V príspevku na sociálnej sieti poukazuje bývala europoslankyňa na to, že na nebezpečenstvo Istanbulského dohovoru upozorňuje od roku 2011. Hoci to viackrát vyzeralo tak, že tento zápas bude neúspešný, vláda tento týždeň urobila ďalší krok k rešpektovaniu vôle NRSR neprijať Istanbulský dohovor.
Skutočnosť, že Peter Pellegrini požiadal prezidentku SR Zuzanu Čaputovú o notifikáciu úmyslu Slovenskej republiky depozitárovi Istanbulského dohovoru nestať sa jeho zmluvnou stranou, považuje iba za malý krok.
“Ten najväčší krok môžeme urobiť my všetci, občania Slovenska, 29. februára a dať hlas politikom, ktorí budú zárukou presadzovania hodnôt kresťanskej civilizácie na Slovensku. Urobme to! Povzbuďme aj iných, aby tak učinili! Po voľbách sa snáď násilie v rodinách prestane zneužívať na ideologizáciu politiky a začne sa skutočne pomáhať,” píše Zaborská na sociálnej sieti.
Istanbulský dohovor
NR SR prijala 29. marca 2019 a 28. novembra 2019 uznesenia, ktorými vyjadrila nesúhlas s tým aby SR bola prostredníctvom rozhodnutí a opatrení EÚ viazaná uvedeným dohovorom a aby EÚ pristúpila k uvedenému dohovoru bez akýchkoľvek obmedzení. Nimi žiada vládu SR, aby nepokračovala v procese smerujúcom k ratifikácii Istanbulského dohovoru a aby vykonala všetky úkony súvisiace s oznámením RE, že SR sa nehodlá stať stranou uvedeného dohovoru.
V návrhu opatrení na zabezpečenie plnenia uznesení NR SR vo vzťahu k Dohovoru Rady Európy (RE) o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulskému dohovoru), ktorý predkladá premiér na základe uznesenia NR SR z 28. novembra 2019 predseda vlády takisto navrhuje vláde SR uložiť všetkým členom vlády, s využitím všetkých možností, postupovať voči inštitúciám EÚ a RE v súlade s uznesením NR SR z 28. novembra 2019. Cieľom je zabrániť prijatiu záväzkov a dopadom záväzkov, ktoré nie sú upravené v slovenskom právnom poriadku a vyplývajú z Dohovoru RE o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu na právny poriadok SlR, s termínom plnenia ihneď.