TRANS/MISIE 2019 počas slovenského dňa potvrdili, že sú jedinečným podujatím. Do jedného dňa spojili rôzne druhy umenia. Deti pobavili bábkoherci z Bábkového divadla rozprávkou Čert a káča. Večerný otvárací ceremoniál vyvrcholil netradičným divadelným predstavením podľa hra Karola Horáka Traja mučeníci, v ktorom desiatky účinkujúcich na rôznych historických miestach v centre mesta pripomenuli udalosti spred 400 rokov.
Slobodná zóna na šiestich miestach v centre mesta ponúkla pravý divadelný happening. Spojila postavy z predstavení Štátneho divadla Košice do zaujímavých scén, ktoré často zaskočili okoloidúcich a prinútili ich zastaviť. Tak ako na križovatke ulíc Poštová a Moyzesova, kde „Labutie jazero“ v spojení so Silvayovci zastavovalo dopravu – vodiči aj chodci zabudli na semafory a zabúdali vyštartovať na zelenú. Pri historickej divadelnej budove „Znovuzjednotenie Kóreí“ s pravou manželskou hádkou a vyhadzovaním nábytku z okien vyvolávalo údiv, ale aj úsmevy na tvárach okoloidúcich. Obďaleč „zasahovala“ mestská polície pri konfliktnej „Márii Stuartovej“ a v Auparku si do kaderníctva zašli zaspievať „Samson a Dalila“. A napokon na terase kaviarne pred Malou scénou ŠDKE si dali pri pohári vínka partičku šachu Adolf Hitler s Evou Braunovou, ktorým do uška hrala židovská kapela.
TRANS/MISIE počas prvého dňa otvorili aj dve výstavy, v Múzeu Vojtech Löfflera vám netradičné spojenie módy a umenia pripomenie platforma Plató Creative Clash. V Historickej budove ŠDKE si môžete pozrieť výstavu Divadelného ústavu s názvom „Nežná ’89 – Revolúcia, ktorá začala v divadle“.
Dva nasledujúce dni festivalu budú ukrajinské a litovské. Program patriaci Litve otvorí v pondelok 9. septembra vo Východoslovenskej galérii výstava fotografií „Baltická cesta“ o dvojmiliónovej živej reťazi, ktorá pred tridsiatimi rokmi preťala pobaltské republiky vtedajšieho Sovietskeho zväzu a odštartoval cestu troch národov za nezávislosťou, slobodou a demokraciou. Na tom istom mieste pripomenú Zápisky dôstojníka Červenej armády časy stalinskej diktatúry. Večer bude patriť súboru Serenada a jeho spojeniu klasickej hudby s tradičnými ľudovými nástrojmi. Ukrajinu bude počas prvého dňa reprezentovať inscenácia Historky o Ivanovi, nájdené v maľovanej truhlici s nápismi v Historickej budove ŠDKE. Po nej program druhého dňa festivalu uzavrie jedinečná tanečno – ohňová šou zoskupenia Ciutyta z Litvy.
Program festivalového utorka otvorí dokumentárny film a beseda v Paláci kníh Panta Rhei. Snímka Ľuby Koľovej „Dirigent z gulagu“ priblíži osud ukrajinského dirigenta z Košíc Levka Dohoviča. To, čo sa do filmu z jeho života nezmestilo, dopovie v besede. Večer si prídu na svoje milovníci divadla. Litovské divadlá uvedú v Historickej budove ŠDKE hru Stratení v hmlách. Do divadla Thália vstúpi Katarína, netradičné scénické spracovanie poémy Tarasa Ševčenka, najväčšej umeleckej osobnosti ukrajinskej histórie. Malú ochutnávku z tohto predstavenia môžete vidieť v pondelok 9. septembra popoludní v regionálnom magazíne košického štúdia RTVS na Dvojke.
A napokon stále platí – podrobnejšie informácie ponúka festivalová stránka trans-mise.sk, oplatí sa aj pozorne sledovať FB profily Štátneho divadla Košice a festivalu TRANS/MISIE, kde nájdete nielen bohatú obrazovú dokumentáciu z doterajšieho priebehu festivalu, ale samozrejme aj stále aktuálne informácie o festivalovom dianí.
Redakciu informoval Svjatoslav Dohovič, tlačový tajomník ŠD Košice