Dňa 24.3.1999 , vojenská organizácia NATO, pod vedením USA, bez mandátu OSN, zaútočila na Juhosláviu. Svet v nemom úžase sledoval, ako organizácia, ktorá počas celej svojej existencie deklarovala, že je obranná, zaútočila na suverénny štát.
Agresia NATO voči Juhoslávii bola porušením medzinárodného práva a prispela ku genocíde spáchanej na Srbskom národe v 20. storočí. Došlo k násilnému odtrhnutiu časti srbského územia a vytvoreniu „samostatného“ Kosova, časovanej bomby v Európe. Podrobnosti nájdete tu:
https://www.youtube.com/watch?v=Fgk0rAF9eD8
Mnohé krajiny sveta, vrátane Ruska a Číny vnímali agresiu USA a NATO voči Juhoslávii, ako hrozbu voči celému svetu. Niekto by sa teraz mohol spýtať: „Agresií USA voči iným štátom bol nespočet, prečo práve agresiu voči Juhoslávii máme vnímať tak citlivo, ako hrozbu voči celému svetu?“ To je správna otázka. Agresia USA voči Juhoslávii, bola niečím výnimočná.
– Po prvý krát bolo do agresie USA voči inému štátu zatiahnuté NATO.
– Bol uplatnený princíp kolektívnej viny.
– Po prvý krát od skončenia 2. svetovej vojny, došlo v Európe k násilnému odtrhnutiu časti územia suverénneho štátu.
– Odhalila mozgovú smrť NATO.
Strata pozície svetového hegemóna
V deväťdesiatych rokoch 20. storočia USA samy seba „nominovali“ na post svetového hegemóna. Z určitých dôvodov si nevšimli, aká je ich pozícia vratká, zároveň zahodili jednu unikátnu príležitosť. Po páde berlínskeho múru sa vytvorila unikátna možnosť, začať novú, mierovú kapitolu dejín ľudstva. Jej lídrom mohli byť Spojené Štáty Americké, samozrejme s rešpektovaním záujmov, aj ostatných globálnych partnerov, Ruska, Číny atď. Tak si mohli USA zachovať status svetového lídra. Namiesto toho prevládla sebestrednosť a ešte niečo iné.
USA agresiou voči Juhoslávii, nevedomky spustili proces, ktorý začal svet premieňať na niečo, s čím nepočítali a čo sa im v konečnom dôsledku páčiť nebude. Útokom na Juhosláviu sa začalo odpočítavanie konca USA ako svetového hegemóna v jednopolárnom svete. Už niekoľko rokov máme možnosť pozerať sa na proces rozkladu americkej hegemónie a sledovať, ako sa ho USA snažia zvrátiť, no neúspešne.
Ako Monika Lewinska, nechtiac zmenila dejiny sveta
V roku 1998 sa stalo niečo, čo malo významný vplyv na rozhodnutie prezidenta USA zaútočiť na Juhosláviu. Mladá stážistka v bielom dome Monika Lewinska mala pomer s prezidentom USA Billom Clintonom. Počas súdneho sporu, v ktorom Bill Clinton pomer s ňou popieral, Lewinska predložila dôkazy, ktoré Clintona usvedčili z klamstva. Následne, z dôvodu klamstva pod prísahou pred najvyšším federálnym súdom, začal sa proces odvolávania Billa Clintona z funkcie prezidenta USA, tzv. impeachment.
Bill Clinton v tom čase veľmi potreboval niečo, čím by odvrátil pozornosť verejnosti a zhatil možnosť jeho odvolania z funkcie. Vojna v Juhoslávii pod vedením USA, by mu z tohto uhla pohľadu veľmi vyhovovala, preto sa dá predpokladať, že jeho rozhodovanie o útoku na Juhosláviu, bolo značne ovplyvnené dôsledkami aféry Lewinska.
Niekomu by sa mohlo zdať, že je iróniou osudu, keď blúzka Moniky Lewinskej, použitá ako dôkaz pred najvyšším súdom, privodila katastrofu v podobe útoku na Juhosláviu a zásadným spôsobom určila svetové dianie v 21. storočí. Ale to by bolo len zdanie, katastrofy nespôsobujú dámske blúzky. Tie môžu byť iba náhodným spúšťačom, ako čokoľvek iné. Katastrofy spôsobujú ľudia a ich vlastnosti. Moc láme ľudské charaktery a moc v rukách psychopata…
Zlo v podobe agresie USA a NATO voči Juhoslávii, bolo spôsobené psychopatickým konaním jednotlivcov v mocenských funkciách, jednotlivcov, ktorý zlyhali, keď uverili vo vlastnú vyvolenosť a beztrestnosť. Jednotlivcov, ktorý svojím konaním, pred celým svetom znevážili krajiny, ktoré reprezentovali.
USA, NATO, Bill Clinton, Tony Blair, Madeleine Albrightová a ďalší zainteresovaní, neboli nikdy potrestaní za vojnové zločiny, ktoré spáchali. Potrestaní sme boli my všetci, tým, že kvôli hlúposti, psychopatii, arogancii a pýche jednotlivcov v mocenských funkciách, sa narušila stabilita celého sveta.
Záver
Následky rozhodnutia bombardovať Juhosláviu, mali zásadný dopad na celý svet. Vytvorili novú geopolitickú realitu, v ktorej USA už nie sú svetovým hegemónom. Neschopnosť USA, vyrovnať sa s novým statusom, vytvára nestabilitu celého sveta. Akú úlohu v tomto procese hrá Rusko a Čína, o tom podrobnejšie v ďalšom článku.
Roman Kukučka