Západu sa rúca systém. Treba byť pripravený na brutalitu

Západu sa rúca systém. Treba byť pripravený na brutalitu

Bratislava 29. marca 2024 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)

 

Úspešný príbeh Západu má korene skôr v organizovanom násilí než v jeho proklamovaných hodnotách. Članok priniesli noviny Svobodnaja Pressa

Ruský letecký útok v Kyjeve
Na snímke policajti kontrolujú trosky budovy po ruskom leteckom útoku v Kyjeve

“Západ dobyl svet nie vďaka nadradenosti svojich myšlienok, hodnôt alebo náboženstva (ktoré prijal len malý počet iných civilizácií), ale skôr vďaka svojej prevahe v používaní organizovaného násilia. Západniari na túto skutočnosť často zabúdajú, nezápadniari na ňu nikdy nezabudnú” (Samuel Huntington, The Clash of Civilisations and the Transformation of World Order, 1996).

Reklama

Kolonializmus Západu sa začal v pätnástom storočí a (až na niekoľko výnimiek) skončil v polovici minulého storočia. Koloniálnu politiku umožnil technologický pokrok a rýchly rast populácie. Deklarovala univerzálne ľudské hodnoty a ľudské práva, ako aj určité pravidlá, ktoré by údajne umožnili každému tieto práva využívať.

Ale táto predstava sa dlho neudržala. Západ (a najmä USA) zneužíval “svetový poriadok založený na pravidlách” tým, že obchádzal medzinárodné právo vždy, keď si to vyžadovali jeho záujmy. Za pochybných okolností naďalej používal organizované násilie. Vojny s Juhosláviou, Irakom a Afganistanom mali demonštrovať, že Západ sa bude pridržiavať akýchkoľvek pravidiel, ktorých existenciu vyhlási. Vojny však boli prehraté a USA museli ustúpiť.

Reklama

Konflikt na Ukrajine je jednoducho najaktuálnejším a najzjavnejším dôkazom toho, že “poriadok založený na pravidlách” už neexistuje. Ako píše Dominique Sanson: “Počas posledných desaťročí USA neustále stavali Moskvu do pozície, v ktorej musela buď prijať fait accompli rozširovania NATO na úkor ruských bezpečnostných záujmov, alebo prikročiť k silovej eskalácii a znášať dôsledky zvýšenej ekonomickej a politickej ostrakizácie.

Teraz je tento faktor, ktorý nútil strany vyhnúť sa eskalácii konfliktu, úspešne odstránený. Toto vysvetlenie zmenenej rovnováhy v medzinárodných vzťahoch nie je motivované snahou podporiť ruskú pozíciu (hoci si to môžu myslieť tí, ktorí akékoľvek realistické hodnotenie situácie záludne nazývajú “politikou appeasementu”). Skôr dokazuje, že Moskva sa odpútala od ostrakizmu Západu, čím úplne zmenila pomer síl nielen v Európe, ale na celom svete.

Rusko teraz stavia Západ pred voľbu: buď môže sledovať, ako Kremeľ dosahuje svoje strategické ciele, ktoré sú zabezpečené rokovaním o urovnaní alebo pokračovaním opotrebovacej vojny na Ukrajine, alebo Západ môže prejsť k eskalácii silou. Putinovo vyhlásenie o jadrových zbraniach neboli len slová: ruský prezident vymedzoval hranice súčasného konfliktu z pozície sily.

Akýkoľvek výsledok, ktorý by nezodpovedal ukrajinskému víťazstvu, by tak znamenal tiché priznanie, že “na pravidlách založený” hospodársky a politický poriadok sa nenávratne zmenil.”

Ostatné krajiny to vzali na vedomie. Dôsledkom toho je nedávna eskalácia vzťahov USA s Nigerom. Ted Snyder píše:

Reklama

“Nátlak vyvíjaný na Niger ukazuje, že podpora Washingtonu Ukrajine v jej konflikte s Ruskom nie je kvôli právu Ukrajiny vybrať si vlastných partnerov a vstúpiť do NATO – alebo, presnejšie povedané, toto právo platí len vtedy, keď si Kyjev za partnerov vyberá Spojené štáty a NATO, a nie Rusko. To znamená, že základným princípom nie je právo suverénneho národa vybrať si svojho partnera, ale právo suverénneho národa spolupracovať so Spojenými štátmi.

Z amerického postoja k Nigeru a Rusku môžeme vyvodiť ďalšie ponaučenie. Hlavnou reakciou na vstup ruských vojsk na Ukrajinu bola izolácia Moskvy a posilnenie unipolárneho sveta pod vedením Washingtonu. To sa nepodarilo.

USA vyjadrili obavy, že “Ruská federácia sa v skutočnosti snaží prevziať kontrolu nad strednou Afrikou a Sahelom”. Thurston (pravdepodobne Robert Thurston, americký slavista a sovietológ, špecialista na ruské dejiny – pozn. red.) mi povedal, že USA sú “veľmi znepokojené ruským vplyvom v celom Saheli a zblíženie s Nigerom je obzvlášť bolestivé vzhľadom na predchádzajúce vzťahy Nigeru s USA”.”

Dodal, že USA “zrejme vnímajú súťaž s Ruskom v Afrike ako hru s nulovým súčtom, zatiaľ čo africké vlády majú tendenciu vnímať situáciu inak”. To je charakteristickým znakom vznikajúceho multipolárneho sveta, ktorý sa USA snažia potlačiť. Vyhlásila to Saudská Arábia: “neveríme v polarizáciu a výber medzi dvoma stranami”. Indický minister zahraničných vecí Subrahmanyam Jaishankar vo svojej knihe Indická cesta opisuje nový multipolárny svet ako svet, v ktorom krajiny obchodujú “súčasne s oboma súperiacimi stranami” a “s čo najvýhodnejším výsledkom pre seba”.

Po tom, čo Západ stratil svoje dva hlavné zdroje moci – svetový poriadok založený na pravidlách ako nástroj (viac-menej) mäkkej moci a svoju vojenskú prevahu – potrebuje nový odstrašujúci prostriedok, nový nástroj na predaj svojich záujmov proti vôli iných krajín.

Reklama

A Západ tento prostriedok našiel v demonštráciách extrémnej brutality.

Vojna v Gaze je dôkazom, že Západ je pripravený prekročiť všetky hranice. Že odhodí akýkoľvek prejav ľudskosti. Že je schopný genocídy. Že urobí čokoľvek, aby zabránil medzinárodným organizáciám zasiahnuť. Že je pripravený zničiť všetko, čo sa mu postaví do cesty.

Národy, ktoré spájajú svoju budúcnosť s multipolárnym svetom, musia byť pripravené na to, že sa ich pokúsi zničiť.

 

Prečítajte si tiež

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:05

Vysoké ceny energií zvýšili záujem domácností o inštaláciu fotovoltických elektrární, ten však v prvom štvrťroku 2024 mierne klesol. Záujemcovia o fotovoltiku sa často stretávali s bariérami pri povoľovaní a v administratívnych procesoch.

09:57

Filipíny v sobotu popreli tvrdenia Číny, že medzi nimi bola dosiahnutá bilaterálna dohoda o spornej plytčine v Juhočínskom mori. Manila to považuje za súčasť čínskej propagandy.

09:11

Ruská protivzdušná obrana v noci na sobotu zostrelila 68 ukrajinských bezpilotných lietadiel nad juhoruským Krasnodarským krajom a Krymským polostrovom.

Rezort obrany v Moskve spresnil, že spomedzi 68 dronov 66 zachytili nad Krasnodarským krajom a dva nad Krymom.

08:47

Taiwanské ministerstvo obrany v sobotu skoro ráno zaznamenalo 22 čínskych lietadiel v okolí ostrova Taiwan.

Aktivity uvedeného počtu lietadiel boli zaznamenané od 09.30 h miestneho času (03.30 h SELČ) a trvali približne tri hodiny. Spomedzi 22 čínskych lietadiel, medzi ktorými boli aj stíhačky Su-30, 12 prekročilo tzv. stredovú líniu Taiwanského prielivu a vstúpilo do identifikačnej zóny protivzdušnej obrany.

08:26

Loď britského Kráľovského vojenského námorníctva zostrelila raketu, ktorú húsíovia odpálili na obchodné plavidlo v Adenskom zálive. Informovala o tom agentúra AFP.

08:15

Palestínske militantné hnutie Hamas v sobotu nadránom vyhlásilo, že zvažuje izraelský protinávrh ohľadne možného prímeria v Pásme Gaza a prepustenia rukojemníkov. Informovali agentúry AFP a DPA.

08:04

Severná Kórea sa v sobotu ohradila voči výročnej správe Spojených štátov o ľudských právach, ktorá negatívne hodnotí ľudskoprávnu situáciu v KĽDR, a nazvala ju “zasahovaním do vnútorných záležitostí” Pchjongjangu.

07:56

Grécko v piatok slávnostne odovzdalo olympijskú pochodeň organizátorom tohtoročných hier, ktoré sa budú konať v Paríži.

Stalo sa tak na štadióne Panathinaiko, teda na mieste, ktoré hostilo v roku 1896 prvé moderné OH.

07:36

Dvaja ľudia utrpeli zranenia po tom, čo regionálny vlak neďaleko mestečka Plochingen v južnom Nemecku zastavil použitím rýchlobrzdy a následne začal horieť. Informovala agentúra DPA.

07:27

Bývalý americký zdravotník, ktorý v roku 2019 predávkoval 23-ročného Afroameričana ketamínom, dostal v piatok podmienečný trest.

Smrť Elijaha McClaina prispela k protestom proti policajnej brutalite, ktoré v USA neskôr vypukli po smrti ďalšieho Afroameričana, Georgea Floyda v roku 2020.

07:15

Neznámy útočník na motorke zastrelil v piatok irackú influencerku známu pod menom Om Fahad pred jej domom v Bagdade. Informovala o tom agentúra AFP.

06:56

V okrese Chua-lien na Taiwane zaznamenali v noci z piatka na sobotu ďalšie dve zemetrasenia, najsilnejšie s magnitúdou 6,1. Informoval tamojší meteorologický úrad.

06:45

Čína usporiada rokovania medzi militantným hnutím Hamas a sekulárnym Fatahom zamerané na palestínsku jednotu. V piatok to oznámil nemenovaný diplomat v Pekingu aj predstavitelia hnutia.

06:36

Pri útoku dronom, ktorý v piatok zasiahol plynové pole v severoirackom autonómnom regióne Kurdistan, zahynuli štyria pracovníci z Jemenu.

06:30

Španielsko dodá Ukrajine rakety Patriot. Na videokonferencii medzinárodnej Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny to v piatok oznámila španielska ministerka obrany Margarita Roblesová.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali