Na otázku, prečo šéfka nemeckej vlády nerokovala s poľskou premiérkou Beatou Szydlovou, ale prezidentom Andrzejom Dudom, hovorca uviedol, že v zahraničnopolitickej oblasti zohráva v Poľsku úlohu aj hlava štátu a kancelárka je v kontakte s oboma poľskými ústavnými činiteľmi.
Berlín podľa Seibertových slov veľmi pozorne sleduje vývoj okolo reformy poľského súdnictva, ako aj pokračujúce protesty poľskej občianskej spoločnosti voči plánovanej reforme.
Podľa nemeckej vlády je správne, že sa Európska komisia v dialógu s poľským vedením zaoberá aj aktuálnymi otázkami systému súdnictva, pretože sa zásadným spôsobom dotýkajú rozdelenia mocenských právomocí a nezávislosti súdnictva, vyplynulo zo Seibertových slov.
Európska komisia (EK) vyjadrila dnes hlboké znepokojenie nad vážnymi rizikami ohrozenia nezávislosti súdnictva v Poľsku a vyzvala poľskú vládu, aby pozastavila prijímanie sporných zákonov.
Obavy EK sa týkajú štyroch legislatívnych noriem, ktoré boli nedávno predložené do poľského parlamentu. Ide o zákon o Národnej súdnej rade, zákon o Národnej justičnej škole, zákon o organizácii riadnych súdov a nakoniec zákon o najvyššom súde.
Prvé tri uvedené zákony už poľský parlament schválil, jeden z nich nadobudol účinnosť, ďalšie dva čakajú na podpis prezidenta a posledný je predmetom diskusií medzi poslancami Sejmu.
Duda inicioval v noci nadnes stretnutie s predsedami oboch komôr parlamentu, Sejmu i Senátu, na ktorom sa účastníci dohodli na kompromisnom riešení týkajúcom sa novely legislatívy o voľbe členov Národnej súdnej rady (KRS). Aj keď návrh vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS), aby 25 členov KRS volil parlament a nie sudcovia, zostáva v platnosti, na vymenovanie vybraných uchádzačov bude potrebná dvojtretinová podpora poslancov. Ide o jeden z parlamentnom už schválených návrhov, v súvislosti s ktorým poľský prezident predtým pohrozil vetom, ak nebude zohľadnená jeho snaha o kompromisné riešenie.
Líder opozičnej Občianskej platformy (PO) Grzegorz Schetyna však dnes popoludní vo Varšave vyhlásil, že od hlavy štátu očakáva vetovanie troch návrhov týkajúcich sa súdnictva.
Vládnym návrhom zákona o poľskom najvyššom súde sa bude na základe dnešného rozhodnutia poslancov vo Varšave zaoberať osobitná parlamentná komisia.
Zákonodarcovia doteraz predložili viac ako 1000 pozmeňujúcich návrhov k vládou predloženej predlohe zákonu, ktorý predpokladá zmeny pri voľbe sudcov najvyššieho súdu, ako aj možnosť výmeny súčasných sudcov, avšak s výnimkou tých, ktorých určí minister spravodlivosti. Poľská opozícia označuje návrh predložený PiS za “útok na demokraciu” a obrátila sa aj európske inštitúcie, aby zasiahli do diania v Poľsku.