Začína sa svetový boj o vodu. Slovensko by nemalo stratiť svoju najsilnejšiu „zbraň“

Začína sa svetový boj o vodu. Slovensko by nemalo stratiť svoju najsilnejšiu „zbraň“

Bratislava 20. júla 2018 (HSP/Foto:TASR-Pavol Ďurčo)

 

Dnes sa za hlavné bohatstvá planéty považujú uhľovodíky a zlato. Ale onedlho ich nahradí obyčajná pitná voda. Napriek tomu, že väčšina zemského povrchu je pokrytá vodou, stále viac pociťujeme katastrofálny nedostatok vodných zdrojov. Soľné morské a oceánske vody nie sú vhodné pre ľudí na konzumáciu.

Ilustračné foto

Niektoré zo sladkovodných rezerv sú zmrazené v ľadovcoch. Početné rieky, jazerá a iné vodné zdroje sú znečistené. Veľkým problémom sú aj emisie priemyselných podnikov, odpadová voda z polí, prienik odpadových kanalizačných vôd do vodných zdrojov.

Reklama

Odhaduje sa, že iba jedno percento svetových zásob vody je použiteľné. Vzhľadom na rast priemyselnej produkcie a počet obyvateľstva môžeme konštatovať, že v spotreba čerstvej vody bude stále rásť. Dôležitým faktorom je aj nerovnomerné rozdelenie zdrojov pitnej vody na svete a ich spotreba. Krajiny, ktoré najviac spotrebúvajú z dôvodu vysokej úrovne priemyselného rozvoja alebo veľkej hustoty obyvateľstva, často nie sú lídrami z hľadiska množstva dostupnej pitnej vody.

Niektoré krajiny majú dobré rezervy, zatiaľ čo iné majú veľké problémy. Teraz je táto otázka regulovaná komerčnými pákami, ale s rastom deficitu niektoré krajiny, aby si zabezpečili dostatok vody, môžu sa odhodlať aj k silovým metódam.

Reklama

Ak v minulosti otázky týkajúce sa vody a zásobovania vodou boli posudzované výlučne biológiami, technológiami a ochranármi životného prostredia, teraz sa o túto tému zaujímajú ekonómovia, sociológovia a politológovia. Voda už dávno prestala byť len zdrojom, v súčasnosti je tiež príčinou sociálneho napätia a medzinárodných konfliktov. Krajiny, kde je nedostatok vodných zdrojov, pripravení bojovať o vodu s úspešnejšími susedmi. A druhí sa naopak snažia chrániť svoje zásoby.

Vodné zdroje nepoznajú hranice. Rieka alebo jazero sa môže nachádzať súčasne na území rôznych štátov. A výstavba priehrad a iných hydraulických objektov v jednej krajine môže ovplyvniť dodávky vody v inej krajine. Stalo sa to, napríklad, v Uzbekistane, ktorého vodné zdroje boli znížené kvôli výstavbe vodných elektrární v Tadžikistane, Kirgizsku a Kazachstane. Počas návštevy Kazachstanu v roku 2012 uzbecký prezident dokonca vyhlásil, že kontroverzia v otázke vody môže zapríčiniť ozbrojený konflikt.

Mnohí odborníci sa domnievajú, že jedným z hlavných dôvodov agresie západných krajín proti Líbyi bol projekt, ktorý by zabezpečil dostatok vody pre túto a iné africké krajiny. A izraelská okupácia sýrskych Golanských výšin je do veľkej miery spojená s rozsiahlymi podzemnými zásobami sladkej vody v tomto regióne.

Medzinárodné konflikty kvôli vodným zdrojom prebiehajú už dlhšie. A v podmienkach zníženia množstva čerstvej sladkej vody sa stanú oveľa akútnejšími a intenzívnejšími. Jedinou cestou v tejto situácii je starostlivosť o vodné zdroje a zlepšenie systémov úpravy vody. V opačnom prípade sa nedostatok pitnej vody na planéte zmení na globálnu katastrofu.

Slovensko je na tom celkom dobre (zatiaľ): hneď po Rakúsku je druhou krajinou na svete s najväčšou zásobou pitnej vody. Náš Žitný ostrov predstavuje najväčšiu prirodzenú zásobáreň podzemnej vody v strednej Európe a dokázal by zásobovať pitnou vodou viac ako 13,5 miliónov obyvateľov. Na Slovensku môžeme piť zdravotne nezávadnú vodu aj z vodovodného kohútika, je dostupná na každej škole a v každej domácnosti. Každé slovenské dieťa k nej má neobmedzený prístup.

Reklama

Hygienické minimum vody na Slovensku je stanovené na 70 litrov za deň. Africké dieťa má denne k dispozícii len 10 litrov vody (ktorá nemusí byť bezpečná), ktorú pije a s ktorou varí, umýva sa, perie, upratuje. Problémom však nie je nedostatok vody, ale jej dostupnosť a kvalita. Africké dievča alebo žena musí každý deň prejsť v priemere asi 6 km, aby sa dostalo k zdroju vody, naplnilo kanister a donieslo ju domov. Ani táto voda však nemusí byť zdravotne bezpečná.

Ako je na tom v ochrane svojho pokladu Slovensko? V spotrebe vody na prvý pohľad celkom dobre. Za posledných 14 rokov totiž klesla u nás spotreba vody na obyvateľa až o 60 percent. Kým v roku 1990 predstavovala 425,2 litra na obyvateľa a deň, v roku 2012 bola už len na úrovni 177,86 litra. Odborníci tvrdia, že to však nie je ekologickým zmýšľaním Slovákov.

Hlavnými faktormi poklesu spotreby pitnej vody na Slovensku sú rastúca cena vody a meranie spotreby. Vysoké ceny pitnej vody vedú obyvateľov tiež k budovaniu vlastných zdrojov pitnej vody, ktorej kvalita je však vo väčšine prípadov za hygienickými normami.

Každá krajina má chrániť svoje poklady. Pitná voda bezpochyby je takým pokladom. Keby sme „sprivatizovali“ aj náš vodný poklad, ako strategické priemyselné podniky, banky a iné dôležité podniky, samozrejme, by to bola obrovská chyba. Svetová bitka za vodu sa iba začína. A keby Slovensko stratilo alebo dobrovoľne odovzdalo do cudzích rúk /čo by bola skutočná vlastizrada/ túto svoju mohutnú a efektívnu „zbraň“, určite by bolo porazené. Hovorí sa, že sa človek má poučiť z chýb. Ale radšej sa poučiť z cudzích chýb, ako robiť vlastné…

Eugen Rusnák

Reklama

 

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

18:23

Osemnásťročná žena bola v piatok zranená pri útoku nožom v meste Ramla v strednom Izraeli juhovýchodne od Tel Avivu, uviedla polícia.

18:20

Rumunský súd v piatok schválil začatie pojednávania s kontroverzným influencerom Andrewom Tateom a jeho bratom Tristanom v kauze obchodovania s ľuďmi. Dátum však zatiaľ nestanovil.

18:04

Poľskí colníci zablokovali výjazd Ukrajincov, ktorí na Ukrajinu privážajú približne 20 áut, vrátane áut pre potreby ukrajinských ozbrojených síl.

Podľa internetových správ škandál vypukol na hraničnom priechode Zosin-Ustilug.

18:03

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski vyjadril nádej, že ruský prezident Vladimir Putin nebude taký šialený a nezaútočí na Severoatlantickú alianciu (NATO). Povedal to v piatok počas živého streamovania na sociálnych sieťach.

17:56

Pápež František sa zúčastní na pracovnom zasadnutí o umelej inteligencii, ktoré sa uskutoční v júni na summite G7 v Taliansku. Informovala o tom v piatok talianska premiérka Giorgia Meloniová a dodala, že vôbec prvýkrát v histórií sa pápež zúčastní na takýchto stretnutiach v rámci G7.

17:49

Spojené štáty odložili plány na sankcie voči jednotkám izraelskej armády pre porušovanie ľudských práv v Predjordánsku. Vyplýva to z piatkových informácií televízie ABC News.

17:43

Európska únia poskytne Beninu takmer 50 miliónov eur na podporu bezpečnosti a boj proti terorizmu, uviedol v piatok predseda Európskej rady Charles Michel.

17:26

Bábätko zachránené z maternice svojej umierajúcej matky v Pásme Gazy zomrelo, informoval v piatok jeho strýko.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali