NAŽIVO

Legislatíva v súvislosti s atentátom na predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) z mája minulého roka je nateraz nastavená dostatočne. V koalícii diskusia o ďalšom súbore legislatívnych úprav zatiaľ nebola. Na tlačovej konferencii to v pondelok v reakcii na novinársku otázku vyhlásil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

„Ja si myslím, že veľká väčšina vecí upravená bola. Ak sa nájdu niektoré veci, ktoré aj nám z hľadiska zlepšenia výkonu práce polície vedia pomôcť, nemám problém, aby sme o tom debatovali. Ale myslím si, že zatiaľ je tá legislatíva dostatočne dobre upravená,“ uviedol minister.

13:00

Čína v pondelok vyzvala na uzavretie „zaväzujúcej mierovej dohody“ vo vojne na Ukrajine. Reagovala na naliehanie Kyjeva a jeho spojencov na Moskvu, aby spustila 30-dňové prímeria a návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na priame rokovania. Informovala o tom agentúra AFP.

12:21

Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul v pondelok v Londýne vyzval Rusko na prímerie s Ukrajinou predtým, ako sa v Turecku potencionálne uskutočnia priame mierové rozhovory medzi oboma stranami konfliktu. Povedal to pred stretnutím ministrov zahraničných vecí skupiny Weimar+. Informovala agentúra Reuters.

12:19

Spojené štáty na 15 dní pozastavia dovoz hospodárskych zvierat z Mexika. Dôvodom sú nedostatočné opatrenia v boji proti epidémii múch, ktorých mäsožravé larvy dokážu usmrtiť dobytok. Informovala agentúra AFP.

12:18

Počas nedeľňajšieho zápasu 35. kola španielskej La Ligy 2024/2025 medzi futbalistami FC Barcelona a Realu Madrid nastalo v 88. minúte vystriedanie zraneného útočníka “bieleho baletu” Viníciusa Júniora.

Vinicius Junior
Na snímke hráči Realu Madrid Vinicius Junior (vľavo) a Kylian Mbappe oslavujú po góle vo futbalovom zápase La Ligy medzi Barcelonou a Realom Madrid / Foto: SITA/AP-Joan Monfort
Čítať viac | 11:51

Hokejisti Fínska sa v nedeľňajšom večernom dueli proti Francúzom postarali o najnapínavejšie okamihy doterajšieho priebehu majstrovstiev sveta vo Švédsku a Dánsku. Outsider z Francúzska dokonale zaskočil superfavorita na zlato, ale nakoniec si nepripísal historicky druhé víťazstvo nad Fínskom na scéne MS.

Fínsko - Francúzsko
Na snímke fínski hokejisti Teuvo Teräväinen (86), Eeli Tolvanen (20) a Juho Lammikko (91) sa tešia z vyrovnávajúceho gólu na 1:1 v zápase základnej A-skupiny Fínsko – Francúzsko / Foto: TASR/AP-Christine Olsson/TT News Agency via AP
Čítať viac | 10:55

Podľa Bieleho domu sa USA a Čína dohodli na 90-dňovom obchodnom prímerí.

Na rokovaniach v Ženeve sa strany dohodli, že Peking zníži clá na americký tovar zo 125 % na 10 %. A USA znížia svoje clá na čínsky tovar zo 145 % na 30 %.

09:23

Bývalý juhokórejský prezident Jun Sok-jol v pondelok prvýkrát prišiel na pojednávanie svojho procesu cez hlavný vchod okresného súdu v Soule. Súd totiž zamietol žiadosť jeho ochranky o využitie podzemného vchodu v rámci tretieho vypočúvania. Informovala o tom agentúra Jonhap.

Exprezident Jun dorazil na súd po prvý raz cez hlavný vchod Sok-jol
Na snímke bývalý juhokórejský prezident Jun Sok-jol prichádza prvýkrát na pojednávanie v rámci svojho procesu cez hlavný vchod okresného súdu v Soule / Foto: TASR/AP-Ahn Young-joon, Pool
08:47

„Strana kurdských pracujúcich“, ktorá je v Turecku uznaná za teroristickú stranu, oznámila svoje rozpustenie a zastavenie bojov proti Ankare, informuje kurdská televízia Rudaw.

Na kongrese svojej strany uviedla, že je potrebné nájsť mierové riešenie dlhodobého konfliktu s Tureckom. Kurdskí lídri vyzvali na politické metódy boja za svoje práva a vyzvali svetové spoločenstvo, aby im v tom pomohlo.

Nasledovala výzva vodcu strany Abdullaha Ocalana, ktorý je v Turecku väznený už viac ako 20 rokov, aby „zložili zbrane“.

08:36

V Južnej Kórei sa v pondelok oficiálne začala predvolebná kampaň pre predčasné prezidentské voľby 3. júna. Víťazný kandidát na najvyššom poste nahradí exprezidenta Jun Sok-jola, ktorý bol v apríli odvolaný pre jeho rozhodnutie z vlaňajška vyhlásiť stanné právo. Informovala o tom agentúra AFP.

Do volieb sa zaregistrovalo šesť uchádzačov. Najväčším favoritom je liberálny opozičný líder I Če-mjong, ktorý v prieskumoch verejnej mienky dosahuje až 43-percentnú podporu.

08:34

Spojené kráľovstvo v pondelok hostí stretnutie európskych ministrov zahraničných vecí v rámci takzvanej skupiny Weimar+, ktoré sa bude sústreďovať na podporu Ukrajiny a posilnenie bezpečnosti v Európe. Rokovania sa uskutočnia len dva dni po tom, čo spojenci Kyjeva vyzvali Rusko na prijatie bezpodmienečného 30-dňového prímeria s účinnosťou od pondelka 12. mája. Informovala agentúra AFP.

Russia Ukraine War David Lammy
Na snímke britský minister zahraničných vecí David Lammy prichádza na stretnutie ministrov zahraničných vecí UA a EÚ v ukrajinskom Ľvove v piatok 9. mája 2025 / Foto: SITA/AP-Mykola Tys
08:06

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio viedol v nedeľu večer samostatné rozhovory s britským šéfom diplomacie Davidom Lammym a nemeckým kancelárom Friedrichom Merzom, počas ktorých potvrdil postoj Spojených štátov k vojne na Ukrajine. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Minister opätovne potvrdil postoj USA k rusko-ukrajinskej vojne: našou najvyššou prioritou zostáva ukončenie bojov a okamžité prímerie,“ povedal Rubio podľa vyhlásenia amerického ministerstva Lammymu.

Europe US Ukraine Lammy Rubio
Na snímke americký minister zahraničných vecí Marco Rubio (vľavo), francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noel Barrot (uprostred) a britský minister zahraničných vecí David Lammy / Foto: SITA/AP-Julien de Rosa, Pool via AP
07:57

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok vyhlásil, že prepustenie americko-izraelského rukojemníka Edana Alexandra militantným hnutím Hamas neprinesie prímerie v Pásme Gazy ani oslobodenie palestínskych väzňov. Informovala o tom agentúra AFP.

Hamas v nedeľu oznámil, že prepustí americko-izraelského rukojemníka Edana Alexandra.

07:56

Rozsiahly požiar, ktorý minulý rok zničil veľké nákupné centrum Marywilska 44 vo Varšave, bol výsledkom podpaľačstva nariadeného ruskými tajnými službami. V nedeľu, v predvečer prvého výročia požiaru, to podľa agentúry AP na platforme X oznámil poľský premiér Donald Tusk.

„Teraz s istotou vieme, že veľký požiar v nákupnom centre Marywilska bol výsledkom podpaľačstva nariadeného ruskými službami,“ napísal Tusk.

07:54

Palestínske hnutie Hamas v nedeľu oznámilo, že v rámci širšieho úsilia o dosiahnutie prímeria s Izraelom a obnovenie humanitárnej pomoci do Pásma Gazy prepustí americko-izraelského rukojemníka Edana Alexandra. Militantné hnutie ho zadržiava od útoku zo 7. októbra 2023, ktorý spustil vojnu v palestínskej enkláve. Správy priniesli agentúry AP, AFP a DPA.

07:50

Najmenej 23 ľudí prišlo o život pri sobotňajších útokoch ozbrojencov na štyri dediny v nigérijskom štáte Benue. V nedeľu o tom informoval predstaviteľ Červeného kríža Anthony Abah, informovala atgentúra AFP.

07:29
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Žádný EuroStack nebude

Matouš Hrdina ze Seznam Zpráv je veliký optimista: „uděláme si svůj, lepší internet“! Cituje přitom výzvu, podle které si Evropa má vybudovat svoji vlastní nezávislou IT infrastrukturu, nezávislou na Americe a Číně. To by znamenalo vlastní cloudy, vlastní operační systémy, vlastní sociální sítě, vlastní vyhledávače, vlastní programátorská prostředí, vlastní platební karty, vlastní mobily atd. atd. Takzvaný EuroStack

Ilustračné foto / Foto: Screenshot Youtube/Čisté PC
❚❚
.

No, programátorem jsem od roku 2002, za tu dobu mám za sebou několik milionů řádků pro různé platformy a v různých jazycích. A proto tomu nevěřím ani přibližně.

Toto je nereálné snění, podobné čínskému snu o Velkém skoku vpřed kdysi za Mao Ce-tunga, nebo současným fantaziím Moskvy o jakémsi zlatém rublu, který zavedou BRICS a zlomí tak světovou nadvládu dolaru. Velký skok vpřed nebyl (spíš by se to dalo nazvat Velkým držkopádem), zlatý rubl vládnoucí planetě taky nebude, a my Evropané nemáme v IT sebemenší šanci dohnat americký náskok, který činí zhruba 30-60 let – podle konkrétního odvětví.

V nejlepším případě to skončí utopením velkých peněz v projektech, které přilákají jen mizivé množství uživatelů (jako třeba ta slavná „virtuální párty“, kterou Evropská unie uspořádala při příležitosti spuštění svého Metaverse – její příprava stála 387 tisíc euro a nakonec se jí účastnilo pouhých šest hostů). V nejhorším pak zavedením nějaké evropské virtuální zdi, která nám bude bránit v přístupu ke službám prokleté Ameriky, asi jako někde v Íránu nebo v Číně. Ale to se také asi spíš nestane, protože to by úplně zabilo evropskou ekonomiku, která už je i teď na lopatkách.

 

Proč si to myslím? Máme v zásadě dva problémy. Jeden těžký, ale dá se mu malilinko pomoci. Ten druhý je beznadějný.

.

První problém – brain drain a obecně toky talentovaných lidí po planetě. V Evropě se rodí hodně chytrých lidí, ale systematickým rozvíjením zelené a sociální ekonomiky jsme se tady dostali do stavu, kdy nejen programátoři v Americe vydělávají daleko více než v Evropě. Fuč jsou ty časy sladkých devadesátek, kdy průměrný středostavovský Američan měl zhruba stejné příjmy a životní úroveň jako průměrný středostavovský Francouz nebo Němec. Dnes už to platí možná jen o Švýcarech a Norech, ale „motor integrace“ se nám ekonomicky pěkně zadrhnul. Hodně papírů, vysoké daně, málo nových firem, málo prosperity.

Když se ovšem podíváme na to rozevírání nůžek mezi EU a USA o něco blíže, uvidíme, že zůstáváme pozadu zejména kvůli technologickému sektoru, ve kterém nám ujel vlak, kdežto jim nikoliv. Disproporční množství oněch peněz, které má Amerika k dispozici navíc, se koncentruje právě v Křemíkovém údolí a jeho okolí (používám tady pojem Křemíkové údolí coby metaforu, protože existují i významné IT firmy se sídlem mimo něj, zejména pak Microsoft).

A tím pádem tam mají peníze na to, velmi dobře zaplatit světové talenty, kdežto my ne. Ukažte mi v EU programátora, který vydělá dejme tomu 200 000 dolarů ročně; to už budete muset hodně hledat, kdežto v Křemíkovém údolí zas tak vzácní nejsou, a navíc je tam zvykem platit lidi nejen v penězích, ale i v equity, což v tomto případě znamená akcie firmy, do které vstoupili. To je sice trochu loterie, ale nemálo lidí se opravdu trefí, a pak jsou z nich dolaroví multimilionáři ani ne deset let po škole.

Tento druh nabídek nedokáže Evropa organicky (tržně) dorovnat, asi podobně, jako Slovensko nemůže platit lékařům stejné mzdy jako Německo. Podle počtu slovenských lékařů v Mnichově a německých lékařů v Košicích celkem jasně vidíte, jaké to má následky. Stejný jev nastává samozřejmě i v IT. Světové talenty, včetně těch evropských, migrují do Křemíkového údolí, jak jim to jen americká imigrační byrokracie dovolí. A talentovaný Američan, nebo třeba i Filipínec, Brazilec nebo Ind, by naopak musel být trochu sám proti sobě, aby se přestěhoval do Evropy, kde dostane zaplaceno podstatně míň, a ten menší plat mu přitom výrazně více zdaníme. (O nutnostech typu “učit se německy, protože úřady ani nehne komunikovat s někým anglicky” ani nemluvě.) Sem se opravdu vyplatí spíš dorazit načerno pro sociální dávky, než legálně pro dobré zaměstnání.

Samozřejmě, s útěkem talentů těžko vybudujete vysněný EuroStack. Nicméně zmiňoval jsem, že toto je problém, kterému by se dalo malilinko pomoci. Toto by se teoreticky dalo zmírnit opravdu masivní finanční injekcí. Jak znám EU, asi by šla ze státních peněz či dluhů, ale ono je tu i dost bohatých soukromých investorů. Jenom zatím nemají žádný důvod investovat do IT přímo v Evropě, naopak dávají přednost tomu, lít peníze do těch amerických firem. Zeptejte se německého skoro-už-kancléře Merze, kolik v tom BlackRocku mají evropských investic v amerických podnicích…

.

Kdo chce, může si prostudovat tuto tabulku na Wikipedii, která zahrnuje toky přímých zahraničních investic z/do jednotlivých států a oblastí v roce 2023. USA jsou zdaleka největším příjemcem cizích investic (aneb investoři dostali strach z Číny…), z EU naopak odtéká docela značný objem peněz ročně – skoro takový, jaký přiteče do té Ameriky. Nejsme atraktivní destinace pro kapitál, který odsud naopak utíká. To by bylo dost varovné i v situaci, kdybychom ten rozvinutý IT průmysl měli, natož, když zaostáváme.

 

Tím se ale dostáváme k bodu 2, a ten je opravdu neřešitelný. Vybudovat nové Křemíkové údolí vyžaduje určitou tradici a zkušenosti, nejen technické, ale i obchodní, dokonce snad zejména obchodní. Není to jenom otázka dostatečného balíku peněz, jinak by další Křemíková údolí už dávno stála v Dubaji nebo v Šanghaji. Tam se na investicích nešetří a peněz mají hodně. Ale schází jim tam to know-how, těžko přenositelná věc.

Křemíkové údolí je jedinečné už jen tím, že se tam ti talentovaní lidé opravdu setkávají a mluví spolu. Kdysi jsem psal něco o tom, jak plýtváme talenty; úředníkům to těžko vysvětlit, ale u kreativní práce je ta fyzická blízkost celkem nezbytná, a to i dnes, v době práce z domova a hovorů po Teamsech. Potíž s prací na dálku je hlavně v tom, že ty porady mají tendenci být šroubované, otravné a konat se v nevhodných situacích, kdy na dveře pracovny šéfa týmu mlátí znuděné batole, a osoba z HR, kterou museli podle protokolu přizvat, se už patnáctou minutou vykecává o nějaké veledůležité směrnici. Pro kreativní lidi je důležité se potkávat neformálně a mezi čtyřma, šesti, osmi… očima, mimo korporátní dozor, často i u sklenice něčeho, co by zdravotníci nepochválili. Proto je tak užitečné mít ty jedince fyzicky na jednom místě.

(Zkuste si představit jen ty dohady v Bruselu, kde bude to budoucí evropské Křemíkové údolí umístěno. Žádný stát by se nesmířil s tím, že u sousedů.)

.

Čím je ale to Křemíkové údolí opravdu unikátní, je vysoká koncentrace profesionálních investorů, kteří se už celé generace nezabývají ničím jiným než softwarem a hardwarem. A tím nemyslím někoho, kdo je víc bohatý než chytrý, a koho lze snadno oholit nějakou podvodnou nabídkou na Nový Zaručený Trhák. Ti investoři z Křemíkového údolí jsou veteráni oboru, pokračující v tradici, která začala už v 50. letech 20. století – zahájilo ji „zrádných osm“, kteří se odtrhli od firmy despotického génia Shockleyho a v podstatě vybudovali celý ten digitální průmysl v Kalifornii od nuly. (Viz též Zapomenuté příběhy 5kapitola “Páni křemíku”.)

Ti už jsou samozřejmě mrtví – poslední z nich, Gordon Moore, zemřel na jaře 2023 – ale jejich mladší spolupracovníci, děti, dokonce i vnukové, v té práci pokračují, a za těch cca 60 let nepřetržité investiční činnosti už také naagregovali neskutečné penzum znalostí o tom, jak mezi tisíci žadatelů a kandidátů rozeznat ty nadějné projekty a ty nadějné lidi. A k tomu ještě nashromáždili stejně neskutečný balík peněz, které můžou za tímto účelem použít.

To je přesně ten bod, který Evropa nemá šanci srovnat. Know-how a osobní zkušenosti jsou v podstatě nepřenosné. Investor zabývající se chemií nebo těžbou nemůže posoudit kvalitu nabídek v softwaru. Američani mají takových lidí pár tisíc (do toho počítám jak ty největší miliardáře, tak jejich personál v investičních společnostech), my … ?

Nemáme je. Museli bychom si je vypěstovat zhruba stejným způsobem jako oni, a trvalo by to srovnatelnou dobu. Když budu hodně, až nezřízeně optimistický, tak poloviční dobu, čili cca 30-35 let. V současné době ale panuje na evropském kontinentě krutý nedostatek kvalifikovaných investorů pro záležitosti digitální. Nejvíc je jich asi v Londýně, což není Evropská unie, ale i tam je to pár procent proti Křemíkovému údolí.

Je vůbec nápadné, že ten hlavní sektor, ve kterém se evropskému softwaru daří nejlépe, je open source, který je nevýdělečného, často vysloveně dobrovolnického charakteru. Ona je to v podstatě znouzectnost, protože v Evropě jako mladý vývojář nezávislejší povahy, který by chtěl něco dělat na vlastní pěst, buď dokážete fungovat skoro bez peněz, nebo nefungujete vůbec. Na speciální kusy SW to do nějaké míry stačí, zvlášť přihodí-li občas nějaká firma (často americká!) sponzorský dar. Na ambicióznější projekty nikoliv.

Tyto investory mimochodem nedokáže nahradit stát a státní úředníci, i kdyby měli k dispozici ty samé biliony. Význam těch lidí spočívá v tom, že zajistí, že se ty peníze utratí jakžtakž účelně a nasypou se do toho, co slibuje úspěch. To je ta vzácná schopnost, neprošustrovat peníze a dokonce je rozmnožit.

Zlozvykem velkých státních investic je naopak snaha zajistit jejich co nejplošnější rozptýlení, aby daňoví poplatníci všude měli z toho státního utrácení aspoň trochu radosti – to ale jde přímo proti agregačním efektům epicenter, jako je Křemíkové údolí, která jsou postavena na místní koncentraci talentů. Dále panuje i v Americe, natož pak v EU, tendence k tomu, nabalovat na státní granty stovky dalších nesouvisejících požadavků, ve stylu „a musíte mít nízkou uhlíkovou stopu a dostatek míst ve školkách pro děti zaměstnanců a ještě tohle a ještě toto a ještě tamto a ještě támhleto a každý měsíc musíte zaslat nový výkaz, jak všechny tyto cíle řádně plníte, jinak vám ty prachy zase sebereme a možná půjdete i před soud“.

Toto si na různé státní pobídky navěšují všelijaké aktivistické a lobbyistické skupiny, které mají k vládě snazší přístup než k soukromým rizikovým kapitalistům, a dokážou si tam ten svůj konkrétní požadavek snáze prosadit. V americkém žargonu se tomu říká „everything-bagel investment“ a v podstatě to znemožňuje růst nových malých firem, které tolik úkolů naráz prostě nepoberou. Velké firmy takové požadavky vstřebají, ale ty zase jen málokdy bývají inovativní.

 

TL;DR: Jsme namydlení a žádný EuroStack před rokem 2040 nebude, pravděpodobně ani potom ne, a to už bude Trump dávno ležet někde na Arlingtonu. Zaspali jsme parádně a neumím si představit realistický mechanismus, jak toto zpoždění během pár let dohnat. Umím si představit, že se do takového „dohnání a předehnání“ nalijí nějaké ty erární miliardy bez konkrétních výsledků (nepočítáme-li zbohatnutí určitých osob s dobrými politickými konexemi za výsledek), ale k opravdové konkurenceschopnosti v digitálních oborech nám schází příliš mnoho.

.

Vůči těm pánům z Kalifornie, kteří si teď tak oblíbili Washington, D.C., jsme ve velmi nevýhodné pozici. Ne snad úplně “vydáni na milost a nemilost”, ale je to nerovná vyjednávací pozice. A ta situace se bude zhoršovat úměrně tomu, jak budeme více a více upadat do stagnace skrze další rozvíjení té zdejší zelené a sociální ekonomiky. Ta totiž zní dobře, ale výsledky zas tak dobré nemá – aspoň pokud patříte k té vrstvě, která to všechno platí z daní, a pro jejíž děti bude čím dále lákavější vystudovat v Evropě dobrou školu zadarmo a pak si koupit jednosměrnou letenku ven, ať si tady s tím přebujelým státem poradíme sami.

Čím větší ekonomický nepoměr mezi USA a Evropou, tím míň budeme s tou Amerikou moci nějak “obchodně válčit”. Už teď jsme na to asi příliš slabí, a pozoruji také, že stará technoložka moci von der Leyenová vystupuje zatím vůči nové americké administrativě velmi opatrně a nekonfrontačně.

Inu, momentálně má EU v průměru cca 72 % HDP na hlavu proti Americe, když to počítáme podle kupní síly, a pouhých 50 % na “syrové dolary“, přičemž je nutno si uvědomit, že zejména v oblasti surovin, energií nebo zboží hrají větší roli ty “syrové dolary” než to PPP… No, zkrátka, oni už teď nemají důvod jednat s námi tak úplně jako rovný s rovným.

Tak, a teď jsem zvědav, jaké nadávky se na moji hlavu snesou.

 

.

Hudobní epilog

Regin Kovář … ukoval velký čip pro draky z Jotunheimu, kteří jej v té mrazivé pustině dokázali výborně uchladit …

Dělám si srandu, ale představte si tu situaci někdy roku 4000, kdy se jim pomíchají všelijaké historky z dávné minulosti do jednoho velkého konglomerátu. My si dnes taky moc neuvědomujeme, že Tutanchámon byl pro Kleopatru asi stejně vzdáleným vládcem, jako Karel Veliký pro nás.

Marian Kechlibar

.

Článok pôvodne vyšiel na portáli Kechlibar.net.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Ivan Štubňa

Miroslav Urban

René Pavlík

Milan Šupa

Dušan Uhrin

Miro Majerník

.
.
.

Fico bol aj nebol v Moskve

Premiér Robert Fico vyhlásil, že pôjde do Moskvy na prehliadku víťazstva či sa to niekomu páči alebo nie a nakoniec,…

12. 05. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Trump zrušil ultimátum “Veľkej päťky”

Včera americký prezident Donald Trump fakticky zničil stratégiu, ktorú vybudovali ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a európski lídri s cieľom „prinútiť…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Nový spor medzi Ruskom a Poľskom. Tusk vzniesol vážne obvinenia

Poľsko zatvára ruský generálny konzulát v Krakove, uviedol minister zahraničných vecí Sikorski

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Drogy alebo nie? Elyzejský palác sa vyjadril k šokujúcemu videu z vlaku

Internet obletelo video európskych lídrov, francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, britského premiéra Keira Starmera a nemeckého kancelára Friedricha Merza, z vlaku na ceste…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Rusko a USA sa dohodli na “prerozdelení” Európy

Európa s hrôzou sleduje, ako sa podpora USA pomaly vytráca, píše Medya Gunlugu. Rusko sa pripravuje na úlohu „veľkého brata“…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Matica slovenská protestuje proti útoku zo strany tzv. Slovenskej národnej strany

Matica slovenská zásadne protestuje voči návrhu novely zákona č. 68/1997 Z. z. o Matici slovenskej, ktorý bol predložený do parlamentu…

12. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Na verejnosť unikla expertíza o klasifikácii AfD. Mnohí ostali zaskočení

Do nemeckých médií sa dostala tajná správa Spolkového úradu na ochranu ústavy . Úrad na tisícstranovom dokumente zdôvodňuje, prečo označil…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Niekoľko veľmi dôležitých otázok v súvislosti s premiérovou návštevou Moskvy: Kde boli títo ľudia?!

Premiér Robert Fico minulý týždeň odcestoval do Moskvy na oslavy Dňa víťazstva. Podľa bývalého poslanca a poradcu na rezorte životného prostredia…

12. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Nedeľná diskusia v STVR potvrdila, kam smeruje snaha parlamentnej opozície a špeciálne PS, všíma si generál

Nedeľná diskusia v STVR potvrdila, kam smeruje snaha parlamentnej opozície a špeciálne Progresívneho Slovenska. Cieľom je jednoznačne rozdeliť Slovensko na…

12. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Keď robia dvaja to isté, nie je to to isté

Tieto dni žijeme spomienkou na 80. výročie konca druhej svetovej vojny a víťazstva nad fašizmom. Slovenskou spoločnosťou hýbali a stále…

12. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Zázrak: Lekári operovali dieťa počas pôrodu, aby mu zachránili život. Iní by matku poslali na potrat

Portál Live Action informuje o zázraku, ktorý sa vlani v októbri podaril lekárom v nemocnici v Colorade – vykonali operáciu, ktorá zachránila život ešte…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Kto povedie STVR? Výber sa zúžil

K tomu, že už je to dlhá doba, čo nemá Slovenská televízia a rozhlas generálneho riaditeľa, sa na sociálnej sieti…

12. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Závislosť od ruskej jadrovej energetiky len tak ľahko nenahradíme, predstava „veľkých chlapcov“ je podľa Fica naivná

Európski úradníci zrejme nebudú podľa viacerých odborníkov patriť medzi jadrových expertov. Inak by sa do plánov Európskej únie, ktoré hovoria…

12. 05. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Svět se změnil…

Sešli se nám tak „lídři svobodného světa,“ dohodli příměří na Ukrajině, které má začít platit od pondělka 12. května. Všichni…

12. 05. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Prvý lietajúci automobil na svete bude stáť poriadnu sumu. Stojí za ním slovenská spoločnosť

Slovenská spoločnosť Klein Vision predstavila prvý prototyp dvojmiestneho lietajúceho automobilu AirCar 2. Automobil by sa mal začať predávať na začiatku…

12. 05. 2025 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pristihnutí pri lákaní detí na klinické skúšky mRNA vakcín proti COVID-19 plyšovými medvedíkmi a peniazmi

Farmaceutický samoregulačný orgán „verejne pokarhal“ výrobcu Moderna za to, že neposkytol „úplné a úprimné zverejnenie všetkých skutočností“ o tom, kedy…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Holandsko: Rusko by mohlo byť pripravené na nový konflikt do roka od skončenia vojny na Ukrajine

Pokračujúce budovanie vojenskej sily Ruska je dôvodom na obavy. Moskva nielen obnovuje svoj arzenál, ale tiež presúva nové delostrelecké jednotky…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Konstantinovský smer sa rúca rýchlejšie, ako sa čakalo

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

12. 05. 2025 | Aktualizované 12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Aktualizované 12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

„Nastúpil do vlaku a ..“. Ruské ministerstvo zahraničných vecí oficiálne obvinilo Macrona z užívania drog

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová komentovala video, na ktorom je vidieť, ako francúzsky prezident odstraňuje biele vrecúško zo…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nedá sa vyhrať. Čína predbehla USA v globálnom “preteku výroby čipov” a dosiahla skutočný prielom

Obchodná vojna proti Číne, ktorú rozpútal Donald Trump, stimulovala ďalšie odvetvie čínskej ekonomiky – výrobu mikročipov. Spoločnosť Huawei Technologies, jeden…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kouč Rakúska vraví, že Slováci smerujú do top klubov a očakáva ťažký forčeking

Hlavný tréner rakúskej hokejovej reprezentácie Roger Bader verí, že jeho mužstvo v pondelňajšom dueli na majstrovstvách sveta proti Slovensku prelomí…

12. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Rebranding značky Jaguar bol totálny prepadák. Teraz hľadajú novú reklamnú agentúru, vraj to s tým nesúvisí

Spoločnosť Jaguar Land Rover chce vymeniť svoju súčasnú reklamnú agentúru len niekoľko mesiacov po tom, čo spoločnosť čelila odporu v…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Tieto každodenné triky menia životy. Lepší spánok aj zdravie bez námahy!

Tieto každodenné triky menia životy. Lepší spánok aj zdravie bez námahy: Ľudia odhaľujú najprekvapujúcejšie biohacky, ktoré zmenili ich životy -…

12. 05. 2025 | 0 komentárov

Biskupi v boji proti pornografii bijú na poplach

Konferencia katolíckych biskupov USA vydala pri príležitosti 10. výročia nový predslov k významnému dokumentu, ktorý sa týka reakcie Cirkvi na…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

98-ročný veterán rozmliaždil Teslu tankom! Šokujúci protest proti Muskovi

12.5.2025 Redakcia Auto trendy . Bývalý vojak z druhej svetovej vojny sa rozhodol bojovať proti \"modernému fašizmu\" spôsobom, ktorý nenechá…

12. 05. 2025 | 0 komentárov

.

Trump dostane v predvečer svojej návštevy krajín Perzského zálivu od Kataru ako dar „lietajúci palác“

Americký prezident sa v najbližších dňoch vydá s prvou diplomatickou návštevou nového funkčného obdobia na Blízky východ. Pred návštevou vyšla…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nórsko zakázalo britské buldogy, tvrdí, že chov je krutý

Nie je žiadnym tajomstvom, že existuje množstvo moderných plemien psov, ktoré sú majú mnoho zdravotných problémov. Mnohé skupiny na ochranu…

12. 05. 2025 | 0 komentárov

Tichá vlna bankrotov sa mení na záplavu, apríl ukázal temnejšiu stranu dlhov

Apríl sa do štatistík osobných bankrotov zapísal viacerými negatívnymi prvenstvami. Počas štvrtého mesiaca zbankrotovalo na Slovensku 879 dlžníkov. Je to…

12. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prediabetes: Telo vás varuje skôr, než príde cukrovka. Neprehliadnite tieto znaky!

Prediabetes: Telo vás varuje skôr, než príde cukrovka. Neprehliadnite tieto znaky! Vaše telo sa v poslednom čase správa trochu... čudne?…

12. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Legislatíva v súvislosti s atentátom na predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) z mája minulého roka je nateraz nastavená dostatočne. V koalícii diskusia o ďalšom súbore legislatívnych úprav zatiaľ nebola. Na tlačovej konferencii to v pondelok v reakcii na novinársku otázku vyhlásil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

„Ja si myslím, že veľká väčšina vecí upravená bola. Ak sa nájdu niektoré veci, ktoré aj nám z hľadiska zlepšenia výkonu práce polície vedia pomôcť, nemám problém, aby sme o tom debatovali. Ale myslím si, že zatiaľ je tá legislatíva dostatočne dobre upravená,“ uviedol minister.

13:00

Čína v pondelok vyzvala na uzavretie „zaväzujúcej mierovej dohody“ vo vojne na Ukrajine. Reagovala na naliehanie Kyjeva a jeho spojencov na Moskvu, aby spustila 30-dňové prímeria a návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na priame rokovania. Informovala o tom agentúra AFP.

12:21

.

Oni ničia, my budujeme – Fico a Kaliňák vyškolili opozíciu aj novinárov

Keď sa hovorí o zahraničnej politike, možno by sme mali najprv spomenúť, ako sa s obľubou fotila Zuzana Čaputová s…

11. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Majitelia áut s motormi PureTech konečne dostanú odškodnenie! Stellantis spúšťa online platformu

12.5.2025 Redakcia Auto trendy . Trápili vás problémy s motorom PureTech? Koncern Stellantis prichádza s riešením a ponúka finančnú kompenzáciu.…

12. 05. 2025 | 0 komentárov

Ministerstvo uvoľnilo niektoré opatrenia proti šíreniu slintačky a krívačky

Od pondelka sa dovoľuje dovoz živých zvierat vnímavých na slintačku a krívačku zo zahraničia do chovov v Trenčianskom, Žilinskom, Banskobystrickom,…

12. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

"Prímerie sa skončilo": ruské bomby a drony zaútočili na ciele po celej Ukrajine

Ukrajina, 11. mája 2025 - Rusko ukončilo trojdňové prímerie novým náletom kamikadze dronov typu Geranium, podľa vzdušných síl ozbrojených síl…

12. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Ukázali pravú tvár. Opozícia neprišla do Piešťan osláviť víťazstvo nad fašizmom. Lebo Fico, vychvaľovali sa v STVR

Opozičné strany ignorovali 8. mája celoslovenské oslavy 80. výročia nad fašizmom v Piešťanoch, pretože tam bol predseda vlády Robert Fico.…

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump vyzval Zelenského. Ten reaguje: Vo štvrtok budem osobne čakať na Putina v Istanbule

„Ruský prezident Putin nechce dohodu o prímerí s Ukrajinou, ale chce sa stretnúť vo štvrtok v Turecku, aby prediskutoval možné…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Ivan Štubňa

Miroslav Urban

René Pavlík

Milan Šupa

Dušan Uhrin

Miro Majerník

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov