Vedci “si dali tú námahu” pozorovať 1 461 reťazových reakcií zívania v každodenných situáciách po dobu piatich rokov zistiac, že ženy sú zhruba dvakrát viac náchylnejšie na zívnutie ako muži. Pri pozorovaní žiadna zo zúčastnených osôb nevedela o tom, že je podrobená takémuto skúmaniu.
Spúšťanie reakcie na zívanie je úzko spojené s empatiou, čiže schopnosti vžiť sa do situácie druhého človeka, čo býva skôr blízke ženám, a preto práve ženy majú väčšiu tendenciu zívnuť, keď to zbadajú na niekom vo svojom okolí. Potvrdzuje to aj Elisabetta Palagiová z univerzity v Pise v časopise Royal Society Open Science: “Tento výsledok podporuje empatický dôvod nákazy zívania vo svetle existujúcich psychologických, klinických a neurobiologických dôkazov v prospech vyššej empatickej schopnosti žien v porovnaní s mužmi.”
Ďalším zistením je, že zívanie sa prenáša skôr na ľudí, ktorí sú si navzájom v bližšom vzťahu. Ale ako nasledujúce video ukazuje, bližší vzťah nemusí byť pravidlom.
Reťazová reakcia zívania sa zistila aj u vyšších živočíchov, ako sú napríklad ľudoopy alebo opice.
A prečo vlastne zívame?
Teória nudy: Keď sa človek nudí, tak zíva.
Fyziologické teórie: Naše telo týmto vťahuje viac kyslíka alebo odstraňuje nahromadený oxid uhličitý.
Teória evolúcie: Zívanie sa vyvinulo už od prvotného typu človeka ako signál pre nás na zmenu činností, čiže “prebrať sa”. Napríklad športovci zívajú pred súťažným výkonom alebo psy zívajú tesne pred útokom.
Nakoniec, len jedna otázka: Zívli ste si už dnes? 🙂