No, nestalo sa. Z ponuky síce zmizli európske salámy, francúzske syry… Všetky však boli rýchlo nahradené vlastnými produktmi alebo odinakiaľ dovezenými potravinami. Ruské obchodné siete si našli iných dovozcov aj čo sa týka ovocia a zeleniny.
Očividné plus
Podľa ruského „Rosseľnadzora“ dva roky odvetných opatrení preukázali schopnosť krajiny zaobísť sa bez zvyčajnej produkcie EÚ i ďalších sankčných štátov. Potravinové embargo kladne ovplyvnilo aj vlastnú poľnohospodársku produkciu. V roku 2015 prírastok činil 3 %, ukazovateľ prvého polroka 2016 hovorí o pluse 2,6 %.
Navyše v obchodoch sa za tento čas upevnili ruské a bieloruské značky, na ktoré sa spotrebitelia preorientovali. Navyše, návrat k zahraničným značkám bude už možný len za predpokladu, že tie sa prispôsobia omnoho nižším cenám, čo v podmienkach súčasnej úrovne dolára a euro bude asi nemožné.
Viac, širšie a ťažšie
Hlavným „beneficiárom“ je v tejto situácii ruské ministerstvo poľnohospodárstva. Zastavenie dovozu poľnohospodárskej produkcie ho prinútilo operatívne reagovať na vlastné objemy výroby. Toto mu umožnilo iba v roku 2015 nahradiť znížený dovoz poľnohospodárskej produkcie vo výške 33,8 %. (Ak by toto urobil náš štát pre našich poľnohospodárov, tí by ho velebili až do neba– pozn. red. srspol.)
Výsledkom toho sa stalo zvýšenie vlastnej produkcie dobytku a hydiny o 4,6 % do 9,5 milióna ton (čo je cca 65 kg na každého obyvateľa RF – pozn. red. srspol.) a v prvom polroku 2016 nastalo ďalšie 6 % zvýšenie o 6,2 milióna ton.
Prírastok zberu zeleniny a tekvicových kultúr sa v roku 2015 zvýšil o 3,5 % do 17,5 milióna ton. Rusko tiež v roku 2015 dosiahlo rekordnú úrodu obilia 104,8 milióna ton (a už druhý rok po sebe je ich najväčším svetovým vývozcom po USA a Kanade – pozn. red. srspol.)
Rosseľchoznadzor hovorí, že štát okrem tejto výhry sa zabezpečil o nových dovozcov: Mozambik, Macedónsko, Kuba, San Marino, Filipíny. Do Ruska odtiaľ smerujú ryby a aj nezvyčajné mäsá, napríklad krokodílie.
Čo ďalej?
Ministerstvo poľnohospodárstva RF predpokladá, že vzniknutá situácia na spotrebiteľskom trhu bude v tomto roku stabilná. Ministerstvo registruje v prvom polroku 2016 zníženú spotrebiteľskú infláciu do 3,3 % z minuloročných 8,5 %.
Ruské ministerstvo je názoru, že v potravinovom embargu treba pokračovať, pretože pozitívne ovplyvňuje rozvoj vlastného poľnohospodárskeho a potravinárskeho komplexu.
Podľa ria.ru, srspol.sk