Bratislava 29. decembra (TASR/HSP/Foto:Pixabay)
Záchranári mávajú na Silvestra plné ruky práce. Alkoholom sa otrávi desaťkrát viac detí ako v bežný deň v roku. Viac pijú aj dospelí. Záchranári evidujú štvornásobný nárast výjazdov k opitým “do nemoty”. Počas novoročných osláv tiež zvyknú zasahovať pre poranenia spôsobené podomácky vyrobenou pyrotechnikou
“Prepitá Silvestrovská noc môže mať pre deti až fatálne následky. Alkohol pôsobí na ne účinnejšie ako na dospelých, rýchlejšie sa vstrebáva a dostáva do organizmu. Deti naň nie sú zvyknuté, nemajú odhad. Stretávame sa aj s tým, že vypijú naraz väčšie množstvo tvrdého alkoholu,” opisuje doterajšie silvestrovské skúsenosti hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR Boris Chmel. Na prelome rokov smerovala záchranka k 122 ľuďom intoxikovaným alkoholom, z toho bolo až 19 detí.
Dôležité je v takejto situácii podľa záchranárov nespanikáriť. Ak je intoxikované dieťa v bezvedomí a dýcha, treba ho dať do stabilizovanej polohy, privolať odbornú pomoc a až do príchodu záchranárov kontrolovať pravidelne stav vedomia a dýchania. “Ak nedýcha, treba začať okamžitú resuscitáciu. Ak ju volajúci neovláda, tak ho operátor linky 155 navedie a poradí, ako na to,” radí Chmel.
Pri vlaňajšom odpaľovaní zábavnej pyrotechniky počas silvestrovskej noci a vítania nového roka sa na Slovensku zranilo 34 ľudí, z toho päť detí. “Najväčším nebezpečenstvom je podomácky vyrobená pyrotechnika. Keď ju už chceme použiť, treba ju kúpiť v stálych predajniach a mala by mať určite návod na použitie,” upozorňuje Chmel.
Najčastejším úrazom pri takýchto výbuchoch sú popáleniny tváre a horných končatín a tiež amputačné poranenia. Ak sa aj napriek dodržiavaniu všetkých bezpečnostných zásad stane úraz, dôležitá je správna prvá pomoc. “Pri popáleninách rýchle a dostatočne dlhé chladenie postihnutého miesta, prekrytie poranenia a zavolanie na linku 155 alebo vyhľadanie lekárskeho ošetrenia,” doplnil Chmel.
Bratislavské Centrum pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) rozširuje svoje služby. Ambulantne a vo vysunutom pracovisku bude poskytovať odborné konzultácie ľuďom so sklonom ku škodlivému užívaniu alkoholu. Takíto ľudia ešte nie sú závislými, no majú nábeh sa nimi stať. Od závislých sa napríklad líšia tým, že nemajú abstinenčné príznaky. Alkoholu sa však vzdávajú ťažko.
“Služby sú určené pre tých, ktorí by mali obmedziť alkohol pre svoj zdravotný stav, no nedarí sa im dočasne alebo dlhodobejšie abstinovať,” povedal dnes na tlačovej konferencii Ľubomír Okruhlica, šéf bratislavského CPLDZ. Využiť to podľa neho môžu ženy, ktorým sa pre záľubu v pití nedarí otehotnieť. Tiež pacienti s ochorením žalúdka, dvanástnika, inými zažívacími ťažkosťami a vysokým krvným tlakom. “Nech sa nám ozvú ľudia, ktorým lekár vzhľadom na zdravotný stav neodporučil piť alkohol, napriek tomu sa ho nevedia vzdať,” uviedol Okruhlica. Týka sa to podľa neho aj ľudí s osobnými problémami či ťažkosťami v práci s následným nutkaním viac piť.
Konzultácie bude CPLDZ poskytovať od februára budúceho roka v ambulancii na Jaskovom rade 159 v piatok vo vyhradenom čase. Objednať na ne sa však dá už teraz, a to telefonicky na čísle 0917 606 188. “Možno prísť z vlastnej iniciatívy, netreba mať odporúčanie od lekára či špecialistu,” povedala Tatiana Magová z CPLDZ. Služby budú bezplatné. V ambulancii bude lekár a sestrička, pri pravidelných konzultáciách s klientom príde aj psychológ.
V CPLDZ sa ročne lieči asi 3000 ľudí, z toho závislých na alkohole je asi 300 z nich. Problém s pitím má však podľa Okruhlicu asi polovica pacientov.