Miloš Zeman sa vyjadril aj k situácii vo Venezuele. “Nemám rád latinskoamerických diktátorov, to odomňa nikto nemôže chcieť. Tiež nemám rád intervencie, pozývacie listy alebo okupácie,” cituje Zemana blesk.cz.
“Ak Juan Guiadó nedokáže vyriešiť problém v rámci Venezuely a obráti sa na zahraničných protektorov, skončí ako venezuelský Husák,“ dodal Zeman k téme.
Prezident ďalej uviedol, že počas svojej dovolenky vymyslel aj vlastný epitaf, ktorým by sa chcel pochváliť.
Upozornil, že už má sedemdesiat rokov a vzhľadom na to, že sa českí muži priemerne dožívajú 75 rokov, radšej si s predstihom vymyslel epitaf na náhrobný kameň. “Tu leží človek, ktorý každého blbca rozzúril do nepríčetnosti,“ prezradil Zeman znenie už pripraveného textu.
K tomu ďalej dodal, že podľa jeho názoru je “blbec ten, kto žiadny názor nemá a kto len nadáva“. A takých blbcov je podľa jeho mienky veľa.
EÚ si nevie rady s utečencami? Čo všetko pre to robia politici
V súvislosti s touto otázkou Miloš Zeman poznamenal, že zastáva dva názory, ktoré sa vzájomne nevylučujú. “Prvý názor je, že by bolo samozrejme optimálne, keby Európska únia chránila svoje vonkajšie hranice. Ale bohužiaľ skupina Frontex, ktorá ich má chrániť, je úplne bezmocná,” poznamenal Zeman.
Názorným príkladom je podľa prezidenta výrok šéfa Frontexu. Ten rozprával príbeh o tom, ako priplávala loď, ktorá vyložila utečencov. Následne sa pre loď však vrátili jej majitelia s puškami Kalašnikov v rukách, teda pašeráci, a Frontex im musel spomínanú loď vrátiť.
“Druhý bod – keď nefunguje celoeurópska ochrana vonkajších hraníc, tak zastávam názor, že pred ilegálnymi imigrantmi (…) sa musíme brániť vlastnými silami a že je ďaleko lepšie ich zastavovať na hraniciach a vracať ich podľa Dublinských dohôd do krajiny, odkiaľ k nám prišli.“
Prezident ďalej dodal, že by v istých prípadoch zvažoval aj použitie armády. “Som jeden z tých, čo odporúča, aby sa v prípade potreby vedľa zosilnených policajných hliadok k tomu použila aj armáda,“ dodal k danej otázke Miloš Zeman.
Je utečenec a utečenec
Prezident zastáva názor, že utečencov možno rozdeliť na tri skupiny: “Ja by som tých utečencov rozdelil na tri kategórie. Tá prvá kategória je daná tým, že česká vláda súhlasila s umiestnením 1500 utečencov na našom území,” uviedol na začiatku Zeman.
“Druhá kategória sú ľudia, ktorí utekajú z politických príčin a tretia kategória sú takzvaní ekonomickí imigranti, pri ktorých je ešte zlé to, že vlastne nevieme, či u nás chcú pracovať alebo len poberať sociálne dávky,” dodal prezident.
Hlavný predstaviteľ štátu tiež poznamenal, že nám zatiaľ nikto nepovedal o pomere medzi ekonomickými a politickými imigrantmi.
Podľa Zemana však väčšinu migrantov tvoria práve ekonomickí migranti. Tí totiž prichádzajú z krajín, kde vojna neexistuje, ako je Eritrea, Senegal, Kosovo alebo Pakistan. “Mám teda silné podozrenie, že títo ľudia u nás, ako som už povedal, nechcú pracovať,“ zdôraznil Zeman.
Niekoľko slov o islame
Prezident podotkol, že skôr nevidí hrozbu v takých utečencoch, ako sú sýrski kresťania, pretože prichádzajú z takého prostredia, ktoré je Českej republike kultúrne bližšie, než je tomu napríklad u islamských imigrantov. Ak ich však budeme prijímať, potom Zeman tvrdí, že je v tomto prípade potrebné čeliť niekoľkým rizikám. Najmä sa tu vytvoria vylúčené zóny, respektíve geta, kde ľudia nebudú schopní asimilácie. Príkladom je podľa Zemana Veľká Británia a jej pakistanské geta, kam sa niekedy neodvážia ani miestni policajti.
“To druhé riziko, (…) ktoré nechcem preceňovať, je riziko infekčných ochorení. Znovu ale opakujem, že to nepovažujem za príliš pravdepodobné,” dodal prezident.
“Tretie riziko za pravdepodobné pokladám, a to je riziko, že Islamský štát v tej vlne islamských utečencov k nám vyšle tzv. spiace bunky, čo je zárodok budúcich teroristických organizácií, ktoré by na našom území mohli urobiť to isté, čo sa už stalo v Paríži, Londýne, Madride, Kodani a ďalších mestách,” uviedol Miloš Zeman.
Protifajčiarsky zákon a sebahodnotenie
Pokiaľ ide o podpis protifajčiarskeho zákona, prezident uviedol, že ho podpíše, pretože nechce vyzerať ako človek, ktorý svoje osobné záujmy nadraďuje nad rozhodnutie parlamentu.
“Samozrejme budem dúfať, že napríklad v parlamente sa nájdu aj ľudia, ktorí proti tomuto zákonu budú hlasovať. (…) Prezident, pán kolega, nie je zákonodarca. (…) Podľa ústavy je prezident súčasťou exekutívy. On môže podpísať nejaký zákon, ktorý je proti jeho osobným záujmom, ale ktorý nenarušuje tie hodnoty, ktoré prezident uznáva,” vysvetlil Zeman a dodal, že nejde o pokrytectvo.
“Ak protifajčiarsky zákon diskriminuje mňa, ako fajčiara, tak nebudem chcieť vyzerať ako človek, ktorý preferuje svoje osobné záujmy nad rozhodnutím parlamentu,“ dodal k veci prezident.
Sebahodnotenie
Čo sa týka sebahodnotenia, to Miloš Zeman chce urobiť až na konci svojho funkčného obdobia. Svoju činnosť prirovnal k bežeckým pretekom.
“Keď niekto beží nejaké preteky, je zhruba v polovici trate a má nejaké umiestnenie, tak to umiestnenie môže znamenať buď to, že prepálil tie preteky a že potom vyhasne, na konci, alebo, že sa naopak chystá, že ako Emil Zátopek vyštartuje zo zadnej pozície a dobehne ako prvý,” uviedol príklad Zeman.
Za svoj najúspešnejší čin súčasný český prezident považuje to, že zabránil pokračovaniu pravicovej a neschopnej vlády Petra Nečasa, ktorá podľa Zemana brzdila českú ekonomiku.
Ohľadom svojho zdravia prezident Zeman poznamenal, že trpí neuropatiou nôh. Prejavy tejto choroby však mnohí mylne považujú za príznak alkoholizmu. “Chodím na biologických protézach, neustále zakopávam, neustále padám zo schodov, takže som považovaný za notorického opilca,“ razantne reagoval prezident.
Podľa Zemana bol profesor Kolář prvým človekom, ktorý ako jediný našiel účinný liek na zmiernenie tohto ochorenia. “A ak volíte prezidenta podľa stavu od členkov dole, nevoľte ma,“ zavtipkoval Zeman ohľadom svojho zdravotného stavu.
Zeman a Trump
Ďalšia vec, ktorá sa v relácii preberala, bol vzťah Zemana a Donalda Trumpa. Český prezident v relácii spomenul, že teraz nemá naplánovanú žiadnu schôdzku s americkým prezidentom.
Rovnako tak zdôraznil, že jeho počínanie, v súvislosti s udalosťami vo Venezuele, nebolo nijako motivované snahou takú schôdzku dosiahnuť.
“Podporujem Huawei v boji s počítačovými firmami, Trump stojí na druhej strane,“ vysvetlil Zeman, prečo ho jeho americký kolega zrejme nechce pozvať.
Ďalšou príčinou je podľa Zemana aj jeho postoj k vydaniu ruského hackera Nikulina. Toho totiž Česko vydalo do USA, ale Miloš Zeman bol proti, píše portál lidovky.cz.