Zahraniční lídri a zástancovia sa na štátnom obrade rozlúčili s Mugabem

Zahraniční lídri a zástancovia sa na štátnom obrade rozlúčili s Mugabem

Harare 14. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Themba Hadebe)

 

Zahraniční lídri, podporovatelia a bežní občania sa v sobotu zišli na národnom štadióne v zimbabwianskom hlavnom meste Harare, kde sa konala štátna rozlúčková ceremónia na pamiatku zosnulého zakladateľa afrického štátu, Roberta Mugabeho

Na snímke truhlu s pozostatkami zosnulého bývalého zimbabwianskeho prezidenta Roberta Mugabeho prinášajú na štátny pohreb

Mugabe, ktorý vládol v Zimbabwe 37 rokov, kým ho v novembri 2017 nezosadila jeho vlastná armáda, zomrel 6. septembra v nemocnici v Singapure vo veku 95 rokov.

Reklama

Exprezident bude pochovaný zhruba o mesiac, aby mohli byť jeho pozostatky uložené v Harare do nového mauzólea v areáli národného pamätníka venovaného hrdinom boja za oslobodenie krajiny. V piatok to oznámil jeho synovec a hovorca rodiny Leo Mugabe. Príbuzní teda ustúpili od želania, aby bol exprezident pochovaný už v nedeľu 15. septembra na svojej usadlosti v Kutame, severozápadne od metropoly.

Súčasný prezident Emmerson Mnangagwa, bývalý Mugabeho viceprezident, ktorý pripravil plán na Mugabeho zosadenie, v piatok večer oznámil, že postavenie mauzólea oddiali pochovanie jeho predchodcu.

Reklama

“Dajme dnes bokom naše názorové rozdiely, spoločne si pripomínajme minulosť a pozerajme do budúcnosti ako jeden hrdý, nezávislý a slobodný národ,” napísal v sobotu na Twitteri Mnangagwa, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters.

Práve Mnangagwa a vládnuca strana ZANU-PF chceli, aby bol Mugabe pochovaný v areáli národného pamätníka venovaného hrdinom boja za oslobodenie krajiny od vlády belošskej menšiny. Niektorí príbuzní však presadzovali pochovanie v jeho rodnej dedine a odôvodnili to trpkými pocitmi z toho, ako bývalí druhovia zvrhli Mugabeho.

Na Mugabeho pohreb začali už vo štvrtok večer do Zimbabwe prichádzať africkí lídri, vrátane dlhodobo vládnucich prezidentov Rovníkovej Guiney a Konžskej republiky.

Na národnom štadióne boli vyvesené pútače na oslave Mugabeho.

Jeden z obyvateľov Leo Mapuranga povedal pre agentúru Reuters: “Som smutný, pretože Mugabe bojoval za nás. Pamätám si ho, ako dal černochom pôdu, ekonomickú slobodu a vyššie vzdelanie, kde sa nerozlišovalo medzi rasami.”

Reklama

“Teraz ľudia trpia. Nikto nereguluje ceny v obchodoch. Náš minister financií sa snaží zaviesť politiku z krajín prvého sveta, ktorá v krajinách tretieho sveta nefunguje,” dodal obyvateľ.

Mnangagwova vláda podnikla kroky na zníženie rozpočtového schodku, zrušila dotácie na palivo a elektrinu a zrušila aj zákony obmedzujúce verejnosť či slobodu médií – tieto reformy a úsporné opatrenia však znásobili utrpenie bežných ľudí.

Mugabe bol oslavovaný ako zástanca rasového zmierenia, keď sa v roku 1980 dostal k moci v jednom z posledných afrických štátov, ktoré sa zbavili koloniálnej vlády belochov.

V roku 2017 ho však armáda zvrhla, čo v krajine s 13 miliónmi obyvateľov vyvolalo búrlivé oslavy. Mnoho ľudí doma aj v zahraničí ho pokladalo za mocou posadnutého autokrata, ktorý posielal vraždiť komandá smrti, manipuloval s výsledkami volieb a ničil ekonomiku len preto, aby ju mal pod kontrolou.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali