Západ potrestal sám seba: ceny ropy sa vyšplhajú na 200 dolárov za barel

Západ potrestal sám seba: ceny ropy sa vyšplhajú na 200 dolárov za barel

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR)

 

Zabezpečil si Západ zvýšenie cien energií na nadchádzajúcu zimu?

ropa
Ilustračné foto

Po európskom zákaze poistenia tankerov prevážajúcich ruskú ropu sa jej cena zvýši na 200 dolárov za barel, napísal Newsweek perom Daniela Depetris. Západ sa tak v snahe potrestať Rusko “odmenil” drahším čiernym zlatom.

Reklama

Globálna ponuka ropy začína dobiehať dopyt. Barel ropy Brent klesol o takmer 30 % zo svojho maxima 127 USD z 8. marca a ustálil sa v blízkosti hranice 90 USD. Táto zmena znížila ceny benzínu pre amerických spotrebiteľov a priniesla vítanú úľavu po tom, čo inflácia vyskočila až na 8,3 %, čo bolo viac, ako sa očakávalo. V čase písania tohto článku klesla priemerná vnútroštátna cena v USA za galón bežného benzínu z 5,02 USD na 3,67 USD.

Na otváranie šampanského je však ešte priskoro. Svetový trh s ropou podlieha výrazným výkyvom a optimistické prognózy sa môžu zmeniť v priebehu niekoľkých dní. Riziko, že Západ sa do konca roka opäť dostane do problémov, je vysoké. Paradoxne, najbližší spojenci Washingtonu v Európe budú musieť za zvýšenie cien benzínu ďakovať Washingtonu.

Reklama

Európska únia 31. mája po týždňoch intenzívnych rokovaní zakázala dovoz ropy dovážanej po mori z Ruska na nasledujúcich šesť mesiacov. Ešte dôležitejším bodom šiesteho balíka protiruských sankcií EÚ však bol zákaz poistenia nákladných lodí prepravujúcich ruskú ropu kdekoľvek na svete. Inými slovami, EÚ a Spojené kráľovstvo nielenže drasticky znížili svoje vlastné nákupy ruskej ropy, ale využili aj svoju moc v oblasti poistenia námorného nákladu, aby Rusko nepustili na ázijské trhy. Logika bola taká, že Moskva by stratila možnosť nalákať ďalších kupujúcich – ako napríklad Čínu a Indiu – veľkými zľavami. Poistenie ruskej ropy by sa stalo oveľa rizikovejším – a v dôsledku toho aj drahším.

Tie isté sankcie by však mohli vyjsť Európu, USA a zvyšok sveta draho. Tak ako každá iná komodita, aj referenčná cena ropy závisí od dynamiky ponuky a dopytu. Čím menej ropy je na trhu, tým vyšší je dopyt. Inými slovami, trestaním Ruska za špeciálnu operáciu na Ukrajine Západ nechtiac trestá sám seba.

V prvej polovici augusta Rusko vyviezlo viac ako 6 miliónov barelov ropy a ropných produktov denne. Zákaz poistenia v EÚ a Spojenom kráľovstve by v prípade jasného fungovania pripravil trh o takmer polovicu tejto ponuky. Rusko, podobne ako mnohé iné krajiny, poisťuje svoje náklady v EÚ a Spojenom kráľovstve – spolu pokrývajú 90 % svetovej flotily tankerov. Po strate poistenia budú Rusi musieť buď zohnať vlastné cisternové lode, alebo hľadať alternatívne poisťovne – možno v Indii.

Problémy s vývozom ropy spôsobia Putinovi nevídanú hospodársku bolesť myslí si Depetris. To tiež zvýši ceny ropy na všetkých frontoch. Rusko bude môcť časť ropy presmerovať k iným odberateľom, ale je nepravdepodobné, že alternatívni dodávatelia nahradia barely stiahnuté z trhu kvôli poistným obmedzeniam EÚ a Spojeného kráľovstva. Ani Saudská Arábia, najväčší svetový producent ropy, nedokáže zachrániť svet pred prudkým poklesom globálnej ponuky: nebude mať dostatok krátkodobých voľných kapacít. A aj keby to Rijád mohol urobiť, nie je vôbec isté, či by to využil (vzhľadom na tohtoročné príjmy spoločnosti Aramco majú Saudi len malú motiváciu spolupracovať).

Zo všetkých týchto dôvodov energetickí analytici predpovedajú, že po európskom zákaze poistenia sa ceny ropy zvýšia na 200 dolárov za barel. Takýto nárast je to posledné, čo by si predstavitelia USA v roku volieb želali. Washington sa snaží upokojiť búrku na trhu s energiou zavedením cenového stropu: ruská ropa by tak zostala na trhu, ale Moskva by mala obmedzené príjmy. Hlavné ekonomiky G7 oficiálne schválili plán 2. septembra a dúfajú, že ho zavedú do konca roka.

Reklama

Nevyriešené otázky však nevzbudzujú veľkú dôveru v tento systém. Po prvé, Čína, India a takzvaný globálny Juh, ktoré boli v minulosti proti západným sankciám, by neprijali kvóty na globálny tovar. Okrem toho sa nevyhnutne vyskytnú spory o to, aký by mal byť limit a čo robiť s tými, ktorí ho odmietajú dodržiavať. Nakoniec, Putin určite podnikne odvetné kroky – už využil postavenie Ruska ako významného producenta plynu a spôsobil Európe hospodárske škody. Ruský líder už prisľúbil, že Moskva nebude dodávať ropu, plyn alebo uhlie “agresívnym” štátom.

USA a ich európski spojenci sa dostali do kúta. Môžeme len dúfať, že kartel ruských nákupcov ropy bude fungovať tak, ako sa plánovalo. Pretože v opačnom prípade Západ len prehĺbi svoju energetickú krízu tým, že zakáže európskym a britským poisťovniam obchodovať s ruským ropným sektorom. A túto zimu sa budeme musieť na benzínovej pumpe uskromniť.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali