Zala sa venoval počas mandátu v EP južnému Kaukazu a subsaharskej Afrike

Zala sa venoval počas mandátu v EP južnému Kaukazu a subsaharskej Afrike

Štrasburg/Bratislava 28. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Oblasť, ktorej sa výrazne venoval a venuje europoslanec Boris Zala z frakcie európskych socialistov, je južný Kaukaz. Zaujíma ho predovšetkým spor medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach. Pre TASR to Zala uviedol počas júlovej plenárnej schôdze Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu.

Na snímke europoslanec Boris Zala (SMER-SD)

“To je taká zmrazená vojna, ktorá ale stále pretrváva a neumožňuje, aby sa ten región dostatočne rozvíjal. Niekoľkokrát som ho navštívil, pripravil som niekoľko rezolúcií aj deklarácií, v ktorých sa pokúšame nájsť zmier medzi Azerbajdžanom a Arménskom tak, aby sa v probléme územia, ktoré je v podstate pod vojenskou správou Arménska, našlo mierové riešenie,” konštatoval.

Reklama

Iba nedávno navštívil Gruzínsko aj Arménsko, kde hovoril s novou arménskou vládou o možnostiach vstúpiť do priameho rokovania s Azerbajdžanom na riešenie tohto problému. “Pripomeniem ešte, že nie je to len vojnový konflikt, je tam približne 250.000 utečencov, ktorí museli z tejto oblasti utiecť a žijú v stanoch už 25 rokov. Čiže je tam aj humanitárna kríza, ktorú treba riešiť,” dodal.

Zdôraznil, že je ťažké povedať, čo urobil europoslanec konkrétne, keďže ide o spoločnú prácu viacerých. “Lebo človek dáva svoje stanoviská, pripomienky, postoje tak na úrovni politickej skupiny, ako aj na výbore, v ktorom robí. Samozrejme, potom aj na pléne, v ktorom sa prijíma tento záver,” uviedol to na príklade migrácie. Za posledné dva roky podľa neho klesla o 95 percent. Domnieva sa, že v túto chvíľu nemáme žiadny problém s migráciou z hľadiska počtu migrantov. Riešia sa európske pravidlá, ktoré je potrebné prijať. “Toto zníženie migrácie nie je len preto, že by ľudia chceli migrovať menej z krajín, z ktorých prichádzali, ale je to výsledok opatrení, na ktorých sme pracovali tu v EP a prijali sme ich,” spresnil. Konkrétne ako príklad opatrení uviedol ochranu vonkajších hraníc, respektíve dohodu s Tureckom a vytváranie určitých stredísk v jednotlivých štátoch.

Reklama

Europoslanec sa ďalej venoval subsaharskej Afrike. “Tiež máme odtiaľ utečencov. Podarilo sa vytvoriť veľký Európsky investičný fond, nie rozvojovú pomoc. To znamená, že EÚ nejde dávať peniaze na rozvojovú pomoc v týchto štátoch, ale vytvoriť investičný fond, ktorý by industrializoval tieto krajiny, ale v spolupráci s nimi, so súkromnými peniazmi, s ich vlastnými peniazmi kombinovanými s európskymi bankami, aby sme vytvorili dynamický rozvoj v týchto krajinách a ľudia odtiaľ nemuseli imigrovať. Tak na tom som sa napríklad podieľal mnohými aktivitami, pripomienkami, deklaráciami, rezolúciami,” uzavrel.

O ďalšom volebnom období ako europoslanec neuvažuje. Chce sa venovať svojim záľubám a rodine.

Boris Zala je členom Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov v EP a podpredsedom Delegácie pre vzťahy s Juhoafrickou republikou. Ďalej je členom Výboru EP pre zahraničné veci a náhradníkom vo Výbore pre petície EP, Podvýbore EP pre ľudské práva a v Delegácii pri Parlamentných výboroch pre spoluprácu EÚ – Arménsko, EÚ – Azerbajdžan a pri Parlamentnom výbore pre pridruženie EÚ – Gruzínsko.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:49

Spolkový snem, dolná komora nemeckého parlamentu, výraznou väčšinou schválila 15. jún ako národný Deň veteránov. V tento deň si každoročne uctia vojakov, ktorí slúžia či slúžili krajine.

16:48

Šéf bieloruskej KGB vyhlásil, že jeho krajina zabránila pokusu o dronové útoky z Litvy, ktoré mierili na hlavné mesto Minsk a okolité oblasti. Litva obvinenia rázne odmietla.

16:43

Ruského občana odsúdili v severopoľskom Gdansku na dva a polročné väzenie za špionáž v prospech Moskvy. V Poľsku dlhodobo legálne žil a podnikal.

15:38

Ukrajinské a ruské sily proti sebe na Ukrajine navzájom útočili, v dôsledku čoho zomrelo najmenej sedem ľudí. Oznámili to miestni predstavitelia na oboch stranách frontovej línie.

15:36

Slovenským ovocinárom sa zatiaľ podarilo ochrániť úrodu pred nepriazňou počasia približne na 80 % vrátane marhúľ či jahôd. Všetko zatiaľ prikrývajú, zohrievajú vzduch. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Spresnila, že práce na záchrane úrody pokračujú aj v týchto chladných nociach. Rozhodujúca bude noc na piatok (26. 4.), keď hlásia mrazy.

15:34

Očkovanie je jeden z najväčších objavov medicíny, ktorý chráni proti vážnym smrteľným chorobám. Objavujú sa však proti nemu dezinformácie a preočkovanosť v populácii v Česku klesá, nie som s ňou spokojný. Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek to vyhlásil pri príležitosti európskeho a svetového týždňa očkovania.

15:25

Tohtoročnú Cenu za slobodu tlače udelili nemeckí vydavatelia novinárke, vojnovej dopisovateľke a aktivistke za ľudské práva Düzen Tekkalovej TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

15:24

Do Chorvátska dorazilo prvých šesť z celkovo 12 francúzskych stíhačiek Dassault Rafale, ktoré si balkánska krajina objednala. 

15:23

Niektorí nemeckí poslanci Slobodnej demokratickej strany chcú, aby Nemecko uzavrelo azylovú dohodu s krajinou mimo Európy. Inšpiroval ich nový zákon z dielne britského premiéra Rishiho Sunaka, podľa ktorého bude Rwanda prijímať migrantov z Británie.

15:21

Už tretieho podozrivého zadržali v súvislosti s kauzou podplácania, do ktorej je zapletený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov. Oznámili to moskovské justičné úrady.

15:20

 Najmenej 155 ľudí zahynulo v Tanzánii v dôsledku prívalových dažďov, informoval premiér Kassim Majaliwa. Uviedla to agentúra AFP.

15:19

Maďarského prezidenta Tamása Sulyoka prijal vo Vatikáne pápež František. Maďarská hlava štátu absolvuje oficiálnu návštevu tohto mestského štátu a sídla hlavy katolíckej cirkvi, uviedla agentúra MTI.

15:08

To, že má Ukrajina prístup k ťažkým zbraniam dlhého dosahu vrátane rakiet ATACMS zo Spojených štátov, v zásade nezmení výsledok prebiehajúcej vojny. Vyhlásil to Kremeľ.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali