Zemanová-Kopecká: Sankcie sú ako ľadovec na horúcom európskom slnku

Praha 2. novembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

 

Predsedníčka Inštitútu slovanských strategických štúdií (ISSTRAS) v Prahe a politologička Radmila ZemanováKopecká okomentovala pre Sputnik výsledky volieb vo východonemeckom Durínsku

Ilustračné foto

Výsledky volieb do krajinského snemu Durínska prekvapili, ale neotriasli. Dve prvé miesta obsadili strany Ľavica a Alternatíva pre Nemecko (AfD).

Zaujímavé ani tak nie je to, že obe strany porazili kresťanských demokratov kancelárky Angely Merkelovej, ale to, že obe vystupujú za zrušenie protiruských sankcií. S Ruskom je výhodné spolupracovať. To jasne vedia nielen v Nemecku. Napríklad obrat tovaru medzi Ruskom a Slovenskom za prvú polovicu roka 2019 vzrástol o 10%, pričom táto tendencia ešte len naberá na obrátkach. Informovali o tom zástupcovia oboch strán na IV. rusko-slovenskom expertnom fóre v Moskve.

Na druhej strane je pravda, že so susedmi Slovenska – Českom a Maďarskom – je viditeľné mierne zníženie obchodu. Ale objavujú sa úspechy na regionálnej úrovni. Jedným z mnohých príkladov je, že sa o 22% zvýšil obrat tovaru medzi Českou republikou a Kalužskou oblasť, kde zvyšuje obrat automobilka Volkswagen Group Rus a výroba keramickej sanitárnej produkcie firmy Dřevojas. A to všetko aj napriek sankciám, ktoré nikto neruší, ale akoby sa topili na pozadí hlasov o ich zrušenie.

 

“V Európe silnejú návrhy na zrušenie sankcií voči Rusku, hospodárstvo EÚ je v tiesni, hrozí kríza”, je presvedčená predsedníčka Inštitútu slovanských strategických štúdií v Prahe (ISSTRAS) Radmila Zemanová-Kopecká, ktorá odpovedala na otázky Sputnika:

“Ak po krajinských voľbách v nemeckom Sasku bolo možné hovoriť o posilnení vplyvu vlasteneckých, a teda euroskeptických strán, potom v Durínsku a Brandenbursku ide po nedávnych voľbách o jednoznačné víťazstvo týchto subjektov v krajinských parlamentoch. Jedným z dôvodov úspechu strán Alternatíva pre Nemecko (AfD) a Ľavica (Die Linke) je bezpochyby zlá až protinemecká politika Angely Merkelovej (CDU) – či už z dôvodu migračnej invázie z Afriky do Európy, alebo podpora nekonečných protiruských sankcií, ktoré ochromujú nemecký trh, a teda aj ekonomiku ako takú. Oboje proti záujmom vlastnej krajiny.

Sú firmy, ktoré už dnes ticho sankcie ignorujú, iné zase hľadajú únikové cesty, ktoré by im umožnili normálne s Ruskom obchodovať. V Nemecku už táto ‘proruská’ tendencia silnie aj v samotnom Spolkovom sneme. S návrhmi na zrušenie sankcií už vystupovali krajinskí premiéri Meklenburska – Predného Pomoranska, Severného Porýnia Vestfálska či Dolného Saska. A po zmiernení nezmyselných sankcií volajú dnes nielen bývalé krajiny NDR.

V Bundestagu vystúpili ako poslanci Slobodnej demokratickej strany (FDP), Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), tak ľavicovej strany (Die Linke), na konferencii 5 rokov sankcií proti Rusku – ako vystúpiť zo vzájomnej blokády? Podľa miestnych expertov dopadá síce vplyv rusko-protiruských sankcií najviac na nemecký spotrebiteľský a agrárny sektor, zasiahol ale významne aj celkové hospodárstvo Nemecka.

