Získavanie zlata z priemyselných odpadov staronovou technológiou

Získavanie zlata z priemyselných odpadov staronovou technológiou

Bratislava 21. júla 2017 (HSP/Foto:TASR-Tomáš Halász)

 

Neželaným ekologickým balastom tepelných elektrární je popol, paradoxne v sebe skrývajúci vzácnosť – zlato. Iným druhom odpadu je ten, ktorý sa nachádza na náleziskách s ťažbou zlata vo forme háld hlušiny, hromadených desaťročia. Problematikou komplexného využitia týchto priemyselných odpadov sa zaoberá Inštitút výskumu zemskej kôry sibírskeho oddelenia Ruskej akadémie vied, ktorý vypracoval technológiu špirálového separátora – zaznamenal ruský printový denník Rossijskaja gazeta

Získavanie zlata z priemyselných odpadov staronovou technológiou

Mechanizmy, využívajúce sily gravitácie a zotrvačnosti, nie sú principiálne novým objavom, pretože boli známe už v starom Egypte. Prvý špirálový separátor na spracovanie titánových pieskov patentovala americká spoločnosť Chemfree v r. 1940. Získavanie zlata v zaujímavých koncentráciách a jemných frakciách týmto postupom sa doteraz nepodarilo.

Reklama

V spomínanom Inštitúte vyvinuli vedeckí pracovníci špirálový separátor, ktorého špirály sú umiestnené vertikálne. Čerpadlá podávajú zmes vody so spracovávaným odpadom do hornej časti zariadenia, odkiaľ sa spúšťa  v stáčajúcich sa žľaboch. V dolnej (prízemnej) časti zariadenia sa nachádza vlastný separátor osobitnej konštrukcie a v systéme nádob sa dosiahne rozdelenie pôvodnej zmesi na jednotlivé frakcie.

Špirálový separátor, využívajúci zákony hydrodynamiky je jednoduché zariadenie iba na prvý pohľad. V skutočnosti je dôležitá každá maličkosť, ako je sklon žľabu, jeho profil, rýchlosť prúdu a pod. Po vykonaní mnohých skúšok sa získali výborné výsledky. Pri spracovaní popola z Bajkalskej tepelnej elektrárne sa získal ako hlavný produkt železný koncentrát, ktorý sa využíva v metalurgickom závode. Frakcia oxidu hlinitého je surovinou pre výrobu hliníka. Zlato vo forme prášku je vedľajším produktom.

Reklama

Tradičná technológia ťažby zlata (samohybné dráhy, prípadne rozpúšťanie kyanidmi) umožňuje získať produkt s veľkosťou častíc 0,2 mm pri spracovaní rudy s obsahom drahého kovu približne jeden gram na meter kubický. Špirálová technológia umožňuje ťažiť zlato s veľkosťou častíc do 0,03 mm pri obsahu zlata v rude 0,2 gramu na meter kubický. Nevýhodou chemického spôsobu ťažby zlata (popri ekologickom zaťažení) je tá skutočnosť, že kyanidy nerozpúšťajú všetky mikročastice zlata, ktoré následne zostávajú v odpadoch. Ich spracovaním možno dodatočne získať niekoľko desiatok ton zlata ročne. Celkove sa v odpadoch Ruskej federácie nachádza podľa skromných odhadov 5 000 ton zlata.

Ekologické vplyvy novej technológie v porovnaní s kyanidovou sú nulové. Vyžaduje sa voda, ktorú po odstátí je možné neobmedzenekrát použiť a elektrický prúd pre čerpadlá – to je všetko.

Inštitút výskumu zemskej kôry vedie rozhovory s najväčšou ruskou spoločnosťou ťažiacou zlato a vypracováva sa spoločný projekt na zníženie strát zlata. Pri minimálnych nákladoch na modernizáciu možno získať významný ekonomický efekt. Tento projekt znamená tiež tvorbu nových pracovných miest v ťažkodostupných regiónoch Ďalekého východu, a teda vítaný prísun práceschopného obyvateľstva. Vedci ponúkajú na tanieri staronovú – „egyptskú” – technológiu, poskytujúcu žiadaný vzácny kov.

Ivan Lužák

 

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:14

Obyvatelia Slovenska plánujú v rámci príprav na veľkonočné sviatky minúť priemerne 97,1 eura. Najviac peňazí majú v úmysle minúť ľudia, ktorí si ich spájajú s kresťanskými tradíciami, ako aj staršie generácie a obyvatelia Prešovského kraja. Vyplýva to z aktuálneho online prieskumu agentúry NMS Market Research, na ktorom sa zúčastnilo 1030 respondentov.

18:13

Dvaja ľudia zahynuli po páde do Atlantického oceánu na severnom pobreží Španielska, oznámili vo štvrtok záchranné služby autonómneho spoločenstva Astúria. Ďalšie dve osoby prišli o život v Katalánsku.

18:12

Vo veku 90 rokov zomrel v stredu psychológ Daniel Kahneman, ktorý v roku 2002 získal Nobelovu cenu za ekonómiu.

18:12

Ruské vojenské lietadlo sa vo štvrtok zrútilo do mora pri polostrove Krym. Pilotovi sa podarilo katapultovať.

17:59

Francúzske úrady rozmiestnia počas veľkonočných sviatkov pred všetky katolícke a protestantské kostoly príslušníkov bezpečnostných síl. Reagujú tak na minulotýždňový útok v Moskve.

17:31

Zmeny v tretej verzii novely zákona o verejnom obstarávaní (VO) vytvárajú priestor na korupciu a klientelizmus. Ide napríklad o obmedzovanie právomoci Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) či odvolávanie jeho predsedu bez udania dôvodu. Uviedlo to vo štvrtok opozičné Progresívne Slovensko (PS).

16:57

Francúzske úrady odhalili webovú stránku s falošným náborom francúzskych dobrovoľníkov do vojny na Ukrajine. Oznámilo to vo štvrtok francúzske ministerstvo obrany.

16:42

Rusko vo štvrtok uviedlo, že páchatelia minulotýždňového útoku na koncertnú halu na moskovskom predmestí dostali finančnú podporu z Ukrajiny. Oznámilo tiež zadržanie osoby podozrivej z toho, že pomáhala financovať útočníkov.

16:32

Projekt zabezpečenia verejnej železničnej osobnej dopravy s Ukrajinou využitím širokorozchodnej trate na trase Kyjev – Košice, ktorý schválila vláda na svojom ostatnom rokovaní, považuje KDH za mrhanie peňazí. Uvedenie do prevádzky by si vyžadovalo náklady v miliónoch eur, na čo aktuálne nemá financie ani rezort dopravy, ani Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Vo štvrtok na to upozornilo opozičné KDH.

16:28

Americký Kongres schválil predaj pokročilých raketových systémov Poľsku, uviedol vo štvrtok poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali