Zeman: Opatrnosť voči migrantom nie je len záležitosťou Vyšehradskej skupiny

Bratislava/Kadaň 16. decembra 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Exkluzívny rozhovor českého prezidenta Miloša Zemana

Opatrnosť voči migračnej vlne dnes už nie je typická len pre štáty V4, ale postupne sa k nej pridávajú aj ďalšie krajiny. „Donald Tusk nedávno konštatoval, že sa situácia zmenila a prevládol názor, že ten prerozdeľovací mechanizmus je, nediplomaticky povedané, nezmysel,“ povedal v exkluzívnom rozhovore pre TASR venovanom 25. výročiu podpisu Vyšehradskej deklarácie prezident Českej republiky Miloš Zeman.

Na snímke prezident Českej republiky Miloš Zeman
Na snímke prezident Českej republiky Miloš Zeman

Vyšehradská spolupráca bola podľa neho dôležitá tak v časoch integračných ambícií Českej a Slovenskej republiky, ako aj dnes, keď Európa čelí migračnej vlne. V rozhovore rozoberá históriu a perspektívu V4, vrátane možnosti rozšírenia, ale aj migračný problém a špecifiká kultúry islamu.

Pätnásteho februára oslávime 25. výročie Vyšehradskej deklarácie. Za českú stranu ju podpísal vtedajší prezident Václav Havel, za Poliakov Lech Walesa, za Maďarov premiér József Antall. Vy ste už vtedy pôsobili v politike, v Občianskom fóre. Ako ste deklaráciu vtedy vnímali? Mali ste pocit, že ide o historický medzník?

Vyšehrad som často porovnával s Beneluxom. Hovoril som, že aj v strednej Európe potrebujeme niečo podobné, ako je v západnej Európe Benelux. Dokonca si spomínam, že raz, práve na Slovensku, sme mali spoločné stretnutie premiérov Beneluxu a Vyšehradu a začali sme uvažovať o tom, že by sme v Európskej únii tvorili akýsi celok brániaci záujmy menších a stredných štátov.

Bola v tom čase hlavnou ideou spolupráce európska integrácia? Zapojenie sa týchto menších štátov do rodiacich sa európskych štruktúr?

Každý štát obhajuje svoje národné záujmy. A žiadny štát ich nemôže hájiť sám, pretože neplatí princíp jednomyseľnosti, aspoň nie na niektorých úrovniach podľa Lisabonskej zmluvy. Takže musíte hľadať spojencov. A, prirodzene, že hľadáte spojencov najskôr medzi svojimi susedmi a potom medzi štátmi, ktoré majú podobné záujmy ako vy. Napríklad nebyť pri rozhodovaní o najrôznejších opatreniach prevalcovaný tými najväčšími štátmi Európskej únie.

Ako sa to nedávno aj stalo…. Ale ešte sa vrátim k historickej rovine. V roku 1993 sa z V3 de facto stala V4, pretože pribudlo samostatné Slovensko. Bolo obdobie mečiarizmu, ktoré trvalo až do roku 1998. Ako si vy spomínate na toto obdobie V4?

Vieme, že Slovensko do NATO vstupovalo niečo neskôr, než Česká republika. Avšak spomínam si na svoje premiérske obdobie, keď som veľmi dobre spolupracoval so slovenskou vládou. Snažili sme sa, aby sa oneskorenie, zavinené nie slovenským národom, ale Vladimírom Mečiarom, dohnalo. A to sa aj podarilo.

V roku 1999 ste na stretnutí V4 v Bratislave ako premiér zastupovali Českú republiku, podpísali sa tam nové dokumenty týkajúce sa spolupráce V4. Čo bolo ich obsahom, čo bolo cieľom bratislavského stretnutia?

V roku 1999, ako som už povedal, sme vstupovali ako Česká republika do NATO, zatiaľ čo Slovensko kvôli Vladimírovi Mečiarovi ostalo bokom. Súčasťou týchto dokumentov bola konkrétna intenzívna spolupráca najmä medzi Českou a Slovenskou republikou ako krajinami, ktoré sa poznajú najlepšie, a teda si môžu aj najlepšie rozumieť.

Potom sa to podarilo zavŕšiť aj z našej strany, vstúpili sme do NATO, v roku 2004 sme vstúpili do Európskej únie. Ako keby tým bola jedna fáza spolupráce V4 zavŕšená. Napriek tomu vyšehradská spolupráca neslabne. Prečo sa, naopak, ešte rozbehla?

Myslím si, že na príklade migračnej krízy a utečeneckých kvót vidíme, rovnako ako na príklade nesúhlasu s niektorými opatreniami Európskej komisie všeobecne, že aby sa vôbec niečo vo vnútri Európskej únie presadilo, je spolupráca skupiny krajín úplne nevyhnutná. To môžem len zopakovať: Ak ste sám, nezískate takmer nič.

Migračná kríza ukázala, že štáty V4 majú trochu iný postoj ako napríklad Nemecko, ktoré bolo najmä zo začiatku otvorené prúdu utečencov. Naopak, štáty V4 upozorňovali, že tento prúd nie je pod kontrolou. Sú Česi, Poliaci, Slováci, Maďari konzervatívnejší než, povedzme, Nemci?

Ja si myslím, že minimálne v súčasnej dobe nie je opatrnosť voči migračnej vlne iba vlastnosťou Vyšehradskej skupiny, že sa k nej postupne pridávajú aj ďalšie krajiny. Donald Tusk nedávno konštatoval, že sa situácia zmenila a prevládol názor, že ten prerozdeľovací mechanizmus je, nediplomaticky povedané, nezmysel.

Ukazuje sa, že ho v praxi nevedia naplniť. Na začiatku bola veľká vôľa akýmkoľvek spôsobom presadiť aspoň jednorazové kvóty. Česko, Slovensko aj Maďarsko prehrali v septembri na hlasovaní ministrov vnútra Európskej únie. Poliaci vtedy takticky ustúpili, možno nechceli byť medzi tými, ktorí boli prehlasovaní. V každom prípade je to veľký precedens. Aké môže mať dôsledky?

Úprimne povedané, keby Poľsko hlasovalo s nami, tak by bola možno situácia iná v tom, že by k hlasovaniu ani nedošlo. Práve preto, že by si ostatné krajiny nechceli Poľsko príliš rozhnevať. Ale hovoril som nedávno v Maďarsku s poľským prezidentom Dudom a zdá sa, že jeho postoj a postoj novej poľskej vlády znamená návrat do Vyšehradu a nesúhlas s kvótami.

Jednorazové kvóty schválili, ale vôbec sa ich nedarí realizovať, jednoducho to v praxi nefunguje. Myslíte si, že samotná realita spôsobí, že aj ostatné štáty Európskej únie zmenia názor? Pretože stále je ešte v hre, minimálne v teoretickej rovine, trvalý prerozdeľovací mechanizmus…

Pozrite sa, ja neverím tomu, že by ste akéhokoľvek migranta, ako hovorí náš minister vnútra Milan Chovanec, mohli držať za nohu a hovoriť: Zostaneš tam, kam ťa pridelila Európska komisia. Tí ľudia chcú ísť do Nemecka, podliehajú v niektorých prípadoch ilúzii, že tam dostanú dom a auto. Myslím si, že táto ilúzia v niektorých prípadoch veľmi rýchlo vyprchá.

Z čoho ale budú ďalšie problémy, pretože tie ilúzie v nich vzbudzujú prevádzači zámerne. Presviedčajú ich, aké ich čakajú platy, sociálne dávky… Títo ľudia sa stretnú s obrovským sklamaním. Ako bude potom reagovať Nemecko, ako budeme reagovať my?

Pokiaľ ide o nás, ja súhlasím s Robertom Ficom, ktorý povedal: „Pokým budem premiérom, nebude na území Slovenska jediný ilegálny imigrant.“ Podčiarkujem slovo ilegálny, pretože prekročenie štátnych hraníc bez potrebných dokumentov, pokiaľ nie ste členom Európskej únie, je trestným činom.

Narážate na kritiku istej nekontrolovanosti migračného toku? Iné je, keď niekto príde legálne, prípadne keď požiada o azyl a procedúra normálne prebehne, a iné je, keď prejde Európskou úniou úplne načierno. V tom prípade sa nevie, kto to je a vlastne ani kde je…

Ak poznáte dublinské dohody, tak viete, že o azyl máte požiadať v prvej bezpečnej krajine, čo nie je ani Česká republika ani Slovensko. To môže byť Grécko, Taliansko. A celá tragédia spočíva v tom, že ani Grécko ani Taliansko neboli schopné tento problém riešiť. Neboli schopní zriadiť tzv. hot-spoty, to znamená záchytné miesta, kde môžete požiadať o azyl, kde vám zoberú odtlačky prstov, identifikujú vás atď. Tieto dve krajiny reálne zlyhali. Práve preto sa prúd migrantov úplne nekontrolovane presunul na sever, teda blízko k našim hraniciam.

Snaha bola riešiť to kvótami. V praxi sa to nepodarilo, ale na druhej strane, stále existuje rozhodnutie o kvótach, pretože to hlasovanie nikto nezrušil. Slovenská republika sa rozhodla reagovať žalobou, pridáva sa k nám aj Maďarsko. Česká republika sa nepridala. Považujete tú žalobu za vec, ktorá nemá perspektívu, ktorá je zbytočná?

Ja som podporoval, rovnako ako napríklad Andrej Babiš a niektorí ďalší politici, aby sa Česká republika pridala k slovenskej žalobe. Mám pocit, že niečo podobné urobia aj v Maďarsku na základe rozhodnutia maďarského parlamentu. Ak sme kritizovali Poľsko, že pri tom ministerskom hlasovaní nedodržalo istú vyšehradskú solidaritu, tak teraz musím s ľútosťou konštatovať, že Česká republika zase nedodržuje solidaritu vo veci žaloby proti kvótam voči Európskej komisii.

Spolupráca V4 je dobrovoľná. Akým spôsobom ale potom môže byť v skupine V4 dosahovaná jednota?

Uviedol by som príklad, keď sa premiéri všetkých štyroch krajín dohodli na spoločnom stanovisku a Poľsko potom napriek tomu toto spoločné stanovisko porušilo. Inými slovami: Iný prípad je, keď je dohoda premiérov alebo prezidentov alebo v najhoršom prípade aspoň ministrov, a iný prípad, keď táto predbežná dohoda nie je. V takom prípade sa opýtajte, prečo sa títo vedúci predstavitelia nestretávajú pravidelnejšie, aby si tieto svoje stanoviská zladili.

Čiže je to možno aj v komunikácii, ktorá by možno mohla byť lepšia….

Určite áno.

Migračnú krízu sme otvorili otázkou, ako zvládnuť migračný prúd. Je to ale vôbec možné?

Dostať tento prúd pod kontrolu, znamená poslať na hranice nielen políciu, ale aj armádu a hneď z hraníc vracať ilegálnych migrantov naspäť. Práve preto, že nie sme prvou bezpečnou krajinou podľa dublinských dohôd.

Má to ale aj druhú stránku. Mnohí z tých migrantov sú ekonomickí migranti, ale sú medzi nimi, a nie je ich málo, aj vojnoví utečenci. Akým spôsobom je možné týmto ľuďom pomôcť a zároveň riešiť rastúci problém s počtom migrantov?

Po prvé, to, či sú to ekonomickí alebo iní migranti, zistíte práve v priebehu azylového procesu. Na to azylový proces je. Po druhé, tvrdí sa, že veľká väčšina azylových migrantov sú mladí, zdraví muži a to vedie k obavám, že sem Islamský štát vo vnútri migračnej vlny posiela džihádistov, ktorí môžu terorizovať celú Európu. A po tretie, ak chceme týmto migrantom pomôcť, tak by sme im mali pomáhať v ich vlastnej krajine. Práve tým, že by sme tam pomáhali vytvárať nové pracovné príležitosti. Pomáhali im napríklad postaviť poľnohospodársku farmu alebo nejakú výrobne menej náročnú továreň, aby sa vytvorili nové pracovné miesta.

Je to ale aj otázka mieru, pretože vo vojnovej zóne sa asi takéto veci veľmi ťažko dajú robiť…

K nám však prichádzajú aj migranti z krajín, kde sa nebojuje. Určite ste si všimli, že prichádzajú aj z Európy, z Kosova alebo z Albánska.

V českých médiách nekritizujete len migráciu ako takú, ale aj jej islamský rozmer. Je to trochu horúca pôda, pretože náboženské vyznanie by malo byť súkromnou vecou každého človeka. Kritizovali ste islam ako taký. Prečo?

Vychádzam z toho, že musíme rešpektovať moslimské krajiny, niektoré z nich sú liberálnejšie, niektoré sú menej liberálne, ale rešpektujeme ich vieru, ak ich obyvatelia neprichádzajú do Európy. Pretože ak prichádzajú do Európy, dochádza ku kontaktu dvoch, podľa môjho názoru, nezlučiteľných kultúr. A ja teraz vôbec nehodnotím, ktorá je vyššia a ktorá nižšia. Argumentujem, že sú nezlučiteľné a dôkazom môjho tvrdenia môže byť to, že islamskí migranti sa vlastne nikde v západnej Európe nedokázali asimilovať. Nech už to bolo vo Veľkej Británii, Francúzsku, v Nemecku… Teraz nedávno sme to dokonca videli aj v Belgicku, kde by to človek neočakával.

Nie je to skôr tým, ako sa človek stavia k tomu náboženstvu? Nakoniec aj v Európe boli v minulosti náboženské vojny a kresťanstvo dnes nevyzerá byť problémom. Prečo je problémom islam?

Po prvé, islam je náboženstvo o 600 rokov mladšie ako kresťanstvo. A po druhé, nezabúdajte, že analógia vojen medzi katolíkmi a protestantmi je vojna medzi sunnitmi a šiitmi.

A to nemá nič spoločné s Európou…

Prakticky nie.

Zaujal ma váš výrok, že k útoku nejakého islamského radikála v Česku skôr či neskôr určite príde. Chcem sa opýtať, či vychádzate zo všeobecnej premisy, že ak je niečo možné, raz sa to stane, alebo sa obávate nejakého akútneho nebezpečenstva?

Vychádzam z analógie. Tieto útoky sa uskutočnili v Anglicku, v Španielsku, tiež vo Francúzsku, v Belgicku, v Dánsku a je naivné predpokladať, že teraz zrazu prestanú. Zvlášť, keď počet islamských migrantov v Európe výrazne rastie. Takže je to odhad založený na veľmi jednoduchej metóde analógie. Islamský štát a jeho prívrženci sa budú snažiť upútať pozornosť na svoju existenciu masovými vraždami – pretože napríklad to, čo sa nedávno stalo v Paríži, bola masová vražda. No a politik sa buď prebudí vtedy, keď sa v jeho krajine nejaký teroristický čin stane, a to už je sakramentsky neskoro, alebo jedná tak, aby sa na toto nebezpečenstvo pripravil.

A tou reakciou sú rôzne legislatívne zmeny, bezpečnostné opatrenia, možno posilnenie práce tajných služieb…

Dám konkrétny príklad: Na Pražskom hrade nepochybne posilňujeme bezpečnostné opatrenia. Nie preto, že by sme očakávali nejakú konkrétnu hrozbu, ale podľa krásneho princípu, ktorý hlásali ekológovia, a to bol princíp predbežnej opatrnosti.

Moja posledná otázka sa týka perspektívy Vyšehradskej skupiny. Pomerne často sa rozpráva o tom, že by sa mohla v budúcnosti rozšíriť. Najčastejšie sa spomína Rakúsko, ale aj iné štáty. Malo by to podľa vás význam zväčšiť V4?

Bolo niekoľko iniciatív. Ja sám som ešte ako český premiér navrhoval pridať do V4 Slovinsko, pretože tam organicky, kultúrne spadá. To sa, bohužiaľ, nepodarilo. Myslím si, že vtedy sa proti tomu staval vtedajší poľský premiér Leszek Miller. Je tu iniciatíva V4 plus, ktorá viedla napríklad k tomu, že na nedávnom summite prezidentov V4 bola aj chorvátska prezidentka. No a bola tu aj rakúska iniciatíva strategického stredoeurópskeho partnerstva. Myslím si, že rozumné, organické rozšírenie V4 by viedlo ku zvýšeniu váhy tohto zoskupenia v Európskej únii.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ani po 14-tich mesiacoch nemôžu niektorí gastropodnikatelia požiadať o pomoc so zníženými tržbami

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Ani po 14 mesiacoch nemôžu strední a veľkí podnikatelia v gastre a cestovnom ruchu požiadať o pomoc so zníženými tržbami. Konštatovala to v stredu iniciatíva Zachráňme gastro!. Títo podnikatelia už dávnejšie dosiahli podľa iniciatívy strop pomocí s nájomným a zníženými tržbami vo výške 800-tisíc…

Globsec: Ministri zahraničných vecí V4 hovorili o pandémii a budúcnosti EÚ. Experti diskutovali o zhoršujúcich sa vzťahoch medzi USA a Ruskom

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, AP-Bernd von Jutrczenka, SITA/AP-Alexander Zemlianichenko)   Ministri zahraničných vecí krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v stredu na konferencii GLOBSEC 2021 Bratislava Forum vyzdvihli tvrdú prácu a zodpovednosť pri rozvoji EÚ za posledné roky. Hovorili aj o postupe EÚ a jednotlivých členských krajín počas koronavírusovej…

Investície do inovácií a digitálnej ekonomiky pomôžu prekonať koronakrízu, tvrdí ministerka Remišová

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Na prekonanie koronakrízy budú veľmi dôležité investície do inovácií a digitálnej ekonomiky. V panelovej diskusii na konferencii Globsec 2021 Bratislava Forum to dnes povedala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová, podľa ktorej Slovensko potrebuje vytvoriť podmienky pre digitálnu transformáciu všetkých oblastí…

Experti na GLOBSEC-u diskutovali o zhoršujúcich sa vzťahoch medzi USA a Ruskom

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)   Vzťahy medzi USA a Ruskom sa v krátkom čase napraviť nepodarí. Vyplýva to zo stredajšej diskusie expertov, ktorá sa v rámci bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2021 Bratislava Forum konala v spolupráci s pražskou Knižnicou Václava Havla V Ženeve zároveň v rovnaký deň prebehlo stretnutie…

Čistý dlh Slovenska bude podľa rozpočtovej rady ďalej rásť

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Čistý dlh Slovenska bude ďalej rásť, pretože vláda nemá plán konsolidácie. Skonštatovala to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Podľa odhadu vzrastie čistý dlh z úrovne 43,6 % HDP v roku 2018 na 59,1 % HDP v roku 2024 „Hlavným dôvodom pokračujúceho nárastu dlhu je…

Nemocniciam združeným v Asociácii nemocníc Slovenska stále nevyplatili peniaze na hospodársku mobilizáciu za február až apríl

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook)   Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) upozorňuje na pozastavenie vyplácania finančných prostriedkov na výdavky určené na hospodársku mobilizáciu v súvislosti s vyhlásením núdzového stavu na zabezpečenie riešenia druhej vlny pandémie koronavírusu. Do dnešného dňa neboli nemocniciam združeným v ANS vyplatené finančné prostriedky za mesiace február až…

Slovenská advokátska komora: Advokátovi Mariana Kočnera podmienečne pozastavili výkon funkcie za „motáky“

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Advokátovi Andrejovi Š., ktorý zastupoval podnikateľa Mariana K. v občianskoprávnych sporoch, pozastavila Slovenská advokátska komora (SAK) výkon advokácie na obdobie jedného roka s podmienečným odkladom na rovnakú dobu. Komora o tom informuje v bulletine na svojej internetovej stránke. Ako prvý na záležitosť upozornil…

Tóth mieri do Tokia na dve rozlúčky: „Už cítim šteklenie“

0 icon

Štrba 16. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Obhajoba zlatej medaily, ale i rozlúčky s vlastnou kariérou aj disciplínou. K týmto métam mieri slovenský chodec Matej Tóth, ktorý je v plnej príprave na OH 2020 v Tokiu (23. júla 2021 - 8. augusta 2021). "Je to zvláštne, lebo veľa vecí už…

V Berlíne došlo k potýčkam medzi políciou a prívržencami krajnej ľavice

0 icon

Berlín 16. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Jörg Carstensen)   Desiatky policajtov utrpeli v stredu v nemeckej metropole Berlín zranenia pri potýčkach, do ktorých sa dostali s prívržencami krajnej ľavice, ktorí už roky obývajú jednu z tamojších budov. Polícia nasadila vodné delo na uhasenie požiarov, ktoré tam squatteri zapálili, a použila tiež obrnené…

Portugalsko eviduje najviac infekcií od februára

0 icon

Lisabon 16. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Portugalsko zažíva nárast prípadov nákazy koronavírusom. V stredu v krajine potvrdili prírastok 1 350 nových infekcií, čo je najvyšší denný počet od februára. Podľa odborníkov za nárastom môže byť delta variant koronavírusu, ktorý po prvý raz identifikovali v Indii Len v regióne Lisabonu…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Lehotský st.

Diplomati a „diplomati“

0icon

Ak niekto hovorí vyhýbavo, neurčito, akoby si nechával pre ďalší vývoj udalostí nejakú rezervu, povie sa – hovoril diplomaticky. Ak niekto hneď „vytrúbi“ svoj názor na vec, na ktorú možno mať rôzne názory, nie je diplomatom, hoci by na to aj mal papier. Aby sme nešli ďaleko, priam žiarivý príklad…

Pavol Lazar

Medzinárodný rovnaký meter

0icon

SPRAVODLIVOSŤ NA MEDZINÁRODNOM POLI Rovnaký meter absentuje všade. Nielen na Slovensku, aj keď našu otčinu môžeme z mnohých dôvodov považovať za lídra vo všeobecnom vzťahu k občanom. Dnes prebehla zahraničnými médiami správa o tom, že Saudská Arábia popravila mladíka po 6tich rokoch väzenia za účasť na protištátnom proteste, ktorého sa…

Dominik Liška

Poľské peniaze pre bieloruský rozhlas

0icon

Fotky google drive Učet Piotr Dzik Poslanec poľského mesta Gdansk zverejnil príspevok na Facebooku, kde hovorí, že štátne peniaze utrácajú na protesty v zahraničí, a nie na blahobyt mesta. Nejednoznačné vyhlásenie pre úradníka… Myslím si, že tu sú čitatelia, ktorým osud naši

Štefan Harabin

Biden poslušne pricupkal do Európy za Putinom

0icon

Nie Putin, prezident Ruskej federácie odišiel do Ameriky za Bidenom, ale Biden, prezident rozdelených a rozpadajúcich sa Spojených štátov amerických prichádza do Európy za Putinom 16. júna 2021. Vo vzťahoch veľmoci, resp. superveľmoci vždy cestuje slabší za silnejším. O dva týždne na to odlietajú „dve marionety, Mekelová a Zelenskyj“, každý samostatne, do USA…

Pavel Jacz

Aké hodinky, taký minister! Pán Mikulec, myslíte si to isté? Väčšina určite áno.

0icon

Problémy ministra vnútra sa začínajú kopiť. Lapá ho jeho zaujímavá minulosť. Jeho vysvetlenia oficiálnych záznamov komentuje slovami vykonštruované a Fico je klamár, chrapúň a gauner. To nám všeličo vysvetľuje, nie však podstatu problému. Oháňa sa rozsudkami súdov, na ktoré v iných reakciách haní a odsudzuje a to podľa toho, ako…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Nacistické tajomstvá a Rusi v Československu: 3. časť

0 icon

Pokračujeme v poradí treťou časťou článku z mini série s názvom Nacistické tajomstvá a Rusi v Československu. Každý pokus vyzistiť informácie skončil rovnakou výhovorkou, že „všetky zariadenia a písomnosti“ sú zničené. Briti nedokázali z českých robotníkov zo Škodovky dostať žiadne informácie, zatiaľ čo Američania mali čiastočný úspech. Podarilo sa im zaistiť dve rakety a určité vedecké údaje. Ďalšími…

Nebaví ťa beh, ale chceš sa hýbať? Chôdza je tvoja cesta

0 icon

Chôdza má viac výhod ako beh. Je to najlepšie fyzické cvičenie bez ohľadu na vek. Je prospešné pre ľudí, ktorí trpia srdcovými chorobami, cukrovkou alebo inými chronickými chorobami. Možno si rozmýšľal nad tým, že začneš behať, ale nebaví ťa to. Prechádzka je vhodná naozaj pre každého. Obézni ľudia teda nemôžu…

Najfascinujúcejšie fotografie z celej planéty

0 icon

Svet nás nikdy neprestane fascinovať - ​​a my o tom máme dôkaz! Možno sa vydáš na prechádzku do lesa a potuluješ sa po stopách dinosaura starých asi 150 miliónov rokov alebo po dúhovom bazéne. Toto sú dôvody, prečo vždy potrebujeme vidieť a zažiť viac z našej planéty, ktorá je, samozrejme, vzácna, úžasná…

TOP10+: Frajerskí rodičia minulosti, za ktorých by si sa nehanbil ani teraz (možno)

0 icon

Možno aj ty si niekedy rozmýšľal nad tým, aké to bolo vyrastať v dobe našich rodičov. Niektorí frajerskí jedinci oprášili staré fotky a je sa na čo pozerať. "Keď sme my boli mladí, tak sme nemali toľko vecí ako máš ty","Nemali sme toľko možností", "Telefóny neboli" a podobné reči si…

Aké je tajomstvo šťastia? Kupujte zážitky, nie materiálne veci

0 icon

Žijeme v materialistickej ére a naučili sme sa milovať a vážiť si veci, ktoré si môžme kúpiť. Prečo ale tieto veci staviame na piedestál, podľa ktorého posudzujeme, kam sme to v živote dotiahli? To predsa nie je ukazovateľ šťastia! Aké tajomstvo sa teda schováva za šťastím? Všetci máme občas pocit, že…

Vo svete IT

Na internete vyčíňa nový malvér s názvom SolarMarker. Takto sa mu môžete vyhnúť!

0 icon

Výsledky vyhľadávania v rôznych internetových vyhľadávačoch nemusia byť úplne bezpečné aj keď sa tak na prvý pohľad mohli javiť. Dokazujú to najnovšie informácie zverejnené aj bezpečnostnými výskumníkmi spoločnosti Microsoft. Tí na sociálnej sieti Twitter len prednedávnom upozornili na nový malvér s názvom SolarMarker, ktorý sa snaží preraziť práve cez vyhľadávanie…

Vedci zachytili vzácny prípad: Trojica galaxií na kolíznom kurze môže viesť k zrážke dvoch supermasívnych čiernych dier

0 icon

Vedci z University of Maryland objavili skupinu troch galaxií, ktoré sa zlučujú dokopy. Zaujímavosťou v tomto prípade je, že v skupine galaxií by sa mohli nachádzať až dve aktívne supermasívne čierne diery, píše portál Universe Today. Udalosť, ktorá bola zaznamenaná najmenej 5 observatóriami umožní vedcom zistiť, čo sa bude diať v prípade, že do…

Aplikácia Fotky od Google dostala novú funkciu „Kôš“. Ako funguje a kde ju nájdete?

0 icon

Aplikácia Fotky od Google vo všeobecnosti patrí medzi populárnych správcov fotografií a videí, prípadne ďalšie multimediálneho obsahu v smartfóne. Začiatkom tohto mesiaca sa jej dostalo extra negatívnej pozornosti. Dôvodom je, že Google obmedzil bezplatný taríf pre ukladania fotografií a videí na 15GB, pričom doposiaľ mali používateľa k dispozícii neobmedzený ukladací…

Xiaomi rozširuje spojenectvo so Samsungom: Komunikácia medzi smartfónmi bude jednoduchšia!

0 icon

Spolupráca dvoch veľkých výrobcov na trhu Androidu bude čoskoro rozšírená. I keď na trhu sa čínske Xiaomi a juhokórejský Samsung zdajú ako rivali, v skutočnosti usilovne pracujú na prepojenosti smartfónov. Práve juhokórejský gigant by sa mal čoskoro pridať medzi podporované smartfóny aplikácie Mi Share, ktorá je prostriedkom pre zdieľanie súborov…

RECENZIA: Huawei P Smart 2021 je cenovo dostupný smartfón, ktorý zaujme špecifickú skupinu používateľov

0 icon

Nedávno mi prešiel rukami smartfón Samsung Galaxy A52 5G, s ktorým som sa mal možnosť bližšie zoznámiť. Ide o zariadenie, ktoré pri pohľade na cenovku patrí medzi drahšie smartfóny a bolo to na skúsenostiach so zariadením skutočne aj poznať. Najnovšie by som vám rád sprostredkoval skúsenosti so zariadením Huawei P…

Armádny Magazín

"Dnes sa začína v Bratislave najväčší sabat militaristov" Chmelár o konferencii Globsec

0 icon

Slovensko, 16. júna 2021 (AM) – Slovenský politický analytik Eduard Chmelár pri príležitosti bratislavského fóra Globsec zverejnil na sociálnej sieti svoj pohľad na celú vec. Akciu napríklad označil za "najväčší sabat militaristov".   Chmelár v prísp

V USA vyhlásili prípravu na prvú arktickú vojnu

0 icon

USA, 16. júna 2021 (AM) – Dňa 29. mája americký list National Interest napísal, že Spojené štáty americké sa spolu s mnohými štátmi sveta aktívne pripravujú na vojenský konflikt v arktickom regióne.   Autor článku Chris Osborne poznamenal, že Pentagon je znepokojený topením ľadovcov v Arktíde, čo otvára nové vodné trasy a teda aj príležito

Ak chceš mier, pripravuj sa na vojnu. Vo svete stúpa počet jadrových zbraní

0 icon

Švédsko, 16. júna 2021 (AM) –Jadrové mocnosti zvýšili v roku 2020 počet rozmiestnených bojových hlavíc, hovorí sa v novej správe Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI) o súčasnom stave výzbroje, odzbrojenia a svetovej bezpečnosti.   "Podľa odhadu stúpol počet jadrových bojových hlavíc rozmiestnených v

Pred 150 rokmi sa narodil Fedor Tokarev konštruktér ručných zbraní, tvorca legendárnej pištole TT

0 icon

Rusko, 16. júna 2021 (AM) – 14. júna si pripomíname 150. výročie narodenia sovietskeho dizajnéra, ktorý vytvoril asi 150 modelov ručných zbraní Fedor Vasilievič  Tokarev sa narodil 14. júna 1871 v dedine Jegorlyskskaja (oblasť Donskej armády, Ruská ríša, teraz na území okresu Jegorlyk v Rostovskej oblasti Ruskej federácie) v kozáckej rodine.…

Turecká rozviedka chytila obzvlášť nebezpečného teroristu - finančníka Islamského štátu pre Európu

0 icon

Turecko, 16. jún 2021 (AM) – Turecké špeciálne služby zaistili a priviezli zo Sýrie do Turecka jedného z vodcov teroristickej organizácie Islamský štát (ISIS) Kasima Gulera, hľadaného „červeným obežníkom“ Interpolu. Informovala o tom dnes 15. júna štátna tlačová agentúra Anadolu.   Podľa zdrojov v bezpečnostných štruktúrach bola úspešná operácia v

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali