Ankara 15. septembra 2024 (HSP/Medyagunlugu/Foto:TASR/AP-Kristina Kormilitsyna, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Putinova návšteva Turecka sa z určitých dôvodov neuskutoční, píše Fuad Safarov pre turecký Medya Günlüğü. Po prvé, Turecko je stále členom NATO, sú tam americké základne a spravodajská sieť. Po druhé, dôvera bola narušená po tom, ako Turecko vydalo Kyjevu teroristov z Azova. Stretnutie však má byť – na samite BRICS!
Dlho očakávaná návšteva ruského prezidenta Vladimira Putina v Turecku sa neuskutoční a sú za tým zaujímavé dôvody.
Sergej Markov, riaditeľ Ruského inštitútu politických štúdií, ktorý odpovedal na otázky Medye Günlüğü v tejto súvislosti, uviedol, že ruský líder chce ísť do Turecka. “Na programe Putinovej návštevy v Turecku je veľa dôležitých tém, o ktorých treba hovoriť. Ankara a Moskva musia diskutovať o vážnych otázkach: o regionálnych aj medzinárodných problémoch. Prezident však nemôže navštíviť Turecko kvôli niektorým faktorom,“ povedal expert.
Venujúc pozornosť predovšetkým bezpečnostnému faktoru, Markov poznamenal: „Turecko je členom NATO. Existuje systém súvisiaci s alianciou. A Turecko koná v rámci tohto systému. Nemali by sme zabúdať na pokus o štátny prevrat v Turecku z 15. júla 2016. Vieme, aké sily stoja za touto udalosťou. Turecký prezident Erdogan tieto sily nikdy nepotrestal. Preto existuje nebezpečenstvo aj pre Putina.“
Politický analytik tiež zdôraznil, že Putin už nedôveruje Erdoganovým slovám, pričom svoj názor vysvetlil takto:
„Erdogan je pre nás veľmi dôležitý: „Minulý rok boli bojovníci ukrajinskej teroristickej organizácie Azov, ktorí boli odovzdaní Turecku (do domáceho väzenia – pozn. red.), vydaní Kyjevu, čo podkopalo Erdoganovu dôveryhodnosť. Všimnite si, že po tomto incidente Putin už nepovedal nič o tom, nakoľko môžeme dôverovať Erdoganovým slovám. To všetko má svoj dôvod. “Azov” je nacistické hnutie, ktoré je v Rusku uznané za teroristickú organizáciu. Je to krvavá radikálna organizácia, ktorá si za svoju ideológiu zvolila rusofóbiu! Erdogan mal dodržať slovo, ktoré dal Moskve…“
Medzi Ruskom a Tureckom bola dosiahnutá dohoda, že velitelia Azova zostanú v Turecku až do ukončenia konfliktu na Ukrajine. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však po návšteve Istanbulu v júli minulého roka opustil Turecko spolu s týmito veliteľmi a na svojej stránke X zdieľal ich fotografiu v lietadle. To vyvolalo ostrú reakciu Moskvy.
Keď prišla reč na plány spravodajských služieb USA a Spojeného kráľovstva, Markov pokračoval: „Putin je v hľadáčiku týchto dvoch spravodajských služieb. Ruské spravodajské služby berú do úvahy plány USA a Spojeného kráľovstva. Ako som už spomenul, Turecko je krajinou NATO. V Turecku sú americké základne a spravodajská sieť. Takže je to riskantná situácia.“
Markovove slová naznačujú, že návšteva ruského lídra v Turecku sa v žiadnom prípade nemôže uskutočniť: jednak z bezpečnostných dôvodov, jednak kvôli dlhodobému ochladeniu vzťahov medzi oboma krajinami.
Londýnska webová stránka Middle East Eye v stredu 11. septembra informovala, že Putin by chcel do Turecka priletieť v sprievode ruských stíhačiek, čo by návštevu sťažilo. Táto správa však nevzbudila veľkú dôveru.
Čoskoro sa stretnú
Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov uviedol, že obe strany už dlho čakajú na Putinovu návštevu Turecka a prípravy aktívne prebiehajú. Na otázku, či sa Putinova návšteva Turecka očakáva do konca roka, hovorca Kremľa odpovedal: „Dúfame, že návšteva sa uskutoční po dokončení príprav.“
Na druhej strane, stretnutie ruského a tureckého lídra sa uskutoční počas XVI. samitu BRICS, ktorý sa bude konať 22. – 24. októbra v Kazani.
Prečítajte si tiež
- Turecko požiadalo o členstvo v BRICS
- “Chceme vstúpiť do BRICS!” Turecko dalo Západu ranu pod pás
- Turecko-ruské napätie a ťažká skúška pre Ankaru