Západ nasadí Ukrajine zbraňovú dietu

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Spiegel/Foto:Pixabay,TASR/AP-Jean-Francois Badias,Efrem Lukatsky)

 

Expert Michael Kofman: aby si Ukrajina zabezpečila ďalšiu podporu zo Západu musí Kyjev preukázať pozitívne výsledky. Čo bude pre Ukrajinu znamenať neúspech v protiofenzíve na juhu ? nemecký Spiegel.de vyspovedal MichaelaKofmana, ktorý  je riaditeľom výskumného programu ruských štúdií v Centre pre námorné analýzy, výskumnom stredisku amerického námorníctva

naboje
Ilustračné foto

SPIEGEL: Pán Kofman, ruský postup uviazol na východnej Ukrajine. Od pádu Luhanska dosiahli ruskí vojaci len malé vítaztvá, prečo?

Kofman: Mám dojem, že ruská armáda zmenila svoje zameranie a že Sloviansk a Kramatorsk nie sú ich prioritou. V južnej časti Donbasu, napríklad v Piskom, sú stále nejaké menšie ruské úspechy. Väčšina útokov však pochádza od síl LDNR, t. j. pomocných jednotiek zo separatistických oblastí, a od žoldnierskej skupiny Wagner.

SPIEGEL: Minulý týždeň predstavitelia americkej vlády odhadovali ruské straty – mŕtvych a zranených – na 500 denne. Spomaľuje to ich útok?

Kofman: Situácia je dosť nejasná. Povedal by som, že úrovne vojsk boli od začiatku veľkým problémom, pretože bojisko je také veľké a Rusi sa musia snažiť ovládať obrovskú oblasť. V dôsledku toho mohli naraz postupovať len jedným smerom. Ale tak to bolo už na začiatku vojny. Ruská armáda našla mnoho malých, jednorazových riešení svojich problémov s ľudskou silou, aby zostala schopná udržať svoje vojnové úsilie. Neviem, na ako dlho, ale nemyslím si, že rozhodujúcim faktorom sú personálne otázky.

SPIEGEL: V podstate vidíme posun v zameraní z východu na juh?

Kofman: Áno, jednoznačne presunuli veľa síl na juh. Myslím si, že skutočným problémom ruskej armády je, že očakávajú ukrajinskú ofenzívu na juhu, a keďže majú k dispozícii dosť obmedzený počet vojakov, musia vymyslieť, kam ich umiestniť. Preto preniesli mnoho jednotiek z Izyumu do Chersonu a Záporožia. V podstate to znamená, že medzitým budú pravdepodobne útočiť len s personálom LDNR, kým budú čakať, čo urobí ukrajinská armáda. Toto naozaj nie je úspešný príbeh Ukrajiny. Pretože to znamená, že ruská armáda sa presúva a čaká.

SPIEGEL: A čo ukrajinská strana?

Kofman: Ukrajinci majú veľa personálu, ale to sa nepremieta do ofenzívnych schopností. Pretože počet jednotiek, ktoré sú na to reálne vycvičené a vybavené, je dosť obmedzený.

SPIEGEL: Ukrajinci už mesiace hovoria o veľkej protiofenzíve na Cherson. Ako hodnotíte možnosti ukrajinského protiútoku na juhu?

Kofman: Nemôžem to povedať s istotou. To, že ukrajinskí predstavitelia stále hovoria o Chersone, ešte nemusí znamenať, že tam spustia ofenzívu. Hlavným problémom Rusov je, že Cherson sa dá celkom ľahko izolovať. Pozícia na pravom brehu rieky bola pre ruské sily vždy veľmi zraniteľnou pozíciou. Je logické, že by mohli byť odrezaní a nakoniec prinútiť ruskú armádu k ústupu. Ukrajincom by sa to mohlo podariť, ale bude to chvíľu trvať.

SPIEGEL: Pre Zelenského je táto ofenzíva veľmi dôležitá aj z politického hľadiska. Vidíte nebezpečenstvo, že sa to z politických dôvodov uskutoční unáhlene?

Kofman: Myslím, že Ukrajina čelí vážnej dileme. Myslím si, že Ukrajina sa obáva, že pokiaľ nebude schopná ukázať, že dokáže zmeniť dynamiku tejto vojny, nemôže počítať s pokračujúcou podporou Západu. Skorá ofenzíva by mala výhody, pretože ruská armáda vyzerá momentálne vyčerpaná. Ale aj nevýhody, pretože ukrajinská armáda nemusí byť pripravená na vedenie útočnej operácie.

SPIEGEL: Čo by znamenalo zlyhanie?

Kofman: Médiá zvyšujú očakávania ofenzívy, čiastočne preto, že ukrajinskí predstavitelia sú dosť nekoordinovaní a pravdepodobne sami zvýšili očakávania. A potom si ľudia budú myslieť, že je to v podstate to najlepšie, čo môže Ukrajina so západnou vojenskou podporou urobiť. Ale ak nezačnete ofenzívu, nemôžete ani vyhrať. Vojnu nemôžete vyhrať jednoducho odložením taktiky, takzvanej hĺbkovej obrany.

SPIEGEL: Mali by Ukrajinci čakať?

Kofman: Ak počkáte, počasie sa výrazne zhorší, ruská armáda bude mať čas sa zahrabať. A ak sa na ruskú armádu nevyvinie výrazný tlak, ruské ozbrojené sily môžu mať príležitosť, ktorú potrebujú na vyriešenie niektorých problémov s ľudskou silou. Potom bude pre Ukrajinu všetko ťažšie. Je to skutočná dilema.

SPIEGEL: Ukrajine sa kráti čas?

Kofman: No, čas je na strane Ukrajiny za predpokladu, že západná podpora je neobmedzená a bude trvať dlhú dobu. Ale nemyslím si, že to Ukrajinci predpokladajú. A nikto nevie, čo sa stane túto zimu. Myslím si, že Ukrajinci sa asi dosť obávajú, ako dlho môžu ešte očakávať ďalšiu podporu, najmä od Európanov.

SPIEGEL: Európska podpora je pravdepodobne obmedzená.

Kofman: Áno, som si istý, že majú podozrenie, že Európania im už dali väčšinu zbraní, ktoré sú ochotní dať. Ukrajinci pravdepodobne budú držať nejakú muničnú diétu. A myslím si, že ich veľkou obavou je, že ak medzi začiatkom zimy a začiatkom budúceho roka nedosiahnu nič významné, mohli by sa dostať pod tlak, aby prijali patovú situáciu. A to by bola pre Ukrajinu porážka. Veľkou otázkou je: do akej miery bude podporovaná Ukrajina, aby znovu dobyla územie, alebo do akej miery bude podporovaná len na dosiahnutie patovej situácie.

europsky parlament, eu
Ilustračné foto

SPIEGEL: Ako hodnotíte útok na leteckú základňu na Kryme?

Kofman: Ako to urobili, nie je jasné. Je mi celkom jasné, že nemajú raketový systém, ktorý ma tak ďaleký dosah. Útok vyzerá ako nejaký nálet špeciálnych jednotiek, možno s dronmi. Útok je významný, ale mohol to byť aj ojedinelý incident. A nemyslím si, že naozaj „vypli“ základňu. Straty lietadiel nie sú pre ruské letectvo nijak zvlášť významné – ide o veľmi veľké letectvo. Ale určite ovplyvnia ich schopnosť poskytnúť vzdušnú podporu z Krymu, aspoň na krátky čas.

SPIEGEL: Aké sú následky útoku?

Kofman: Definitívne prinútili Rusov, aby prehodnotili bezpečnosť Krymu ako zadného dejiska operácií. Otázkou je, či tento útok skutočne súvisí s ofenzívou, alebo slúži len na to, aby upriamil pozornosť médií na ukrajinské úspechy bez toho, aby v skutočnosti niečo urobili.

SPIEGEL: Bola základňa zle chránená?

Kofman: V skutočnosti tu nejde o ukrajinský úspech, ale o pokračujúcu ruskú hlúposť. Stačí sa pozrieť na ich prístup a nedostatok preventívnych opatrení: v tejto vojne je to v ruskej armáde naozaj konštanta. Prečo predpokladajú, že základňa na Kryme, ktorá je pomerne blízko vojnovej zóny, by mohla byť miestom na skladovanie munície v blízkosti lietadiel? Ruské námorníctvo a ruské letectvo sú neustále nedbalé. Pre mňa tu nejde ani tak o odvážny nájazd, ako skôr o pokračujúcu nekompetentnosť ruskej armády v určitých základných veciach.

Posielame na Ukrajinu zbrane, ale čo s nimi bude po vojne, nie je jasné. EÚ a NATO sú veľmi znepokojené. Píše BerlinerZeitung

Nemecko posiela na Ukrajinu rôzne zbrane, aby jej pomohli brániť sa proti ruskému útoku. Patria sem protitankové zbrane a rakety zem-vzduch typu Stinger, protilietadlové tanky Gepard, protilietadlové strely, guľomety, výbušné nálože alebo Bunkerfäuste. Zoznam je možné dohľadať na webovej stránke vlády. Vedia však Scholz, Macron a spol., kto získa zbraňové systémy po vojne?

Ako uvádza British FinancialTimes, krajiny EÚ a NATO teraz presadzujú lepšie sledovanie dodávok zbraní na Ukrajine. Podľa londýnskeho denníka západná vojenská aliancia spolu s Kyjevom zriaďuje sledovací systém pre zbrane odovzdané Ukrajine od 24. februára 2022.

“Všetky tieto zbrane končia v južnom Poľsku, sú odoslané k hraniciam a potom sa len rozdelia na vozidlá, ktoré prekročia hranicu,” povedal pre FinancialTimes bližšie nešpecifikovaný predstaviteľ NATO. Predstaviteľ dodal, že “od tejto chvíle nevieme nič o ich umiestnení a nemáme tušenie, kam zbrane smerujú, kde budú použité alebo či dokonca zostanú v krajine.”

Sledovanie nemeckých, francúzskych a iných európskych zbraní bolo v pondelok na programe konferencie ministrov vnútra EÚ. Eurokomisárka pre vnútro YlvaJohanssonová na stretnutí európskych ministrov vnútra v Prahe uviedla, že nie všetky početné zbrane na Ukrajine sú „v správnych rukách“.

Generálna riaditeľka agentúry na ochranu hraníc EÚ FrontexAijaKalnaja tiež varovala pred prekvitajúcim čiernym trhom so zbraňami v Európe. „Myslím si, že je to veľmi reálne riziko. Preto sme teraz aktívni aj na moldavsko-ukrajinskej hranici. Veríme, že práve sem prichádza väčšina pašovaných zbraní. Sme pripravení to zastaviť,“ povedal šéf Frontexu.

Na druhej strane Kyjev obvinil Rusko zo šírenia fám o nelegálnom obchodovaní so zbraňami na Ukrajine. Zbrane dodané západnými štátmi budú „starostlivo zaznamenané a odoslané na front“, uviedol na Twitteri ukrajinský prezidentský poradca MychajloPodoliak. Dodávané zbrane sú „otázkou prežitia“ a ich monitorovanie je „prioritou vlády“. To platí aj pre zbrane s dlhším dostrelom. “Všetky ostatné fámy sú banálnou ruskou propagandou, ktorá má narušiť dodávky,” dodal.

Prostredníctvom pašeráckych sietí vo východnej Európe hrozí, že sa zbrane dostanú na kriminálny trh. Štátne orgány čoraz viac strácajú prehľad o tom, kde a v koho rukách končí moderná vojnová technika. Aby tomu zabránila, Európska komisia teraz podporuje susedné Moldavsko prostredníctvom centra podpory EÚ. Okrem podporných opatrení pre vnútornú bezpečnosť krajiny sa má posilniť aj politika ochrany hraníc Moldavskej republiky s cieľom zastaviť pašovanie zbraní a ľudí.

Zabrániť chybám juhoslovanských vojen

Europol, celoeurópska policajná agentúra so sídlom v Haagu v Holandsku, je tiež znepokojená umiestnením zbraní. „Vojna sa jedného dňa skončí. Chceme zabrániť situácii ako pred 30 rokmi v balkánskych vojnách,“ povedala pre DieWelt riaditeľka EuropoluCatherine De Bolleová.

Západné spoločenstvo štátov chce naliehavo zabrániť problémom so zbraňami, aké nasledovali po juhoslovanských vojnách, ktoré sa viedli v rokoch 1991 až 2001. Podľa odhadov Federálneho úradu kriminálnej polície je na Balkáne stále v obehu približne šesť miliónov zbraní. Mnohé z nich pochádzajú zo zásob bývalej Nemeckej ľudovej armády. Vlastne by sa mali zničiť, namiesto toho ich nelegálne predávajú obchodníci so zbraňami. Okrem iného späť do Nemecka.

Ukrajina Rusko Invázia
Príslušníčka civilnej obrany so zbraňou hliadkuje na prázdnej ulici kvôli zákazu vychádzania 27. februára 2022 v Kyjeve

Die Welt.de: “USA zmenili ukrajinský ľud na potravu pre delá”

Vladimir Putin obvinil USA z podnecovania nepriateľských akcií na Ukrajine. Fínsko medzitým výrazne obmedzuje víza pre Rusov – a na protest proti ruskej invázii sa stavia k obľúbenej turistickej destinácii.

Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Spojené štáty z podnecovania nepriateľských akcií na Ukrajine, aby ochránili svoju globálnu dominanciu. Putin v utorok v prejave pred účastníkmi bezpečnostnej konferencie zopakoval, že na Ukrajinu poslal vojakov, pretože americká vláda zmenila krajinu na protiruskú baštu.

Potrebujú konflikt, aby si udržali hegemóniu,” povedal Putin o USA. „Preto urobili z ukrajinského ľudu potravu pre delá.“ Situácia na Ukrajine ukazuje, že Spojené štáty chceli konflikt predĺžiť. Rovnako postupovali v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike. Konferencie sa zúčastnili vojenskí predstavitelia z troch svetových regiónov.

Putin tiež poukázal na paralely medzi podporou Ukrajiny pre Ukrajinu a nedávnou návštevou predsedníčky Snemovne reprezentantov NancyPelosiovej na Taiwane. Obe sú súčasťou amerického pokusu podnietiť globálnu nestabilitu. „Americké dobrodružstvo na Taiwane nebolo len exkurziou nezodpovedného politika,“ povedal ruský prezident. Ide o súčasť americkej stratégie zameranej na destabilizáciu situácie a vytvorenie chaosu v regióne a na celom svete. Putin hovoril o ignorovaní suverenity inej krajiny.

Tvrdil, že „západné globalistické elity“ sa pokúšajú zvaliť vinu za svoje vlastné zlyhania na Rusko a Čínu. Ale tento model je odsúdený na zánik. “Éra unipolárneho svetového poriadku sa blíži ku koncu,” dodal.

Na konferencii vystúpil aj ruský minister obrany Sergej Šojgu. Podpora pre západných spojencov Ukrajiny presahuje rámec dodávok zbraní, povedal. „Západné spravodajské služby poskytli nielen cieľové súradnice na začatie útokov, ale západní špecialisti tiež monitorovali vstup týchto údajov do zbraňových systémov,“ povedal Šojgu.

Minister odmietol obavy, že by Rusko mohlo v konflikte použiť jadrové alebo chemické zbrane. To je lož. “Z vojenského hľadiska nie je na Ukrajine potrebné použitie jadrových zbraní na dosiahnutie stanovených cieľov,” povedal Šojgu. „Hlavnou úlohou ruských jadrových síl je odradiť jadrový útok.“ Okrem toho Moskva v súlade s medzinárodnými záväzkami úplne zničila svoje chemické zbrane.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Tragická noc v Bratislave: Auto narazilo do zastávky. Najmenej štyria ľudia sú mŕtvi, ďalší sú zranení

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook/Hasičský a záchranný zbor, Facebook/Polícia SR-Bratislavský kraj)   Na bratislavskej Zochovej ulici narazilo krátko po 22.15 h auto do zastávky mestskej hromadnej dopravy (MHD). Nehoda si podľa doterajších informácií vyžiadala štyroch mŕtvych a sedem zranených. Polícia a hasiči o tom informovali na sociálnej sieti Podľa…

Maximálna hanba: naozaj má byť naša Zuzana platená cudzími peniazmi? Nie je vám to trápne?

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ukrajinu treba prijať do NATO, zhodli sa prezidenti viacerých východoeurópskych vazalských dŕžav USA, vrátane našej Zuzany Čaputovej, v spoločnom komuniké. Aj za cenu hrozby jadrovej vojny s Ruskom, doplňme, čo prezidenti nedopovedali. To však nie je jediná slovenská hanba týchto dní Minister Jaroslav…

Matovič prehovoril o “zromantizovaných predčasných voľbách”. Toto odkázal frustrovaným občanom

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa rozhodol vyjadriť k téme predčasných volieb. Tie si kvôli správaniu súčasnej vlády želá stále viac a viac občanov, ktorí už majú dosť súčasných neschopných politikov "Nestíham sa čudovať, ako sa vrece roztrhlo s vyznávačmi predčasných volieb. To,…

Jeffrey Sachs: Veľká hra na Ukrajine sa vymyká spod kontroly

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Jeffsachs/Foto:Facebook,TASR/AP-Patrick Semansky)   Bývalý americký poradca pre národnú bezpečnosť Zbigniew Brzezinski označil Ukrajinu za "geopolitický pivot" Eurázie, ktorý je kľúčový pre moc USA aj Ruska. Keďže Rusko považuje v súčasnom konflikte za ohrozené svoje životne dôležité bezpečnostné záujmy, vojna na Ukrajine rýchlo prerastá do jadrového konfliktu. …

Rusko sa priblížilo k ukončeniu dodávok plynu do Európy

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Vz/Foto:Wikimedia)   Po vyhodení Nord Streamu do vzduchu sa scenár zastavenia dodávok ruského plynu do Európskej únie stal reálnym. Ešte pred týždňom to očakával len málokto. Samotná Európa uznala, že úplné odpojenie od ruského plynu potrvá najmenej niekoľko rokov. Situácia sa však mení rýchlosťou blesku. Kto…

Generálske ultimátum Kremľu: budeme ustupovať, kým nevymeníme vedenie bojujúcej armády

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP-Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin,Twitter)   Pokusy ministerstva obrany predstierať, že na Ukrajine "ide všetko podľa plánu", ohrozujú spoločnosť, píše v svojom článku Sergej Ičšenko novinár ruských novín Svobodnaja pressa. Iščenko v svojom článku analyzuje situciu po strate Krasneho Limanu. Článok je teda napísaný z ruského pohľadu…

Kotleba odhalil počínanie Suju v krajských voľbách

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:Jaroslav Novák)   Dnes sa ku mne dostala informácia o tom, že Miroslav Suja sa má vzdať kandidatúry na župana v prospech smeráckeho kandidáta Polónyho, šéfa SAD Zvolen, na sociálnej sieti to uviedol Marian Kotleba  Kotleba uviedol, že v prípade, ak sa táto informácia potvrdí, tak…

Diverzia na Nordstreamoch bude znamenať koniec hegemónie Západu

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Pixabay)   Západní experti bijú na poplach: bez ruského plynu hrozí Európe a USA nová veľká kríza, píše Vera Žerdeva v ruských novinách Svobodnaja Pressa Zdá sa, že sa opakuje nočná mora z 30. rokov minulého storočia. Nad krajinami "zlatej miliardy" sa vznáša hrozba bankrotu podnikov,…

Rusi získali kontrolu nad niekoľkými africkými krajinami, “pretože Francúzsko sa strelilo do oboch nôh”, hovorí francúzsky expert na Afriku

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Rmx/Foto:Twitter,Screenshot)   Rusko v posledných rokoch podniklo kroky na upevnenie svojich diplomatických vzťahov v Afrike na úkor Francúzska, hovorí v exkluzívnom rozhovore pre Remix News profesor Bernard Lugan, francúzsky afrikanista a historik Bernard Lugan sa narodil v Maroku počas francúzskeho protektorátu a v rokoch 1972 až…

To najdôležitejšie z Ukrajiny

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka, Telegram)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 6:50 - Šanca, že Putin opäť pošle ruskú armádu do Kyjeva, tu stále je, tvrdí generálporučík Sergej…

NAJNOVŠIE

BLOG

Pavel Jacz

Charakter sa s poslancom Krúpom nikdy ani nekrižoval! Je to totálna kombinačná nemožnosť!!!

0icon

  Politický či skôr len politizujúci pracovník, nie politik Krúpa sa totiž zrazu zrodil ako objavujúci Kolumbus a začal búrkovať ako 5 centimetrové krúpy! Doslovne a do písmena môžeme šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu (Čudujem sa, že ešte stále sedí na tejto stoličke!) charakterizovať nielen ako p

Boris Mesár

Je Krasnyj Liman pripravená ruská pasca ? + dobré správy z bojov 

0icon

Americká rozviedka varovala Kyjev, že tvrdohlavá obrana Krasného Limanu by sa mohla ukázať ako diverzná taktika na zakrytie smeru hlavnej ofenzívy spojeneckých síl.Zatiaľ čo Zelenského generáli presúvajú posledné rezervy pri Limane, znižujú počet vojakov v Donbase a dokonca aj pri Kyjeve, Rusko pripravuje Ukrajine nepríjemné a dosť možno zdrvujúce prekvapenie.

Marek Bičík

Ako sa "alzak" odkopal.

0icon

Mnohí sme zaregistrovali slávne vyhlásenie kokaínového prezidenta Ukrajiny o tom ako podáva urýchlenú prihlášku do NATO. Odhliadnuc od stanov na prijatie a splnenia podmienok je to zase len jedno vyhlásenie, ktoré sa bude Európanom stále pripomínať napriek tomu, že z toho nič reálne nemôže byť. To by však nebol problém.…

Juraj Tušš

Súvislosť medzi energetickou, migračnou krízou v Európe, brexitom a konfliktom na Ukrajine.

0icon

Žijeme vo veľmi zaujímavej dobe, v ktorej vplyv mocenských skupín na riadenie obyvateľstva prebieha extrémne vysokým tempom. Doposiaľ ľudstvo nezažilo dynamickejšiu dobu riadiacich manévrov elít uplatňovaných na svojom obyvateľstve. V tomto článku sa vám pokúsim vysvetliť súvis

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke dobový kostýmový sprievod cez Staré mesto Bratislavy pri príležitosti rekonštrukcie historického boja Bitka o Bratislavu - Prešporok 1620. V Bratislave 1. októbra 2022

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Tragická noc v Bratislave: Auto narazilo do zastávky. Najmenej štyria ľudia sú mŕtvi, ďalší sú zranení

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook/Hasičský a záchranný zbor, Facebook/Polícia SR-Bratislavský kraj)   Na bratislavskej Zochovej ulici narazilo krátko po 22.15 h auto do zastávky mestskej hromadnej dopravy (MHD). Nehoda si podľa doterajších informácií vyžiadala štyroch mŕtvych a sedem zranených. Polícia a hasiči o tom informovali na sociálnej sieti Podľa…

Maximálna hanba: naozaj má byť naša Zuzana platená cudzími peniazmi? Nie je vám to trápne?

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ukrajinu treba prijať do NATO, zhodli sa prezidenti viacerých východoeurópskych vazalských dŕžav USA, vrátane našej Zuzany Čaputovej, v spoločnom komuniké. Aj za cenu hrozby jadrovej vojny s Ruskom, doplňme, čo prezidenti nedopovedali. To však nie je jediná slovenská hanba týchto dní Minister Jaroslav…

Matovič prehovoril o “zromantizovaných predčasných voľbách”. Toto odkázal frustrovaným občanom

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa rozhodol vyjadriť k téme predčasných volieb. Tie si kvôli správaniu súčasnej vlády želá stále viac a viac občanov, ktorí už majú dosť súčasných neschopných politikov "Nestíham sa čudovať, ako sa vrece roztrhlo s vyznávačmi predčasných volieb. To,…

Jeffrey Sachs: Veľká hra na Ukrajine sa vymyká spod kontroly

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Jeffsachs/Foto:Facebook,TASR/AP-Patrick Semansky)   Bývalý americký poradca pre národnú bezpečnosť Zbigniew Brzezinski označil Ukrajinu za "geopolitický pivot" Eurázie, ktorý je kľúčový pre moc USA aj Ruska. Keďže Rusko považuje v súčasnom konflikte za ohrozené svoje životne dôležité bezpečnostné záujmy, vojna na Ukrajine rýchlo prerastá do jadrového konfliktu. …

Rusko sa priblížilo k ukončeniu dodávok plynu do Európy

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Vz/Foto:Wikimedia)   Po vyhodení Nord Streamu do vzduchu sa scenár zastavenia dodávok ruského plynu do Európskej únie stal reálnym. Ešte pred týždňom to očakával len málokto. Samotná Európa uznala, že úplné odpojenie od ruského plynu potrvá najmenej niekoľko rokov. Situácia sa však mení rýchlosťou blesku. Kto…

Generálske ultimátum Kremľu: budeme ustupovať, kým nevymeníme vedenie bojujúcej armády

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP-Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin,Twitter)   Pokusy ministerstva obrany predstierať, že na Ukrajine "ide všetko podľa plánu", ohrozujú spoločnosť, píše v svojom článku Sergej Ičšenko novinár ruských novín Svobodnaja pressa. Iščenko v svojom článku analyzuje situciu po strate Krasneho Limanu. Článok je teda napísaný z ruského pohľadu…

Kotleba odhalil počínanie Suju v krajských voľbách

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:Jaroslav Novák)   Dnes sa ku mne dostala informácia o tom, že Miroslav Suja sa má vzdať kandidatúry na župana v prospech smeráckeho kandidáta Polónyho, šéfa SAD Zvolen, na sociálnej sieti to uviedol Marian Kotleba  Kotleba uviedol, že v prípade, ak sa táto informácia potvrdí, tak…

Diverzia na Nordstreamoch bude znamenať koniec hegemónie Západu

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Pixabay)   Západní experti bijú na poplach: bez ruského plynu hrozí Európe a USA nová veľká kríza, píše Vera Žerdeva v ruských novinách Svobodnaja Pressa Zdá sa, že sa opakuje nočná mora z 30. rokov minulého storočia. Nad krajinami "zlatej miliardy" sa vznáša hrozba bankrotu podnikov,…

Rusi získali kontrolu nad niekoľkými africkými krajinami, “pretože Francúzsko sa strelilo do oboch nôh”, hovorí francúzsky expert na Afriku

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Rmx/Foto:Twitter,Screenshot)   Rusko v posledných rokoch podniklo kroky na upevnenie svojich diplomatických vzťahov v Afrike na úkor Francúzska, hovorí v exkluzívnom rozhovore pre Remix News profesor Bernard Lugan, francúzsky afrikanista a historik Bernard Lugan sa narodil v Maroku počas francúzskeho protektorátu a v rokoch 1972 až…

To najdôležitejšie z Ukrajiny

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka, Telegram)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 6:50 - Šanca, že Putin opäť pošle ruskú armádu do Kyjeva, tu stále je, tvrdí generálporučík Sergej…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Charakter sa s poslancom Krúpom nikdy ani nekrižoval! Je to totálna kombinačná nemožnosť!!!

0icon

  Politický či skôr len politizujúci pracovník, nie politik Krúpa sa totiž zrazu zrodil ako objavujúci Kolumbus a začal búrkovať ako 5 centimetrové krúpy! Doslovne a do písmena môžeme šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu (Čudujem sa, že ešte stále sedí na tejto stoličke!) charakterizovať nielen ako p

Boris Mesár

Je Krasnyj Liman pripravená ruská pasca ? + dobré správy z bojov 

0icon

Americká rozviedka varovala Kyjev, že tvrdohlavá obrana Krasného Limanu by sa mohla ukázať ako diverzná taktika na zakrytie smeru hlavnej ofenzívy spojeneckých síl.Zatiaľ čo Zelenského generáli presúvajú posledné rezervy pri Limane, znižujú počet vojakov v Donbase a dokonca aj pri Kyjeve, Rusko pripravuje Ukrajine nepríjemné a dosť možno zdrvujúce prekvapenie.

Marek Bičík

Ako sa "alzak" odkopal.

0icon

Mnohí sme zaregistrovali slávne vyhlásenie kokaínového prezidenta Ukrajiny o tom ako podáva urýchlenú prihlášku do NATO. Odhliadnuc od stanov na prijatie a splnenia podmienok je to zase len jedno vyhlásenie, ktoré sa bude Európanom stále pripomínať napriek tomu, že z toho nič reálne nemôže byť. To by však nebol problém.…

Juraj Tušš

Súvislosť medzi energetickou, migračnou krízou v Európe, brexitom a konfliktom na Ukrajine.

0icon

Žijeme vo veľmi zaujímavej dobe, v ktorej vplyv mocenských skupín na riadenie obyvateľstva prebieha extrémne vysokým tempom. Doposiaľ ľudstvo nezažilo dynamickejšiu dobu riadiacich manévrov elít uplatňovaných na svojom obyvateľstve. V tomto článku sa vám pokúsim vysvetliť súvis

Vášeň v Tebe

Česi ocenili Pavla Haberu. Po dvoch rokoch sa odovzdania medaily mohla zúčastniť aj Daniela Peštová

0 icon

Slovenský spevák Pavol Habera dostal v roku 2020 od predsedu Senátu Českej republiky striebornú medailu. Odovzdávanie však vzhľadom na ochorenie Covid-19 prebehlo v komornej atmosfére. Dnes je už situácia iná. Opätovného odovzdania ocenení sa mohli zúčastniť už aj rodinní príslušníci či priatelia. „Obyčajný pesničkár“

5 jednoduchých spôsobov ako byť (oveľa) lepším otcom

0 icon

18-ročná úloha vychovávať dieťa od narodenia až po dospelosť je najušľachtilejšou cestou človeka, ale zároveň aj najväčšou výzvou. V jednom momente skladáte postieľku a v inom už hovoríte o nástrahách alkoholu. Dobrý otec musí byť čiastočne tréner a policajt, kazateľ a učiteľ, priateľ aj nepriateľ, aby dosiahol vzťah, ktorý bude trvať oveľa dlhšie ako…

Kanye West šokoval fanúšikov. Na profilovku si dal foto ex-svokry Kris Jenner. Prečo muž toto urobí?

0 icon

Viac ako 17,8 milióna sledovateľov Kanyeho Westa čakalo prekvapenie. Rapper, bývalý manžel Kim Kardashian, totiž na profilovú fotografiu svojho instagramového účtu umiestnil fotografiu svojej bývalej svokry Kris Jenner.

Daniel Hevier dal deťom úžasný darček: Škola pre tvoju budúcnosť

0 icon

Začiatok školského roka som považovala sa výbornú príležitosť kúpiť deťom knihu od básnika, prozaika, dramatika, scenáristu, textára, výtvarníka a autora literatúry pre deti a mládež Daniela Heviera. Daniel Hevier dal totiž deťom úžasný darček v podobe knihy Škola pre tvoju budúcnosť – Nauč sa učiť sa pre seba. Prv ako zakotvila na…

Čo môžete urobiť pre mozog vašich detí? Povedzte im o troch návykoch pri učení

0 icon

„,Nemusím si robiť poznámky na hodine, pretože to všetko mám v knihe. Na písomku sa naučím deň vopred,“ aj takto argumentujú žiaci v súvislosti s učením. Niektorí vysokoškoláci môžu ešte dodať: „Nemusím ísť na prednášku, pretože si ju môžem pozrieť cez sociálne siete, alebo si nahrávku prednášky pozriem neskôr.“ Každý…

Armádny Magazín

Ruské vzdušné sily premiestnili k severným hraniciam šesť strategických bombardérov

0 icon

Rusko, 3.október 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú v špeciálnej vojenskej operácii, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.  

Generálny konštruktér Degťjar: „Sarmat“ anuluje vývoj NATO

0 icon

Rusko, 3.október 2022 (AM) – Najnovšia medzikontinentálna balistická raketa RS-28 „Sarmat“, odpaľovaná z podzemných síl, anuluje všetky vývojové úspechy oponentov v oblasti výzbroje, povedal generálny riaditeľ a generálny konštruktér Makejevovho štátneho raketového centra akademik RAV Vladimir Degťjar.

Henry Kissinger nalieha na ozbrojené sily, aby reagovali na prípadné ruské použitie jadrových zbraní. Video

0 icon

USA, 3.október 2022 (AM) – Na Západe prebieha diskusia o reakcii, ktorú by bolo potrebné poskytnúť, ak by Rusko náhle použilo taktické jadrové zbrane na Ukrajine. Svoj názor na túto vec vyjadril aj bývalý šéf ministerstva zahraničia, exasistent prezidenta Spojených štátov amerických, 99-ročný Henry Kissinger. Poznamenal, že ak sa tak stane, Spojené…

Hunt Group sa posúva míľovými krokmi a predstavil samonabíjaciu brokovnicu MX4

0 icon

Slovensko, 3.október 2022 (AM) – Hunt Group posunul svojou novou brokovnicou M13 MX4 svoju produkciu o 2 triedy vyššie. Systém obťahovania je na brokovnici M13 MX4 inertný a teda podobný, ako používa legendárna Benelli M4 alebo niektoré brokovnice ďalšej prestížnej talianskej značky - Franchi.  

Incident so stíhačkou. Čo sa stalo na letisku v Sevastopole

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Na letisku Belbek, ktoré sa nachádza v severozápadnej časti Sevastopolu neďaleko pobrežia Čierneho mora, došlo 1. októbra k mimoriadnej situácii. Niektoré podrobnosti o tom, čo sa stalo, uviedol vo svojom telegramovom kanáli guvernér mesta Michail Razvožaev.  

FOTO DŇA

Na snímke dobový kostýmový sprievod cez Staré mesto Bratislavy pri príležitosti rekonštrukcie historického boja Bitka o Bratislavu - Prešporok 1620. V Bratislave 1. októbra 2022

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali