“Je ťažké niečo dodať, jediné, čo chcem povedať – my, asi zatiaľ budeme “nenormálni“, povedal Šojgu po rokovaní 2 + 2 Rusko – Francúzsko.
Pentagon minulý týždeň uviedol požiadavky voči Rusku ohľadom spolupráce. Podľa amerického ministra obrany Marka Espera by sa Rusko malo správať ako normálny štát.
“Bolo by skvelé, keby sa Rusko mohlo správať ako normálnejšia krajina, ktorá zdieľa západné hodnoty, ktoré zdieľajú USA, Francúzsko a ďalší naši spojenci v NATO. Rusko musí zmeniť svoje správanie a správať sa v súlade s pravidlami a normami, ktoré sme stanovili. To je najlepší spôsob, ako sa pohybovať dopredu,” vyhlásil minister na tlačovej konferencii v Paríži.
Esper vyjadril poľutovanie, že sa teraz krajiny nachádzajú v podobnej situácii. “Naším cieľom je pokúsiť sa uviesť ich (Rusko – pozn.red.) na najlepšiu cestu, kde môžeme pracovať spoločne a sústrediť sa na nezhody, ale na to, v čom sa zhodneme a spolupracovať s cieľom našej spoločnej ekonomickej prosperity, presadzovať naše hodnoty a záujmy,” uzavrel Esper.
Predtým Macron vyhlásil, že odstrkovať Rusko od Európy je veľká strategická chyba, bez hlbokej revízie vzťahov s Moskvou nie je možný nový európsky projekt. Uviedol, že zostávať vo vojnovej pozícií s Ruskom, rovnako ako “konať z pozície slabého, voči Rusku“ nie je v záujme Francúzska, a preto je podľa jeho názoru ,,potrebné prehodnotiť túto gramatiku (vzťahov s Ruskom – pozn.red.) veľmi hlboko“.
Vzájomné vzťahy Ruska a západných krajín sa zhoršili v súvislosti so situáciou na Ukrajine a okolo Krymu, ktorý sa spojil s Ruskom po referende, ktoré na polostrove prebehlo. Západ obvinil RF zo zasahovania a zaviedol proti nemu sankcie, Moskva prijala opatrenia, zamerala sa na nahrádzanie dovozu a neraz vyhlásila, že hovoriť s ňou jazykom sankcií je kontraproduktívne. Rusko opakovane zdôrazňovalo, že nie je stranou konfliktu na Ukrajine ale subjektom Minských dohôd o urovnaní.