Začínajú sa hlavné voľby roka: v stávke je svetové vedenie

❚❚

Bratislava 15. apríla 2024 (HSP/Ria/Foto:AP/Vasha Hunt)

 

V tomto roku 2024 sa v takmer ôsmich desiatkach krajín konajú také či onaké voľby. Ktoré z nich sú tie hlavné v USA? Indovia vám však povedia, že USA nemajú 969 miliónov voličov. A my dodáme, že v Indii je stávka vyššia, totiž otázka sa netýka dnešného, ale zajtrajšieho svetového vedenia a toho, aké bude, píše komentátor Ria Novosti Dmitrij Kosyrev pre Ria Novosti

Ilustračné foto

Ďalšia vec je, že (na rozdiel od USA) sa od indických volieb neočakávajú žiadne prekvapenia. Všetci pozorovatelia sa zatiaľ zhodujú v tom, že vládnuca strana Bharatiya Janata sa udrží pri moci ďalších päť rokov a Narendra Módí zostane premiérom aj na tretie funkčné obdobie. V krajine je však veľa štátov s čisto lokálnymi problémami, vypuknú strašné škandály – tu hlavného ministra Dillí zatknú pre podozrenie z korupcie, tu niekto pripomenie, že juh krajiny je úplne iný ako sever – so všetkými mysliteľnými dôsledkami… Vo všeobecnosti je v tejto krajine možné všetko. A opäť je v stávke veľmi veľa. A niekto sa o to všetko musí starať.

.

Skrátka, Západ ako celok je veľmi nespokojný nielen s Módím, ale aj s jeho súčasnou a budúcou Indiou. Čína sa obáva, aby ten istý nespokojný Západ nedotlačil Naí Dillí do vážnej potýčky s jeho východným susedom. Rusko sa obáva toho istého, ale zároveň dúfa, že súčasný neuveriteľný vzostup Indie bude pokračovať a že to pomôže hladkému prechodu do prijateľnejšieho sveta.

O vzlete: zvyčajne sa o takýchto číslach najhorúcejšie diskutuje práve v rámci predvolebných kampaní. Od roku 2005 sa teda indické hospodárstvo viac ako zdvojnásobilo. V súčasnosti rastie rýchlejšie ako Čína, vlani o 7,3 %. Ak spočítate HDP krajín podľa metódy parity kúpnej sily, v zozname, kde Rusko práve predbehlo Nemecko a je piate, je India tretia – po Číne a USA (v tomto poradí). Tu sa začína rozhovor na tému “Čo bude ďalej?” a “Kto bude čoskoro vo svete vládnuť?”.

.

Vzhľadom na to, že, ako už bolo uvedené, prinajmenšom v ekonomickej oblasti vládne Čína, objavuje sa veľa špekulácií o tom, či sa India v dohľadnej dobe stane “druhou Čínou”. Teda globálnym výrobným závodom s absolútne nevyhnutnou ekonomikou pre desiatky krajín.

 

 

Už niekoľko rokov sa o tejto téme diskutuje v celkom serióznych think-tankoch, vzhľadom na to, že otvorene proklamovaným cieľom USA je rozdrviť čínsku ekonomiku sankciami a s týmto cieľom podporiť odchod akéhokoľvek podnikania z Číny, lepšie však súvisiaceho so špičkovými technológiami. Niektorí skutočne odchádzajú, aj do Indie. Alebo rovno do Indie.

A tu je tvrdá a suchá analýza, ktorú na jar minulého roka vypracovali odborníci pre oblasť výroby. Podľa nej má India len malú šancu dobehnúť Čínu s jej infraštruktúrou vybudovanou za posledných 30 a viac rokov a nie prvou generáciou kvalifikovaných pracovníkov. V percentuálnom vyjadrení môže za Indmi zaostávať, ale v absolútnom vyjadrení ich bude naďalej predbiehať. A ak si zoberiete jednotlivé odvetvia, ako napríklad odevný priemysel (tri štvrtiny svetovej produkcie) alebo kovy vzácnych zemín… A ak k tomu pridáte faktor silného čínskeho domáceho trhu s citeľne bohatším obyvateľstvom… India by sa mala snažiť Čínu dobiehať, ale urobí lepšie ak nebude nedúfať v zázraky.

.

Aký je postoj bývalého nespochybniteľného lídra, teda USA, k všetkým týmto debatám? Aj tu sa dá vidieť veľa zaujímavých postojov. Na jednej strane potrebujú Indiu ako obušok proti Pekingu. Na druhej strane, ako by to bolo: bohatá India ako jeden z vedúcich svetových lídrov? A tu si prečítame úplne úžasný text v americkom časopise Foreign Affairs. Ukazuje sa, že Indovia ako národ vyrástli, zbohatli, stali sa aktívnymi a začali od vlády požadovať “sebavedomú” zahraničnú politiku, čo sa pre nich neskončí dobre. Veď táto vláda by mohla napríklad “zasahovať do vnútorných záležitostí iných krajín, aby tam podkopala svojich zahraničných kritikov. Mohla by začať ekonomicky drviť malé krajiny, ktoré sa jej nepodriadia. Veľmoci vrátane Spojených štátov sa k takejto taktike uchyľujú neustále. Zároveň sú však v pohodlnej pozícii, aby sa mohli vysporiadať s dôsledkami takýchto krokov. India ako rastúca mocnosť má ešte ďaleko od takejto úrovne globálnej váhy a vplyvu.”

Vo všeobecnosti sa škriepky so strategickým rivalom Indie, USA, povoľujú. Ale len to. V ostatných otázkach žiadny asertívny postoj, ako napríklad počas jej bývalého predsedníctva v skupine G20, povolený nie je. Západu je dovolené všetko. Indii – bez osobitného povolenia – nič.

 

Tagy: India, voľby

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali