Bratislava 24. júla (TASR/Foto:TASR)
Sestry a pôrodné asistentky prišli dnes opäť pred parlament. Už pred 10. hodinou dávali hlučne najavo, čo si myslia o pozastavení zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. “Lekárom ste pridali, sestričky ste oklamali”, “Bez nás to nejde” či “Sestry a pôrodné asistentky si vybrali cestu slušnosti”, hlásali transparenty nad hlavami sestričiek. Na začiatku rokovania Výboru NR SR pre zdravotníctvo sa ich pred parlamentom zhromaždilo okolo 350.
“Chcela by som sa poďakovať všetkým sestrám, ktoré aj v tomto dovolenkovom období, v rámci náhradného voľna, pred nočnou či po nočnej službe nás sem prišli podporiť,” povedala pre TASR Mária Lévyová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek. Zároveň poďakovala všetkým sestrám, ktoré počas svojej pracovnej služby si solidárne s protestom obliekli čierne tričko.
Väčšina účastníkov protestného zhromaždenia dávala najavo rozhorčenosť. “Prečo nám dali peniaze a potom nám ich zobrali? Z čoho máme žiť? My nie sme ľudia?” odpovedala protiotázkami na otázku TASR, prečo prišla na protest sestrička z Levíc, ktorá nechcela byť menovaná.
Idem do penzie, ale nie je mi jedno, čo bude s kolegyňami
Protest prišla podporiť aj zdravotná sestra z Nitry, ktorá je podľa vlastných slov tri dni pred dôchodkom. Ani ona však nebola ochotná prezradiť svoje meno. “Aj keď už idem do penzie, nie je mi jedno, v akej situácii budú moje kolegyne,” povedala.
Neviem, či sa nám to podarí dosiahnuť, ale musíme sa ukázať a najavo dať, že nám to nie je ľahostajné, povedala ďalšia sestrička, ktorá mala na tričku nápis “Sestričky alebo vydierači, Nech Ústavný súd rozhodne”.
“Myslím, že nás oklamali, situáciu, do ktorej sme sa dostali, sme si nezaslúžili,” povedala zdravotná sestra z Košíc, ktorá si zobrala náhradné voľno, aby mohla prísť. Nad hlavou držala transparent s nápisom “Štát nám ukázal cestu”, pričom vedľa slov boli nakreslené otvorené dvere. Priznala, že medzi lekármi a sestričkami rastie napätie.
Stresovú situáciu priznala aj zdravotná sestra, ktorá prišla zo Spišskej Novej Vsi, na cestu do Bratislavy využila dovolenku. “Osobne si myslím, že sa nám nepodarí zvrátiť rozhodnutie Ústavného súdu, vidím to pesimisticky. Zato som ale prišla sem vyjadriť, čo si myslím”.
Zatiaľ čo výbor v budove parlamentu rokoval, pred zhromaždením vystupovali viacerí rečníci. Pýtali sa, prečo mierna cesta, ktorou presadzovali svoje požiadavky sestry a pôrodné asistentky, nebola politikmi podporená tak, ako boli podporené nátlakové akcie lekárov. “Poviete nám, prečo?” zaznela rečnícka otázka, na ktorú zhromaždenie odpovedalo burácajúcim potleskom a skandovaním “Bez nás to nejde a Poďte medzi nás”.
K sestrám prišiel len Matovič a Zajac
Sestry napokon vypočul líder OĽaNO Igor Matovič a poslanec za KDH Pavol Zajac. Obaja vyjadrili sestrám podporu a odporučili, aby sa nenechali zastrašovať. Ak by sa tak stalo, Matovič ponúkol pomoc. “Obráťte sa na nás.” Podľa Zajaca by sestry nemali podpisovať nezmyselné dodatky zmlúv, ktorým sa rozdeľuje ich úväzok medzi zdravotnú sestru a administratívneho pracovníka. Vystúpenie oboch poslancov však veľkú podporu zhromaždenia nemalo, slová boli prerušované protestnými výkrikmi. Naopak veľmi súhlasne prijali sestričky slová Petra Visolajského, predsedu Lekárskeho odborového zhromaždenia (LOZ), ktorý na margo rady nepodpisovať dodatky zmlúv povedal: “Sám som bol svedkom, ako 300 sestier odmietlo podpísať dodatky, potom si ich zavolal riaditeľ a sestry po tomto stretnutí dodatok do 24 hodín podpísali.”
Stop nezmyselnému rozdeľovaniu úväzkov
Zdravotné sestry žiadajú od poslancov a vlády krízový scenár pre prípad, že by Ústavný súd SR vyhlásil zákon, ktorý upravil ich mzdy, za protiústavný. Rovnako ho žiadajú aj pre prípad, že by súd o tejto právnej norme rozhodoval dlho. Túto požiadavku tlmočil dnes poslancom na zasadnutí parlamentného výboru pre zdravotníctvo predseda Odborového združenia zdravotných sestier a pôrodných asistentiek (OZZSaPA) Viliam Záborský.
“Nečakajte pasívne na rozhodnutie Ústavného súdu SR. Slovenské zdravotníctvo a pacienti potrebujú mať krízový scenár aj pre prípad, že budeme čakať na rozhodnutie ústavných sudcov dlhé mesiace či roky,” vyzval Záborský kompetentných. Sestry preto žiadajú scenáre, ktoré podľa jeho slov prinesú stabilitu slovenskému zdravotníctvu, kvalitnú zdravotnú starostlivosť, právnu a sociálnu istotu zdravotníkom.
Zástupcovia sestier okrem toho požadujú aj okamžité legislatívne opatrenia, ktoré zastavia zamestnávateľov v rozdeľovaní úväzkov sestier na sestry a administratívne pracovníčky. “Štát musí použiť všetku svoju silu a autoritu, aby nekompromisne ukončil vydieranie a neľudský nátlak zamestnávateľov… Sestry nesmú byť viac vydierané a nútené vykonávať prácu, na ktorú nemajú odbornú spôsobilosť,” povedal.
Výbor NR SR pre zdravotníctvo odmietol podporiť sestry
Medzi požiadavkami sa objavila aj kontrola využitia peňazí z rozpustenia štátnej rezervy na mzdy sestier či prepojenie zdravotnej a sociálnej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb. Taktiež volajú po vyčlenení finančných prostriedkov na mzdy sestier na budúci rok, ako aj ostatných zdravotníckych pracovníkov a pripomínajú, že aj oni potrebujú svoj vlastný zákon.
Zdravotnícky výbor prijal dnes v reakcii na situáciu ohľadne sestier návrh svojho predsedu Richarda Rašiho (Smer-SD), že výbor bude súčinný pri hľadaní riešenia otázky mzdového ohodnotenia sestier. Poslanci v uznesení okrem toho podporili požiadavku riešenia danej situácie.
Zákonodarcovia zároveň odmietli návrh uznesenia poslanca Viliama Novotného (SDKÚ-DS), aby zastupujúci generálny prokurátor Ladislav Tichý a predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková vysvetlili kroky ohľadne zákona o mzdách sestier. Rovnako dopadol aj návrh exministra zdravotníctva Ivana Uhliariaka (KDH). Ten chcel, aby výbor v uznesení podporil požiadavky sestier a garantoval dodržiavanie spomínaného zákona.