoduje, čo bude vidieť na plátne. On určí ako bude všetko nakrútené.…

Röntgen: 10 obyčajných vecí, ktoré RTG žiarenie ukazuje v úplne inom svetle

0 icon

Odkedy ľudstvo vynašlo röntgen, skúšali sme zobraziť pod RTG žiarením doslova všetko, čo nám prišlo do rúk. Hoci sa táto technológia využíva predovšetkým ako diagnostická metóda v medicíne, umožňuje nám vidieť každodenné veci alebo činnosti v úplne inom svetle. Rozprávanie, pitie vody či nosenie podpätkov. Röntgen, presnejšie RTG žiarenie, nám…

Ilumináti – základný kameň konšpiračných teórií (3. časť)

0 icon

Ako sme sľúbili, v tretej časti článku, ktorá je zároveň poslednou s názvom Ilumináti – základný kameň konšpiračných teórií, sa pozrieme na vyhlásenie Thomasa Jeffersona a aj mimozemské plazy. Jefferson vyhlásil, že celkom chápe, prečo sa Ilumináti uchýlili do utajenia: Weishaupt žil pod nadvládou tyranie zo strany despotu a kňazov.…

Vypadávanie vlasov: Môžu za to gény alebo ovzdušie?

0 icon

Vypadávanie vlasov nie je vôbec príjemným javom. Bez rozdielu postihuje mužov aj ženy a spôsobuje mierne depresívne stavy. Vypadávanie vlasov sa odborne nazýva alopécia – tento názov je odvodený z gréckeho slova alopekia, čo označuje líšku, u ktorej sa vyskytuje „škvrnitá plešivosť“. Alopécia je pre väčšinu postihnutých nepríjemným hendikepom, a…

Zlyhania, ktoré zaboleli a rozosmiali. Títo ľudia mali smolu

0 icon

Každý z nás má občas svoj zlý deň. Niektoré tieto dni sú horšie a niektoré sú zasa len vtipné. Všetky zlyhania v našom živote však majú nejaký dôvod. Či už je to našou chybou, alebo iba zhoda náhod, ľudia sú  takýchto dní nešťastní. My ti dneska ukážeme, že takéto zlyhania…

Vo svete IT

Google pracuje na funkcii, pomocou ktorej si budete môcť v prehliadači Chrome odložiť nedočítané články na neskôr

0 icon

Vývojárska verzia prehliadača Chrome obsahuje vcelku zaujímavú funkciu, prostredníctvom ktorej si môžete jednoduchšie ukladať články, či stránky za účelom, aby ste si ich neskôr prečítali. Zatiaľ čo v súčasnosti si musíte článok, ktorý vás zaujal, uložiť  do záložiek, kde medzi „kopiacimi sa“ stránkami dochádza k chaosu, prípadne si ju môžete…

Najhodnotnejšou značkou na svete je Apple. Mierne si polepšil Samsung, Huawei zas výrazne stratil

0 icon

Rok 2020 je pre mnoho spoločností „studenou sprchou“. Dôvodom je aktuálne prebiehajúca pandémia, ktorá ovplyvnila podnikanie mnohých firiem. Na druhej strane nájdeme aj mnoho spoločností, ktorým sa náramne darilo. Napríklad spoločnosť Zoom, ktorá raketovo rástla. Rebríček Best Global Brands 2020 (pozn. redakcie: po kliknutí na odkaz si môžete pozrieť celý…

Facebook pravdepodobne našiel spôsob, ako bude zarábať na službe WhatsApp

0 icon

WhatsApp aktuálne patrí medzi najpoužívanejšie komunikačné platformy na svete. Hoci je táto služba veľmi populárnou, tak aj napriek tomu Facebook stále nemá poriadny koncept, ako možno na tejto službe zarábať. V minulosti sa objavili správy, ktoré hovorili, že sociálna sieť začne zobrazovať v rámci rozhrania aplikácie reklamu. Nešlo by o…

Takto vyzerá aktuálny výpredaj platených hier a aplikácií z Google Play, ktoré stiahnete zadarmo

0 icon

Tak ako každý týždeň, tak aj tento prebieha v obchode Google Play veľký výpredaj platených Android aplikácií a hier, ktoré môžete dočasne stiahnuť zadarmo. Na zozname nižšie nájdete 14 aplikácií, 30 hier a 9 aplikácií určený na prispôsobenie zariadenia, ktoré môžete po obmedzený čas stiahnuť zadarmo. Z aplikácií dávame extra…

Je možné preletieť stredom Zeme a „vyskočiť“ na druhej strane?

0 icon

Cesta do stredu Zeme je vedecko-fantastický román slávneho francúzskeho autora, Julesa Verna, z roku 1864. Autor zachytáva skupinku ľudí, ktorí sa rozhodli vydať sa do útrob našej planéty a podarilo sa im objaviť nový svet, plný záhadných tvorov. Dnes už s istotou vieme, že v jadre našej modrej planéty sa…

Armádny Magazín

Peklo z neba: Ruský nálet na výcvikovú základňu v Sýrii zabil takmer 80 pro-tureckých teroristov

0 icon

Sýria, 27.október 2020 (AM) - V marci, po niekoľkých týždňoch bojov medzi sýrskymi vojakmi a rebelmi podporovanými Ankarou v provincii Idlib (po začatí operácie Jarný štít), Ruský prezident Vladimir Putin a jeho Turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan sa dohodli na zásade prímeria, ako aj na zriadení spoločných rusko-tureckých hliadok pozdĺž diaľnice…

Americký Bell dodal polícii Poľskej republiky tri vrtuľníky Bell 407 GXis

0 icon

Fort Worth, USA, 27. októbra 2020 (AM) – Bell Textron Inc., dcérska spoločnosť Textron Inc. (NYSE: TXT), oznámila, že dodala Polícii Poľskej republiky tri stroje Bell 407 GXis. Poľská polícia je viac než 20 rokov tradičným zákazníkom Bellu. Úlohou týchto vrtuľníkov je pomáhať a chrániť obyvateľov, udržiavať verejný poriadok a bezpečnosť…

Ďalší incident v Sýrii: Američanmi podporovaní ozbrojenci v Sýrii spustili streľbu na civilistov

0 icon

Sýria, 27.október 2020 (AM) - Na webe sa objavilo video, ktoré ukazuje, ako proamerické sily SDF ("Sýrske demokratické sily") začali strieľať na civilistov v Sýrii. Incident sa stal včera v malom meste na východe krajiny - Garanij. Nespokojní s okupačným režimom SDF sa priazni

Veliteľ legendárneho Luhanského práporu „Prízrak“ - Alexej Markov zahynul. Video

0 icon

Luhansk, 26. októbra (AM) -  Pri nehode zahynul veliteľ 14. práporu územnej obrany „Duch“ podplukovník Ľudových milícií LPR, člen rady veliteľov Zväzu dobrovoľníkov Donbasu Alexej Markov (volacia značka „Dobry“).   Sibírčan, rodák z Omsku, absolvent školy fyziky a matematiky a univerzity v Novosibirsku, vyštudovaný jadrový fyzik, žil v

Cudzinecká Légia: Ako je to so zmenou identity pri vstupe

0 icon

Francúzsko, 27.október 2020 (AM) - Pre doplnenie znalosti francúzštiny, slovo "Légion" znamená vo francúzštine "MNOŽSTVO". Čiže skutočný, doslovný preklad názvu Légion étrangère by mal byť skôr "Množstvo Cudzincov" a nie Cudzinecká légia. Avšak Légia je už zaužívané pomenovanie a preto zostanem v tomto zaužívanom spôsobe.   Táto armáda vznikla už v…

Svetlo sveta

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

0 icon

Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

0 icon

Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

icon FOTO DŇA