Zásah do súkromia neoprávneným lustrovaním novinárov je bezprecedentný, tvrdí právnik Kadela

Zásah do súkromia neoprávneným lustrovaním novinárov je bezprecedentný, tvrdí právnik Kadela

Bratislava 22. augusta 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

 

Zásah do súkromia neoprávneným lustrovaním novinárov v štátnych zoznamoch je bezprecedentný. Tvrdí to sporový právnik a zakladajúci partner advokátskej kancelárie Relevans Alexander Kadela. Ako ďalej konštatoval pre agentúru SITA v súvislosti s lustráciami novinárov za účelom ich sledovania, nevie si predstaviť žiadny legitímny dôvod lustrácie novinárov v informačných zoznamoch vedených štátnymi orgánmi SR

Ilustračné foto

Podľa právnika ak išlo o lustrácie vykonané s cieľom napomôcť sledovanie novinárov neoprávnenou osobou, ide o nezákonné lustrácie, ktorými sa neoprávnene zasiahlo do osobnostných práv lustrovaných osôb. Porušené bolo predovšetkým právo na súkromie. „Takto poškodené osoby sa samozrejme môžu domáhať primeranej satisfakcie. Poškodenie sa dotýka osobnej integrity človeka a ujma, ktorá sa nahrádza, je teda nemajetkovou ujmou,“ uviedol Kadela. Zároveň sa však nedomnieva, že by novinári mali v tejto veci dať spoločné podanie na súd, ale mali by postupovať každý sám za seba.

Reklama

Viacerí novinári lustrovaní v kauze poslaneckého asistenta Filipa Rybaniča tento týždeň potvrdili, že zvažujú spoločné podanie na súd. Lustrácie sa netýkali len novinárov, ale aj ich rodinných príslušníkov – rodičov, súrodencov, manželov či detí. V hre sú aj podania individuálne. V civilnej žalobe by si chceli uplatniť nárok na nemajetkovú ujmu za zásah do osobnostných práv a do súkromia. Prípadné odškodné chcú venovať na prospešný účel súvisiaci s témou vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Nárok lustrovaných novinárov na nemajetkovú ujmu potvrdil tento týždeň pre agentúru SITA advokát a partner advokátskej kancelárie Paul.Q Tomáš Kamenec. „Za neoprávnený zásah do osobnostných práv, ktorým nezákonné lustrácie určite sú, má dotknutá osoba právo domáhať sa náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch,“ konštatoval Kamenec, ktorý sa okrem iného špecializuje na oblasť duševného vlastníctva, médií a sporovú agendu.

Reklama

Ako k téme doplnil Kadela, na súde je potrebné preukázať vykonanie neoprávnenej lustrácie, teda lustrácie bez zákonného dôvodu alebo pre neoprávnenú osobu. Už toto považuje za zásah do súkromia, keď je možné požadovať zadosťučinenie. „Vo všeobecnosti pri porušení osobnostných práv platí, že otázka, aké zadosťučinenie môžete požadovať, sa má zodpovedať podľa intenzity zásahu, jeho formy a prevedenia, sledovaných cieľov a predovšetkým negatívnych dopadov na osobu, ktorej ujma vznikla. Všetko vyššie uvedené sa bežne dokazuje, aby bolo zrejmé, aké zadosťučinenie je možné v konkrétnom prípade považovať za primerané a čo teda poškodený môže žiadať ako satisfakciu,“ objasnil postup na súde sporový právnik Alexander Kadela.

Na otázku, či je v prípade nezákonne lustrovaných novinárov a ich blízkych možné skupinové podanie viacerých novinárov Kadela upozorňuje, že v civilnom práve neexistuje inštitút hromadnej žaloby. „Existuje síce tzv. procesné spoločenstvo, keď viac subjektov podá spolu jednu žalobu, ale o každom nároku sa rozhodne samostatne, individuálne,“ objasnil právnik, ktorý použitie tohto postupu nepovažuje za najvhodnejšie. „Takýto postup by mohol predĺžiť celé konanie“, uviedol.

Podľa Kadelu podmienky na priznanie peňažnej náhrady v prípade lustrovaných novinárov splnené byť môžu. „Vyjadriť sa však k výške je takmer nemožné. Nielen preto, že nepoznám rozsah a dopady jednotlivých zásahov do súkromia, ale aj preto, že prípad, keď dôjde k zásahu do súkromia vo forme neoprávneného lustrovania novinárov v štátnych zoznamoch, je bezprecedentný,“ dodal právnik.

Kauza lustrovania viac ako dvadsiatich novinárov údajne súvisí s policajným vyšetrovaním prípadu poslaneckého asistenta Filipa Rybaniča. Ešte ako zamestnanec banky si pozeral účty vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka a polícia chcela zistiť, či poskytol informácie novinárom. Prípadom lustrácií sa zaoberá Úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR.

Podľa bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara súvisela s lustráciou viacerých novinárov v rámci vyšetrovania prípadu Rybaniča aj lustrácia neskôr zavraždeného Jána Kuciaka. Prípad Rybaniča však polícia uzavrela v máji 2017 návrhom na podanie obžaloby. Lustrácia Kuciaka sa odohrala až na jeseň 2017. Informácie o lustráciách novinárov sa dostali na verejnosť po vražde Jána Kuciaka.

Reklama

Medzi lustrovanými novinármi sú napríklad šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný, redaktorka Denníka N Monika Tódová, šéf investigatívneho tímu Aktuality.sk Marek Vagovič, Adam Valček z denníka Sme, redaktor televízie Markíza Michal Kovačič, bývalá redaktorka a moderátorka RTVS Zuzana Kovačič Hanzelová, Zuzana Petková, ktorá bola v tom čase redaktorkou týždenníka TREND alebo bývalý dlhoročný moderátor politických diskusií verejnoprávneho Slovenského rozhlasu RTVS Branislav Dobšinský.

Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zavraždili 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta. Verejnosť sa o tom dozvedela v pondelok 26. februára po zverejnení vtedajším policajným prezidentom Tiborom Gašparom. Ešte v ten deň potvrdil, že vražda pravdepodobne súvisí s novinárskou prácou Kuciaka.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:37

Argentínska vláda pod vedením prezidenta Javiera Mileiho, ktorá spochybňuje počet nezvestných z čias brutálnej diktatúry v krajine, oznámila, že pozastavuje vyplácanie odškodného jej obetiam až do jeho úplného auditu.

09:14

Americký výrobca elektromobilov Tesla zaznamenal v minulom štvrťroku prvý pokles tržieb za takmer štyri roky. V medziročnom porovnaní sa znížili o 9 % na 21,3 miliardy dolárov (19,96 miliardy eur).

08:48

Ruské úrady tvrdia, že Ukrajina útočila dronmi na energetické zariadenia v Smolenskej oblasti ležiacej zhruba 400 kilometrov západne od Moskvy.

08:41

Izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac sa v stredu poďakoval Senátu USA za odobrenie vojenskej pomoci v hodnote 13 miliárd eur, čo podľa neho nepriateľom jeho krajiny vyslalo “silný odkaz”. Informovala agentúra AFP.

08:14

Ceny ropy v stredu mierne vzrástli, keď správa o poklese zásob komodity v USA signalizovala oživenie dopytu v najväčšej svetovej ekonomike.

08:04

Kolumbijský súd rozhodol, že environmentálne katastrofy, či už náhle alebo postupné, možno právne považovať za príčinu núteného vysídlenia, čo ukladá štátu povinnosť chrániť a pomáhať postihnutým občanom. Informovala agentúra AFP.

07:55

V Severnom Macedónsku sa v stredu začalo prvé kolo prezidentských volieb, k urnám môže pristúpiť zhruba 1,8 milióna oprávnených voličov. Volebné miestnosti sa otvorili o 7.00 h SELČ, zatvoria sa o 19.00 h SELČ.

07:42

Zákonodarcovia v americkom štáte Tennessee v utorok schválili návrh zákona, ktorý umožňuje učiteľom, riaditeľom a ďalším zamestnancom škôl nosiť skryté ručné strelné zbrane. Stalo sa tak rok po tom, ako na základnej škole v tomto štáte došlo k streľbe so smrteľnými následkami.

07:34

Nemecká polícia v utorok večer zneškodnila 31-ročného muža, ktorý s mačetou v ruke vošiel do knižnice Mannheimskej univerzity (UMA) na juhozápade krajiny. Polícia ho postrelila; muž neskôr zomrel v nemocnici.

Policajti
Policajti stoja pred budovou univerzity v nemeckom Mannhausene
07:11

Severná Kórea bude pokračovať v budovaní “ohromujúcej a najsilnejšej vojenskej sily” na ochranu svojej suverenity a mieru v regióne, vyhlásila Kim Jo-džong, vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una.

07:02

Dvaja ľudia zahynuli po tom, ako sa na ďalekom severe Spojených štátov v utorok zrútilo vzácne nákladné lietadlo, informovala polícia v štáte Aljaška.

Štvormotorové vrtuľové lietadlo typu Douglas DC-4, z ktorého sa na svete zachovalo už len niekoľko kusov, sa zrútilo hneď po štarte z Medzinárodného letiska Fairbanks nachádzajúceho sa uprostred tohto rozľahlého štátu.

06:54

Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil, že v jeho krajine začne opäť pôsobiť úrad OSN pre ľudské práva, ktorého činnosť vo februári pozastavili a jeho zamestnancom nariadili odísť.

Maduro je doma aj v zahraničí pod paľbou kritiky v súvislosti s dodržiavaním ľudských práv jeho ľavicovej vlády. Maduro potláča disent a zároveň sa snaží získať tretie funkčné obdobie.

Nicolas Maduro
Na snímke venezuelský prezident Nicolas Maduro
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali