Za toto na Majdane bojovali. Aby sa Ukrajina stala ruským Mexikom

Za toto na Majdane bojovali. Aby sa Ukrajina stala ruským Mexikom

Kyjev 3. augusta 2018 (HSP/RusVesna/Foto:TASR/AP-Sergei Chuzavkov)

 

Na portáli RusVesna vyšiel zaujímavý článok o ďalšom ekonomickom i politickom smerovaní Ukrajiny.

Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko

Ukrajinci uviedli štatistiky o priamych zahraničných investíciách do ukrajinskej ekonomiky za 1. polrok 2018. Informácie boli predvídateľné a pre odborníkov nie sú prekvapením.

Reklama

Nízka úroveň zahraničných investícií v ukrajinskej ekonomike v sume 1,259 je pre krajinu s približne 42 miliónmi obyvateľov (v roku 2001 mala Ukrajina 48 miliónov obyvateľov) jednoducho katastrofou. Po Majdane sa Ukrajina stala strašiakom pre investorov. Takmer 60% investícií smerovalo do finančnej sféry a poistenia, 10% do veľkoobchodu a maloobchodu. Priemysel získal 8,2% investícií a telekomunikačný a informačný priemysel 7,9%. Vzhľadom na rozsah a rýchlosť ukrajinskej deindustrializácie sú tieto čísla alarmujúce.

Najzábavnejšia je skutočnosť, že najviac do ukrajinskej ekonomiky investovalo práve Rusko. Rusko vložilo do Ukrajiny 436 miliónov USD, čo predstavuje 36% zahraničných investícií v ukrajinskej ekonomike za 1. polrok 2018. Najviac financovali ruské banky do svojich pobočiek na Ukrajine.

Reklama

V minulosti Rusko investovalo do Ukrajiny približne 10%, dnes objem ruských investícií do Ukrajiny vzrástol na približne 30%. Pritom nerastie objem ruských investícií, to len výrazne poklesol objem investícií iných krajín. Ruský export na Ukrajinu prevyšuje ukrajinský export do Ruska a ruské investície dnes držia nad vodou ukrajinské farmaceutické firmy, z časti bankový sektor a automobilový priemysel či hutnícky, chemický a strojársky priemysel.

Od Majdanu 2014 sa Rusko stalo hlavným trhovým partnerom Ukrajiny. Problém Ukrajincov spočíva v tom, že pokiaľ do roku 2014 vnímali Rusi Ukrajincov ako nadštandardných a strategických partnerov, dnes sa situácia zmenila. Dnes Rusi upevnili svoju dominanciu v ukrajinskom ekonomickom priestore, sentimenty išli bokom a ekonomická závislosť Ukrajiny od Ruska rastie. Tento proces sa už otvorene označuje ako “mexikanizácia Ukrajiny Ruskom”.

Ukrajinci dnes vyvážajú do Ruska najmä tovary “ľahkého priemyslu” (čiastočne potraviny, textil, obuv). Z “ťažkého priemyslu” ide o produkciu ukrajinskej metalurgie a strojárskych podnikov. Ide o rúry, kotly, armatúry, ale len v tom prípade, ak ruské firmy nedokážu pokryť potreby ruského trhu. Naopak ukrajinský letecký, námorný. automobilový i vojenský priemysel sa dostal do ťažkej situácie, Rusi prestali s Ukrajincami spolupracovať a ukrajinské firmy sa ocitli na pokraji krachu, Rusi následne posilnili svoje pozície v ukrajinskom priemysle, dostali pod finančnú kontrolu viaceré strategické ukrajinské podniky.  Spomenutá “mexikanizácia Ukrajiny” úspešne pokračuje a protiruské kroky ukrajinských politikov tento proces ešte viac posilňujú.

Štyri roky aktívnej majdanizácie a túžby po Európe priviedli Ukrajinu k ešte väčšej závislosti od Ruska. Pred 4 rokmi mala Ukrajina Rusku čo ponúknuť, dnes sa možnosti Ukrajiny značne znížili. Tento fakt je zrejmý aj bežným Ukrajincom, preto podobne ako v prípade Mexika smeruje čoraz silnejší potok ukrajinských imigrantov do Ruska. V porovnaní s Európskou úniou sa na Ukrajincov v Rusku nedívajú ako na obyvateľov II. kategórie, stojacimi ďaleko za africkými či arabskými imigrantami. Rusi negatívne vnímajú momentálne ukrajinské politické elity a banderovcov, bežných Ukrajincov ľutujú.  Pre Ukrajincov, ktorí sa narodili do roku 1991, stačí požiadať o ruské občianstvo, ktoré môžu získať bez väčších ťažkostí a zbaviť sa tak okamžite problémov a ťažkostí, do ktorých ich dostali Američania, spoločne s nekompetentnou ukrajinskou vládou, ktorá sa pod vedením Američanov zmocnila Ukrajiny v roku 2014 na základe nedemokratického štátneho prevratu.

Ukrajina sa teda dostala od Majdanu 2014 do tvrdej závislosti od Ruska. Pred rokom 2014 mali Ukrajinci k dispozícii aj širší sortiment možností obchodovať s Ruskom za výhodných podmienok, dnes sa situácia  zmenila. Ukrajinskí rusofóbi volajú po odstránení ruských firiem z ukrajinského priestoru, nechápu však, že dnes to bude už znamenať kolaps ukrajinského priemyslu i dopravy.  Ak napriek tomuto faktu budú ukrajinské politické elity pokračovať v protiruských krokoch, ako sme spomenuli proces mexikanizácie Ukrajiny sa ešte viac rozšíri a počet obyvateľov, ktorí krajinu opustia sa zvýši.

Dnes veľká časť Ukrajincov otvorene alebo skryte kooperuje s Ruskom, pretože táto činnosť predstavuje jediný spôsob ich fyzickej existencie. Sú závislí od ukrajinských a  ruských liekov, pretože si nemôžu dovoliť drahé lieky zo Západu (ukrajinské farmaceutické spoločnosti ovládajú z veľkej časti Rusi) , pracujú v spoločnostiach s ruským kapitálom, ktoré ovládli ukrajinský priemysel i poľnohospodárstvo. Sú v úzkom kontakte s rodinnými príslušníkmi, ktorí pracujú v Rusku a ktorí posielajú na Ukrajinu peniaze svojím blízkym, aby tí doslovne nezahynuli od hladu, pretože Kyjev ako aj zahraničných ekonomických poradcov a Američanov osudy Ukrajincov nezaujímajú. Tí sú totiž ochotní len bojovať s Rusmi až do posledného Ukrajinca. (Na Slovensku všetci dobre poznáme “ekonomické reformy a predstavy” ukrajinských ekonomických i politických  poradcov Dzurindu či Mikloša, pokiaľ na Slovensku mali obaja ešte čiastočne zviazané ruky, na Ukrajine mohli svoje predstavy presadzovať bez obmedzenia a ešte im k tomu aj tlieskali).

Reklama

Ukrajinci dnes prežívajú na hranici biedy, ukrajinskej vláde v Kyjeve, ktorá sa zmocnila štátu na základe zinscenovaného prevratu, sa podarilo vykonať civilizačnú degradáciu Ukrajincov. Nenávisť neobanderovcov ktorí sa snažia presadiť v politickom živote, sa odráža v útokoch na ruskú menšinu, v procese násilnej ukrajinizácie, obmedzovaní národnostných práv Rusom, Maďarom, Poliakom, Rumunom, prejavuje sa v rasistických útokoch na Rómov. Ak ku mexikanizácii Ukrajiny prirátame rozvinuté tradície anarchizmu na Ukrajine (baťko Machno), banditizmus, prostitúciu, nárast zločinnosti, sociálne napätie, úpadok vzdelávania na ukrajinských školách,  úpadok ekonomiky, črtá sa nám pochmúrny obraz  ukrajinskej budúcnosti.

Platí axióma, že čím rýchlejšie chce Ukrajina utiecť do Európy, ktorá ju nechce, tým rýchlejšie a úspešnejšie pokračuje proces mexikanizácie Ukrajiny.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:02

Izrael v súvislosti s vyhrotenou situáciou na Blízkom východe žiada USA o viac tankovej munície a vojenských vozidiel, píše agentúra Bloomberg.

Podľa zdrojov agentúry bola žiadosť predložená nedávno a Bidenova administratíva ju ešte nezačala posudzovať.

Denník The Wall Street Journal predtým s odvolaním sa na amerických predstaviteľov napísal, že Biely dom zvažuje možnosť transferu zbraní do Izraela za viac ako 1 miliardu dolárov. Išlo by o najdrahšiu dodávku od začiatku operácie v pásme Gazy.

08:52
USA uvalili sankcie na Minsk Wheeled Tractor Plant a tri čínske podniky za údajný transfer výrobkov potrebných pre raketový program do Pakistanu, uvádza ministerstvo zahraničných vecí.
08:50

Americká armáda umiestnená na leteckej základni neďaleko čadského hlavného mesta N’Djamena nemohla predložiť dokumenty, ktoré by odôvodňovali jej prítomnosť, píše agentúra Reuters.

Hlavný veliteľ čadských vzdušných síl v tejto súvislosti požiadal o prerušenie pobytu Američanov.

08:41

Pre vojnu v palestínskom Pásme Gazy sa tradičná púť židov na tuniský ostrov Džerba uskutoční v oklieštenom formáte. Púť do synagógy Ghriba – najstaršej v Afrike – zvyčajne zahŕňa niekoľkodňové podujatia za prítomnosti tisícov pútnikov.

08:40

Najmenej 32 ľudí zahynulo v posledných týždňoch v Keni v dôsledku silných lejakov a záplav. Oznámili to viaceré humanitárne organizácie, ktoré tam pôsobia.

08:30

Spojené štáty súhlasili so stiahnutím svojich viac ako 1000 vojakov z Nigeru a ukončením svojej prítomnosti v tejto západoafrickej krajine, kde mali vybudovanú veľkú základňu bezpilotných lietadiel.

07:48

Dvaja ľudia zahynuli pri ukrajinskom útoku dronom v ruskej Belgorodskej oblasti, uviedol nadránom tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov.

07:24

Vojenská základňa v strednom Iraku, kde sídlia oddiely irackej armády a proiránske polovojenské jednotky, sa stala terčom bombardovania.

07:23

Severná Kórea uskutočnila test “superveľkej hlavice” určenej pre strategickú riadenú strelu, uviedli v sobotu tamojšie štátne médiá a dodali, že odpálila aj nový typ protilietadlovej strely. 

07:22

 Vysokí predstavitelia OSN varovali Bezpečnostnú radu pred rizikami vzniku nového frontu v Sudáne v okolí mesta al-Fašír v provincii Severný Darfúr na severozápade krajiny, ktorého obyvateľstvo je už teraz na pokraji hladomoru.

07:21

Spojené arabské emiráty začali rozsiahlu humanitárnu operáciu v zbombardovanom meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, pričom plánujú obnoviť prevádzku tamojšej Násirovej nemocnice.

07:18

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas cesty po východoukrajinskom regióne Donbas nachádzajúcom sa na frontovej línii navštívil veliteľské stanovište v bojmi zmietanom meste Časiv Jar. Zelenskyj to uviedol na platforme Telegram s tým, že na mieste bol oboznámený so situáciou v teréne.

Zelenskyj
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
07:16

Ukrajina má v rámci sebaobrany právo útočiť na legitímne vojenské ciele aj mimo svojho územia, vyhlásil po zasadnutí Rady NATO-Ukrajina v Bruseli generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Generálnemu tajomníkovi NATO Stoltenbergovi predlžili mandát o jeden rok
Na snímke generálny tajomník Jens Stoltenberg
07:14

V Ekvádore zastrelili ďalšieho starostu. Ide už o druhý takýto prípad zavraždeného starostu v priebehu niekoľkých dní a piaty od začiatku roka. Túto latinskoamerickú krajinu pritom v nedeľu čaká celoštátne referendum o sprísnení opatrení proti organizovanému zločinu.

06:51

Na celom svete sa používa okolo 7000 jazykov. Čínština má viac ako 3000 rokov. Prvý text s čínskymi znakmi sa objavil v roku 1250 pred Kristom. Podľa najnovších údajov je dnes čínština najrozšírenejším jazykom, ktorý je prvým jazykom pre asi 1,24 miliárd ľudí v 37 krajinách.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali