Bratislava 17. júna 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)
Globálne otepľovanie a ochrana klímy je dnes celosvetovou témou, ktorou sa zaoberajú mnohé organizácie. Venujú sa im aktivisti všetkých vekových skupín. Príkladom mladšej generácie je švédska študentka Greta Thunbergová, ktorá začala svoje protesty v čase školského vyučovania. Postupne sa k nej pridali študenti na celom svete. Ide o správny spôsob vyjadrenia názoru, keďže kritici na Gretu nazerajú ako na najslávnejšiu záškoláčku sveta? Čo by mali mladí ľudia najprv urobiť pre čistotu svojho životného prostredia vo svojom okolí ešte pred samotnou účasťou na protestoch? Na naše otázky odpovedal český sociológ Peter Hampl
Globálne otepľovanie a ochrana klímy je dnes celosvetovou témou, ktorou sa zaoberajú mnohé organizácie. Aký je váš pohľad na uvedené témy? Môže za zmeny klímy človek alebo ide podľa vás o zmeny, ktoré sa opakujú v určitých intervaloch?
Nie je dôležité, aký je môj subjektívny názor na globálne otepľovanie. Dôležité je, či teória globálneho otepľovania spĺňa požiadavky štandardne kladené na vedeckú teóriu. Konkrétne ide o nasledovné: Ak prijmeme teóriu globálneho otepľovania, umožní nám to presnejšie alebo spoľahlivejšie predpovede ďalší vývoj?
A v tom zmysle teória globálneho otepľovania doteraz nefunguje. Jej stúpenci doteraz neboli schopní prísť so žiadnou prognózou, ktorá by sa naplnila. Nie je teda žiadny racionálny dôvod brať teóriu globálneho otepľovania vážne.
Údaje o počte vedcov, ktorí podpísali tú či onú petíciu, sú bezvýznamné. Boli doby, kedy väčšina vtedajších vedcov horlila pre upaľovanie čarodejníc. Je tým snáď preukázané pôsobenie čarodejníc?
Mladí ľudia v rôznych častiach sveta po vzore Grety Thunbergovej protestujú za ochranu klímy. Ide podľa vás o správny spôsob vyjadrenia názoru, keďže kritici na Gretu nazerajú ako na najslávnejšiu záškoláčku sveta?
Fenomén Greta dobre ukazuje, že stúpenci globálneho otepľovania sú fanatici odmietajúci racionálne myslenie.
Keď sa ukázalo, že dokumenty OSN sú založené na úmyselne sfalšovaných dátach, boli ochotní to tolerovať. Keď sa ukázalo, že kľúčové osobnosti klimatického hnutie sa dopúšťali podvodov, ani to im nevadilo. A ako iné veci, aj fanatizmus je progresívny. Takže teraz prijímajú ako autoritu mentálne postihnutú puberťáčku. Moja prognóza je, že v ďalšom kroku prijmú za autoritu nejaké zvieratko. Čo napríklad roztomilá veverička?
V médiách bola zverejnená informácia o šikanovanej študentke, ktorá sa odmietla zúčastniť protestov na ochranu klímy. Čo je podľa vás dôvodom, že začína dochádzať k takémuto vyhroteniu situácie?
Nie je to len ten jeden prípad. Niekde sa za nesúhlas s teóriou globálneho otepľovania vyhadzuje zo zamestnania, inde sú ľudia zase šikanovaní ďalším spôsobom. Pomerne často sa objavujú požiadavky, aby nesúhlas s globálnym otepľovaním bol trestný.
Nemôžeme sa čudovať. Takto sa prejavuje každý fanatizmus. A podstatnú úlohu hrá aj to, že vyrástlo celé odvetvie profesionálnych bojovníkov proti globálnemu otepľovaniu. Pôsobí v ňom desaťtisíce ľudí, a ide o miliardy dolárov.
Čo by mali podľa vás mladí ľudia najprv urobiť pre čistotu svojho životného prostredia vo svojom okolí ešte pred samotnou účasťou na protestoch?
V prvom rade by mali dosiahnuť také vedomosti matematiky, fyziky, biológie a chémie, aby boli schopní pochopiť základy problematiky. Dnes mladí ľudia protestujú, bez toho aby mali potuchy, čo chcú a proti čomu vystupujú.
Kým si svoje znalosti nedoplnia, bude pokračovať trend, kedy presadzujú opatrenia, ktoré životnému prostrediu škodia a kedy sú natoľko nevzdelaní a hlúpi, že to nedokážu pochopiť. Stačí pripomenúť primiešavanie olejov do benzínu, podpora elektromobilov, solárne panely v strednej Európe a – ako sa v poslednej dobe ukazuje – aj vegetariánstvo.
Ekologicky zameraní ľudia dnes škodia životnému prostrediu viac ako ostatní. Ale obávam sa, že im na tom vlastne nezáleží. Jediné, na čom im záleží, je ísť s módnym trendom.
Čo si myslíte o pribudajúcich kamenných a internetových obchodoch s oblečením? Ako vnímate konzumizmus módy v súvislosti s ochranou životného prostredia?
Myslím, že to k sebe patrí. Došlo, žiaľ, k tomu, že politické názory sú predmetom módnych trendov. Tak, ako letí ružová farba, tak letí podpora Čaputovej alebo globálne otepľovanie. Alebo sa v rámci nejakého retro trendu môžu vrátiť k starej teórii vyčerpanie zdrojov.
Ľudia, ktorí tomu podliehajú, v podstate majú vypnuté mozgy. Alebo presnejšie povedané, ich mozgy sú plne orientované na rozpoznanie toho, aký názor sa od nich čaká. Podstata veci ich vôbec nezaujíma.
Redaktor denníka SME zverejnil na sociálnej sieti status, v ktorom uviedol: “Dnes podvečer si v Tescu na Kamennom jeden mladý robotník v montérkach pri pečive dal hygienickú rukavicu a naberal si rožky. Prekvapilo ma to, lebo pri tomto type ľudí som to videl prvýkrát.” Zároveň na sociálnej sieti kolujú fotografie rybičiek práve v rukaviciach, ktoré sa využívajú pri kúpe pečiva. Čomu by podľa vás ľudia mali dať prednosť – rukavici pri pečive alebo znižovaniu odpadu a následne čistejšiemu prostrediu?
Predovšetkým by som odporučil, aby sa správali slobodne, a aby sa nebáli robiť to, na čo sú zvyknutí. Zohľadňujeme predsa veľa aspektov: hygienu, životné prostredie, udržanie kvality tých potravín, zdravie, kultúrne zvyklosti a ďalšie. Nikdy nesplníme všetky požiadavky úplne dokonale.
Nepripusťme, aby nejaký vyšinutý aktivista určoval náš životný štýl a aby nám diktoval najmenšie detaily.
Čo konkrétne podľa vás by mali ľudia urobiť, aby došlo k obmedzeniu konzumizmu a následne aj nižšej produkcii odpadu?
Je dobré vidieť, že dopady ľudského života na životné prostredie rýchlo klesajú. Už 200 rokov nevytvárali Európania tak malú záťaž ako v súčasnosti. Nepotrebujeme žiadne ďalšie dramatická opatrenia.
Skôr by sme mali myslieť na to, či západné civilizácie v ďalšej generácii nezaniknú. Pretože si môžeme byť istí, že v islamizovanéj Európe sa životnému prostrediu nikto venovať nebude.