Bratislava 22. apríla (TASR) – Deň plný zážitkov absolvovalo dnes na Bratislavskom hrade i na trase medzi Devínskou Kobylou a Devínom množstvo žiakov zo základných škôl. Podujatie Deň Zelených škôl na hrade pripravilo Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica pod záštitou predsedu Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Mikuláša Hubu.
Pri príležitosti Dňa Zeme sa uskutočnil v galérii Národnej rady (NR) SR na Západnej terase Bratislavského hradu výučbový program so zameraním na environmentálne témy. Na ňom prezentovali svoje aktivity vybrané Zelené školy a združenia, ktoré potvrdili, že environmentálna výchova môže byť i zábavná. Skupiny žiakov absolvovali jednotlivé stanovištia, kde sa dozvedeli ako vytvárať čo najmenej odpadu, ako ho znovu využiť, či aká dôležitá a vzácna je voda. Nechýbalo modelovanie z hliny alebo nápis Deň Zeme vytvorený z farebných vrchnákov plastových fliaš.
"Technikou skladania papierikov origami sa dajú urobiť zvieratká, kvety aj rôzne iné ozdobné a dekoračné predmety nielen na vianočný stromček. Tohto Shreka som robila dva mesiace," povedala pre TASR Michaela Šeferová zo Zelenej školy v Modre, u ktorej aj prečítaný časopis "našiel" využitie ako vkusne poskladaný a pevne stojací pestrý stromček.
Niektorí chlapci a dievčatá využili možnosť naboso sa prejsť nielen po piesku a slame, ale aj po nalámaných suchých konárikoch zo stromov i pichľavých šiškách. Pri stanovišti Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ) z nahrávok deti hádali vtáčie hlasy a podľa vetvičiek určovali listnaté a ihličnaté stromy.
"Naše stanovište sa volá Prebúdzajúca sa príroda a som veľmi prekvapená, že deti rôzneho veku poznajú tie druhy vtákov i stromy," pochvaľovala žiakov Zelených škôl Michaela Bartíková z BROZ. Zároveň pripomenula, že deťom tiež hovoria o dôležitosti ochrany prírody.
Pestré aktivity prezrádza aj výstava plagátov zo Zelených škôl v Prenčove, Lábe, Svodíne, Jelšave, Detve, Lučenci, Divíne, Čiernom Balogu, Michalovciach a iných miest. Okrem fotografií z podujatí tiež vyzývajú ďalších rovesníkov, ako by sa mali správať okolo seba. Napríklad nápismi: Ak nemáš záujem pomôcť prírode, nedávaj si tú námahu ničiť ju. Alebo: Zem je naším príbytkom, nie naším smetiskom. Niektoré školy dnes absolvovali prírodnú pešiu exkurziu so sprievodcom na trase medzi Devínskou Kobylou a Devínom.
"Najmä školské skupiny môžu túto výstavu na hrade navštíviť do piatka 26. apríla denne od 9. do 14. hodiny," potvrdila manažérka programu Miroslava Piláriková z Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica.
Program Zelená škola je najväčší vzdelávací ekoprogram na svete. Zapojilo sa do neho viac ako 40.000 škôl z 53 krajín sveta. Od roku 2004 pomáha aj slovenským školám realizovať environmentálnu výchovu prepojenú s praktickými krokmi. Na Slovensku je v programe aktuálne zapojených 250 škôl.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.