Člen nemeckej ľavicovej sociálnej demokracie Bernd Westphal sa dokonca rozhodol odvolávať na Francúzsko s tvrdením, že Nemecko musí podporiť líniu francúzskeho prezidenta Macrona. Je to ale podľa neho práve Nemecko, ktoré by malo urobiť prvý krok v ústrety Moskve, po päťročnom sankčnom režime.

Tiež zástupca ľavicovej strany Die Linke – Klaus Ernst – opakovane tvrdí, že práve Nemecko má veľmi vysoké šance docieliť zrušenie sankcií na úrovni Európskej únie, pretože práve Nemecko najviac utrpelo zavedením režimu vzájomných ekonomických obmedzení medzi Ruskom a EÚ.

Upozornil, že metóda sankčného tlaku na Moskvu už snáď dostatočne preukázala svoju neživotaschopnosť. Koncepciu postupného rušenia sankcií podporil ale aj poslanec Peter Ramsauer z Kresťansko-sociálnej únie (CSU), ktorý predsedá výboru Bundestagu pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

Sandra Weeserová z pravicovo-centristickej FDP je síce pre zachovanie sankcií, zdôraznila však, že reštriktívne opatrenia možno zmierniť podľa miery plnenia minských dohôd. Tu snáď možno len s úsmevom dodať, že pani Weeselová trojstranovú minskú dohodu zjavne ani nečítala, pretože by inak vedela, že Rusko nie je stranou konfliktu, ale iba garantom vyjednávania – rovnako ako Nemecko.

 

Veľmi zrejme záleží na tom, aký vplyv na politikov tej ktorej krajiny majú USA, ktoré sledujú výhradne vlastné záujmy …

Práve pre USA je kľúčové čo najviac rozhádať európske krajiny s Ruskom, k vlastnému prospechu. Dodajme, že sa im to donedávna ešte celkom dobre darilo. Najmä podnikateľský segment Európy si už bolestne uvedomuje, že zatiaľ čo USA vyrubujú protiruské sankcie, dodržiavať ich núti len európske spoločnosti, a to v čase, keď americké firmy odhrýzajú z európsko-ruského obchodného koláča čoraz väčší diel. A to sa netýka len Nemecka.

Francúzska europoslankyňa Nadin Moranová poslala už v apríli 2019 šéfke európskej diplomacie Federice Mogheriniovej požiadavku na riešenie reštrikčnejsituácie. Uviedla, že z dôvodu sankcií strácajú ročne napríklad francúzske firmy spracovávajúce bravčové mäso 400 miliónov eur. Nórsky vývoz do Ruska poklesol podľa nej dokonca o miliardu eur ročne.

Asociácia talianskych poľnohospodárskych producentov Coldiretti hlásila v roku 2018 straty talianskeho agrárneho sektoru kvôli sankciám cez miliardu eur. Moranová varovala Mogheriniovú, že sankcie úplne podrývajú štruktúru svetového trhu. Iste, spoločnosti z krajín EÚ sú zbavované možnosti dodávať svoju produkciu do Ruska, a to v prospech USA či tretích krajín, na ktoré nedopadajú ani sankcie, ani spätné embargo z Ruska. Veď všetky európske firmy, ktoré pred uvalením protiruských sankcií obchodovali so zemou dvojhlavého orla, utrpeli veľké straty. Medzi prvými sa preto začali búriť napríklad nemecké koncerny Siemens či BASF, ktoré USA pripravili o kontrakty, aby ich s Ruskom uzavreli americké firmy. Preto začalo horúčkovité hľadanie ciest, ako sankcie obísť, než bude ruský koláč definitívne rozdelený medzi nadnárodné spoločnosti s vyšším americkým podielom a americkými spoločnosťami ako takými.

 

Prezident Zeman opakovane obhajuje obnovenie bežných obchodných a ekonomických väzieb s Ruskom. “Nepomáham Putinovi, ale pomáham tomu, aby medzi ČR a Ruskou federáciou prebiehali normálne obchodné styky,” tvrdí Zeman. Ale v Českej republike existuje mnoho priaznivcov sankcií, občas počujeme: “Sankcie! Uvaľte sankcie! Ešte viac sankcií … “

O tom, že je ruský trh mimoriadne dôležitý pre Európu, môžu dnes pochybovať už len snáď absolútni ekonomickí analfabeti, ktorých ale, ako sa zdá, je najmä v českom establishmente najväčšia koncentrácia na meter štvorcový. Aj to má však svoje korene. Inštitút slovanských strategických štúdií neraz upozorňoval, že Česká republika prišla za tridsať rokov svojho “spojenectva” so západom o všetku národnú výrobu, nie bez pomoci zlodejov vo vlastnom vedení.

Česka sa tak sankcie dotýkajú zatiaľ len sprostredkovane, pretože vlastnú finálnu výrobu nemajú, sú priamo závislí na vývoji európskeho trhu. Ten sa ale bez Ruska už očividne rúca, takže český pád bude o to horší. Nakoniec vo väčšej či menšej miere dopadla podobne rada krajín bývalého východného bloku. Preto dnes nemajú Rusku, ani ostatným krajinám čo ponúknuť, a keď, tak veľmi obmedzene. Aj napriek tomu hlási napríklad Maďarsko za obdobie sankcií stratu sedem miliárd dolárov.

Na rozdiel od krajín, ktoré si stratu ruského trhu bolestivo uvedomujú, zakomplexované krajiny ako Poľsko či pobaltské republiky hrozia Rusku pästičkou, vyhrážajú sa sankciami a provokujú drobnými špinavosťami. Očakávali vo svojom “boji” podporu západných krajín, ale ani USA sa už nehrnú na pomoc, nieto Nemecko či Francúzsko, ktoré už zjavne nechcú ďalej hájiť americké záujmy na svoj úkor.

 

Sankcie priamo závisia od situácie na východe Ukrajiny, kde dnes existuje nádej na urovnanie. Ale je tu aj Krym … Aký osud čaká protiruské sankcie? Sú navždy?

Je možné predpokladať, že s posilňovaním vlasteneckých strán v Nemecku aj v ďalších európskych krajinách, bude silnieť aj odpor voči protiruským sankciám, ktoré sú v rozpore nielen s princípmi slobodného trhu, ale obmedzujú slobodu rozhodovania suverénnych štátov.

Svoju nečistú úlohu tu zohrala aj západná mediálna propaganda, ktorá teraz groteskne začína hľadať ako a kam sa “správne” otočiť. Veď lži, ktoré už roky šíria o Rusku, tiež nemohli fungovať donekonečna.

Ruskej diplomacii sa postupne darí dokazovať, že to, čo o Rusku mediálne vypúšťa Západ, sú správy minimálne nepodložené, ak nie doslova z prsta vycucané. Tlak západného mainstreamu je navyše tak priehľadný a hlúpy, že tejto mediálne masáži už neveria v Európe ani ľudia, ktorí ešte donedávna boli ochotní rôznym západným polopravdám načúvať.

Silnejúci obrat k pozitívnemu vnímaniu Ruska je tak spôsobený na jednej strane zlou politikou Západu (vrátane tej mediálnej), a na strane druhej veľmi dôslednou politikou Ruska, ktoré dodržiava medzinárodné dohody a pomáha len tam, kde je o to skutočne požiadané. ”

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Od pondelka je desať okresov v čiernej farbe

0 icon

Bratislava 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:HSP)   Od pondelka je na Slovensku v čiernej farbe podľa COVID automatu desať okresov. V druhom stupni ohrozenia, teda v bordovej fáze, je 30 okresov. Červených okresov je 27, oranžových 12 Medzi čierne okresy, ktoré zodpovedajú tretiemu stupňu ohrozenia, sú zaradené Bardejov, Čadca, Kysucké Nové…

Rusi musia cestovať do Varšavy, ak chcú požiadať o imigračné víza USA

0 icon

Washington 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay,SITA/AP-Petr David Josek)   Rusi, ktorí chcú požiadať o imigračné víza Spojených štátov, musia najnovšie cestovať na veľvyslanectvo USA vo Varšave. Potvrdilo to v nedeľu americké ministerstvo zahraničných vecí, ktoré túto komplikáciu pripísalo obmedzeniam zavedeným Moskvou. Informovala o tom agentúra AFP Správa prišla v čase pretrvávajúceho…

Predseda zahraničného výboru parlamentu Kéry (Smer): Sme považovaní za rozbíjačov Visegrádskej štvorky. Mali sme prejaviť väčšiu mieru solidarity voči Poľsku a Maďarsku, raz sa nám to môže vrátiť

0 icon

Bratislava 25. októbra 2021 (HSP/Foto:Archív)   Prinášame rozhovor s predsedom Zahraničného výboru Národnej rady SR Mariánom Kérym (Smer-SD), predovšetkým o témach spojených so zahraničnou politikou   Začal by som otázkou na protest v Rimavskej Sobote, neviem, či ste tam boli... Áno, zúčastnil som sa osobne, aj protestu v Košiciach 1. septembra, aj…

Facebook slúžil na podnecovanie náboženskej nenávisti v Indii, upozornil Wall Street Journal

0 icon

New York 25. októbra 2021 (HSP/TASS/Foto:TASR/AP-Richard Drew)   Služby americkej korporácie Facebook sa stali platformou pre podnecovanie nenávisti z náboženských dôvodov a viedli k následným nepokojom v Indii. Informoval o tom denník The Wall Street Journal s odvolaním sa na interné dokumenty spoločnosti. Uviedla agentúra TASS V závere roka 2019…

Remišová pozná vinníkov pandémie: Žiadna iná krajina nemá dvoch expremiérov, ktorí podrývajú boj proti pandémii

0 icon

Bratislava 24. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann,SITA-Branislav Bibel)   V žiadnej inej krajine nie sú dvaja bývalí premiéri, ktorí svojej vláde „hádžu polená pod nohy" v boji proti pandémii koronavírusu. V diskusnej relácii O 5 minút 12 RTVS to na margo Roberta Fica (Smer-SD) a Petra Pellegriniho (Hlas-SD) skonštatovala vicepremiérka…

V Šamoríne švédska radosť, Peder Fredricson zakončil rok splnených snov

0 icon

Bratislava 24. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Edmund Örzsik)   Švédsky parkúrový jazdec Peder Fredricson zakončil rok svojich splnených snov celkovým prvenstvom v Global Champions Tour. Svetová jednotka sa zároveň po záverečných pätnástych pretekoch elitného seriálu v Šamoríne radovala s tímom Valkenswaard United z triumfu v Global Champions League Úspech švédskych farieb v…

Turista spadol z brala, pomáhali mu leteckí záchranári

0 icon

Bratislava 24. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Leteckí záchranári dnes krátko popoludní zasahovali v oblasti Veľkej Zmrzlej doliny, konkrétne pri Baraňom sedle, kde svedkovia nahlásili pád turistu Ako informovala hovorkyňa spoločnosti Air-Transport Europe Zuzana Hopjaková, turista sa pri zostupe v zľadovatenom a zasneženom teréne pravdepodobne pošmykol a padal dole približne…

V Británii v sobotu podali rekordný počet posilňujúcich dávok vakcíny

0 icon

Bratislava 24. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Steve Parsons/Pool Photo via AP)   Vo Veľkej Británii v sobotu podali rekordný počet posilňujúcich dávok vakcíny proti koronavírusu, a to 325 140. Podľa údajov britskej Národnej zdravotnej služby (NHS) v krajine doteraz celkovo podali už 5,1 milióna tretích dávok očkovacej látky Znamená to, že posilňujúcu…

Český Senát by mohol rokovať o odobratí právomocí Zemanovi 9. novembra

0 icon

Praha 24. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Ralf Hirschberger)   Organizačný výbor českého Senátu bude jednať o 9. novembri ako o možnom termíne na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej by poslanci rokovali o prenesení právomocí českého prezidenta Miloša Zemana na iných ústavných činiteľov. V nedeľu to v relácii Otázky Václava Moravce vyhlásil…

Taliban ponúka pšenicu výmenou za prácu

0 icon

Kábul 24. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)   Afganské hnutie Taliban spustilo v nedeľu program na boj proti hladu a nezamestnanosti, ktorý ponúka tisícom ľudí pšenicu výmenou za prácu, informovala agentúra AFP Program bude zavedený vo veľkých mestách - a len v hlavnom meste Kábul poskytne prácu 40.000 osobám, uviedol na…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Danko

Život je príliš krátky a zbehne ako voda.

0icon

Najprv som sa mojej fotky zľakol, zrazu som videl seba a svojho starého otca, ktorý už nežije. Je víkend a kamarát mi poslal fotku, kde vyzerám ako starý dedo. Mobilné aplikácie  dnes dokážu čokoľvek. Keď som to zbadal, napadlo mi, kam to celé speje. Pár rokov zbehne ako voda a…

Juraj Tušš

Téma: Jazyk - trochu inak.

0icon

V dnešnej dobe veľmi podceňovaná téma základnej ľudskej formy komunikácie – naša reč, naše písmo, čiže náš jazyk. Skúsim vám problematiku priblížiť možno z trochu iného pohľadu ako je zvykom. . Vo svojom projekte uvažujem nad prepojeným svetom. Svet sa skladá z nekonečného množstva autonómnych jednotiek, ktoré spolu svojou interakciou vytvárajú našu realitu. Ak…

Boris Mesár

,Nebudete nič vlastniť a budete šťastný !" Globalisti sú vo finále vytvorenia ,,Novodobého otrokárskaho systému. Útok proti ľudstvu naberá obrátky!

0icon

Toto sa dozviete z propagandistického videa Svetového ekonomického fóra (SEF) pod vedením Swaba. (1) Pokúsim sa teraz napísať môj pohľad na dnešnú situáciu vo svete. Možno to nebude celkom v časovej osy Je potrebné si uvedomiť ,že globalisti všetko plánujú na desiatky rokov dopredu a majú viacero záložných plánov ak sa niečo pokazí…

Pavel Pakoš

Prečo je to absurdné divadlo okolo nás?

0icon

Po troch desaťročiach znovu prichádza nátlak zo strany štátnej moci. Treba dodať, že na ňu tlačí niekto vplyvný zhora, kto má sám pravdepodobne obsedantno nutkavé neurózy a poruchy správania. Temnými silami sa nechal dookrádať o ľudskú dôstojnosť aj zdravý rozum. Ako kedysi boli vizitkou uvedomelého občana preukaz člena KSČ a…

Slavěna Vorobelová

Ministerstvo prostitúcie a inkvizície

0icon

Už niekoľkokrát sme sa presvedčili o tom, že OĽaNO je v skutku podivná strana a zhluk zvláštnych ľudí. Túto jej povesť parádne „zaklincoval“ alebo skôr “vyšperkoval” ich len 25 ročný poslanec Tomáš Šudík. Ten, kto túto poslaneckú partičku sleduje pozorne, si musí ťukať do čela z toho, ako takýto ideologický…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Noeho akcia: 1. časť

0 icon

V šesťstom roku Noeho života sedemnásteho dňa druhého mesiaca, ešte toho dňa prepukli všetky žriedla veľkej prahlbiny, otvorili sa okná nebies (Genesis, 1. Mojžišova, 7:11). Prinášame ďalší článok z dôb starozákonných. Tentokrát sa pozrieme na Noeho a jeho archu, ktorá bola (nielen) na svoju dobu obrovským plavidlom. Katastrofy sa síce…

10 domácich miláčikov, ktorí ukradli partnera svojho majiteľa a vôbec sa za to nehanbili!

0 icon

Všetci milujeme svojich domácich miláčikov a (s výnimkou niekoľkých nahnevaných a pomstychtivých mačiek) domáci miláčikovia milujú nás. Niektorí nás však milujú až príliš. Nechcú, aby stál ktokoľvek medzi nimi a ich životnou láskou, a neboja sa to ukázať! Ale úprimne, existuje niečo také, ako "príliš veľa lásky"? :) 1. Snažila som sa…

Princ Charles vlastní unikátny Aston Martin, ktorý jazdí na víno a syr

0 icon

Princ Charles sa pyšní unikátnym Astonom Martin, ktorý podľa jeho slov "jazdí na víno a syr". Ako to je v skutočnosti? Britská kráľovská rodina je výrazne patriotická, čo sa výberu automobilov týka. Spojenie kráľovnej Alžbety II. a modelov Range Rover zrejme netreba nikomu predstavovať. Aj jej syn, princ Charles, sa…

10 epických dizajnových failov, ktoré skutočne existujú

0 icon

Bol si niekedy v živote svedkom situácie, pri ktorej si sa chytal za hlavu a nevedel, či sa máš smiať alebo plakať? Napríklad polopriehľadné dvere alebo okná na verejných záchodoch, kanál nad úrovňou okolitej cesty a podobne? Nuž, vo svete je toho oveľa viac. Tu je 10 epických dizajnových failov, ktoré…

10 dôkazov, že rodičovstvo nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať

0 icon

Blíži sa koniec roka 2017 a pomaly nastáva čas sumarizovať. V tomto článku sa pozrieme na 10 tých najlepších príspevkov na sociálnej sieti Twitter, ktoré dokazujú, že rodičovstvo zďaleka nie je len prechádzak ružovou záhradou.  Množstvo mamičiek obvinených z toho, že sú strašnými rodičmi, pretože nenechajú svoje deti hrať s reťazovou pílou, či…

Armádny Magazín

Video: Ruská stíhačka zničila v Sýrii turecký tank M60 priamym zásahom

0 icon

Sýria, 24. október 2021 (AM) – Ruské vojenské lietadlá obnovili útoky na pozície teroristov v sýrskej provincii Idlib. V oblasti nasadenia džihádistov bol zničený turecký tank M60, ktorý predtým militantom presunuli turecké jednotky. Úder bol taký presný, ž

Admiral Nachimov najnebezpečnejší krížnik Ruska

0 icon

Rusko, 24. október 2021 (AM) – Aspoň za taký ho považujú odborníci na Západe. V skutočnosti však prefíkane zakrývajú, že po modernizácii sa tento „admirál“ stane vôbec najsilnejším bojovým plavidlom sveta. Zo vzdialenosti tisíc kilometrov bude schopný rozstrieľať lietadlovú loď protivníka aj s jej doprovodnými plavidlami, na čo minie len pätin

Vyhrážky Číne. Po 15 rokoch USA vracajú strategické bombardéry na základňu Diego Garcia v Indickom oceáne

0 icon

USA, 24. október 2021 (AM) – Americké letectvo prvýkrát od roku 2006 vrátilo svoje nadzvukové strategické bombardéry B-1B Lancer na vzdialenú základňu na ostrove Diego Garcia v Indickom oceáne. Podľa neoficiálnych údajov sa tam nachádzajú najmenej tri tieto lietadlá.   [caption id="att

Vojenský expert Korotčenko: "USA potrebujú vojnu v Európe"

0 icon

Rusko, 24. október 2021 (AM) – Vojenský expert Igor Korotčenko komentoval agresívne vyhlásenia na adresu Ruska na summite NATO v Bruseli. Nemecká ministerka obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová na stretnutí ministrov NATO uviedla: „Je potrebné dať Moskve jasne najavo, že sme nakoniec pripravení použiť zbrane.“   "Rusko sa nechystá ako prvé

Veľká Británia začala tajnú špeciálnu operáciu proti Rusku a Číne

0 icon

Veľká Británia, 23. október 2021 (AM, Sputnik) – Tajné "bankové" oddelenie britského ministerstva obrany, vytvorené za účelom obmedzenia finančných aktivít teroristickej skupiny Islamský štát, teraz nasmerovalo svoje úsilie na boj

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali