“Zákaz všetkých direktív EÚ okamžite zlepší život Európanov.” Studená sprcha českého analytika pre slniečkarských vedcov

“Zákaz všetkých direktív EÚ okamžite zlepší život Európanov.” Studená sprcha českého analytika pre slniečkarských vedcov

Praha 8. decembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)

 

Politológ a analytik Petr Robejšek vo svojom novom príspevku na blogu na portáli Aktuálně.cz premýšľa o trende jednorozmernej múdrosti, ktorý vládne v moderných politických prejavoch. V článku dokonca ponúkol aj svoju jednorozmernú múdrosť, ktorá je vraj tým najlepším riešením pre problém v

Na snímke český politológ a ekonóm Petr Robejšek

Svoj príspevok Robejšek pomenoval šarlatáni a mačky a na príklade troch historických káuz spojených s mačkami vysvetlil, čo vlastne jednorozmerná múdrosť znamená a aké sú jej následky. Autor sa domnieva, že takéto myšlienky rýchlo získavajú popularitu v našej dobe, v zlatom veku sociálnych vied. Podotýka, že sa týkajú napríklad inklúzie, genderizmu, postmodernizmu a úspešne nás katapultujú ďaleko za hranice reality. Odborníci to podľa neho používajú ako generátor riešenia na všetko.

Reklama

K napísaniu tohto textu autora inšpirovala nedávna iniciatíva vedcov, Aria Trouwborsta a Hana Somsena, z univerzity v holandskom Tilburgu, ktorí navrhli, aby boli všetky mačky držané len v bytoch, pretože ohrozujú vtáky. Píše o tom Journal of Enviromental Law.

Následne politológ uvádza, ako vedci navrhujú uviesť túto myšlienku do praxe.

Reklama

Zákaz vychádzania pre mačky vraj právne zdôvodňuje direktíva Európskej únie k faune, flóre a habitatu, konkrétne články 6 a 22b. Podľa nich nesmú dovezené zvieratá ohrozovať domácu faunu. Takže k záchrane vtáctva ostáva len pár podružností. Potrebné je oznámiť aj polodivokým mačkám, že majú zákaz vychádzania, zafinancovať celoeurópsky úrad pre kontrolu dodržiavania nových nariadení a zorganizovať trestanie neposlušných zvierat a ich majiteľov,” ironizuje Robejšek.

Takéto myšlienky podľa neho majú dávnu tradíciu. Pripomenul mor v Londýne, ktorý vyčíňal v rokoch 1665-1666. Vtedy chorobu prenášali blchy žijúce na potkanoch, ale experti za príčinu moru označili mačky, pretože sa zhromažďovali tam, kde žilo veľa potkanov.

Po ich vyhladení zomrelo ešte viac ľudí, pretože sa krysy a ich blchy mohli rýchlejšie rozmnožovať. Ale pravé poznanie vyžaduje tiež obete,uviedol.

Ďalej cituje teóriu anglického prírodovedca Thomasa Huxleyho z 19. storočia. Ten v nej pojednával o mačkách a starých pannách a vysvetlil, v čom spočíva sila a zdravie Angličanov.

Angličania sú silní vďaka hovädziemu mäsu. Anglický dobytok prekvitá vďaka červenej ďateline. Červená ďatelina potrebuje k opeleniu čmeliaky. Život čmeliakov ohrozujú myši. Kto žerie myši? Mačky. A kto chová mačky? Staré panny,znelo jeho vysvetlenie.

Reklama

A čo majú tieto tri vedecké teórie spoločné? Robejšek sa vyslovil nasledovne: Predpokladajú, že každá príčina iba jeden dôsledok a ten je zase príčinou pre jeden ďalší dôsledok. Vedľajšie, neznáme alebo proti našim zámerom pôsobiace dôsledky nášho konania nemajú v tomto štýle myslenia miesto. Ale mali by mať.

Poukazuje tak na to, že v prípade arestovania mačiek autori iniciatívy prehliadali ďalšie príčiny decimovania vtáctva, napríklad intenzívne poľnohospodárstvo a postupujúca industrializácia krajiny.

Za povšimnutie stojí aj toto: Ten, kto presadzuje zákaz vychádzania pre mačky, by mal rovnako nemilosrdne postupovať aj proti veterným turbínam. Tieto na pohľad úchvatné kaplnky ekoviery v krajine totiž masovo zabíjajú vtáky a naviac aj ich potravu, totiž hmyz,dodáva Robejšek.

Na konci svojho príspevku zmienil politológ niekoľko podobných múdrostí, ktoré teraz môžeme často počuť od populárnych európskych politikov. to:

Migranti vyriešia demografický schodok Európy, každý zločinec sa resocializovat, mužské a ženské roly sú naučené, Európe sa vedie dobre, pretože sa Afrike vedie zle; klímu ovplyvňuje človek, vzdelaní majú rozhodovať a zvyšok ľudí počúvať, atď.

Reklama

Celú vec potom Robejšek zhrnul svojou vlastnou jednorozmernou múdrosťou. znie naslednovne: Zákaz všetkých direktív okamžite zlepší situáciu stoviek miliónov Európanov.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:33

Nemecká polícia prichytila pri čine a následne zadržala dvoch mužov podozrivých z krádeže železničných elektrických káblov. Polícia informovala, že incident sa odohral v noci na piatok na hlavnej vlakovej stanici v západonemeckom meste Bochum.

12:27

Nálada francúzskych spotrebiteľov tento mesiac nečakane klesla, pod čo sa podpísali obavy z ďalšieho vývoja ekonomiky a s nimi aj finančnej situácie domácností.

12:08

Na Ukrajine zadržali dvoch mužov obvinených z toho, že sa vydávali za opravárov a pomáhali Rusku s prípravou útokov na vojenské pozície v Charkovskej oblasti na východe krajiny. Oznámila to v piatok ukrajinská tajná služba SBU.

12:01

Nezamestnanosť v Španielsku sa v 1. kvartáli zvýšila nad 12 % a dostala sa na najvyššiu úroveň za posledný rok. Prekonala aj odhady analytikov, ktorí predpokladali, že sa zvýši iba mierne, pričom zotrvá pod 12-percentnou hranicou.

11:50

Tým, že sa Rusko zmocnilo Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES), vzniká hrozba radiačnej katastrofy, vyhlásil v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Spravil tak v deň, keď si na Ukrajine pripomínajú 38. výročie jadrovej katastrofy v Černobyle.

11:40

Dvadsať rokov v Európskej únii bolo pre Česko obdobím rozvoja a zvýšenia potenciálu krajiny. Členstvo v Únii je pre ČR bezpochyby výhodné a nemá žiadnu alternatívu. Hlas štátov strednej a východnej Európy je však dôležitý aj pre samotnú EÚ. Spravodajkyni TASR v Prahe to povedal český premiér Petr Fiala.

Petr Fiala
Na snímke český premiér Petr Fiala

 

11:32

Donald Trump sa nevie dočkať, kedy bude “ako 47. prezident Spojených štátov” opäť úzko spolupracovať s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Vyplýva to z optimisticky ladeného videozáznamu, ktorým bývalý americký prezident a terajší prezidentský kandidát Republikánskej strany pozdravil v piatok účastníkov tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencie Conservative Political Action Conference (CPAC).

11:23

Kolumbijská univerzita v New Yorku pokračuje vo vyjednávaní s propalestínskymi demonštrantmi, ktorých sa snaží prinútiť, aby opustili jej areál. Demonštrujúcim študentom dalo pôvodne vedenie školy do polnoci (čiže do piatka 06.00 h SELČ) čas na, aby vypratali svoj “tábor” a z areálu sa stiahli.

11:15

Francúzsko zvažuje rozšírenie sankcií voči izraelským osadníkom za násilnosti voči palestínskym civilistom na Západnom brehu Jordánu. Oznámil to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho rokovaní s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

10:59

Úrady v Burkine Faso vo štvrtok neskoro večer oznámili, že na dva týždne pozastavili vysielanie rozhlasových staníc britskej BBC a americkej Voice of America (VoA) za reportáž o správe ľudskoprávnej organizácie, ktorá armádu v tejto krajine obviňovala z útokov na civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:45

Japonský premiér Fumio Kišida navštívi budúci týždeň Francúzsko, Brazíliu a Paraguaj v čase, keď sa jeho krajina snaží posilniť vzťahy s Južnou Amerikou.

Kišidove turné potrvá šesť dní a japonský premiér sa počas neho stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, uviedla Kišidova kancelária.

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Barry "Butch" Wilmore
Na snímke astronauti NASA Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová pózujú počas príchodu do Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral na Floride
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali