Všetok vysokotechnologický priemysel sa presunul z USA do Číny a momentálne Washington bojuje o to, aby v Európe obsadil plynové a uhoľné trhy. Pri snahe presadiť sa s plynom a uhlím na európskom trhu určite ide aj o to, aby USA brzdili Rusko a zastavili prienik ruského plynu a ropy do Európy. USA sa však svojím vývozným artiklom zmenili na krajinu, ktorá vyváža suroviny a nie technologické produkty – tie sú vyrábané v zahraničí.
Samozrejme, USA ešte predávajú zbrane, nejde však o moderné zbrane, ale o zbrane vyrobené ešte z čias studenej vojny. Nové americké zbrane vykazujú množstvo nedostatkov a ich ceny sú nesmierne vysoké.
Samozrejme USA ešte stále majú k dispozícii veľmi dobre rozpracované možnosti vytvárania pyramidových hier a finančných bublín, takisto dokážu iniciovať “farebnú revolúciu”. Ich posledné pokusy v Hongkongu a vo Venezuele však ukazujú, že sa im aj v tejto oblastí prestáva dariť, pretože sa rozpracovali postupy, ako farebnej revolúcii zabrániť.
V posledných rokoch pripomínajú USA čoraz viac ZSSR na sklonku svojej existencie. V období krátko pred rokmi 1989 – 1991 mal ZSSR obrovské finančné problémy, stagnovala nielen zbrojárska výroba, ale aj priemysel a poľnohospodárstvo. ZSSR vyvážal len svoje suroviny, rovnako ako dnes USA. Zbigniew Brzezinski vtedy ZSSR označil ako krajinu – benzínovú pumpu. Dnes sa v takejto situácii nachádzajú USA.
Charakteristickým znakom záverečného obdobia ZSSR boli snahy zabrániť ľuďom vypočuť si pravdu. Preto v ZSSR a krajinách Sovietskeho bloku venovali obrovskú pozornosť tomu, aby zabránili vysielaniu Slobodnej Európy a Hlasu Ameriky. Dnes sa Západ pokúša o to isté, len v obrátenom garde. Ich snahy zabrániť vysielaniu Russia Today a správam agentúry Sputnik, snahy kontrolovať internet pripomínajú neúspešné snahy komunistických kádrov.
Podobne ako ZSSR v posledných rokoch svojej existencie obviňoval USA a Reagana neustále zo všetkých svojich neúspechov, tak teraz USA obviňujú Rusko a Putina zo svojich neúspechov, z útokov na americkú kybernetickú bezpečnosť, zasahovanie do prezidentských volieb (ak však Rusko ovplyvnilo americké prezidentské voľby, tak sú USA banánovou republikou a svedčí to o ich hlbokom úpadku).
Čo je však najdôležitejšie, v posledných rokoch existencie ZSSR stál v čele krajiny Michail Gorbačov. Ten tvrdil, že je potrebné reformovať ZSSR (perestrojka a glasnosť), aby krajina dokázala zosilnieť a nielen odolať útokom Američanov, ale úspešne zavŕšiť víťazstvo komunistických ideí. Perestrojka a glasnosť sa niesli na papieri v znamení rozhodného boja proti imperializmu, pričom Gorbačov bol samozrejme zradca, ktorý hral na Američanov. Sovietska armáda pokračovala v ťažení v Afganistane a na prvý pohľad to vyzeralo, že pozície ZSSR a krajín Varšavskej zmluvy sú pevné a ekonomické postavenie RVHP je neotrasiteľné.
Dnes majú Američania Donalda Trumpa, ten sa podobne ako Gorbačov tvári ako rozhodný reformátor, ktorý chce, aby sa úspešným víťazstvom zavŕšili hodnoty demokratických ideí. A časť amerických elít zatiaľ zúrivo označuje Trumpa za proruského hráča rovnako, ako kedysi tvrdé jadro komunistov označovalo Gorbačova za proamerického hráča. Zábavné je aj to, že mystici, konšpirátori a prívrženci “osudových znamení” upozorňujú, že Gorbačov mal rozsiahle masívne znamenie (materské znamienko) na hlave a za takéto podobné znamenie považujú aj charakteristický a nezameniteľný Trumpov účes. Nezdá sa, že sa objavuje akosi priveľa analógií?
Historici a odborníci nám hovoria, že USA sa rozpadli, pretože nezvládli “závody v zbrojení”. Dnes USA vrhajú miliardy dolárov na rôzne nelietajúce, neplávajúce či nefungujúce moderné zbrane a pritom bez ruských motorov nie sú schopné ani len vyniesť svoje umelé družice na obežnú dráhu. V zbrojárskom priemysle musia kanibalizovať svoje bojové lietadlá vyrobené na sklonku studenej vojny, pretože už neexistujú spoločnosti, ktoré tieto lietadlá a náhradné diely do nich vyrábali a do bojov Američania nasadzujú Abramsy, ktoré sú koncepčne staré minimálne 25 rokov. Podobne ako v prípade ZSSR v Afganistane aj v prípade USA je armáda článkom, ktorý sa rozpadne ako posledný, ale rozpadne sa s veľkým rachotom.
A na záver – takmer som zabudol. Na sklonku svojej existencie ZSSR nedokázal ekonomicky konkurovať ani spriateleným krajinám RVHP a dokonca sa objavovali v ZSSR hlasy, ktoré žiadali chrániť sovietsky trh. Dnes majú USA obrovský obchodný deficit s EÚ, Čínou a juhovýchodnou Áziou a Američania volajú po ochrane svojho vlastného trhu. Americké výrobky však už nie sú schopné konkurencie (dokonca už ani pivo a prostitútky).
Všetko čo americká propaganda pred takmer 30 rokmi tvrdila o ZSSR, dnes ako cez kopirák sedí na USA.
USA sú evidentne zrelé na svoju vlastnú glasnosť a perestrojku, ktorá sa už podľa mienky viacerých aj začala.
Alexander Rodgers