„Pre Smer je totiž viac ako normálny štát dôležitý komfort spriaznených podnikateľov, a preto je prakticky nemožné dosiahnuť akýkoľvek pokrok v tejto oblasti,“ vyhlásila Lucia Žitňanská v reakcii na prijatie zákona v parlamente.
Podľa Žitňanskej je výsledok hlasovania sklamaním pre všetkých slušných ľudí na Slovensku. “Nebol žiadny racionálny dôvod, aby sa účinnosť zákona o schránkových firmách nerozšírila. Smer však ukázal, že chce schránkovým firmám nechať zelenú,“ dodala na záver Žitňanská.
Podľa dnes prijatej novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorú parlament schválil 80 hlasmi, budú musieť firmy, ktoré sa uchádzajú o štátne zákazky vo verejných tendroch, zverejňovať svojich konečných beneficientov.
Register bude obsahovať údaje fyzických osôb, ktoré sú skutočnými, nielen formálnymi vlastníkmi subjektov participujúcich na verejnom obstarávaní. Má ísť o podmienku, aby takýto podnikateľ mohol dostať zákazku od štátu.
Verejný obstarávateľ tak v budúcnosti nesmie uzavrieť zmluvu s uchádzačmi, ktorí nebudú mať v novom registri zapísaných konečných užívateľov výhod. Táto podmienka sa týka aj subdodávateľov a osôb, ktoré zabezpečujú ekonomickú či odbornú spôsobilosť účastníka vo verejnej súťaži.
Opozícia považuje novelu za nedostatočnú. Niektorí poslanci cez pozmeňujúce návrhy žiadali, aby sa povinný register netýkal len verejných tendrov, ale aj čerpania eurofondov, nadobúdania majetku štátu či výberu zdravotného poistenia. Tieto iniciatívy však vládna strana nepodporila.
Novela nevyrieši problém so schránkovými firmami. Tvrdí to opozičný poslanec Miroslav Kadúc (OĽaNO). “Prijatá novela je nedostatočná, ale za to presne taká, aká vyhovuje všetkým, ktorí sa chcú naďalej priživovať na štátnom rozpočte. Je to politický cynizmus na úkor verejných financií,” zhodnotil dnes schválenú právnu normu Kadúc.