O slovenský pas prišli aj osoby, ktoré prijali nemecké (83), rakúske (53), britské (39), maďarské (34), holandské a americké občianstvo (obe po 12), nórske (8), francúzske, talianske a kanadské občianstvo (všetky po 4), švajčiarske (3), austrálske, belgické a islandské občianstvo (všetky po 2), čínske, ukrajinské a ruské občianstvo (všetky po 1).
Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom.
Potrebný zákon, ktorý mál zabrániť tomu, aby na Slovensku vznikla enkláva obyvateľov, ktorí sa hlásia k susednému štátu a stali sa i jeho občanmi, čo by v budúcnosti mohlo komplikovať vzájomné vzťahy a vytvárať tlak na oddelenie južnej časti územia a jeho pripojenie k Maďarsku, bol nešťastne formulovaný. O občianstvo tak prišli tí, u ktorých to nebolo cieľom a pre obštrukcie maďarskej strany, ktorá nechce zverejniť mená občanov, ktorým udelila maďarské štátne občianstvo na základe sporného zákona, sa zákon nedotkol zamýšľaných adresátov.
Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu. Od prijatia zákona sa objavili viaceré pokusy o zjemnenie tejto právnej normy, avšak ani jeden z nich nebol úspešný. V súčasnosti sa zmiernením zákona zaoberá ministerstvo vnútra.
“Ministerstvo vnútra pripravuje návrh novely, ktorej účelom je zmierniť podmienky, za ktorých dochádza k strate štátneho občianstva zo zákona, ak náš štátny občan nadobudne cudzie štátne občianstvo,” uviedla pre TASR Koišová. Pri úprave sa rezort rozhodol opierať aj o posudky expertov z oblasti medzinárodného práva, a to v spolupráci s rezortom zahraničných vecí a subjektov, ako je Rada Európy či Vysoký komisár OBSE pre národnostné menšiny. Zatiaľ nie je jasné, kedy vláda o novele rozhodne. Spomínané expertné rokovania si totiž podľa Koišovej vyžadujú istý čas.
Bolo by dobré, keby sa občianstvo vrátilo ľuďom, ktorí o neho prišli z vážnych dôvodov, ako manželstvo s cudzincom a podobne, pretože nie tak bol pôvodný zákon zamýšľaný. Bolo by však dobré, keby sa zároveň podarilo ochrániť južné územie, voči budúcim maďarským nárokom.
Súčasná právna norma je momentálne na Ústavnom súde (ÚS) SR. Skupina poslancov Národnej rady SR, ktorú vedie Gábor Gál (Most-Híd), namieta, že ustanovenie zákona hovoriace o strate štátneho občianstva SR tým, že občan prijme štátne občianstvo iného štátu, je v rozpore s Ústavou SR.