Súkromné zdravotné poisťovne preto chcú, aby Krajský súd v Bratislave rozhodnutie ministerstva o zaradení lieku do kategorizácie preskúmal. “Podľa nášho názoru sa zaradenie udialo v rozpore so zákonom,” povedal Cehlárik.
Spôsob, akým sa udiala kategorizácia tohto lieku, podľa Dôvery vytvára nebezpečný precedens pre celý proces kategorizácie na Slovensku. “Môže smerovať k veľkým finančným škodám pre celý zdravotnícky systém,” upozornil Cehlárik.
Aj podľa Union zdravotnej poisťovne došlo k zaradeniu lieku do kategorizácie v rozpore so zákonom. Podanie žaloby zdôvodnila jej hovorkyňa Judita Smatanová snahou ochrániť efektívne vynakladanie prostriedkov z verejného zdravotného poistenia.
“Zdravotné poisťovne využili svoje právo obrátiť sa na súd, čo MZ SR rešpektuje a je presvedčené, že zaradenie uvedeného lieku do zoznamu kategorizovaných liekov je správne a výrazne v prospech slovenských pacientov a je plne v súlade s platnou legislatívou,” povedala pre TASR hovorkyňa rezortu zdravotníctva Stanislava Luptáková.
Ako vyplýva z rozhodnutia o kategorizácii lieku, ktoré má TASR k dispozícii, požiadavku o úhradu lieku z verejného zdravotného poistenia ministerstvo najprv vlani zamietlo. Výrobca Boehringer Ingelheim sa však odvolal a ministerstvo v polovici júla rozhodlo o jeho zakategorizovaní.
Výrobca lieku odmieta, že by neplnil podmienku nákladovej efektívnosti. “Kategorizačné konanie pre tento inovatívny onkologický liek, určený pre pacientov s karcinómom pľúc, sme začali v marci 2015. V celom priebehu konania sme žiadali plnú úhradu lieku vzhľadom na to, že sme preukázali v zmysle platnej legislatívy nákladovú efektívnosť lieku Vargatef v porovnaní s najpoužívanejšou liečbou na Slovensku pri tomto ochorení,” reagovala pre TASR riaditeľka firmy pre korporátne záležitosti Hana Spitzerová. Poukázala na to, že tento liek je plne hradený v podobnej alebo vyššej cene vo viacerých krajinách Európskej únie.
Strop nákladovej efektívnosti za jeden rok liečby je určený zákonom o rozsahu a podmienkach úhrady liekov. Podľa neho nemôže byť do zoznamu liekov uhrádzaných z verejného zdravotného poistenia zaradený taký liek, ktorého nákladová efektívnosť je vyššia ako 35-násobok priemernej mesačnej mzdy. Pokiaľ sa liek nedostane do zoznamu a je na Slovensku zaregistrovaný, môžu ho zdravotné poisťovne poistencom uhradiť v rámci výnimky. Tá však podlieha ich schvaľovaniu.